Статті для українців які можуть допомогти

Побачити більше

безкоштовні лікарі для України

Звернутися до лікарів

Trening interwałowy – zasady, zalety i wady. Zasady prawidłowych interwałów

Emilia Kruszewska

30.07.2021

Aktualizacja: 09.08.2021

Trening interwałowy skierowany jest do osób, które w szybkim czasie chcą zredukować wagę, poprawić kondycję i wydolność organizmu. Jakie są zasady treningów interwałowych? Poznaj zalety i wady tego typu ćwiczeń.


interwaly-co-to-jest-jakie-sa-zasady-i-efekty
pexels.com

Czym są interwały?

Trening interwałowy polega na wykonywaniu zestawu ćwiczeń o zmiennej intensywności: wysoko-, średnio- i niskointensywnych. Po fazie maksymalnego obciążenia następuje faza umiarkowana, a następnie lekka.

Wysoką intensywność określa ruch beztlenowy wykonany na poziomie 90–95% maksymalnego tętna. W rundzie o średniej intensywności osiągamy tętno w okolicach 50–60% maksymalnego tętna. Interwały o niskim stopniu natężenia to ćwiczenia wykonywane wolno, np. marsz.

Zalety i wady interwałów

Co zyskasz, trenując interwały?

 • Przyspieszysz redukcję nadmiaru tkanki tłuszczowej.

 • Podkręcisz metabolizm organizmu.

 • Poprawisz wydolność płuc i serca.

 • Zwiększysz wytrzymałość mięśni i zakres elastyczności stawów.

 • Uwolnisz hormony szczęścia, które rozładują napięcie nerwowe.
  Trening interwałowy nie jest pozbawiony wad, a w szczególności sesje o wysokim stopniu intensywności, które są obarczone ryzykiem kontuzji. Ponadto wymuszają, szczególnie u niedoświadczonych osób, długi czas regeneracji.

Najważniejsze zasady treningu interwałowego

Rozważasz rozpoczęcie treningów interwałowych? Pamiętaj o kilku podstawowych zasadach, dzięki którym unikniesz kontuzji, a wykonywana sesja ćwiczeń zaprocentuje efektywną poprawą kondycji.

 • Między dniami treningowymi znajdź czas na regenerację, która jest nieodłączną częścią pracy nad kondycją.

 • Pamiętaj o rozgrzewce i rozciąganiu, w tym rolowaniu po wykonanym treningu.

 • Długość, intensywność i trudność ćwiczeń dopasuj do kondycji wyjściowej i swoich umiejętności. Skok na głęboką wodę może zakończyć się kontuzją i przeciążeniem organizmu. Zacznij od prostych sesji ćwiczeń i stopniowo zwiększaj ich trudność.

 • Trening interwałowy powtarzaj minimum trzy razy w tygodniu.

 • Jeśli jesteś osobą początkującą, interwałów nie łącz z innym treningiem. Z czasem ćwiczenia możesz wykorzystać jako rozgrzewkę do sesji siłowej.

 • Optymalny czas trwania interwałów powinien wynosić do 30 minut.

 • Upewnij się, że twój stan zdrowia pozwala na podjęcie treningu interwałowego. Ćwiczenia nie są wskazane dla osób mających problemy z nadciśnieniem, sercem i chorujących na schorzenia układu krwionośnego.

 • Program treningu skonsultuj z trenerem.

 • Regularnie zmieniaj i udoskonalaj plan ćwiczeń, gdyż tylko w taki sposób wpłyniesz na poprawę kondycji.

 • Jeśli twoim celem jest schudnięcie, trening interwałowy będzie niewystarczający, jeśli nie zadbasz o prawidłową dietę.
  Trening wysokointensywny nie może być wykonywany przez wszystkich. Z racji osiągania w nim pułapu beztlenowego i maksymalnego zaangażowania serca, ćwiczenia skierowane są tylko dla osób zaawansowanych i sportowców. Osoby na poziomie średnim lub początkującym powinny wykonywać interwały umiarkowane lub o niskim stopniu intensywności. Poziom trudności interwałów powinien być zawsze dopasowany do możliwości i szybkości adaptacji, a także kondycji wyjściowej osoby trenującej.

Rozgrzewka przed treningiem interwałowym

Przed każdym, nawet najkrótszym treningiem interwałowym wykonuj rozgrzewkę. Skup się na ćwiczeniach całego ciała, które będą angażować jak najwięcej partii mięśniowych, np. trucht w miejscu, podskoki, skłony, skrętoskłony, przysiady, krążenie tułowia, wymachy nogami i rękoma, ćwiczenie deska. Dlaczego nie warto pomijać rozgrzewki?

 • Dotlenia cały organizm.

 • Usprawnia pracę układu krążenia i oddechowego.

 • Rozgrzewa stawy i mięśnie, przygotowując je do wysiłku.

 • Obniża ryzyko kontuzji.

 • Aktywuje do pracy układ nerwowy.

 • Zapobiega skurczom mięśni.
  Rozgrzewkę wykonuj przez minimum 10 minut.

Interwały dla początkujących

Jesteś osobą początkującą i szukasz pomysłu na plan treningu interwałowego? Poznaj kilka wskazówek, które możesz wykorzystać do ułożenia podstawowego planu. Jeśli lubisz rower, wykorzystaj sprzęt do ćwiczeń. Jazda na rowerze doskonale sprawdzi się dla osób dopiero zaczynających przygodę z interwałami. Ponadto zaletą roweru jest niskie ryzyko kontuzji i stosunkowo małe przeciążenie stawów. Z powodzeniem do treningu możesz wykorzystać rower stacjonarny. Czy wiesz, jakie efekty prozdrowotne niesie za sobą bieganie? Naprzemienny sprint, szybki bieg i marsz skutecznie poprawi twoją wydolność oddechową i wzmocni serce. Interwały możesz wykonywać również w formie biegania na bieżni elektrycznej. Niektóre ze sprzętów mają zaprogramowaną sesję interwałową.

Interwały biegowe powinny zostać również uwzględnione w planie treningowym biegaczy, także początkujących. Ich zaletą jest poprawa szybkości i tempa zawodnika. Ponadto skutecznie zwiększają wytrzymałość mięśni nóg.

Propozycja interwałów biegowych:

Źródła
 1. F. Delavier, Modelowanie sylwetki. Atlas ćwiczeń dla kobiet, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2008.

 2. M. Boyle, Nowoczesny trening funkcjonalny, Wydawnictwo Galaktyka, 2019.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Popularne w kategorii Fitness
Ad

Polecane

bieganie-jakie-daje-efekty-na-brzuch-uda-i-posladki
Fitness
2 min.
Bieganie - jakie daje efekty na brzuch, uda i pośladki?
27.07.2021
bieganie-na-biezni-jak-zaczac-jakie-sa-efekty
Fitness
2 min.
Bieganie na bieżni - jak zacząć? Jakie są efekty?
28.10.2021
orbitrek-jakie-sa-efekty-cwiczen-brzuch-posladki
Fitness
1 min.
Orbitrek - jakie są efekty ćwiczeń? Brzuch, pośladki
30.07.2021
cwiczenia-akrobatyczne-jak-wyglada-trening
Fitness
2 min.
Ćwiczenia akrobatyczne - jakie są i co dają?
18.11.2021

Najchętniej czytane

bol-piszczeli-w-spoczynku-przy-chodzeniu
Fitness
2 min.
Ból piszczeli w spoczynku, przy chodzeniu
24.01.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Fitness
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
woda-z-octem-na-opuchlizne-jak-przygotowac
Fitness
1 min.
Woda z octem na opuchliznę - jak przygotować?
24.01.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Fitness
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.