account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
Zdrowie psychiczneZaburzenia psychiczne 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Schizofrenia – początkowa faza rozwoju choroby

Paulina Cywkalek. Agnieszka Żędzian18.02.2023Aktualizacja: 28.02.2024

Statystyki nie pozostawiają wątpliwości: na schizofrenię zapadają głównie ludzie młodzi. Szczyt zachorowań przypada na 20. rok życia. Po czym rozpoznać, że choroba już zaczęła się rozwijać? Jak sobie z nią radzić? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w artykule.


schizofrenia-objawy-poczatkowe-leczenie
pixabay.com

Polecane

autoagresja-co-to-jest-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie psychiczne
1 min.
Autoagresja - co to jest? Jakie są przyczyny?
30.10.2021
androfobia-lek-przed-mezczyznami-objawy-i-przyczyny
Zdrowie psychiczne
1 min.
Androfobia (lęk przed mężczyznami) - objawy i przyczyny
29.10.2021
psychoterpia-humanistyczna-na-czym-polega
Zdrowie psychiczne
1 min.
Na czym polega psychoterapia humanistyczna?
29.07.2022
autyzm-atypowy-co-to-objawy-leczenie
Zdrowie psychiczne
1 min.
Autyzm atypowy – przyczyny, objawy, terapia
28.07.2022
Spis treści
 1. Kiedy można rozpoznać schizofrenię?
 2. Początek schizofrenii – faza prodromalna
 3. Leczenie pierwszych objawów schizofrenii 

Kiedy można rozpoznać schizofrenię?

Zaburzenia psychiczne często dają o sobie znać już w okresie adolescencji. Pierwsze objawy schizofrenii można zaobserwować już u piętnastolatków, choć na ogół pojawiają się one około 20. roku życia. Początkowym symptomem opisywanego zaburzenia jest nieufność wobec otoczenia, która z biegiem czasu przybiera na sile. Dana osoba staje się coraz bardziej podejrzliwa. W rezultacie rezygnuje z nawiązywania kontaktów społecznych. Unika spotkań towarzyskich. Przestaje pielęgnować dotychczasowe relacje. 

Początek schizofrenii – faza prodromalna

Przebieg schizofrenii można podzielić na kilka etapów. Początek rozwoju choroby to tak zwana faza prodromalna, która zwiastuje nadejście epizodu psychotycznego.Towarzyszą jej na ogół objawy takie jak:

 • Abulia – osłabienie woli i brak motywacji do realizowania zwyczajowych aktywności. Chory ma poczucie pustki. Nie widzi sensu swojej egzystencji. Ma duże trudności w podejmowaniu decyzji, nawet tych najprostszych i najbardziej przyziemnych. Nie potrafi wyznaczyć sobie żadnych celów. Nie jest konsekwentny w działaniu. 

 • Podejrzliwość – chory żyje w poczuciu zagrożenia. Jest przekonany o tym, że przyjaciele, znajomi, a nawet bliscy chcą mu wyrządzić krzywdę lub poważnie zaszkodzić. To przeświadczenie bywa bardzo mocno zakorzenione w jego świadomości. W związku z tym wszelkie próby nakłonienia do zmiany stanowiska spełzają na niczym. 

 • Problemy w codziennym funkcjonowaniu – chory ma trudności z zaśnięciem. Często nie może zmrużyć oka przez całą noc, przez co staje się bardzo drażliwy i łatwo wpada w gniew. 

 • Wycofanie społeczne – chory izoluje się od otoczenia i najbliższych. Traci zainteresowanie kontaktami towarzyskimi. Nie odpowiada na wiadomości. Nie przychodzi na umówione spotkania. Z wolna zamyka się w swoim własnym świecie. 

 • Apatia i anhedonia – zobojętnienie i niemoc psychiczna. Chory nie czerpie już radości z zajęć, które kiedyś sprawiały mu przyjemność. Zniesieniu ulegają jego reakcje uczuciowe. 

 • Napięcie i napady lęku – chory nie rozumie otaczającej go rzeczywistości. Ma poczucie bycia kimś gorszym. Wydaje mu się, że inni ludzie go wyśmiewają i krytykują. To rodzi w nim różnego rodzaju obawy. One zaś sprzyjają pojawianiu się obrazów urojeniowych. 

 • Zaburzone postrzeganie rzeczywistości – obraz świata powstający w świadomości chorego jest wysoce nierealistyczny. Zniekształceniu siłą rzeczy ulega również interpretacja zdarzeń i przeżyć dokonywana przez daną jednostkę. Osoba ma wrażenie, że pozostaje pod silnym wpływem tajemniczej energii lub innej siły, która kieruje jej postępowaniem i nie pozwala podejmować samodzielnych decyzji.

Warto podkreślić, że wykrycie schizofrenii może nastręczać sporych trudności. Choroba, zwłaszcza w początkowym okresie rozwoju, nie daje zbyt wyraźnych objawów. Symptomy te łatwo można zbagatelizować lub pomylić z oznakami innych schorzeń.

Leczenie pierwszych objawów schizofrenii 

Im wcześniej zostaną wdrożone odpowiednie metody leczenia, tym lepsze późniejsze rokowania. Niezwykle ważne dla prawidłowego przebiegu terapii jest przyjmowanie leków. Dobiera je specjalista po przeprowadzeniu dogłębnej analizy stanu zdrowia danego pacjenta. Zazwyczaj są to neuroleptyki i środki uspokajające. Należy je zażywać także wtedy, gdy uciążliwe objawy ustępują, a chory czuje się dobrze. Kontynuowanie zaleconej kuracji pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia nawrotów i zniweczenia osiągniętych dotychczas efektów. 

W powrocie do „normalnego” funkcjonowania osobom chorym na schizofrenię pomaga również psychoterapia czy socjoterapia. Podczas spotkań z psychologiem pacjenci uczą się, co zrobić, by aktywować posiadane zasoby i zwiększyć swoją motywację do dalszego leczenia. Warto zwrócić uwagę na fakt, że terapia opisywanego schorzenia to długi i skomplikowany proces, który może trwać kilkanaście miesięcy. Wszystko zależy od przebiegu i postaci choroby.

Źródła
 1. American Psychiatric Association, Zaburzenia należące do spektrum schizofrenii i inne zaburzenia psychotyczne DSM-5 Selections, red. wydania polskiego J. Wciórka, EDRA Urban & Partner Sp. z o.o., Wrocław 2018.
 2. Broszura informacyjna, Mój cień schizofrenia. Ważne informacje na temat schizofrenii i objawów negatywnych, Recordati Pharma GmbH, Ulm 2019.
 3. P. Gałecki, A. Szulc, Psychiatria, EDRA Urban & Partner Sp. z o.o., Wrocław 2018.
 4. M. Glinowiecki, Schizofrenia w rodzinie a system wsparcia społecznego. Analiza socjologiczna, Praca doktorska przygotowana pod kierunkiem prof. dr hab. Anny Kwak, Warszawa 2017. 
 5. Informator edukacyjny Miejskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego dla Miasta Lublin na lata 2012 – 2015 „Co warto wiedzieć o schizofrenii…?”.
 6. E. Kaniewska-Mackiewicz, Codzienne wyzwania osób z rozpoznaniem schizofrenii, „Edukacja – Rodzina – Społeczeństwo. Zeszyty Naukowe WSG”, t. 40, nr 7, s. 277–304.
 7. A. Kępiński, Schizofrenia, Wydawnictwo Sagittarius, Warszawa 1992.
 8. G. Leszczyński, Schizofrenia jako przyczyna niezdolności do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich, „Łódzkie Studia Teologiczne”, nr 21, s. 153–167.
 9. Materiały informacyjne kampanii społecznej „Nie tracę siebie w schizofrenii”.
 10. Rozmowa z dr. n. med. specjalistą psychiatrą i psychoterapeutą, Maciejem Klimarczykiem: https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,schizofrenia---objawy--przyczyny-i-leczenie-choroby,artykul,1647421.html (dostęp: listopad 2022).

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

mowienie-przez-sen-jakie-sa-przyczyny-jak-przestac
Zdrowie psychiczne
1 min.
Mówienie przez sen - jakie są przyczyny? Jak przestać?
27.07.2021
jak-sie-uspokoic-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jak można się szybko uspokoić? Sposoby na atak paniki, nerwy i stres
14.05.2021
autyzm-wysokofunkcjonujacy-objawy-terapia
Zdrowie psychiczne
1 min.
Autyzm wysokofunkcjonujący – jak się objawia i jak sobie z nim radzić?
28.07.2022
pesymista-kim-jest-jakie-sa-cechy-charakterystyczne
Zdrowie psychiczne
1 min.
Pesymista - kim jest? Jakie są cechy charakterystyczne?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
melisa-na-sen-czy-pomaga-na-bezsennosc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Melisa na bezsenność i inne dolegliwości
17.09.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.