account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Pieluszkowe zapalenie skóry – jak powstaje i jak je leczyć?

Olga Dąbska09.11.2023Aktualizacja: 13.02.2024

Pieluszkowe zapalenie skóry to stan zapalny skóry zlokalizowany w miejscu przylegania pieluszki oraz jego bezpośredniej okolicy. To częsta przypadłość u kilkumiesięcznych dzieci, na którą narażeni są też dorośli wymagający stosowania pieluch. Sprawdź, jak dochodzi do powstania zapalenia pieluszkowego. Dowiedz się, jakie objawy mu towarzyszą oraz jak leczyć pieluszkowe zapalenie skóry.


pieluszkowe-zapalenie-skory-co-to-jest-jak-wyglada
Pixabay.com

Polecane

toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
Spis treści
  1. Pieluszkowe zapalenie skóry – co to?
  2. Czynniki sprzyjające pieluszkowemu zapaleniu skóry
  3. Objawy pieluszkowego zapalenia skóry
  4. Leczenie pieluszkowego zapalenia skóry 

Pieluszkowe zapalenie skóry – co to?

Pieluszkowe zapalenie skóry to stan zapalny skóry w miejscu przylegania pieluszki do skóry (pośladki, krocze, wzgórek łonowy, pachwiny), a niekiedy też w obrębie okolicznej skóry. Należy do najczęstszych chorób skóry wieku niemowlęcego i wczesnodziecięcego. Pieluszkowe zapalenie skóry u dziewczynek rozwija się równie często jak u chłopców. Najczęściej obserwowane jest u dzieci w wieku 9–12 miesięcy. Choroba dotyczyć może również osób dorosłych, które z uwagi na chorobę zmuszone są do stosowania pieluch czy pieluchomajtek. Specjaliści zwracają uwagę na złożony i wieloczynnikowy charakter zapalenia pieluszkowego. Głównym czynnikiem predysponującym do jego powstania jest długotrwałe narażenie skóry na wilgoć. Dochodzi wówczas do jej podrażnienia, przez co staje się podatna na zakażenia. Najczęściej rozwija się grzybica pieluszkowa u niemowląt, za którą odpowiadają grzyby z rodzaju Candida, w tym zwłaszcza gatunek Candida albicans. Na tego typu infekcje w sposób szczególny narażone są osoby z niedoborem odporności. 

Czynniki sprzyjające pieluszkowemu zapaleniu skóry

Poza wilgotnym środowiskiem zapaleniu pieluszkowemu sprzyjają następujące czynniki:

  • drażniące działanie moczu na skórę – znajdujący się w moczu amoniak powoduje, że skóra nie ma możliwości swobodnego oddychania, 

  • obecność w kale drobnoustrojów, które rozkładają mocznik – podnoszą one alkaliczność (stopień zasadowości) i ryzyko rozwoju wysypki,

  • uczulenie na substancje zawarte w pieluszce i w produktach stosowanych do pielęgnacji okolicy pieluszkowej,

  • zły ogólny stan zdrowia.

Wśród innych czynników podnoszących ryzyko zapalenia pieluszkowego wymieniane są: stosowanie słabej jakości pieluch, zbyt rzadka zmiana pieluchy, sposób odżywiania – dieta wpływa na skład kału – zbyt częste oddawanie kału i/lub moczu, antybiotykoterapia. Specjaliści zaliczyli do grupy wysokiego ryzyka rozwoju pieluszkowego zapalenia skóry dzieci przedwcześnie urodzone z uwagi na niedojrzałość i zaburzenia bariery naskórkowej, dzieci o niskiej masie urodzeniowej z względu na dłużej utrzymujące się wyższe pH skóry.

Objawy pieluszkowego zapalenia skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry ma zazwyczaj łagodny przebieg. Wówczas towarzyszy mu rumień. Wyglądem może przypominać odparzenie. Warto w tym miejscu wspomnieć o rumieniu noworodkowym, który rozwija się u większości noworodków w ciągu pierwszych 48 godzin życia. jak dotąd nie poznano przyczyn jego powstania, choć eksperci podejrzewają, że jest on reakcją dziecka na różnego rodzaju bodźce, na które jest narażone po przyjściu na świat. Patologia ta, mimo że niegroźna, powinna być różnicowana z innymi schorzeniami, jak omawiane w artykule pieluszkowe zapalenie skóry.

Cięższe postacie zapalenia pieluszkowego należą do rzadkości. W ich przebiegu zaobserwować możesz u dziecka: rumień, obrzęk, pęcherzyki, od bladoróżowych do jasnoczerwonych grudek, które często łuszczą się obwodowo, nadżerki. Skóra objęta stanem zapalnym może nadmiernie się łuszczyć i ulec lichenifikacji, czyli stawać się nadmiernie pogrubiona i szorstka. Istnieje ryzyko wtórnego nadkażenia zmienionej chorobowo skóry przez bakterie. Wymienione objawy pieluszkowego zapalenia skóry są dla dziecka przyczyną znacznego dyskomfortu. Sprawiają, że płacze i jest rozdrażnione.

Leczenie pieluszkowego zapalenia skóry 

Podstawą leczenia pieluszkowego zapalenia skóry, ale i sposobem na zapobieganie jego powstania jest prawidłowa pielęgnacja skóry. Pamiętaj, że do zasad właściwej higieny okolicy pieluszkowej należą mycie, delikatne oczyszczanie i dokładne osuszanie skóry. Zwracaj uwagę na wybór pieluch – unikaj tych z dodatkiem sztucznych tworzyw typu ceraty, plastik. Wybieraj pieluszki jednorazowe, które zawierają polimery przekształcające substancje płynne w żel i wyposażone w mikroporowate membrany, które pozwalają skórze oddychać. Specjaliści podkreślają konieczność regularnej zmieniany pieluch co 2–4 godziny lub kiedy tylko zauważysz, że jest taka potrzeba. Pamiętaj o przemyciu dziecka przed założeniem czystej pieluchy. Eksperci zalecają stosowanie produktów ochronnych przed drażniącym działaniem moczu i kału na skórę. Dodatkowo ważne jest pozostawianie dziecka bez pieluchy, kiedy to tylko możliwe, i unikanie stosowania w okolicy krocza preparatów na bazie alkoholu.

W przypadku łagodnych postaci pieluszkowego zapalenia skóry leczenie opiera się na stosowaniu emolientów. Wykazują one działanie przeciwzapalne, regenerujące, nawilżające i natłuszczające. Emoliety możesz stosować już od pierwszych dni życia dziecka. Najwygodniej dodawać je podczas kąpieli. W nasilonych lub powikłanych postaciach zapalenia pieluszkowego wprowadzana jest farmakoterapia – krótkotrwale słabe kortykosteroidy lub w przypadku nadkażenia bakteryjnego kortykosteroidy w połączeniu z antybiotykami, a grzybiczego zapalenia pieluszkowego – nystatyna, klotrimazol, mikonazol. Eksperci zalecają kąpiel w nadmanganianie potasu, który występuje w postaci fioletowych kryształków. Związek ten ma działanie odkażające i wysuszające. 

W preparatach przeznaczonych do leczenia pieluszkowego zapalenia skóry znaleźć możesz m.in.:

  • tlenek cynku działający antybakteryjne i absorbujący wilgoć,

  • wazelinę i lanolinę, które wykazują działanie okluzyjne – tworzą barierę ochronną,

  • dimetikon, który jest emolientem i tworzy barierę ochronną,

  • glicerynę, która znana jest z właściwości emulgujących i nawilżających.


Jeśli masz jakieś pytania dotyczące pielęgnacji dziecka, skonsultuj się z pediatrą.

Źródła
  1. M. Czarnecka-Operacz, Pieluszkowe zapalenie skóry – aktualne wytyczne dotyczące postępowania i prawidłowej pielęgnacji, „Dermatologia po Dyplomie” 2019, nr 6. Online: https://podyplomie.pl/dermatologia/33525,pieluszkowe-zapalenie-skory-aktualne-wytyczne-dotyczace-postepowania-i-prawidlowej-pielegnacji [dostęp: 2.07.2023].
  2. A. Sadowska-Przytocka, M. Czarnecka-Operacz, Pieluszkowe zapalenie skóry, „Forum Pediatrii Praktycznej”. Online: https://forumpediatrii.pl/artykul/pieluszkowe-zapalenie-skory [dostęp: 2.07.2023].
  3. A. Wilmont, A. Doboszyńska, Pieluszkowe zapalenie skóry u dzieci, „Pediatria i Medycyna Rodzinna” 2012, t. 8, nr 3, s. 272–274.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
rozgrzewka-dla-dzieci-jak-powinna-wygladac
Fitness
2 min.
Rozgrzewka dla dzieci - jak powinna wyglądać?
30.07.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.