account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieZdrowie seksualne 1 min.

Czym jest przedwczesny wytrysk? Jak zdiagnozować jego przyczynę i go leczyć?

Magdalena Drąg10.11.2023Aktualizacja: 13.02.2024

Kryteria rozpoznania przedwczesnego wytrysku różnią się od siebie w zależności od wydania towarzystwa seksuologicznego. Jedno jest pewne – głównym objawem jest niezadowolenie mężczyzny z czasu trwania stosunku seksualnego.


przedwczesny-wytrysk-co-to-jest-przyczyny-leczenie
Pixabay.com

Polecane

jak-poprawic-erekcje-domowym-sposobem
Seks
2 min.
Jak poprawić erekcję domowym sposobem?
24.01.2022
ile-trwa-okres-jakie-sa-normy-co-warto-wiedziec
Seks
2 min.
Ile trwa okres? Jakie są normy? Co warto wiedzieć?
21.01.2022
biale-uplawy-po-okresie-po-stosunku-co-oznaczaja
Seks
1 min.
Białe upławy – w ciąży, w czasie cyklu, w chorobie
10.05.2022
niedobor-progesteronu-jakie-sa-przyczyny-i-objawy
Seks
1 min.
Niedobór progesteronu - jakie są przyczyny i objawy?
21.01.2022
Spis treści
  1. Przedwczesny wytrysk to problem, który można leczyć
  2. Czym jest przedwczesny wytrysk?
  3. Jak można podzielić zaburzenia związane z przedwczesną ejakulacją?
  4. Jak się diagnozuje przedwczesny wytrysk?
  5. Co może być przyczyną PE?
  6. Leczenie przedwczesnego wytrysku
  7. Leki doustne
  8. Działanie miejscowe
  9. Terapia i ćwiczenia

Przedwczesny wytrysk to problem, który można leczyć

Przedwczesna ejakulacja (ang. premature ejaculation, PE) to drugie, zaraz po problemach z erekcją, najczęściej występujące zaburzenie seksualne wśród mężczyzn. W zależności od populacji i przyjętych kryteriów rozpoznania częstość występowania PE ocenia się na 20–60%, a średnia światowa wynosi około 30%. 

Niższe wykształcenie, mniejsza aktywność seksualna oraz rzadsze rozładowanie napięcia seksualnego to czynniki ryzyka wystąpienia przedwczesnego wytrysku. Rasa, wiek czy stan cywilny nie mają wpływu na jego występowanie.

Część pacjentów zgłaszających się do seksuologa to osoby kompletnie zdrowe. Ze względu na brak wiedzy na temat fizjologii męskiego ciała mają nierealne oczekiwania co do własnej seksualności i czasu trwania stosunku. Często lęk przed kompromitacją, zakłopotaniem czy rzekomym niezaspokojeniem partnerki sprawia, że obniżone poczucie własnej wartości w tym temacie nasila objawy PE. Jeżeli pacjent jest niezadowolony ze swojego funkcjonowania seksualnego, a nie spełnia kryteriów rozpoznania PE, takie zaburzenie nazywamy rzekomym wytryskiem przedwczesnym.

Czym jest przedwczesny wytrysk?

Według 10. edycji Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-10) wytrysk przedwczesny to ejakulacja przed stosunkiem lub przed osiągnięciem satysfakcji ze stosunku seksualnego albo problem z utrzymaniem erekcji wystarczającej do odbycia stosunku. Przedwczesny wytrysk nie wynika z długiej absencji seksualnej, innej choroby, np. psychicznej, behawioralnej czy fizycznej, a dysfunkcja musi trwać co najmniej 6 miesięcy. 

Zaburzenia wytrysku, spowodowane stosowaniem środków farmakologicznych, jako działanie uboczne leków lub skutek zaburzenia endokrynologicznych nie może być klasyfikowane jako wytrysk przedwczesny. 

Natomiast według opublikowanej w 2013 roku 5. edycji klasyfikacji zaburzeń psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, DSM) wytrysk przedwczesny występuje, gdy mimo woli mężczyzny dochodzi do wytrysku po maksymalnie 60 sekundach od rozpoczęcia penetracji pochwy

Objawy towarzyszą pacjentowi przez co najmniej pół roku podczas znacznej większości stosunków waginalnych (> 75% stosunków), a pacjent nie cierpi na żadne schorzenia mogące powodować problemy z utrzymaniem erekcji czy z przedwczesnym wytryskiem.

Warto nadmienić, że problem musi być przez pacjenta zauważony, wiąże się z dużym stresem i nie jest spowodowany trudnościami w relacji romantycznej.

Jak można podzielić zaburzenia związane z przedwczesną ejakulacją?

  • Przedwczesny wytrysk utrzymujący się przez całe życie, uogólniony.
    Pacjent od początku nawiązywania relacji seksualnych i masturbacji szybko ejakuluje bez kontroli nad tym oraz przy każdym stosunku czy masturbacji.

  • Przedwczesny wytrysk utrzymujący się przez całe życie, sytuacyjny.
    Mężczyzna od zawsze odczuwał niezadowolenie z czasu trwania aktu seksualnego, jednak zdarzają się sytuacje lub partnerzy, z którymi osiągał satysfakcjonujący czas stosunku.

  • Przedwczesny wytrysk, nabyty, uogólniony.
    Od jakiegoś czasu pojawił się problem z przedwczesną ejakulacją, która towarzyszy większości zbliżeń i masturbacji.

  • Przedwczesny wytrysk, nabyty, sytuacyjny.
    Mężczyzna od jakiegoś czasu zauważa, że w niektórych sytuacjach lub z wybranymi partnerami czas stosunku seksualnego jest niezadowalający, za krótki.

Jak się diagnozuje przedwczesny wytrysk?

Postawienie rozpoznania PE opiera się głównie na zebraniu dokładnego wywiadu przez lekarza, czasami przy zastosowaniu specjalnie przygotowanych kwestionariuszy. Jest to wskaźnik przedwczesnego wytrysku (ang. Index of Premature Ejaculation, IPE) lub wskaźnik arabski przedwczesnego wytrysku (ang. Arabic Index of Premature Ejaculation, AIPE). 

Powyższe testy składają się z kilku pytań oraz są przystępnie skonstruowane, tak by pacjent mógł je wypełnić sam. Dokładnemu wywiadowi lekarskiemu towarzyszy badanie fizykalne, a także wykonanie i analiza badań laboratoryjnych i obrazowych, aby wykluczyć przyczyny organiczne. Jeżeli masz wątpliwości, skonsultuj się z seksuologiem.

Celem ujednolicenia kryteriów diagnostycznych wprowadzono wskaźnik IELT (ang. intravaginal ejaculation latency time), którego wartość jest podawana w sekundach i oznacza czas od wprowadzenia członka do pochwy do czasu ejakulacji. Specjaliści uznają, że wartość IELT poniżej 60 sekund jest charakterystyczna dla przedwczesnego wytrysku.

Co może być przyczyną PE?

Przyczynami pierwotnego PE, utrzymującego się przez całe życie, są głównie predyspozycje genetyczne, związane z typem aktywności receptorów dla serotoniny w mózgu. 

Przyczynami przedwczesnej ejakulacji, głównie wtórnej, czyli nabytej, są:

  • przewlekły stres,

  • zaburzenia snu,

  • długa abstynencja seksualna,

  • zaburzenia w relacji partnerskiej,

  • zaburzenia lub choroby psychiczne,

  • postrzeganie partnera jako mało atrakcyjnego lub wręcz przeciwnie – onieśmielająco atrakcyjnego, 

  • niedoczynność i leczenie nadczynności tarczycy,

  • inne zaburzenia hormonalne, 

  • cukrzyca, 

  • zapalenie lub przerost gruczołu krokowego, 

  • stan po udarze mózgu.

Leczenie przedwczesnego wytrysku

Brak osiągania satysfakcji seksualnej przez dłuższy czas może wiązać się z frustracją, a nawet z popadnięciem w depresję. Taki stan jest nazywany w piśmiennictwie wdowią chorobą.

Na szczęście mamy kilka metod leczenia przedwczesnego wytrysku.

Leki doustne

Stosuje się leki doustne, które wykazują dużą skuteczność w leczeniu:

  • Długo działające inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), np.: paroksetyna, sertralina, fluoksetyna, polecane również w leczeniu depresji. Pierwsze efekty pojawiają się po 5–10 dniach od wprowadzenia codziennej farmakoterapii;

  • Dapoksetyna to krótko i szybko działający SSRI. Jest w trakcie rejestracji i dopuszczenia do używania, lecz wyniki badań są obiecujące;

  • Inhibitory izoenzymu fosfodiesterazy typu 5 (PDE-5), czyli pochodne tzw. Viagry (sildenafilu), tadalafil i wardenafil. Są skuteczne w leczeniu zaburzeń erekcji, uważa się, że mogą pomóc w PE, jednak nie ma jednoznacznych badańpotwierdzających skuteczność;

  • Próby leczenia PE tramadolem również nie są dobrze przebadane, jednak czasami zaleca się przyjmowanie tego leku celem wydłużenia stosunku.

Działanie miejscowe

Środki miejscowo znieczulające, które wydłużają stosunek, to głównie aerozole, kremy lub żele z lignokainą albo prylokainą.

Terapia i ćwiczenia

Edukacja, terapia poznawczo-behawioralna pacjenta lub wspólna terapia pary oraz treningi masturbacyjne również mają dobry efekt w przeciwdziałaniu przedwczesnemu wytryskowi.

Źródła
  1. K. Juszczak, T. Drewa, Urologia. Ilustrowany podręcznik dla studentów i stażystów, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
  2. D. Ł. Jarczewska, Przedwczesny wytrysk, „Medycyna po Dyplomie”, 2010.
  3. J. Haczyński, Przyczyny i leczenie wytrysku przedwczesnego, „Psychiatria po Dyplomie”, 2022.
Author Magdalena Drąg picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
oklady-z-octu-na-opuchlizne-stluczenia-jak-zrobic
Zdrowie
1 min.
Okłady z octu - na opuchliznę, stłuczenia. Jak zrobić?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
fetysz-co-to-jest-jakie-sa-najpopularniejsze-rodzaje
Seks
1 min.
Co to jest fetysz i jakie są jego popularne rodzaje? Kim jest fetyszysta?
03.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.