account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Siatkówczak oka u dziecka – przyczyny, objawy i leczenie

Emilia Kruszewskalek. Agnieszka Żędzian22.04.2024Aktualizacja: 22.04.2024

Siatkówczak to wewnątrzgałkowy złośliwy guz oka. Jest nowotworem uwarunkowanym genetycznie i powstaje na skutek mutacji genu. Wykrywany jest zwykle przed 2 rokiem życia. Powoduje charakterystyczny objaw białej źrenicy. Obecne metody leczenia umożliwiają skuteczne usunięcie guza i zachowanie wzroku. Kluczowa jest jednak wczesna diagnostyka.


siatkowczak-u-dzieci-diagnostyka-sposoby-leczenia
Pixabay.com

Polecane

skurcze-miesni-jakie-sa-przyczyny-neurologiczne
Zdrowie
1 min.
Skurcze mięśni - jakie są przyczyny neurologiczne?
29.10.2021
toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
grzybica-miedzy-palcami-domowe-sposoby-leczenie
Zdrowie
1 min.
Grzybica między palcami – co to za choroba? Domowe sposoby na grzybicę międzypalcową
30.05.2022
goraca-kapiel-na-przeziebienie-najlepsze-rozwiazanie
Zdrowie
1 min.
Czy gorąca kąpiel pomaga na przeziębienie?
02.06.2022
Spis treści
  1. Czym jest siatkówczak?
  2. Przyczyny siatkówczaka u dzieci
  3. Obraz kliniczny i objawy siatkówczaka u dzieci
  4. Jak rozpoznać siatkówczaka u dzieci?
  5. Do jakiego lekarza z niepokojącymi objawami?
  6. Leczenie siatkówczaka oka u dziecka 
  7. Jakie jest rokowanie w przypadku siatkówczaka oka u dziecka?

Czym jest siatkówczak?

Siatkówczak to wewnątrzgałkowy złośliwy nowotwór oka. Ma postać guza i powstaje z pierwotnych komórek fotoreceptorowych, które tworzą siatkówkę. Nowotwór może znajdować się w wielu miejscach oka i tkankach oczodołu. W zależności od stopnia zaawansowania występuje w pojedynczej formie lub rozsianej. Według ekspertów jest to jeden z najczęstszych nowotworów diagnozowanych u dzieci. Stanowi około 3% wszystkich nowotworów wieku dziecięcego. W Polsce każdego roku diagnozowane jest do 30 przypadków siatkówczaka u dzieci do 2 roku życia [1]. Siatkówczak nie jest rakiem oka

Przyczyny siatkówczaka u dzieci

Siatkówczak jest nowotworem uwarunkowanym genetycznie. Przyczyną nowotworu jest mutacja genu. Dziedziczenie wadliwego genu po jednym rodzicu prowadzi do rozwoju siatkówczaka u około 30% dzieci. W pozostałych przypadkach nowotwór dziedziczony jest od obojga rodziców lub powstaje w wyniku mutacji powstałej de novo [1]. 

Obraz kliniczny i objawy siatkówczaka u dzieci

Najczęstszym objawem siatkówczaka u dzieci jest leukokoria. Jest to charakterystyczna biała plamka na środku źrenicy, określana jako biała źrenica. Bardzo częstym objawem choroby jest zez zbieżny lub rozbieżny. Co istotne, zez w przebiegu siatkówczaka pojawia się nagle i powinien być dla rodziców sygnałem alarmującym, który wymaga pilnej konsultacji okulistycznej. Leukokoria i zez to objawy wczesne, których rozpoznanie może nastąpić do pierwszego roku życia. Do symptomów późniejszych należą zmiany zachowania dziecka spowodowane zaburzeniami widzenia, zaczerwienienie gałki ocznej, wytrzeszcz gałki ocznej i powiększenie węzłów chłonnych. 

Jak rozpoznać siatkówczaka u dzieci?

Wstępne rozpoznanie siatkówczaka przeprowadza okulista. Analizie podlega ocena widocznych objawów. Potem niezbędne jest wykonanie badania okulistycznego obejmującego m.in. analizę dna oka i USG gałki ocznej. Badania diagnostyczne przeprowadzane są w znieczuleniu ogólnym. Po rozpoznaniu siatkówczaka oka w dalszym etapie wykonywana jest tomografia mózgu i oczodołów. Otrzymane wyniki są podstawą dla rozszerzenia diagnostyki ewentualnie o badanie płynu mózgowo-rdzeniowego i szpiku. Niezbędne jest również wykonanie scyntygrafii kości w celu oceny obecności przerzutów nowotworu. 

Dzieci, u których rozpoznano siatkówczaka, powinny zostać poddane badaniom genetycznym. Jeśli udaje się zidentyfikować zmutowany gen, w następnym kroku badanie molekularne obejmuje wszystkich członków rodziny spokrewnionych z dzieckiem. Ma to na celu ustalenie kierunku nosicielstwa i ewentualne wykrycie choroby we wczesnym, bezobjawowym etapie. 

Do jakiego lekarza z niepokojącymi objawami?

Pierwsze profilaktyczne badanie wzroku dziecka powinno zostać wykonane po 2 roku życia. Wyjątkiem jest sytuacja, w której jeden z rodziców ma zeza lub nadwzroczność. Wówczas z dzieckiem u okulisty należy pojawić się przed ukończeniem 1 roku życia. Sygnały alarmujące to zez, tarcie gałek ocznych, nadmierne mruganie, łzawienie. Pojawienie się tych dolegliwości powinno skłonić do pilnej wizyty u okulisty. Mogą one wskazywać również na inne poważne choroby, np. na jaskrę

Jeśli chcesz móc skonsultować się z okulistą dziecięcym w ciągu 3 dni roboczych od momentu zarezerwowania konsultacji, kup prywatne ubezpieczenie zdrowotne, którego ofertę można zamówić na Welbi. W pakiecie OCHRONA COMPLEX od 119 zł miesięcznie będziesz mieć możliwość:

  • wizyty u okulistu dziecięcego bez skierowania i to w terminie do 3 dni roboczych;

  • konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu w ciągu 24 godzin;

  • skorzystania z e-konsultacji i wizyt stacjonarnych łącznie u 29 specjalistów i lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (lekarz rodzinny, pediatra, internista);

  • wykonania bez dodatkowych opłat ponad 200 badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych;

  • wykonania profilaktycznego przeglądu stanu zdrowia raz do roku w wersji dla kobiet lub mężczyzn. 

Ochrona ubezpieczeniowa w ramach Twojej polisy może objąć dziecko do 7 roku życia. Zamów na Welbi ofertę i sprawdź, jak to prywatne ubezpieczenie zdrowotne może pomóc w dochodzeniu do zdrowia Tobie i Twojemu dziecku.

 

Leczenie siatkówczaka oka u dziecka 

Leczenie siatkówczaka oka u dziecka zależy od stopnia zaawansowania choroby. Eksperci wskazują na priorytetowość leczenia. Na pierwszym miejscu jest ochrona życia pacjenta, na drugim zachowanie gałki ocznej, a na trzecim ochrona wzroku. Kluczowe w doborze terapii jest ustalenie wielkości guzów, miejsca ich zlokalizowania, obecność nacieków i przerzutów. Podstawą leczenia jest chemioterapia dożylna i miejscowa chemioterapia dotętnicza. Stosowane jest również leczenie uzupełniające w postaci fotokoagulacji laserowej, krioterapii, termoterapii. Metody te pozwalają na skuteczne usunięcie guza i uniknięcie lub zminimalizowanie skutków ubocznych. Leczenie siatkówczaka oka wymaga współpracy wielu lekarzy, m.in.: okulisty, onkologa, radiologa i patologa. 

Jakie jest rokowanie w przypadku siatkówczaka oka u dziecka?

Obecny rozwój i dostępność wielu metod leczenia pozwala coraz częściej na zachowanie gałki ocznej, a nawet uratowanie ostrości wzroku. Stosowane terapie mają wysoką skuteczność leczenia i niską śmiertelność. W krajach wysoko rozwiniętych przeżywa aż 98% pacjentów [2].

Źródła
  1. B. Dembowska-Bagińska i in., Standardy postępowania diagnostycznego w siatkówczaku, „Przegląd Pediatryczny” 2019, nr 48(3), s.129–132.
  2. K. Cieślik, A. Rogowska, W. Hautz, Metody miejscowego leczenia wewnątrzgałkowego siatkówczaka, „Klinika Oczna” 2022, nr 124(3), s.131–136.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
ugryzienie-szerszenia-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie szerszenia - jak wygląda? Jakie są objawy?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
chloniak-jakie-sa-rodzaje-objawy-rokowania-
Zdrowie
2 min.
Czym jest chłoniak i jakie są jego rodzaje? Objawy, przyczyny, rokowania
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.