Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieProfilaktyka 1 min.

Rozdwojone końcówki włosów – przyczyny powstawania i sposoby na ich ujarzmienie

Katarzyna Grzyś-Kurka

18.02.2023

Aktualizacja: 18.02.2023

Rozdwojone końcówki to cecha charakterystyczna włosów średnio- i wysokoporowatych, a więc przesuszonych i zniszczonych. Na szczęście nie musisz się godzić na taką kondycję kosmyków. Dzięki wprowadzeniu zmian w codziennej pielęgnacji i prawidłowemu zbilansowaniu diety możesz zapobiec dalszemu rozdwajaniu się końcówek i poprawić ogólną kondycję włosów.


rozdwojone-koncowki-przyczyny-domowe-sposoby
pixabay.com

Polecane

zielona-bakteria-na-paznokciu-leczenie-domowe
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
pot-o-zapachu-cebuli-co-to-znaczy-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Pot o zapachu cebuli - co to znaczy? Przyczyny
24.01.2022
Spis treści
 1. Rozdwojone końcówki – przyczyny
 2. Po czym poznać rozdwojone końcówki włosów?
 3. Domowe sposoby na rozdwojone końcówki
 4. Prawidłowo zbilansowana dieta – sposób na rozdwojone końcówki

Rozdwojone końcówki – przyczyny

Jeśli masz zniszczone i szorstkie włosy oraz rozdwojone końcówki, to znak, że Twoje pasma charakteryzują się wysoką porowatością. To enigmatycznie brzmiące pojęcie odnosi się do stopnia odchylenia łuski od łodygi (trzonu) włosa. W zdrowych kosmykach (niskoporowatych) łuski nachodzą na siebie dachówkowato i ciasno do siebie przylegają. Takie pasma wolniej tracą wilgoć, są gładkie, sprężyste i… niestety sporo wysiłku wymaga utrzymanie ich w tak dobrej kondycji.

Częste stosowanie suszarki do włosów, lokówki czy prostownicy, ekspozycja pasm na działanie promieniowania słonecznego i nieprzemyślana pielęgnacja – wszystko to niekorzystnie wpływa na kondycję kosmyków, sprawiając, że łuski włosowe stopniowo się rozchylają, co sprzyja utracie wilgoci.

Przesuszone kosmyki są bardzo podatne na uszkodzenia, a końcówki na rozdwajanie. Wówczas nawet ocieranie o odzież, upinanie fryzury czy nakładanie czapki powodują, że włosy zaczynają się nieestetycznie rozwarstwiać.

Po czym poznać rozdwojone końcówki włosów?

Włosy z rozdwojonymi końcówkami mają charakter wysokoporowaty. Łuski włosowe mogą być bardzo rozchylone na całej długości pasm albo tylko na końcówkach – wówczas kosmyki są częściowo średnioporowate i częściowo wysokoporowate.

Pasma wysokoporowate przypominają swoją strukturą szyszkę. To właśnie przez rozchylone od łodygi łuski włosy sprawiają wrażenie szorstkich. Przez rozdwojone końcówki mogą w dużym zbliżeniu przybierać formę korony drzewa.

Aby rozpoznać rozdwojone końcówki, wystarczy, że ujmiesz w dłoń pasmo włosów i przyjrzysz się, jak wygląda. Jeśli pojedyncze włosy na końcu rozdzielają się na dwoje, to znak, że wymagają wsparcia.

Bywa jednak i tak, że kosmyki dopiero zaczynają się rozwarstwiać, wówczas nie jest to zauważalne na pierwszy rzut oka. Możesz jednak wykonać prosty test. Będzie Ci do tego potrzebna szklanka wody. Wyrwij lub odetnij jeden włos z głowy i połóż go na tafli wody. Odstaw szklankę na kwadrans. Jeśli w tym czasie włos opadnie na dno szklanki lub zanurzy się w wodzie, oznacza to, że masz pasma wysokoporowate lub średnioporowate. Przy takich kosmykach również końcówki mają tendencję do rozdwajania. Jeśli nie chcesz, by wkrótce wszystkie zaczęły tak wyglądać, przyjrzyj się swojej codziennej pielęgnacji i wdróż zasady, które poprawią kondycję Twoich pasm.

Domowe sposoby na rozdwojone końcówki

Zmniejszenie porowatości włosów jest procesem czasochłonnym i wymagającym samodyscypliny. Konieczne jest zmodyfikowanie codziennych zasad pielęgnacji. Kluczowe jest stosowanie kosmetyków na rozdwojone końcówki włosów. Nie musisz decydować się na profesjonalne zabiegi fryzjerskie i drastyczne cięcie. Wypróbuj domowe sposoby na rozdwojone końcówki włosów, aby uratować swoją fryzurę.

Zacznij od zmiany szamponu z takiego, który zawiera SLES i SLS, na szampon na rozdwojone końcówki. Produkt pierwszego typu, choć doskonale usuwa brud i nadmiar sebum, to działa także wysuszająco na włosy, przez co zaczną się one jeszcze silniej rozdwajać. Stosuj go nie częściej niż raz w tygodniu. Do pozostałych myć wykorzystuj łagodny preparat roślinny bez detergentów

Poza doborem odpowiedniego szamponu na suche i rozdwojone końcówki pamiętaj, by zawsze myć włosy dwa razy. Pierwsze mycie służy usunięciu brudu i sebum, a drugie pozwala składnikom aktywnym wniknąć w łodygę. Nie szarp przy tym włosów, a jedynie delikatnie masuj skórę głowy, zaczynając od linii czoła i przesuwając się stopniowo w dół. Do zmywania używaj wyłącznie chłodnej, a nie gorącej wody. Nigdy nie kładź się spać z mokrymi włosami ani nie rozczesuj ich, gdy są jeszcze wilgotne!

Po umyciu włosów nałóż odżywkę na rozdwojone końcówki. Zwróć przy tym uwagę, by stosować dwa preparaty – jeden służący nawilżeniu i odżywieniu całych pasm, a drugi do odbudowy samych końcówek.

Jeśli końcówki są bardzo mocno przesuszone i rozdwojone, wykonuj regularnie zabiegi olejowania. Przy pasmach wysokoporowatych sprawdzą się oleje o dużych cząsteczkach, które bez trudu przenikają pomiędzy mocno rozchylonymi łuskami, takie jak:

 • olej lniany,

 • olej konopny,

 • olej z awokado,

 • olej z pestek winogron,

 • olej z nasion bawełny.

Nie zapominaj też o stosowaniu maseczek. Możesz kupić gotowy preparat albo wykonać go samodzielnie. Świetnie sprawdzi się w tej roli preparat z jajka, miodu i oliwy z oliwek. Połącz 3 łyżki oliwy z 1 łyżka miodu i 1 żółtkiem. Tak przygotowaną maseczkę nałóż na włosy na 30 minut, a następnie spłucz. Powtarzając zabieg raz w tygodniu, szybko zauważysz poprawę w wyglądzie końcówek włosów.

Wbrew zapewnieniom wielu producentów kosmetyków nie da się scalić rozdwojonych końcówek. Jeśli są bardzo zniszczone, konieczne będzie cięcie. W przypadku gdy dopiero zaczynają się rozwarstwiać, a jednocześnie nie chcesz rezygnować ze stylizacji lokówką czy prostownicą, zawsze przed zabiegiem nakładaj na rozdwojone końcówki odżywkę do włosów o właściwościach termoochronnych.

Prawidłowo zbilansowana dieta – sposób na rozdwojone końcówki

Nie wystarczy samo stosowanie preparatów na rozdwojone końcówki, aby zaczęły one wyglądać nienagannie. Kondycja włosów jest uzależniona od stosowanej diety. Dlaczego? Każdy włos jest zaopatrywany w substancje odżywcze za pośrednictwem naczyń włosowatych. Jeśli w Twojej diecie brakuje witamin i minerałów, nie spodziewaj się, że będziesz cieszyć się zdrowymi, mocnymi włosami i scalonymi końcówkami.

Jeśli nie wiesz, jak naprawić rozdwojone końcówki, zacznij od zmiany nawyków żywieniowych. Na kondycję Twoich włosów szczególny wpływ ma właściwa podaż:

 • witaminy C (występuje m.in. w papryce, cytrusach i pomidorach),

 • witaminy z grupy B (występują m.in. w orzechach i jajkach),

 • witaminy A (występuje m.in. w marchwi, brokułach),

 • witaminy D3 (jest wytwarzana przede wszystkim przez syntezę skórną).

Źródła
 1. J. Arct, K. Pytkowska, Kosmetologia włosów, Edra Urban & Partner, Wrocław 2020.
 2. K. Janda, M. Kasprzak i in., Witamina C – budowa, właściwości, funkcje i występowanie, „Pomeranian Journal of Life Sciences” 2015, t. 61, nr 4, s. 419–425.
 3. M. Zasada, A. Adamczyk, Witamina A. Budowa i mechanizm działania, „Medycyna Estetyczna” 2018, vol.7, nr 5. s. 517–521.
 4. A. Gryszczyńska, Witaminy z grupy B – naturalne źródła, rola w organizmie, skutki awitaminozy, „Postępy Fototerapii” 2009, nr 4, s. 229–238.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

przeciwciala-czym-sa-co-je-wytwarza
Zdrowie
2 min.
Przeciwciała - czym są? Co je wytwarza?
31.10.2021
jakie-jest-polozenie-serca-w-klatce-piersiowej
Zdrowie
2 min.
Jakie jest położenie serca w klatce piersiowej?
31.10.2021
jaka-jest-prawidlowa-temperatura-ciala-czlowieka
Zdrowie
1 min.
Jaka jest prawidłowa temperatura ciała człowieka?
30.10.2021
jak-dbac-o-uklad-oddechowy-co-jest-wazne
Zdrowie
1 min.
Jak należy dbać o układ oddechowy? Zasady profilaktyki
14.05.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
woda-z-octem-na-opuchlizne-jak-przygotowac
Zdrowie
1 min.
Woda z octem na opuchliznę - jak przygotować?
24.01.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.