account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieAlergie 1 min.

Czym objawia się alergia pokarmowa u niemowląt?

Bartosz Kulczyński29.10.2021Aktualizacja: 10.04.2024

Uważa się, że alergia pokarmowa występuje częściej u niemowląt i małych dzieci niż u osób dorosłych. Stąd warto zachować szczególną czujność i monitorować objawy, które mogą pojawić się u najmłodszych dzieci, aby jak najwcześniej zareagować i wprowadzić dietę eliminacyjną. Z tego artykułu dowiesz się, jak wygląda alergia pokarmowa u niemowląt.


alergia-pokarmowa-u-niemowlaka-jakie-sa-objawy
pixabay.com

Polecane

uczulenie-na-truskawki-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na truskawki - jak wygląda? Jakie są objawy?
29.10.2021
uczulenie-na-nikiel-jakie-sa-objawy-czego-unikac
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na nikiel - jakie są objawy? Czego unikać?
28.10.2021
alergia-na-roztocza-jak-sobie-radzic-objawy
Zdrowie
2 min.
Alergia na roztocza - jak sobie radzić? Objawy
28.10.2021
uczulenie-na-lateks-jakie-sa-objawy-jak-leczyc
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na lateks - jakie są objawy? Jak leczyć?
28.10.2021
Spis treści
  1. Alergia pokarmowa u noworodka
  2. Alergia pokarmowa u niemowlaka – objawy
  3. Alergia pokarmowa u niemowląt – objawy skórne
  4. Alergia pokarmowa u niemowląt – objawy ze strony układu pokarmowego
  5. Uczulenie pokarmowe u noworodka – pozostałe objawy
  6. Alergią pokarmowa u niemowlaka karmionego piersią
  7. Alergia pokarmowa u niemowląt karmionych piersią – objawy
  8. Jak rozpoznać alergię pokarmową u niemowlaka?

Alergia pokarmowa u noworodka

Alergie pokarmowe u niemowląt wydają się stosunkowo powszechnym problemem. W wielu krajach problem ten dotyczy nawet ok. 8% małych dzieci. W większości przypadków alergie te są spowodowane składnikami, takimi jak: białka mleka krowiego, białka jaj kurzych, orzechy (w tym przede wszystkim orzeszki arachidowe), nasiona soi i owoce morza. U małych dzieci bardzo często pojawia się również alergia na gluten lub na inne białka znajdujące się naturalnie w zbożach. W dalszej części artykułu scharakteryzowano, jak objawia się alergia pokarmowa u niemowląt. Przy okazji warto wspomnieć, że alergia to nie to samo co np. nietolerancja laktozy. Objawy jednak obydwóch dolegliwości mogą być bardzo podobne.

Polecamy

alergia-nietolerancja-nadwrazliwosc-jak-je-rozpoznac
Zdrowie

Nadwrażliwość, nietolerancja czy alergia pokarmowa – jak je rozpoznać? Skorzystaj z teleporady

W życiu człowieka nie ma nic bardziej naturalnego niż potrzeba zaspokajania głodu. Jemy, aby utrzymać organizm w dobrej kondycji, a przy okazji smakować nowych potraw i spędzać czas z przyjaciółmi lub rodziną. Nadwrażliwość pokarmowa może odebrać nam tę przyjemność, powodując wiele objawów, które uprzykrzają życie i prowadzą do bolesnych dolegliwości.

Redakcja13.08.2021

Alergia pokarmowa u niemowlaka – objawy

Na skutek nadreaktywności układu odpornościowego na antygeny (czyli cząsteczki obce dla naszego organizmu) mogą pojawić się reakcje alergiczne. W przypadku małych dzieci najczęściej manifestują się one zmianami skórnymi. Jednakże objawy alergii pokarmowej u noworodka mogą również dotyczyć układu pokarmowego i układu oddechowego. Jak wygląda alergia pokarmowa u niemowlaka? Szczegółowe informacje poniżej.

Alergia pokarmowa u niemowląt – objawy skórne

Alergia pokarmowa u niemowląt objawia się zazwyczaj różnymi zmianami skórnymi (tzw. alergia skórna). Wśród nich należy wymienić przede wszystkim wysypkę, rumień, a także suchość i szorstkość skóry. Zdarza się, że są to jedyne objawy alergii. Warto jednak podkreślić, że istnieje szereg chorób, które mogą mieć bezpośredni związek z alergią pokarmową. Spośród nich można wymienić pokrzywkę, która cechuje się powstawaniem charakterystycznych bąbli o czerwonym zabarwieniu. Te zmiany skórne występują zwykle w połączeniu ze świądem. Trzeba tu podkreślić, że pokrzywka i bardzo często towarzyszący jej obrzęk naczynioruchowy mogą być zwiastunem wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, który jest bezpośrednim zagrożeniem dla życia. Alergia pokarmowa u niemowlaka może sprzyjać też powstawaniu innych chorób skóry. Wśród nich wymienia się m.in. atopowe zapalenie skóry (AZS).

  • Zobacz, jak może pomóc ci pediatra podczas wizyty online

Źródło filmu: youtube.com

Alergia pokarmowa u niemowląt – objawy ze strony układu pokarmowego

Poza zmianami skórnymi u niemowląt i małych dzieci mogą pojawić się również objawy ze strony przewodu pokarmowego. W tej grupie symptomów najczęściej występują: biegunki, zaparcia, ulewania, wymioty i kolka jelitowa. Dodatkowo objawem alergii pokarmowej może być też obecność krwi w kale, jednakże zazwyczaj jest to tzw. krew utajona, którą można wykryć za pomocą badań laboratoryjnych. Ponadto reakcje alergiczne mogą powodować stany zapalne błony śluzowej jelit i w ten sposób utrudniać trawienie i wchłanianie składników odżywczych, tym szczególnie znajdującej się w mleku laktozy.

Uczulenie pokarmowe u noworodka – pozostałe objawy

Objawy alergiczne występujące u niemowląt obejmują nie tylko zmiany skórne i symptomy ze strony układu pokarmowego. U małych dzieci mogą pojawić się też dolegliwości związane z układem oddechowym. Najczęściej obejmują one: wodnisty katar, kaszel, świszczący oddech, a także duszności. Dodatkowo mogą wystąpić również inne objawy, które nie zawsze są kojarzone z obecnością alergii pokarmowej. Mowa tu m.in. o zaburzeniach snu, nadmiernej płaczliwości, niepokoju czy też podwyższonej temperaturze ciała. Co więcej, noworodki z alergią mogą charakteryzować się też zbyt małym przyrostem masy ciała.

Alergią pokarmowa u niemowlaka karmionego piersią

Objawy alergii pokarmowej u niemowlaka mogą pojawić się zarówno w przypadku karmienia sztucznego, jak i karmienia piersią. Alergeny mogą przedostać się do mleka matki i wówczas uczulać dziecko.

Alergia pokarmowa u niemowląt karmionych piersią – objawy

Omawiając zagadnienia związane z alergią, warto zaznaczyć, że uczulenie na pokarm u niemowlaka karmionego mlekiem matki daje takie same objawy, jak w przypadku karmienia sztucznego. Są to przede wszystkim zmiany skórne (np. wysypka, rumień, AZS) i dolegliwości żołądkowo-jelitowe (m.in. ulewania, kolka, zaparcia, biegunka).

Jak rozpoznać alergię pokarmową u niemowlaka?

Wielu rodziców zastanawia się, w jaki sposób można sprawdzić alergię pokarmową u niemowląt i małych dzieci. Laboratoria oferuję liczne testy na alergie pokarmowe. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim:

  • próbę prowokacyjną (polega na wykluczeniu z diety produktów podejrzanych o działanie alergenne, a następnie wprowadzeniu ich z powrotem do jadłospisu i monitorowaniu, czy występują charakterystyczne objawy)

  • skórne testy punktowe (wykonuje się je u dzieci powyżej 4–5 r.ż.)

  • badania krwi (analiza stężenia przeciwciał klasy IgE, specyficznych dla wybranych alergenów).

Niektóre z testów na alergie pokarmowe są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ).

Obserwujesz u swojego dziecka niepokojące objawy po zjedzeniu niektórych produktów? Sugeruje to uczulenie i powinno zostać skonsultowane z alergologiem. Nie czekaj w długich kolejkach! Dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu Polisa Zdrowie Welbi, którego ofertę możesz zamówić na Welbi, Twoje oczekiwanie na wizytę z dzieckiem u specjalisty nie będzie trwało z reguły dłużej niż 3 dni robocze.

W ramach pakietu OCHRONA GOLD od 239 zł miesięcznie zyskasz też możliwość przeprowadzenia testów uczuleniowych (skórnych, metodą nakłuć i z krwi). Sprawdź, co wchodzi w zakres poszczególnych pakietów! Wypełnij formularz i zamów ofertę, żeby poznać szczegóły i podpisać umowę. Z usług możesz korzystać niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Źródła
  1. Marek K., Alergia pokarmowa u dzieci, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2013, nr 6, s. 349–354.
  2. Story RE., Manifestations of food allergy in infants and children, „Pediatric Annals” 2008, nr 37, s. 530–535.
  3. Joneja JM., Infant food allergy: where are we now? „Journal of parenteral and enteral nutrition” 2012, nr 36, s. 49–55.
  4. Rajani PS. i in., Presentation and management of food allergy in breastfed infants and risks of maternal elimination diets, „Journal of Allergy and Clinical Immunology” 2020, nr 8, s. 52–67.
  5. Spergel JM. i in., Food allergy in infants with atopic dermatitis: limitations of food-specific IgE measurements, „Pediatrics” 2015, nr 136, s. 1530–1538.
  6. Gungor D. i in., Infant milk-feeding practices and food allergies, allergic rhinitis, atopic dermatitis, and asthma throughout the lifespan: a systematic review, „American Journal of Clinical Nutrition” 2019, nr 109, s. 772–799.
  7. Canani RB. i in., The diagnosis of food allergy in children, „Current Opinion in Pediatrics” 2008, nr 20, s. 584–589.
Author Bartosz Kulczyński picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
ugryzienie-szerszenia-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie szerszenia - jak wygląda? Jakie są objawy?
24.01.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
dieta-po-kolonoskopii-czego-nie-wolno-jesc
Odżywianie
3 min.
Jak wygląda dieta po kolonoskopii? Co jeść, a czego unikać?
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.