account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieAlergie 2 min.

Jakie są objawy nietolerancji laktozy?

Bartosz Kulczyński

28.10.2021

Aktualizacja: 17.10.2023

Dla wielu ludzi mleko i przetwory mleczne są ważnymi produktami w codziennej diecie. Niestety ze względu na nietolerancję laktozy, która występuje u niektórych osób, konieczne jest ograniczenie spożywania tych wyrobów. Wynika to z tego, że objawy nietolerancji laktozy mogą być naprawdę dokuczliwe i zarazem obniżają jakość naszego życia. Z tego artykułu dowiesz się, jak objawia się nietolerancja laktozy.


nietolerancja-laktozy-jakie-sa-typowe-objawy
pixabay.com

Polecane

uczulenie-na-orzechy-objawy-skorne-co-robic
Zdrowie
1 min.
Uczulenie na orzechy – jak się objawia i jak mu zaradzić?
21.02.2023
objawy-nietolerancji-glutenu-u-dzieci-i-doroslych
Zdrowie
1 min.
Objawy nietolerancji glutenu u dzieci i dorosłych
21.01.2022
uczulenie-na-nikiel-jakie-sa-objawy-czego-unikac
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na nikiel - jakie są objawy? Czego unikać?
28.10.2021
alergia-skorna-jakie-sa-objawy-jak-ja-zlagodzic
Zdrowie
2 min.
Alergia skórna – jak się objawia i w jaki sposób można ją łagodzić?
19.05.2021
Spis treści
 1. Czym jest laktoza i gdzie występuje?
 2. Laktoza – źródła w diecie
 3. Dobroczynne działanie laktozy
 4. Przyczyny nietolerancji na laktozę
 5. Nietolerancja na laktozę – objawy
 6. Nietolerancja laktozy – objawy u dorosłych
 7. Nietolerancja laktozy – objawy skórne u dorosłych
 8. Nietolerancja laktozy u dzieci – objawy
 9. Nietolerancja na laktozę – jak sprawdzić?

Czym jest laktoza i gdzie występuje?

Zanim dowiesz się, jak się objawia nietolerancja laktozy, to na wstępie warto wiedzieć, czym jest sama laktoza. Jest to związek chemiczny z grupy węglowodanów, a dokładnie dwucukier zbudowany z cukrów prostych – glukozy i galaktozy. W porównaniu do innych cukrów, np. sacharozy, czyli tradycyjnego cukru, jest ona blisko 6-krotnie mniej słodka. Jednocześnie cechuje się niższym indeksem glikemicznym niż sacharoza lub glukoza, co oznacza, że po jej spożyciu następuje mniej gwałtowny wzrost stężenia cukru we krwi.

Polecamy

alergia-nietolerancja-nadwrazliwosc-jak-je-rozpoznac
Zdrowie

Nadwrażliwość, nietolerancja czy alergia pokarmowa – jak je rozpoznać? Skorzystaj z teleporady

W życiu człowieka nie ma nic bardziej naturalnego niż potrzeba zaspokajania głodu. Jemy, aby utrzymać organizm w dobrej kondycji, a przy okazji smakować nowych potraw i spędzać czas z przyjaciółmi lub rodziną. Nadwrażliwość pokarmowa może odebrać nam tę przyjemność, powodując wiele objawów, które uprzykrzają życie i prowadzą do bolesnych dolegliwości.

Redakcja13.08.2021

Laktoza – źródła w diecie

Źródłem pokarmowym laktozy są mleko i produkty mleczne. Poza mlekiem (nie tylko krowim, lecz także np. kozim), największe jej ilości można znaleźć w produktach takich jak: jogurty pasteryzowane, lody, serki wiejskie, czekolada mleczna, zabielacze do kawy. Dodatkowo warto wiedzieć, że laktoza znajduje się też w serwatce, która jest stosowana jako dodatek do wielu produktów spożywczych, w tym np. deserów, batoników, płatków śniadaniowych, a nawet produktów mięsnych, w tym wędlin i konserw.

Dobroczynne działanie laktozy

Laktozie przypisuje się korzystny wpływ na zdrowie. Jest ona bardzo ważnym składnikiem w diecie niemowląt i małych dzieci, a to dlatego, że jest dla nich głównym źródłem energii. Ponadto zawiera ona w swoim składzie galaktozę, czyli związek, który jest wykorzystywany przez rosnący organizm do rozwoju ośrodkowego układu nerwowego. Laktoza ma też pośrednie działanie w zwiększaniu wchłaniania składników mineralnych, takich jak: wapń, magnez, mangan. Co więcej, wykazuje ona korzystny wpływ na rozwój dobroczynnej flory bakteryjnej jelit, w tym bakterii z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium. Biorąc te informacje pod uwagę, powstają więc pytania: jak to się dzieje, że laktoza może powodować dolegliwości i czym się objawia nietolerancja laktozy? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w dalszej części artykułu.

Przyczyny nietolerancji na laktozę

Nietolerancja laktozy wynika z jednego prostego faktu. W normalnych warunkach laktoza jest rozkładana przez enzymy obecne w naszym przewodzie pokarmowym (laktazę) do wspomnianych cukrów – glukozy i galaktozy. Niestety skuteczność tego enzymu wraz z wiekiem ulega obniżeniu. Wówczas nasz organizm nie jest zdolny do efektywnego trawienia laktozy, co w następstwie skutkuje występowaniem charakterystycznych objawów. Jednakże nie jest to jedyną przyczyną nietolerancji laktozy.

Dolegliwość ta może rozwinąć się na skutek zniszczenia kosmków jelitowych jelita cienkiego. Zwykle ma to miejsce w przebiegu chorób jelit (np. choroba Leśniowskiego-Crohna), celiakii, alergii pokarmowych, przyjmowania niektórych leków (np. antybiotyków, NLPZ), nadużywania alkoholu czy też na skutek infekcji wirusowych lub bakteryjnych. W tych sytuacjach bardzo często ma ona charakter odwracalny – gdy błona śluzowa zostanie zregenerowana, to z dużym prawdopodobieństwem tolerancja laktozy powróci. Rzadką przyczyną nietolerancji może być też choroba genetyczna nazywana alaktazją, która charakteryzuje się wrodzonym, całkowitym brakiem laktazy.

Nietolerancja na laktozę – objawy

W jaki sposób pojawiają się objawy nietrawienia laktozy? Gdy laktoza nie zostanie rozłożona, to ulega fermentacji w jelitach. W efekcie powstają gazy (np. dwutlenek węgla, wodór, metan) i jednocześnie dochodzi do wzrostu ciśnienia osmotycznego w jelitach. To skutkuje wystąpieniem szeregu objawów.

Nietolerancja laktozy – objawy u dorosłych

Jakie są objawy nietolerancji laktozy? Do najczęstszych skutków tej choroby wymienia się dolegliwości żołądkowo-jelitowe, takie jak:

 • ból brzucha,

 • nadmierne wydzielanie gazów,

 • wzdęcia,

 • uczucie przelewania,

 • kolki,

 • mdłości,

 • biegunka.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że przedłużająca się biegunka wynikająca z nietolerancji laktozy może być przyczyną odwodnienia.

Nietolerancja laktozy – objawy skórne u dorosłych

Wbrew powszechnej opinii, atopowe zapalenie skóry nie jest objawem ani skutkiem nietolerancji laktozy. Najczęstszymi symptomami nietolerancji laktozy są te ze strony układu trawiennego. Jednakże u niektórych osób mogą pojawić się objawy skórne nietolerancji laktozy, zwykle w postaci egzemy. Warto wspomnieć, że zmiany te to nie to samo, co alergia skórna spowodowana alergenami obecnymi w mleku.

Nietolerancja laktozy u dzieci – objawy

Wielu rodziców zastanawia się, czym objawia się nietolerancja laktozy u niemowląt i małych dzieci. Można stwierdzić, że symptomy te są takie same, jak objawy nietolerancji laktozy u dorosłych. Trzeba jednak podkreślić, że niezdiagnozowana nietolerancja u noworodków może być bezpośrednią przyczyną śmierci. Warto też wspomnieć, że alergia pokarmowa u niemowlaka może dawać podobne objawy do nietolerancji laktozy.

Nietolerancja na laktozę – jak sprawdzić?

Istnieje wiele sposobów na to, aby sprawdzić, czy cierpimy na nietolerancję laktozy. Są to m.in.:

 • badanie pH stolca,

 • wodorowy test oddechowy,

 • test doustnego podania laktozy,

 • endoskopia,

 • badanie molekularne polimorfizmu genu laktazy.

Należy podkreślić, że nietolerancja laktozy nie jest chorobą o podłożu immunologicznym, a więc nie jest alergią. Stąd w przypadku nietolerancji na laktozę testy na alergie pokarmowe nie mają zastosowania.

Źródła
 1. Szilagyi A. i in., Lactose intolerance, dairy avoidance, and treatment options, „Nutrients” 2018, nr 10.
 2. Misselwitz B. i in., Update on lactose malabsorption and intolerance: pathogenesis, diagnosis and clinical management, „Gut” 2019, nr 68, s. 2080–2091.
 3. Deng i in., Lactose intolerance in adults: biological mechanism and dietary management, „Nutrients” 2015, nr 7, s. 8020–8035.
 4. Misselwitz B. i in., Lactose malabsorption and intolerance: pathogenesis, diagnosis and treatment, „United European Gastroenterology Journal” 2013, nr 1, s. 151–159.
 5. Savaiano DA. i in., Lactose intolerance symptoms assessed by meta-analysis: a grain of truth that leads to exaggeration, „Journal of Nutrition” 2006, nr 136, s. 1107–1113.
Author Bartosz Kulczyński picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
jak-odgrzybic-organizm-domowymi-sposobami
Zdrowie
2 min.
Jak odgrzybić organizm domowymi sposobami?
24.01.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
karagen-co-to-jest-czy-jest-bezpieczny
Odżywianie
2 min.
Karagen – co to jest, gdzie jest stosowany i jaki ma wpływ na zdrowie?
17.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.