aloes-na-tradzik-jak-stosowac-jakie-daje-efekty
pixabay.com

Czym jest aloes?

Aloes zaliczany jest do roślin wieloletnich z rodziny sukulentów, których naturalnym środowiskiem są tereny leżące w ciepłym klimacie, w tym m.in. na Półwyspie Arabskim i Madagaskarze. Jego popularność, łatwość hodowli oraz szereg właściwości prozdrowotnych sprawiły, że obecnie jest uprawiany również w naszych domach.

Aloes znalazł szerokie zastosowanie nie tylko w kosmetologii czy w sztuce kulinarnej. W czasach starożytnych jego liście służyły do balsamowania zwłok, spalania całunów pogrzebowych, a także jako perfumy do skrapiania pościeli. W Południowej Afryce roślina była symbolem życia wiecznego, dlatego sadzono ją na grobach zmarłych osób.

Co znajduje się w aloesie?

W liściach aloesu znajduje się ponad 70 aktywnych biologicznie składników, w tym:

 • sacharydy - fruktoza, glukoza, polimannoza, glukomannan,

 • aminokwasy,

 • saponiny,

 • minerały - magnez, wapń, sód, potas, mangan, cynk, miedź, chrom,

 • witaminy - C, A, E, kwas foliowy, cholina, niacyna, B12,

 • kwasy organiczne,

 • hormony - gibereliny, auksyny,

 • antrachinony - aloina i emodyna,

 • enzymy, m.in.: amylaza, celulaza, lipaza, peroksydaza, katalaza, bradykinaza, karboksypeptydaza i fosfataza alkaliczna,

 • sterole roślinne - betasitosterol, kampesterol, cholesterol i lupeol,

 • kwasy tłuszczowe - stearynowy, oleinowy, linolowy, linolenowy i palmitynowy.

Ponad 96% składu liści aloesu stanowi woda.

Właściwości aloesu

Ekstrakty z aloesu stosowane są w kilku branżach, w tym głównie w spożywczej, kosmetycznej i farmaceutycznej. Dzięki bogatemu składowi żel z aloesu wykorzystywany jest w celu:

 • walki z próchnicą - aloes jest częstym składnikiem past do zębów. Ze względu na obecność antrachinonów zmniejsza stan zapalny i niweluje drobny ból dziąseł,

 • łagodzenia owrzodzeń - aloes jest z powodzeniem stosowany na rany, w tym te wywołane chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca,

 • zwalczania wolnych rodników, powodujących szybsze starzenie się komórek organizmu,

 • walki z bakteriami z rodzaju Mycoplasma, które są odporne na działanie wielu antybiotyków,

 • ochrony przed promieniowaniem UV,

 • łagodzenia uszkodzeń naskórka spowodowanych radioterapią.

Podobnie jak inne zioła lecznicze, np. pokrzywa czy rumianek, aloes można spożywać doustnie. Jednakże należy być ostrożnym, aby nie zjeść go zbyt wiele - w dużych ilościach może powodować biegunki i bóle brzucha.

Jak aloes działa na trądzik?

Trądzik u dorosłych i nastolatków to problem, który może spędzać sen z powiek. Na cerze tłustej i trądzikowej mogą pojawić się silne podrażnienia w kolorze czerwonym, charakteryzujące się swędzeniem. W celu łagodzenia zmian trądzikowych stosowane są kosmetyki na bazie aloesu. Ze względu na jego działanie antybakteryjne i przeciwzapalne skutecznie łagodzą one typowe dla schorzenia dolegliwości i zmniejszają ich widoczność. Aloes hamuje wydzielanie sebum, delikatnie nawilża naskórek i sprawia, że zaskórniki zamknięte, otwarte, a także drobne ranki goją się znacznie szybciej.

Blizny po trądziku stają się mniej widoczne już po kilku tygodniach regularnego stosowania żelu i innych specyfików z aloesem w składzie. Wyniki badań naukowych wykazały, że aloes stymuluje syntezę kolagenu i elastyny.

Jak widać, aloes to uniwersalne remedium na problemy z trądzikiem osób dorosłych i nastolatków. Najlepiej jest korzystać z produktów naturalnych, dlatego kupuj kosmetyki, które zawierają co najmniej 96% czystego aloesu.

Kosmetyki z aloesem w składzie mogą mieć postać żelu, kremu nawilżającego, toniku do przecierania twarzy, żelu punktowego lub do oczyszczania skóry, a także głęboko nawilżającej maseczki. Wybór jest bardzo duży, a produkty z dodatkowymi olejkami w składzie głęboko odżywią nawet suchą i zniszczoną cerę.

Bezpieczeństwo aloesu

Aloes jest rośliną tolerowaną przez większość ludzi. Bardzo rzadko zdarzają się jednak drobne podrażnienia skóry i reakcje alergiczne. Zanim położysz aloes na twarz, posmaruj nim niewielki fragment skóry na ramionach. W ten sposób dowiedz się, czy nie jesteś uczulony.

Nie wolno nakładać aloesu bezpośrednio na otwarte i świeże rany. Pamiętaj, aby kosmetyki kupować tylko z zaufanych źródeł - aptek, sklepów zielarskich lub ze zdrową żywnością. Renomowane marki są gwarancją bezpieczeństwa i wysokiej jakości produktu.

Przepis na maseczkę z aloesu na trądzik

Maseczkę z aloesem na trądzik można wykonać w warunkach domowych. W tym celu najlepiej wykorzystać roślinę doniczkową. Należy odciąć dużych rozmiarów liść, przeciąć go wzdłuż na pół i wydobyć z niego żelową, mokrą zawartość.

Do miseczki z czystym aloesem można dodać m.in. sodę oczyszczoną, miód, białko lub zmiksowany miąższ z ogórka. Bez względu na dodatkowy składnik całość należy trzymać na twarzy około 10-15 minut, po czym spłukać letnią wodą. Na osuszoną skórę twarzy warto następnie nałożyć krem nawilżający. Cera będzie wyraźnie rozświetlona, promienna i dogłębnie nawilżona.

Źródła
 1. E. Cieślik, K. Turcza, Właściwości prozdrowotne aloesu zwyczajnego Aloe vera (L.) Webb. (Aloe barbadensis Mill.), „Postępy Fitoterapii” 2015, t. 16, nr 2, s. 117-124.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

wrzody-zoladka-na-czym-polega-leczenie-naturalne
Zdrowie
2 min.
Wrzody żołądka - na czym polega leczenie naturalne?
30.07.2021
aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
ziola-na-zatoki-jakie-stosowac-do-inhalacji-i-do-picia
Zdrowie
2 min.
Zioła na zatoki - jakie stosować do inhalacji i do picia?
24.01.2022
piolun-na-pasozyty-jak-stosowac-napar-nalewka
Zdrowie
1 min.
Jak stosować piołun na pasożyty? Czy jest skuteczny?
19.05.2021
Popularne w kategorii Zdrowie

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.