account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Pokrzywka u dzieci – jak ją rozpoznać?

lek. Agnieszka Żędzian28.09.2023Aktualizacja: 28.09.2023

Nagłe pojawienie się swędzących bąbli na rumieniowym podłożu na skórze dziecka świadczy najprawdopodobniej o wystąpieniu pokrzywki. Może być ona wywołana określonym czynnikiem, np. alergenem lub infekcją, lub mieć tzw. charakter idiopatyczny. Sprawdź, jak wygląda diagnostyka pokrzywki u malucha i jak postępować po pojawieniu się zmian na jego skórze.


pokrzywka-u-dzieci-jak-ja-rozpoznac
Adobe Stock

Polecane

skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
Spis treści
 1. Pokrzywka – co to jest?
 2. Przyczyny pokrzywki u dzieci
 3. Diagnostyka pokrzywki u dzieci
 4. Jak leczyć pokrzywkę u dzieci?
 5. Pokrzywka u dzieci – leczenie domowe
 6. Ile trwa pokrzywka u dzieci?

Pokrzywka – co to jest?

Zastanawiasz się, czym właściwie jest i jak wygląda pokrzywka u dzieci? Pokrzywka to jedno z najczęstszych schorzeń dotyczących skóry, przebiegająca z obecnością w jej obrębie swędzących bąbli lub obrzęku naczynioruchowego. Ze względu na czas trwania objawów dzieli się ją na pokrzywkę ostrą – trwającą < 6 tygodni – i przewlekłą – utrzymującą się lub nawracającą przez ponad 6 tygodni. Zmiany skórne pojawiają się nagle, zwykle pod postacią czerwonych lub białawych bąbli, otoczonych obszarem zaczerwienienia. Mogą mieć zróżnicowaną wielkość i kształt, a typowym objawem jest towarzyszący im silny świąd. U 40% dzieci obserwuje się jednocześnie obecność obrzęku naczynioruchowego – bladego obrzęku tkanki podskórnej, ustępującego zwykle w ciągu 72 h. Najczęściej pojawia się on w miejscach o luźnym utkaniu tkanki podskórnej – w okolicy twarzy, narządów płciowych czy kończyn.

Warto wyjaśnić, jak dochodzi do pojawienia się zmian skórnych w przebiegu pokrzywki – zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych mechanizm ich powstania jest jednakowy. W obrębie tkanki łącznej skóry całego ciała obecne są komórki tuczne (mastocyty), które w swoim wnętrzu zawierają liczne ziarnistości wypełnione histaminą, cytokinami, leukotrienami, tryptazą i czynnikiem aktywującym płytki krwi. W wyniku aktywacji mastocytów dochodzi do uwolnienia zawartości ziarnistości na zewnątrz komórek, a w konsekwencji do rozszerzenia okolicznych naczyń krwionośnych, pojawienia się obrzęku i wystąpienia świądu skóry. 

Przyczyny pokrzywki u dzieci

Do aktywacji mastocytów i pojawienia się pokrzywki u dzieci może dojść w wyniku działania wielu czynników. Ze względu na pierwotną przyczynę prowadzącą do wystąpienia zmian skórnych chorobę można podzielić na kilka kategorii, m.in.:

 • pokrzywkę związaną z infekcją – najczęstsza pokrzywka u dzieci, związana zwykle z zakażeniem wirusowym (pokrzywka wirusowa), rzadziej z infekcją bakteryjną. Zmiany skórne mogą towarzyszyć również infestacji pasożytniczej malucha,

 • pokrzywkę wywołaną lekami – zwykle stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych (np. ibuprofenu),

 • pokrzywkę fizykalną – pojawia się pod wpływem różnych czynników fizycznych, np. ciepła, zimna, a nawet światła słonecznego (pokrzywka słoneczna),

 • pokrzywkę pokarmową – zmiany skórne pojawiają się po spożyciu określonego pokarmu.

Jeśli nie można zidentyfikować przyczyny występowania zmian skórnych u malucha, mówi się o tzw. pokrzywce idiopatycznej.

Diagnostyka pokrzywki u dzieci

Rozpoznanie pokrzywki jest stawiane na podstawie objawów klinicznych i zwykle nie wymaga wykonywania dodatkowych badań. Wstępne rozpoznanie u Twojego dziecka może postawić lekarz rodzinny, a w razie konieczności wystawi on skierowanie do specjalisty zajmującego się diagnostyką i leczeniem pokrzywki - alergologa lub dermatologa dziecięcego. Istotnym elementem wizyty będzie szczegółowy wywiad, który ma na celu identyfikację czynnika wywołującego chorobę u malucha. Badania krwi i skórne testy alergiczne nie są zwykle przydatne w diagnostyce przyczyn pokrzywki u dzieci.

Jak leczyć pokrzywkę u dzieci?

W razie możliwości powinno się unikać czynników powodujących wystąpienie pokrzywki u dziecka, nie zawsze jest to jednak możliwe. Pacjentom z pokrzywką słoneczną zalecana jest ochrona przed światłem słonecznym (za pomocą odpowiedniego ubioru zakrywającego skórę, kremów z filtrem), a u maluchów z pokrzywką polekową czy pokarmową ważne okazuje się unikanie alergenów odpowiedzialnych za pojawianie się zmian skórnych. 

Leczenie pokrzywki u dzieci polega przede wszystkim na stosowaniu leków przeciwhistaminowych drugiej generacji, np. cetyryzyny czy loratydyny, zwykle przez 7–15 dni w przypadku pokrzywki ostrej lub dłużej u dzieci z przewlekłą postacią choroby. Niekiedy konieczne jest włączenie terapii glikokortykosteroidami, a u dzieci > 12. roku życia można rozważyć leczenie biologiczne z użyciem omalizumabu.

Pokrzywka u dzieci – leczenie domowe

Warto znać domowe sposoby na pokrzywkę, które mogą stanowić uzupełnienie dla leczenia farmakologicznego u najmłodszych pacjentów. Wskazane jest stosowanie chłodnych okładów na zmiany (wyjątkiem są maluchy z pokrzywką wywoływaną zimnem), dostępnych bez recepty leków przeciwświądowych oraz noszenie luźnej, przewiewnej odzieży. Pamiętaj jednak, iż nawet leczenie domowymi sposobami powinno zostać wcześniej skonsultowane z pediatrą.

Ile trwa pokrzywka u dzieci?

U dzieci pokrzywka ma zwykle charakter ostry i ustępuje w ciągu 6 tygodni. Najczęściej towarzyszy infekcji, a zmiany skórne znikają wraz z ustąpieniem zakażenia i powrotem malucha do zdrowia. Niestety, aż u 30% dzieci obserwuje się pokrzywkę przewlekłą, a czas jej trwania bywa różny – od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Identyfikacja czynnika spustowego i odpowiednie leczenie choroby może jednak znacznie poprawić jakość życia najmłodszych pacjentów, dlatego w razie wystąpienia objawów choroby nie zwlekaj i zgłoś się z dzieckiem do lekarza. Leczeniem zarówno pokrzywki stresowej, słonecznej, jak i innych jej odmian zajmuje się najczęściej alergolog dziecięcy.

Źródła
 1. Dabija D., Tadi P., Danosos G., Chronic Urticaria, “StatPearls”, 2022, dostęp online: maj 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK555910/.
 2. Caffarelli C. i in., Urticaria in childhood, “Acta Biomedica”, 2020, dostęp online: maj 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8023062/.
 3. Shin M., Lee S., Prevalence and Causes of Childhood Urticaria, “Allergy, Asthma & ImmunologyResearch”, 2017, dostęp online: maj 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5352569/.
Author lek. Agnieszka Żędzian picture
Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. Systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.