Статті для українців які можуть допомогти

Побачити більше

безкоштовні лікарі для України

Звернутися до лікарів

Sytuacje kryzysowe

Jak poradzić sobie w sytuacjach kryzysowych?

Z sytuacją kryzysową masz do czynienia wtedy, gdy pojawia się nagle i burzy twoje dotychczasowe poczucie bezpieczeństwa oraz wprowadza niepokój i dezorientację. Znalezienie się w takiej sytuacji wymaga określonego działania i wprowadzenia zmian w dotychczasowym zachowaniu. Zobacz, jak sobie radzić w sytuacjach kryzysowych.

Czym jest sytuacja kryzysowa?

Sytuacje kryzysowe dotyczą wszelkich dziedzin życia – od prywatnego po służbowe i publiczne. Są to gwałtowne, niekorzystne zmiany, które mają negatywny wpływ na komfort psychofizyczny oraz poczucie bezpieczeństwa. Zwykle bezpowrotnie zmieniają życie i pojmowanie świata oraz wymagają dostosowania się do nowej rzeczywistości. Warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić, gdyż mogą powodować depresję i wiele innych zaburzeń.

Przyczyny sytuacji kryzysowych bywają różne i są bardzo indywidualne. Zazwyczaj pojawiają się nagle. Należą do nich m.in.: śmierć bliskich, nagła utrata pracy, pandemia, wojna czy klęski żywiołowe.

Jak sobie radzić z sytuacją kryzysową?

Tematy związane z sytuacją kryzysową są obecnie często poruszane. Polaków interesuje zwłaszcza:

  • jak pomóc osobie po traumatycznych przeżyciach,

  • jak zachować równowagę w czasie kryzysu,

  • jak o siebie zadbać, żeby mieć więcej sił na pomaganie bardziej potrzebującym,

  • jak zmniejszyć szkodliwy wpływ ciągłego przebywania w stresie,

  • jak pomóc osobom starszym i dzieciom w dobie kryzysu,

  • jak odróżnić informację od dezinformacji i bronić się przed fake newsami,

  • jak radzić sobie z traumą i gdzie uzyskać pomoc.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykułach z kategorii „sytuacja kryzysowa”.

Najnowsze

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.