account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Półpasiec na oku – objawy wczesne i późne, leczenie, powikłania

Agata OleszkiewiczLek. Wiktor Trela16.03.2022Aktualizacja: 11.10.2023

Na półpasiec oka stosuje się przede wszystkim leki przeciwwirusowe. Kiedy odczujesz pierwsze objawy, jak mrowienie powiek czy światłowstręt, szybko zgłoś się do przychodni. Powikłania bywają poważne, a leczenie trwa kilka tygodni. Sprawdź, co warto wiedzieć o półpaścu ocznym!


polpasiec-oczny-objawy
pexels

Polecane

afta-w-gardle-jakie-sa-objawy-jak-wyglada-leczenie
Zdrowie
2 min.
Afta w gardle - jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?
24.01.2022
grzybica-po-antybiotyku-jak-jej-uniknac-objawy
Zdrowie
1 min.
Jak uniknąć grzybicy po antybiotyku?
30.05.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
jak-wyleczyc-zoladek-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Jak wyleczyć żołądek po antybiotyku i jak go chronić przed niekorzystnym działaniem antybiotykoterapii?
30.05.2022
Spis treści
  1. Półpasiec oczny – jak wygląda (objawy)
  2. Jak długo trwa leczenie?
  3. Jakie leki na półpasiec oczny?
  4. Półpasiec – powikłania

Półpasiec oczny – jak wygląda (objawy)

Półpasiec oka to choroba wirusowa spowodowana przez patogen odpowiadający również za ospę wietrzną. Raz przebyta ospa naraża Cię na półpaśca. Cechą charakterystyczną mikroorganizmu jest długi okres bytowania u nosiciela w formie letalnej i reaktywacja w sprzyjających ku temu okolicznościach. Jego aktywacji sprzyjają głównie stany obniżonej odpornościj, jak u seniorów, osób obciążonych złośliwymi zmianami nowotworowymi czy podczas leczenia immunosupresyjnego. Choroba występuje także u dzieci.

Półpasiec oczny objawy ma nieprzyjemne. Bywa, że poza okolicą oczu możesz doświadczyć dolegliwości przy nosie czy na czole. To szczególna odmiana tej choroby, w przebiegu której zmiany dermatologiczne uwidaczniają się na skórze twarzy w obszarze okołooczodołowym pod postacią pęcherzykowatej wysypki wypełnionej płynną treścią. W innych typach możesz zaobserwować m.in. półpasiec na nodze czy w okolicach żeber. Od ok. 2 do 4 dni przed pojawieniem się wykwitów możesz odczuwać mrowienie, pieczenie i ból. Objawy zwykle bywają jednostronne, a często towarzyszą im zmęczenie, zawroty głowy i gorączka. Półpasiec oczny powoduje też:

  • opuchliznę,

  • zaczerwienienie powiek, 

  • łzawienie oka.

Jego obecność sprzyja pogorszeniu widzenia w zajętej gałce, ponieważ podrażnieniu mogą ulec także spojówki.. Charakterystyczny bywa też silny, pulsujący lub stały ból powiek. Możesz też doświadczyć nadwrażliwości na dotyk w chorych miejscach. Jeśli rozpoznasz w siebie lub swojego dziecka tego typu dolegliwości, niezwłoczna będzie fachowa pomoc medyczna.

Jak długo trwa leczenie?

Zmiany skórne pojawiające się w przebiegu choroby najczęściej ustępują po upływie 2–4 tygodni w przypadku wczesnego podjęcia leczenia, w tym postępowania zachowawczego. To ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Półpasiec oczny może powodować trwałe i poważne powikłania. W trosce o zdrowie lekarz rodzinny, do którego zgłosisz swój problem w pierwszej kolejności, może skierować Cię na konsultację okulistyczną, zwłaszcza jeśli infekcja postępuje i słabo reaguje na proponowane leki.

Jakie leki na półpasiec oczny?

Farmakoterapia to jedna z dominujących metod leczenia. W jej przebiegu stosuje się leki przeciwwirusowe zawierające np. acyklowir. Ich zadaniem jest zatrzymanie namnażania się i rozprzestrzeniania patogenu, co skraca czas trwania i natężenie objawów. Środki korzystnie wpływają też na rokowania, zmniejszając ryzyko pojawienia się bólu postherpatycznego. Można to jednak osiągnąć pod warunkiem wprowadzenia leków nie później niż 72 godziny od czasu pojawienia się wysypki. Domowe sposoby na półpaśca ocznego nie powinny stanowić wyłącznej metody leczenia, a być jej uzupełnieniem. Wykorzystaj je do łagodzenia dolegliwości, które poprawią komfort Twojego życia w chorobie.

Poza farmaceutykami zwalczającymi wirusa czasem niezbędne bywają też leki przeciwbólowe. Na choroby zakaźne od ospy, tzn. różne odmiany półpaśca, zalecane są często środki z grupy NLPZ lub opioidów. Dodatkowo lekarz może Ci przepisać krople do oczu. W trosce o zdrowie bezwzględnie nie drap miejsc wysypki i później strupków. Zabezpieczaj rany, np. plastrem czy jałowym opatrunkiem, zachowaj także odpowiednią higienę twarzy oraz rąk.

Półpasiec – powikłania

Półpasiec oczny stwarza ryzyko wystąpienia powikłań ogólnych i miejscowych. Jest ono tym większe, im dłużej zwlekasz z wizytą lekarską lub też nie przestrzegasz zaleceń dotyczących farmakoterapii czy czystości ciała i pielęgnacji zmian skórnych.

Jednym z powszechnych powikłań jest neuralgia popółpaścowa, czyli rodzaj bardzo silnego bólu. Pojawia się on po przebytej chorobie i utrzymuje wiele miesięcy, a nawet lat, pomimo wygojenia wysypki i ustąpienia pozostałych dolegliwości. Możesz go odczuwać jako wrażenie kłucia lub ciągłego pieczenia. Na jego pojawienie się jesteś szczególnie narażony, jeśli dodatkowo zmagasz się z niektórymi chorobami przewlekłymi, jak cukrzyca czy toczeń rumieniowaty, lub doświadczyłeś urazu. Neuralgia popółpaścowa może niekorzystnie wpłynąć na jakość Twojego życia. Poza tym, że dokucza, sprawia, że jesteś bardziej podatny na stres. Bywa też przyczyną innych problemów, np. ze snem czy sprawnością ruchową.

Powikłania, jakie może powodować półpasiec na oku, to ponadto zapalenia spojówek, rogówki, błony naczyniowej i nerwu wzrokowego, które mogą poważnie pogorszyć widzenie i stać się źródłem bliznowacenia rogówki, a nawet ślepoty. Niebezpieczny bywa też półpasiec w ciąży.

Źródła
  1. M.M.Bujnowska-Fedak, P. Węgierek, Pacjent z półpaścem w praktyce lekarza rodzinnego, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2018, nr 3.
  2. A. Szczeklik, Interna Szczeklika, Podręcznik chorób wewnętrznych, MP, Kraków 2012.
  3. R. Żaba, Opryszczka, półpasiec, ospa wietrzna, Termedia, Poznań 2011.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
rodzaje-kleszczy-jakie-sa-najgrozniejsze
Zdrowie
2 min.
Rodzaje kleszczy - jakie są najgroźniejsze?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.