account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieSkładniki odżywcze 1 min.

Nadmiar potasu a kawa – na czym polega zależność między nimi?

Olga Dąbska10.08.2022Aktualizacja: 07.10.2023

Nadmiar potasu a kawa to zależność, którą należy rozpatrywać na dwa sposoby. Osoby o niskim poziomie potasu powinny unikać tego aromatycznego napoju, gdyż działa on moczopędnie i wypłukuje potas z organizmu. Z kolei osoby ze zbyt wysokim poziomem potasu powinny spożywać kawę w ograniczonych ilościach z uwagi na zawarty w wybranych jej rodzajach potas. Jak zawsze umiar będzie najlepszym rozwiązaniem w obu sytuacjach.


nadmiar-potasu-a-kawa-skutki-uboczne-zagrozenia/
pexels

Polecane

jaki-kefir-jest-najzdrowszy-i-kiedy-powinno-sie-go-pic
Odżywianie
1 min.
Czy kefir jest zdrowy? W jaki sposób należy go pić?
25.05.2022
woda-oligocenska-jakie-ma-wlasciwosci
Odżywianie
1 min.
Co to jest woda oligoceńska? Poznaj jej pochodzenie i właściwości
19.05.2021
platki-kukurydziane-czy-sa-zdrowe-ile-maja-kalorii
Odżywianie
1 min.
Czym wyróżniają się płatki kukurydziane? Skład i właściwości produktu
19.05.2021
sok-z-pomaranczy-wlasciwosci-ile-ma-kalorii
Odżywianie
2 min.
Sok z pomarańczy - właściwości. Ile ma kalorii?
28.10.2021
Spis treści
  1. Kawa a potas
  2. Czy kawa obniża poziom potasu w organizmie?
  3. Wypłukiwanie potasu z organizmu przez kawę
  4. Nadmierny potas a kawa
  5. Dlaczego lepiej zrezygnować z kawy przy nadmiarze potasu?
  6. Ile potasu jest w kawie?

Kawa a potas

Zaburzona gospodarka elektrolitowa odpowiada za pojawienie się szeregu dolegliwości wpływających negatywnie na ogólne samopoczucie i funkcjonowanie całego organizmu. Jednym z kluczowych składników mineralnych w ludzkim ciele jest potas. Niedobór potasu określa się jako hipokaliemię, podwyższony potas nazywa się zaś hiperkaliemią. Oba te stany uważa się za niepożądane i wymagające leczenia. Specjaliści zwracają uwagę na kilka składników odżywczych, które predysponują do nieprawidłowych wartości potasu w organizmie. Jednym z nich jest najbardziej lubiany napój o poranku czy przy spadku energii, czyli kawa. Od wielu lat intryguje ona badaczy, którzy wskazują na liczne jej zalety. Kawa usprawnia krążenie, poprawia nastrój, stanowi źródło przeciwutleniaczy, dodaje energii. Dowiedz się więcej na temat wpływu kawy na poziom potasu.

Czy kawa obniża poziom potasu w organizmie?

Wymienia się wiele różnorakich przyczyn niedoboru potasu w organizmie. Mogą to być: złe funkcjonowanie trzustki, biegunka, długotrwałe stosowanie leków moczopędnych lub przeczyszczających, choroba nerek czy nadnerczy. Poza zaburzeniami w stanie zdrowia za niedostateczny poziom potasu w organizmie może odpowiadać również zła dieta. Jadłospis ubogi w ten pierwiastek zawiera produkty nie tylko o niskiej zawartości potasu, ale i wykazujące zdolność do wypłukiwania go z organizmu. Takim właśnie produktem jest kawa, która wykazuje duże właściwości moczopędne. Poza potasem wpływa na wypłukiwanie z organizmu również magnezu czy sodu. Należy jednak zaznaczyć, że jedna filiżanka kawy dziennie nie rzutuje na gospodarkę wodno-elektrolitową. Powoduje utratę składników mineralnych w ilościach śladowych, wręcz nic nieznaczących. Problematyczne okazać się może dopiero jej nadmierne spożycie. Wówczas warto zbadać poziom elektrolitów w organizmie, a wyniki skonsultować z lekarzem.

Wypłukiwanie potasu z organizmu przez kawę

Niedobór potasu występuje stosunkowo rzadko, co wiąże się z dużym rozpowszechnieniem tego składnika mineralnego w wielu produktach spożywczych. Dlatego, aby zrównoważyć utratę potasu w wyniku picia kawy, należy zadbać o obecność w jadłospisie cennych jego źródeł. Przykładowo należą do nich: sok pomidorowy, banany, awokado, kasza gryczana, owoce morza, orzechy. Poza tym warto dodawać do kawy mleko lub brązowy cukier (jedna łyżeczka to około 7 mg potasu) lub wybierać kawę wzbogaconą w składniki mineralne.

Nadmierny potas a kawa

Należy przybliżyć również odwrotną zależność – nadmierny potas a kawa. Hiperkaliemia rozwija się najczęściej wśród osób zmagających się ze źle prowadzoną cukrzycą czy niewydolnością nerek. Osoby ze zbyt wysokim poziomem potasu w organizmie, aby doprowadzić do wyrównania tego związku, powinny przejść na dietę ubogopotasową, co wiąże się z rezygnacją z niektórych pokarmów. Czy konieczne jest wykluczenie kawy? Niekoniecznie, gdyż kawa nie należy do najbogatszych źródeł potasu, ale zawiera pewne jego ilości, w związku z tym jej spożycie powinno być kontrolowane.

Dlaczego lepiej zrezygnować z kawy przy nadmiarze potasu?

Choć picie kawy nie jest przeciwwskazany w hiperkaliemii, to lepiej ją wykluczyć z jadłospisu. W ten sposób mniejsze będzie ograniczenie spożycia bardziej istotnych dla organizmu składników, jak owoce czy warzywa. Przy zbyt wysokim potasie ich udział w diecie jest znacznie ograniczony, a poza potasem stanowią one cenne źródła innych cennych składników. W związku z tym lepiej przeznaczyć dozwolone dzienne spożycie potasu na bardziej odżywcze produkty niż na kawę.

Ile potasu jest w kawie?

To, ile potasu znajduje się w kawie, determinowane jest kilkoma czynnikami, w tym zwłaszcza: składem mineralnym wody użytej do zaparzenia kawy, mocą ekstraktu kawowego, sposobem parzenia czy obecnością dodatków w tym aromatycznym napoju. Zastanawiasz się, ile potasu znajduje się w poszczególnych rodzajach kawy? Szacuje się, że w 100 g palonych ziaren kawy znajduje się średnio 1810 mg potasu. A jak to wygląda przy przełożeniu na filiżanki? Poniżej zaprezentowano zależność między intensywnością naparu kawowego a zawartością potasu:

  • słaba kawa zawiera około 49 mg w 100 ml kawy,

  • średnia kawa zawiera około 92 mg w 100 ml kawy,

  • mocna kawa zawiera około 110 mg w 100 ml kawy.

Kawa z mlekiem zawiera więcej potasu od zwykłej czarnej kawy. Ile dokładnie? To zależy od ilości mleka, które wymienia się jako jeden z lepszych źródeł tego składnika mineralnego. Szacuje się, że w 100 ml mleka znajduje się około 150 mg potasu. Osoby zmagające się z hiperkaliemią powinny zatem wystrzegać się kawy z mlekiem. Alternatywą jest używanie do zabielania kawy niektórych rodzajów mleka roślinnego. Przykładowo 100 ml mleka ryżowego dostarcza 27 mg potasu, a migdałowego – 30 mg.

Dość duże ilości potasu zawiera kawa bez kofeiny. W 100 ml jest około 110 mg tego związku. Kawa zielona charakteryzuje się wysoką zawartością składników mineralnych, w tym też potasu. Szacuje się, że w 100 g zielonej kawy znajduje się od 671 do 2157 mg. Porównywalne ilości zawiera kawa zbożowa. W 100 g znajduje się 2443 mg potasu, a w 100 ml naparu około 40 mg potasu.

Najmniej potasu znajduje się w kawie typu instant. Szacuje się, że 100 ml zawiera około 30 mg tego składnika mineralnego. Ograniczona zawartość potasu w tego typu kawie wiąże się z jego utratą podczas procesu produkcji i przetwarzania kawy. Taki napój jest najlepszym rozwiązaniem dla osób, które powinny ograniczyć podaż potasu. Mogą one sięgnąć również po zioła na obniżenie potasu, z których przygotowuje się napary.

Źródła
  1. M. Jarosz, Praktyczny podręcznik dietetyki, Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa 2010.
  2. J. Manitius, Hiperkaliemia i hipokaliemia, „Forum Nefrologiczne” 2011, t. 4, nr 4, s. 367–372.
  3. W. Żukiewicz-Sobczak i wsp., Wpływ spożycia kawy na organizm człowieka, „Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu” 2012, t. 18, nr 1, s. 71–76.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

sprawdzony-przepis-na-chrupiace-gofry-fit
Odżywianie
2 min.
Przepis na gofry fit – jak zrobić pyszny i zdrowy posiłek w kilku wersjach?
19.05.2021
sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
uczucie-glodu-po-jedzeniu-jakie-sa-przyczyny
Odżywianie
1 min.
Uczucie głodu po jedzeniu - jakie są przyczyny?
28.10.2021
otreby-pszenne-przepis-na-sniadania-i-ciasteczka
Odżywianie
1 min.
Otręby pszenne w diecie – właściwości i przepisy.
31.05.2022
Popularne w kategorii Odżywianie
kawa-rozpuszczalna-jaka-jest-najlepsza-i-najzdrowsza
Odżywianie
1 min.
Kawa rozpuszczalna - jaka jest najlepsza i najzdrowsza?
30.07.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.