account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Krosty na brzuchu i inne wykwity – o czym świadczą? Co robić?

Marta Drzazgalek. Agnieszka Żędzian09.01.2024Aktualizacja: 09.01.2024

Krosty na brzuchu przybierają najczęściej postać pęcherzyków z treścią ropną. Ten uciążliwy defekt skórny pojawia się w przebiegu chorób takich jak ospa wietrzna, trądzik czy łuszczyca krostkowa. Inne wykwity na skórze brzucha – które w sensie ścisłym nie są krostami, ale popularnie tak są nazywane – mają często podłoże bakteryjne, wirusowe lub alergiczne. Problem warto skonsultować z lekarzem, szczególnie gdy pojawiają się dodatkowe objawy, takie jak podwyższona temperatura ciała, bóle mięśni czy uciążliwy świąd. Najlepszy efekt przynosi leczenie przyczynowe, które koncentruje się na zwalczaniu choroby, która spowodowała objawy skórne. Sprawdź, co robić, gdy pojawiają się krosty i inne wykwity na brzuchu!


o-czym-swiadcza-krosty-na-brzuchu-jak-sie-ich-pozbyc
Pixabay.com

Polecane

skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
Spis treści
  1. Jak mogą wyglądać krosty na brzuchu?
  2. O czym świadczą krosty na brzuchu i inne wykwity?
  3. Zmiany trądzikowe
  4. Choroby autoimmunologiczne
  5. Choroby o podłożu wirusowym
  6. Alergie
  7. Choroby o podłożu bakteryjnym
  8. Choroby wywołane przez roztocza
  9. Krostki na brzuchu u dziecka
  10. Krosty na brzuchu i inne wykwity – do jakiego lekarza się udać i jak wygląda leczenie?

Jak mogą wyglądać krosty na brzuchu?

Jak wynika z definicji, która obowiązuje w dermatologii, krosta (łac. pustula) to wykwit w postaci pęcherza, który wyrasta ponad powierzchnię skóry i zawiera treść ropną, która może pojawić się na samym początku lub być efektem zakażenia bakteryjnego. Jednak w popularnym rozumieniu krostami i krostkami określane są również innego rodzaju wykwity przybierające postać np.:

  • drobnej, czerwonej i swędzącej wysypki;

  • pęcherzyków wypełnionych płynem surowiczym;

  • czerwonych plamek.

Czasem występują pojedynczo, tak jak np. zmiany trądzikowe, a niekiedy bywają gęsto rozsiane nie tylko na brzuchu, ale również na całej powierzchni klatki piersiowej i pleców. Często towarzyszy im świąd lub inne objawy, np. miejscowe zaczerwienienie i ból w miejscu występowania zmiany lub podwyższona temperatura ciała. 

O czym świadczą krosty na brzuchu i inne wykwity?

Typowe krosty na brzuchu mogą świadczyć o takich chorobach jak trądzik, łuszczyca krostkowa, małpia ospa czy ospa wietrzna. Inne wykwity mają często charakter alergiczny, jednak mogą również świadczyć o chorobach wirusowych, bakteryjnych lub wywołanych przez roztocza. 

Zmiany trądzikowe

Pojedyncze krosty na brzuchu mogą okazać się zwykłymi „pryszczami”, czyli zmianami trądzikowymi. Do ich powstania przyczyniają się przede wszystkim zaburzenia hormonalne. Wykwity i stany zapalne powstają na powierzchni skóry przez nadmierną produkcję łoju i najczęściej są zwieńczone czubem ropnym, który samoistnie pęka. 

Choroby autoimmunologiczne

Przykładem choroby autoimmunologicznej, w której przebiegu pojawiają się pęcherzyki wypełnione treścią ropną, jest łuszczyca krostkowa. Nieestetycznym zmianom skórnym niekiedy towarzyszą też objawy ogólne takie jak gorączka, ból głowy, nudności, wymioty, dreszcze, bóle stawów etc. Schorzenie to wynika z nieprawidłowej pracy układu odpornościowego, jednak jego rozwojowi sprzyjają czynniki środowiskowe takie jak chroniczny stres, używki czy przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. 

Choroby o podłożu wirusowym

Typowe krosty na brzuchu pojawiają się przede wszystkim w przebiegu jednej z najczęstszych chorób wirusowych wieku dziecięcego tj. ospy wietrznej.  Podobne zmiany na brzuchu są efektem zakażenia wirusem małpiej ospy. Towarzyszy jej wysypka, która początkowo ma postać plam, a następnie przeobraża się w krosty. 

Wykwity na brzuchu to częsty objaw innych chorób wirusowych takich jak:

  • różyczka – towarzyszą jej objawy podobne do grypy oraz plamista, punktowa wysypka, która początkowo pojawia się na twarzy, a potem na tułowiu i kończynach. Najczęściej znika samoistnie;

  • półpasiec – to choroba wywołana przez wirus varicella zoster i występuje tylko u osób, które przeszły ospę wietrzną. Wysypka ma postać pęcherzyków wypełnionych płynem, które samoistnie pękają, a w ich miejscu tworzą się strupki; 

  • odra – choroba wywołana przez wirusy paramyxovirus morbilli. Plamista, czerwona wysypka występuje najpierw za uszami i stopniowo rozprzestrzenia się na brzuch i kończyny;

  • mononukleoza zakaźna – choroba wywołana przez wirus Epsteina-Barr. Plamistej wysypce towarzyszy przeważnie wysoka gorączka oraz objawy grypopodobne.

Wykwity na brzuchu mogą być także jednym z wielu objawów zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych spowodowanego infekcją wirusową, bakteryjną lub grzybiczą. Pamiętaj jednak, aby nie panikować i zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który oceni charakter pojawiających się zmian. 

Alergie

Wykwity na brzuchu to częsty objaw alergii skórnej wywołanej przez kontakt z uczulającą substancją, np. kosmetykiem, sztucznym materiałem, metalem, z którego wykonana jest biżuteria czy barwnikiem. Wysypka na brzuchu i innych częściach ciała najczęściej towarzyszy alergiom kontaktowym, które dają o sobie znać w momencie bezpośredniego kontaktu skóry z konkretnym alergenem. Objaw ten bywa również reakcją na spożycie produktu spożywczego. Najczęstsze alergeny pokarmowe to białka mleka krowiego, białko jaja kurzego, ryby, niektóre owoce i warzywa, kakao oraz orzechy.

Choroby o podłożu bakteryjnym

Zmiany skórne na brzuchu mogą świadczyć o infekcji bakteryjnej, jaką jest np. szkarlatyna, zwana również płonicą. Plamista wysypka, która pojawia się na całej powierzchni ciała oprócz okolic nosa, ust i brody, powoduje, że skóra staje się szorstka, a potem się łuszczy. Choroba jest wywołana przez paciorkowce, które wytwarzają toksynę bakteryjną.

Choroby wywołane przez roztocza

Krosty na brzuchu mogą także wskazywać na świerzb, czyli chorobę zakaźną, której przyczyną są roztocza, a konkretnie świerzbowiec ludzki. Wraz z wysypką na wysokości pępka pojawiają się także zmiany w miejscach intymnych i na pośladkach. Objawem tej choroby jest także silny świąd.

Krostki na brzuchu u dziecka

Gdy widzisz krostki na brzuchu dziecka, pierwsze skojarzenie to prawdopodobnie ospa wietrzna, czyli powszechna choroba wieku dziecięcego wywołana przez wirus varicella zoster. Zmiany skórne mają tu postać grudek, które przekształcają się w pęcherzyki, a potem strupki. Zazwyczaj towarzyszy jej świąd oraz objawy grypopodobne. Pamiętaj, że ospa wietrzna u dorosłych ma znacznie poważniejszy przebieg niż u dzieci.

Drobne krostki na brzuchu malucha to najczęściej potówki, których powodem jest nadmierne pocenie się lub przegrzanie. Dolegliwość ta może wystąpić o każdej porze roku. U niemowląt czasem pojawia się też rumień nagły, czyli tzw. trzydniówka – objawy podobne do grypy oraz towarzysząca im wysypka zazwyczaj ustępują samoistnie po upływie trzech pełnych dni. 

Krosty na brzuchu i inne wykwity – do jakiego lekarza się udać i jak wygląda leczenie?

Jeśli masz krosty na brzuchu, w pierwszej kolejności udaj się do lekarza rodzinnego lub internisty, a dopiero później – jeśli okaże się, że wysypka ma charakter alergiczny – do alergologa. Utrzymujące się przez długi czas zmiany skórne wymagają też konsultacji dermatologicznej. W przypadku tej dolegliwości stosuje się przede wszystkim leczenie przyczynowe, które ma na celu eliminację podstawowej choroby (np. ospy wietrznej). W ramach leczenia objawowego stosuje się chłodne okłady, środki odkażające, preparaty o działaniu chłodzącym i znieczulającym, które łagodzą świąd i zapobiegają powstawaniu blizn.

Źródła
  1. W. Janiec, Kompendium farmakologii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Ł. Durajski, Alergie. Fakty i mity, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020.
  3. D. Myłek, Oswoić alergie: skąd się biorą uciążliwe dolegliwości i jak sobie z nimi radzić, Stowarzyszenie Larix, Warszawa 2020.
  4. A. Zejfler, Kompleksowa terapia problemów skórnych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.