account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieMedycyna naturalna 3 min.

Czym charakteryzują się zdrowe włosy? Sposoby na utrzymanie ich w dobrej kondycji

Angelika Janowicz

24.01.2022

Aktualizacja: 07.10.2022

Na zdrowie włosów ma wpływ wiele czynników. Sporo zależy od ogólnego stanu organizmu, ale także pielęgnacji, stosowanej diety, codziennych nawyków i samopoczucia psychicznego. Niestety, istnieją zaburzenia, które pogarszają ich kondycję. Wówczas konieczne jest odpowiednie leczenie. Zobacz, co robić, aby mieć zdrowe włosy.


jak-miec-zdrowe-wlosy-domowe-sposoby
unsplash.com

Polecane

ziola-na-grzybice-paznokci-jelit-zatok-jamy-ustnej
Zdrowie
2 min.
Zioła na grzybicę - paznokci, jelit, zatok, jamy ustnej
24.01.2022
oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
majeranek-na-kaszel-napar-herbata-syrop
Zdrowie
1 min.
Majeranek na kaszel – sposoby wykorzystania i działanie
30.05.2022
kit-pszczeli-na-jelita-jakie-ma-dzialanie
Zdrowie
1 min.
Kit pszczeli na jelita - jakie ma działanie?
21.01.2022
Spis treści
 1. Jak rosną zdrowe włosy?
 2. Jak wyglądają zdrowe włosy?
 3. Jakie problemy dotyczą włosów?
 4. Łysienie androgenowe
 5. Łysienie plackowate
 6. Łysienie telogenowe
 7. Łysienie bliznowaciejące
 8. Nadmierne przetłuszczanie się włosów
 9. Łuszczyca skóry głowy
 10. Przesuszone końcówki włosów
 11. Jak mieć zdrowe włosy?
 12. Co można stosować na porost włosów?
 13. Domowe sposoby na zdrowe włosy
 14. Kiedy udać się do lekarza?

Jak rosną zdrowe włosy?

Każda osoba ma nieco inne włosy. Niektórzy mogą poszczycić się bujną czupryną, inni nie mają tego szczęścia. Włosy mogą być też kręcone, proste, falowane, cienkie, grube. Zdarza się, że mają skłonność do puszenia się lub nadmiernego wysuszania. Bez względu na to, konieczne jest podejmowanie działań, które pozwolą zachować je w zdrowiu i dobrej kondycji.

Zdrowe włosy mogą spełniać swoją funkcję. Ich zadaniem jest nie tylko wpływ na estetykę i atrakcyjność - chociaż w tym aspekcie przypisuje się im duże znaczenie. Są one potrzebne, aby chronić skórę przed czynnikami fizycznymi i chemicznymi. Kiedyś brały także udział w termoregulacji.

Na głowie znajduje się średnio 150 tysięcy włosów. Każdy z nich jest w innej fazie cyklu. Wyróżnia się aż trzy:

 • anagen,

 • katagen,

 • telogen.

Pierwsza z nich to faza wzrostu. Trwa ona bardzo długo - nawet 6 lat. Następnie włos przechodzi w fazę przejściową. Jest ona najkrótsza, ponieważ wynosi zaledwie 14 dni. Ostatnia jest faza spoczynkowa. Jest to moment, w którym włos przestaje rosnąć, a następnie wypada. Zajmuje to nawet kilka miesięcy.

W warunkach fizjologicznych każdego dnia dochodzi do utraty około 100 włosów. Zostają one przede wszystkim na szczotce lub grzebieniu. Mogą jednak wypadać także podczas wykonywania codziennych czynności lub spania. Nie powinno Cię to martwić. Utrata jest konieczna, aby mogły rosnąć nowe włosy.

Jak wyglądają zdrowe włosy?

Jak wcześniej wspomniano, włosy każdej osoby wyglądają inaczej. Jest jednak kilka cech, które świadczą o tym, że są one utrzymane w zdrowiu i dobrej kondycji. I to bez względu na to, jaki jest ich kolor oraz czy są kręcone, proste, długie lub krótkie.

Zdrowe włosy są:

 • błyszczące,

 • miękkie w dotyku,

 • odpowiednio nawilżone,

 • świeże (nie przetłuszczają się nadmiernie),

 • gęste,

 • mocne i grube,

 • elastyczne,

 • odporne na działanie czynników zewnętrznych,

 • dobrze odżywione,

 • łatwe w rozczesywaniu.

Zdrowe włosy nie są przesuszone i nie mają rozdwojonych końcówek. Nie są też połamane. Ważne jest także to, że nie obserwuje się ich nadmiernego wypadania i przerzedzenia.

Jakie problemy dotyczą włosów?

Niestety, nie każda osoba ma zdrowe włosy. Dzieje się tak, ponieważ kosmyki narażone są na różnego rodzaju uszkodzenia i działanie czynników, które pogarszają ich kondycję. Również nieprawidłowe funkcjonowanie organizmu wpływa na to, jak wyglądają włosy. Nie bez powodu mówi się, że to właśnie po nich można rozpoznać stan zdrowia.

Najczęstsze problemy związane ze zdrowiem włosów to:

Łysienie androgenowe

Łysienie androgenowe spowodowane jest spowodowane nadwrażliwością organizmu na hormony androgenowe (pochodne testosteronu). Jest ono uwarunkowane genetycznie. Zaburzenia hormonalne prowadzą do stopniowego zaniku mieszków włosowych oraz skrócenia faz cyklu życia włosów. Choroba ta dotyczy głównie mężczyzn, ale często rozpoznaje się też tego typu łysienie u kobiet.

Łysienie androgenowe można zaobserwować już w wieku młodzieńczym. U mężczyzn objawia się cofnięciem linii włosów na czole. W efekcie dochodzi do odsłonięcia skroni. Zdarza się, że włosy pozostają jedynie na potylicy. Mimo to są przerzedzone. U kobiet łysienie androgenowe nie powoduje cofnięcia się linii włosów. Jest ich jednak zdecydowanie mniej na czubku głowy.

Łysienie plackowate

Łysienie plackowate dotyczy przede wszystkim młodych ludzi. Choroba charakteryzuje się występowaniem miejsc na skórze głowy, w których nie ma w ogóle włosów. Są one okrągłe, mają regularny kształt i różną średnicę. Przypominają nieco placki - stąd wzięła się nazwa tego typu łysienia. W łysieniu plackowatym często obserwuje się wypadające rzęsy lub wypadające brwi, co znacznie wpływa na samopoczucie osoby chorej.

Łysienie telogenowe

Często obserwuje się łysienie telogenowe. Jest ono związane z zaburzeniami faz wzrostu włosa. Ich utrata następuje w nieprawidłowym momencie, przez co wypada ich więcej niż w warunkach fizjologicznych. W jego przebiegu możesz zaobserwować, że włosy wypadają w nadmiarze. Poza tym nie odczuwasz żadnych innych objawów. Łysienie telogenowe rozpoznaje się, jeżeli problem trwa ponad 6 miesięcy.

Łysienie bliznowaciejące

Łysienie bliznowaciejące jest zaliczane do zaburzeń związanych z rozwojem skóry. Najczęściej jest spowodowane czynnikami wrodzonymi. Zdarza się jednak, że nieprawidłowości są nabyte. Wówczas powstają na skutek odmrożeń lub oparzeń, skaleczeń lub nawracających infekcji skóry głowy. W jego przebiegu utrata włosów jest nieodwracalna. Pojawiają się też inne objawy: świąd, pieczenie, a nawet ból skóry.

Nadmierne przetłuszczanie się włosów

Częstym problemem jest nadmierne przetłuszczanie się włosów. Jego przyczyną jest nieprawidłowa praca gruczołów łojowych, która prowadzi do nadprodukcji sebum. Wydzielina ta jest potrzebna skórze, ponieważ stanowi warstwę ochronną. Jednak jej nadmiar osadza się na włosach, powodując ich brzydki wygląd. U niektórych osób (zwłaszcza tych, u których problem jest spowodowany zaburzeniami hormonalnymi) nadmierne przetłuszczanie się włosów jest bardzo nasilone, a tym samym uciążliwe.

Łuszczyca skóry głowy

Pogorszenie kondycji i zdrowia włosów obserwuje się także w przebiegu łuszczycy skóry głowy. Jest to choroba przewlekła, która przebiega z okresami zaostrzeń i remisji. W jej przebiegu pojawiają się charakterystyczne zmiany skórne: okrągłe, płaskie, czerwone grudki, które są pokryte łuską.

Przesuszone końcówki włosów

Wiele osób obserwuje u siebie przesuszone i rozdwojone końcówki, co świadczy o tym, że włosy nie są w pełni zdrowe. Jest to często jeden z pierwszych sygnałów, że potrzebna jest interwencja: zmiana pielęgnacji, zrezygnowanie z niektórych zabiegów fryzjerskich lub przyjmowanie witamin na włosy. Rozdwojone końcówki kruszą się, co powoduje, że nie wyglądają estetycznie.

Przyczyny pogorszenia stanu i kondycji włosów są związane z kilkoma czynnikami. Dużą rolę odgrywają predyspozycje genetyczne. Nie bez znaczenia są codzienne nawyki - w tym higiena, pielęgnacja i sposób odżywiania się. Wpływ na zdrowie włosów mają też zaburzenia hormonalne (np. zespół policystycznych jajników), niektóre leki, niedobory witamin, choroby przewlekłe oraz stan psychiczny (do pogorszenia wyglądu włosów dochodzi m.in. na skutek długotrwałego stresu).

Jak mieć zdrowe włosy?

Na pewno zastanawiasz się, jak mieć zdrowe włosy. Wiele zależy od działań, które podejmujesz każdego dnia. Przede wszystkim przyjrzyj się temu, jak wygląda Twoja codzienna pielęgnacja. Czy:

 • stosujesz szampony przeznaczone do Twojego typu włosów,

 • stosujesz odżywki i maski,

 • kosmetyki do pielęgnacji mają odpowiedni skład.

W szamponach i odżywkach do włosów nie powinno być: alkoholu, parabenów, silikonów, konserwantów, barwników i sztucznych substancji zapachowych. Dobrze działają wyciągi z roślin (np. z czarnej rzepy, rumianku, pokrzywy).

Ponadto zadbaj o swoją dietę. Do jadłospisu włącz produkty, które są bogatym źródłem witamin, minerałów i kwasów tłuszczowych. Jedz więcej świeżych warzyw i owoców, ryb, produktów pełnoziarnistych, nasion, orzechów i olejów roślinnych. Nie zapomnij o nawadnianiu organizmu.

Co można stosować na porost włosów?

Na pewno zastanawiasz się, co na porost włosów możesz bezpiecznie stosować. W aptekach nie brakuje preparatów, które stymulują wzrost włosów. Ich skuteczność jest różna. Dlatego najlepiej zwrócić się do specjalisty - dermatologa lub trychologa - który pomoże wybrać najlepszy preparat, dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb.

Domowe sposoby na zdrowe włosy

Dobrze sprawdzają się też domowe sposoby na wypadanie włosów i poprawę ich kondycji. Jednym z najprostszych są ziołowe płukanki. Wystarczy, że zaparzysz napar z pokrzywy (lub innego zioła, który ma właściwości odpowiadające potrzebom Twoich włosów), poczekasz aż wystygnie, a następnie polejesz nim włosy (np. zaraz po umyciu). Możesz również stosować naturalne olejki na końcówki włosów lub skórę głowy.

Kiedy udać się do lekarza?

Do lekarza powinieneś udać się, jeżeli zaobserwujesz jakiekolwiek oznaki, które świadczą o tym, że Twoje włosy nie są zdrowe. Mowa o: wzmożonym przetłuszczaniu się, nadmiernym wypadaniu, łamliwości, suchości, świądzie lub pieczeniu skóry głowy. Nie zawsze przyczyna pogorszenia stanu włosów jest związana z poważną chorobą. Niekiedy wystarczy uzupełnić niedobory witamin i pierwiastków lub zmienić sposób pielęgnacji.

Polecamy

gdzie-leczyc-wypadanie-włosow-do-jakiego-specjalisty-sie-udac
Telemedycyna

Gdzie leczyć wypadanie włosów – podpowiadamy, do jakiego specjalisty się udać

Wypadanie włosów to zupełnie naturalne zjawisko – człowiek traci przeciętnie od 50 do 150 włosów dziennie. To jednak umowna granica, która dla każdego jest inna. Kiedy zatem wypadanie włosów może być oznaką problemów zdrowotnych?

Redakcja12.11.2021

Źródła
 1. Ż. Żak, Łysienie plackowate - podłoże oraz leczenie, „Kosmetologia Estetyczna” 2019, nr 4, s. 513-515.
 2. L. Brzezińska-Wcisło i in., Fizjologia i patologia wzrostu i utraty włosów na głowie u człowieka, „Postępy Dermatologii i Alergologii” 2003, nr 5, s. 260-266.
 3. M. Maj, L. Rudnicka, Łuszczyca skóry owłosionej głowy, „Aesthetica” 2016, nr 16, s. 60-64.
Author Angelika Janowicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
jak-odgrzybic-organizm-domowymi-sposobami
Zdrowie
2 min.
Jak odgrzybić organizm domowymi sposobami?
24.01.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
co-stosowac-na-porost-wlosow-domowe-sposoby
Fitness
2 min.
Co stosować na porost włosów? Domowe sposoby
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.