Trening na skakance. Jak efektywnie skakać?

Emilia Kruszewska

30.07.2021

Aktualizacja: 09.08.2021

Skakanie na skakance to niepozorny trening, którego efekty i zalety mogą Cię zaskoczyć. Ma zbawienny wpływ na zdrowie i wygląd sylwetki. Sprawdź, dlaczego warto skakać na skakance.


skakanie-na-skakance-co-daje-jakie-sa-efekty
pixabay.com

Co daje skakanie na skakance?

Trening ze skakanką niesie wiele korzyści. Ten niepozorny przyrząd możesz wykorzystać nie tylko jako uzupełnienie treningu. Doskonale sprawdzi się podczas rozgrzewki przed treningiem siłowym czy przed bieganiem. Na skakance zrobisz m.in. efektywne interwały lub trening cardio.

Trening na skakance mogą wykonywać:

 • osoby, które szybko chcą spalić nadmierną tkankę tłuszczową,

 • osoby chcące wyrzeźbić mięśni nóg i ramion,

 • osoby szukające efektywnego treningu uzupełniającego,

 • osoby chcące poprawić swoją zwinność, gibkość i szybkość,

 • osoby, które chcą wzmocnić i poprawić wydajność mięśni nóg.

Dla optymalnych efektów zaleca się powtarzanie treningu minimum 3 razy w tygodniu. Jednorazowa sesja powinna trwać 30 minut.

Zalety skakania na skakance

Największą zaletą skakania na skakance jest to, że trening ten wykonasz wszędzie. Akcesorium nie zajmuje dużo miejsca, dlatego z powodzeniem zmieścisz je nawet w podręcznej torbie i zabierzesz na urlop. Co więcej, skakaniem na skakance możesz zastąpić jazdę na rowerze stacjonarnym lub bieganie na bieżni.

Zalety skakania na skakance:

 • w krótkim czasie podnosi tętno,

 • poprawia kondycję i wytrzymałość organizmu,

 • angażuje jednocześnie wiele mięśni,

 • wzmacnia mięśnie nóg, pośladków i łydek,

 • kształtuje i wzmacnia przedramiona,

 • ułatwia spalanie tkanki tłuszczowej,

 • kształtuje koordynację ruchową,

 • poprawia elastyczność i gibkość ciała,

 • stabilizuje stawy kolanowe,

 • poprawia pojemność i wydolność płuc,

 • kształtuje zwinność.

Największą zaletą skakania na skakance jest to, jak szybko można zauważyć pierwsze efekty. Skacząc 15 minut dziennie, już po niecałym miesiącu odczujesz poprawę w kondycji.

Jaką skakankę warto wybrać?

Wybierają skakankę do treningu, zwróć uwagę na kilka istotnych aspektów. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, różniących się tworzywem wykonania.

 • Skakanki rzemieniowe są lekkie, wytrzymałe, a ich drewniane rączki stabilnie leżą w dłoniach.

 • Skakanki z tworzywa PCV charakteryzują się długą żywotnością i odpornością na zniszczenie. Doskonale sprawdzą się dla osób początkujących. Modele z tworzywa są lekkie i pozwalają na wykonanie większej ilości powtórzeń.

 • Skakanki ze stalową linką to modele dla zaawansowanych użytkowników. Idealnie nadają się do podwójnych obrotów, znajdują zastosowanie w treningach crossfitowych. Są ciężkie, ale cechuje je bardzo duża szybkość i wytrzymałość.

 • Skakanki metalowe – to modele, w których metalowy sznurek został powleczony tworzywem PCV lub sznurem, dzięki czemu są ciężkie. Świetnie sprawdzą się jako uzupełnienie treningu siłowego i szybkościowego.

Producenci oprócz klasycznych modeli oferują skakanki z dodatkowym obciążeniem. Docenią je osoby, które podczas treningu dążą do rozwinięcia i wzmocnienia mięśni ramion.

Wśród kryteriów zakupowych nie możemy pominąć jakości uchwytów. Powinny być wykonane z antypoślizgowego materiału. Rączki skakanki nie mogą być zbyt długie lub za krótkie. Ważna jest również ich grubość. Zbyt wąskie nie będą stabilnie spoczywać w dłoni, a wraz z nabieraniem prędkości podczas skakania mogą wypadać z rąk.

Kupiłeś skakankę i nie wiesz, jak dopasować jej długość? Chwyć oburącz uchwyty skakanki i stań obiema stopami w jej centralnym punkcie. Następnie unieś dłonie przed siebie na wysokość dolnej części klatki piersiowej. To idealna długość skakanki.

Jak prawidłowo skakać na skakance?

Zaczynasz trening ze skakanką? Z pozoru jest prosty, ale szybko może wywołać zadyszkę i szalone tętno, dlatego podejdź do treningu z głową. Skacz powoli i obunóż. Trzymaj wyprostowane plecy, patrz przed siebie i napnij mięśnie brzucha. Po krótkiej, kilkuminutowej serii możesz zwiększyć tempo. Pamiętaj, by podczas podskoków uginać kolana i również na ugiętych lądować. Buty do skakania powinny mieć podeszwę, która dobrze amortyzuje każdy skok i nie przyprawi Cię o bóle kręgosłupa i kolan.

Przeciwwskazania do skakania na skakance

Skakania na skakance powinny unikać osoby ze znaczną nadwagą lub mające problemy ze stawami. Trening nie jest ponadto zalecany pacjentom chorującym na schorzenia serca i układu krążenia. Jeśli masz wątpliwości, czy Twój stan pozwala na trening, skonsultuj się z lekarzem.

Źródła
 1. J.C. Santana, Trening funkcjonalny, DB Publishing, 2017.

 2. M. Boyle, Nowoczesny trening funkcjonalny, Wydawnictwo Galaktyka, 2019.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Popularne w kategorii Fitness
Ad

Najchętniej czytane

czy-cwiczenia-fizyczne-moga-poprawic-zdrowie-psychiczne
FitnessZdrowie psychiczne
1 min.
Czy ćwiczenia fizyczne mogą poprawić Twoje zdrowie psychiczne?
20.08.2021
dlaczego-warto-regularnie-cwiczyc-sprawdz-jak-aktywnosc-wplywa-na-Twoje-zdrowie
FitnessZdrowie
1 min.
Dlaczego warto regularnie ćwiczyć? Sprawdź, jak aktywność fizyczna wpływa na Twój organizm
01.09.2021
galwanizacja-na-czym-polega-ten-zabieg-rehabilitacyjny
Fitness
1 min.
Galwanizacja - na czym polega ten zabieg rehabilitacyjny?
27.07.2021
styl-motylkowy-co-daje-jakie-ma-zalety
Fitness
1 min.
Styl motylkowy – co daje? Jakie ma zalety? | Welbi.pl
17.09.2021

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.