Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
  • Poradniki
  • Plany żywieniowe (diety)
  • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieProfilaktyka 2 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Co powoduje nadmierne wypadanie włosów? Co stosować na wypadanie włosów?

Olga Dąbska

lek. Agnieszka Widera

19.05.2021

Aktualizacja: 07.10.2022

Wypadanie włosów to problem dotykający wielu osób. Specjaliści podkreślają mnogość jego możliwych przyczyn. Jeśli zależy ci na poprawie kondycji włosów, wybierz się do trychologa, który na podstawie dokładnej analizy stanu włosów i skóry na głowie określi sposoby postępowania.


Fryzura to jeden z kluczowych elementów wizerunku. Zadbane i gęste włosy wpływają na atrakcyjny wygląd. Wypadanie włosów może w związku z tym powodować problemy nie tylko natury estetycznej, ale i psychologicznej. Sprawdź, co najczęściej odpowiada za nadmierne wypadanie włosów i jak można się pozbyć tej przypadłości.

wypadanie-wlosow-jakie-sa-przyczyny-co-stosowac
pixabay.com

Polecane

goraczka-ile-moze-trwac-jak-ja-zbic
Zdrowie
2 min.
Gorączka - ile może trwać? Jak ją zbić?
31.10.2021
przeciwciala-czym-sa-co-je-wytwarza
Zdrowie
2 min.
Przeciwciała - czym są? Co je wytwarza?
31.10.2021
rodzaje-kleszczy-jakie-sa-najgrozniejsze
Zdrowie
2 min.
Rodzaje kleszczy - jakie są najgroźniejsze?
24.01.2022
jak-wzmocnic-serce-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Jak wzmocnić serce po chemioterapii, przy arytmii, po zawale? Dieta, ćwiczenia, naturalne sposoby
19.05.2021
Spis treści
  1. Genetyczne podłoże wypadania włosów
  2. Wypadanie włosów na skutek choroby
  3. Pozostałe przyczyny wypadania włosów
  4. Co stosować na wypadanie włosów?
  5. Wypadające włosy – ważna jest pielęgnacja

Genetyczne podłoże wypadania włosów

Wypadanie włosów może być uwarunkowane przez rozmaite czynniki. Wśród jednych z częściej stwierdzanych przyczyn wypadania włosów wymienia się uwarunkowania genetyczne. Być może masz wrodzoną predyspozycję do wypadania włosów. Najczęściej przywoływanym przykładem takiej odziedziczonej „urody” jest łysienie androgenowe. Z uwagi na częstsze występowanie w populacji mężczyzn nazywane bywa łysieniem typu męskiego. Spowodowane jest nadwrażliwością na androgeny, czyli hormony płciowe. Nadmierne wypadanie włosów zaobserwować można już w wieku nastoletnim. Początkowo dochodzi do cofnięcia się linii włosów na skroniach i czole. Następnie przerzedzają się włosy w części ciemieniowej, czyli na szczycie głowy. Najdłużej utrzymują się włosy na potylicy. Łysieniu towarzyszy nadmierne wydzielanie łoju skórnego.

Polecamy

gdzie-leczyc-wypadanie-włosow-do-jakiego-specjalisty-sie-udac
Telemedycyna

Gdzie leczyć wypadanie włosów – podpowiadamy, do jakiego specjalisty się udać

Wypadanie włosów to zupełnie naturalne zjawisko – człowiek traci przeciętnie od 50 do 150 włosów dziennie. To jednak umowna granica, która dla każdego jest inna. Kiedy zatem wypadanie włosów może być oznaką problemów zdrowotnych?

Redakcja12.11.2021

Wypadanie włosów na skutek choroby

Wypadanie włosów może towarzyszyć zachwianiu homeostazy, czyli wewnętrznej równowagi organizmu. Jest też powszechnym objawem chorób skóry owłosionej głowy, w tym m.in.:

  • grzybicy,

  • łojotokowego lub atopowego zapalenia skóry

  • zakażenia nużeńcem,

  • łuszczycy,

  • tłustego lub suchego łupieżu,

  • zapalenia mieszków włosowych.

Wypadające włosy mogą być objawem chorób ogólnoustrojowych, w tym zwłaszcza chorób autoimmunologicznych i przewlekłych chorób układowych. Wypadanie włosów po ciąży jest często spotykane i wynika z zachodzących w ciele kobiety intensywnych zmian hormonalnych.

Pozostałe przyczyny wypadania włosów

Inne znane powody wypadania włosów stanowią:

  • intensywne odchudzanie, niedobory żywieniowe spowodowane zwłaszcza monotonną dietą,

  • przewlekły lub silny stres

  • zażywanie niektórych leków,

  • czynniki mechaniczne, typu nawykowe pociąganie włosów, mocne ich upinanie,

  • zatrucia, np. metalami ciężkimi,

  • obfite miesiączki powodujące spadek poziomu żelaza w organizmie,

  • czynniki środowiskowe, jak przebywanie w zanieczyszczonym środowisku, częsta ekspozycja włosów na promieniowanie UV czy wysoką temperaturę.

Warto pamiętać, że częstą przyczyną wypadania włosów jest ich niewłaściwa pielęgnacja.

Co stosować na wypadanie włosów?

Leczenie wypadania włosów zależy w dużej mierze od przyczyny dolegliwości. Aby ją ustalić, należy udać się do trychologa. W łagodzeniu wypadania włosów zastosowanie ma zazwyczaj farmakoterapia – leki doustne i miejscowe w postaci wcierek. W ciężkich przypadkach przeprowadzić można przeszczep włosów.

Specjalista może zalecić zabiegi, takie jak:

  • karboksyterapia – polega na wprowadzeniu pod skórę dwutlenku węgla, który rozchodząc się w tkankach, przyczynia się do rozszerzenia naczyń krwionośnych. W ten sposób do zaopatrywanych przez nie komórek dociera więcej tlenu i składników odżywczych, dzięki czemu lepiej funkcjonują,

  • mezoterapia igłowa – polega na ostrzykiwaniu skóry głowy niewielkimi dawkami substancji leczniczych, których zadaniem jest pobudzenie wzrostu i hamowanie wypadania włosów,

  • terapia światłem LED – polega na oddziaływaniu na skórę głowy światła o określonej długości, które pobudza mikrokrążenie w mieszkach włosowych, a tym samym zapewnia lepsze odżywienie i dotlenienie cebulek włosowych. Emitowana przez lampę energia świetlna przekształcana jest w energię chemiczną, która intensyfikuje metabolizm mieszków i cebulek oraz komórek skóry. Wynikiem tego jest zwiększenie syntezy białek będących kluczowym elementem budującym włos,

  • osocze bogatopłytkowe – polega na podawaniu preparatu powstałego z twojej krwi. Najprościej zdefiniować je można jako stężoną zawiesinę płytek krwi w małej ilości osocza. Pierwsze z wymienionych elementów zawiera duże ilości czynników wzrostu intensyfikujących namnażanie komórek.

Co jeszcze sprawdza się na wypadanie włosów? Dobrym pomysłem będzie skorzystanie z zabiegów trychologicznych, takich jak elektrostymulacja za pomocą specjalnych grzebieni, drenaż limfatyczny skóry głowy, peelingi enzymatyczne czy wcieranie środków stymulujących wzrost włosów.

Wypadające włosy – ważna jest pielęgnacja

Jeśli zależy Ci na zdrowych włosach, zwróć uwagę na sposób pielęgnacji. Odpowiednie dbanie o włosy poprawia ich kondycję, ale i stanowi element profilaktyki przed nadmiernym wypadaniem. O czym powinieneś wiedzieć, dbając o włosy w domu?

  • Ogranicz zabiegi, takie jak trwała, kręcenie, prostowanie, ondulacja, tapirowanie, bo uszkadzają łodygi włosów.

  • Ogranicz używanie żelów, wosków, pas czy lakierów do układania włosów, bo mocno je obciążają.

  • Myj włosy szamponami dostosowanymi do rodzaju włosów.

  • Korzystaj z odżywek o możliwie najbardziej naturalnym składzie, które ułatwią rozczesywanie włosów i odżywią je.

  • Stosuj odpowiednią technikę mycia – zwilż dłonie, nalej na nie szampon, delikatnie wmasuj go w mokre włosy, wystrzegaj się gorącej wody, dokładnie spłucz pianę, odsącz włosy ręcznikiem i przejdź do czesania z użyciem specjalnych szczotek lub grzebienia o rzadkich zębach.

  • Najlepiej pozwól włosom wyschnąć samodzielnie. Jeśli to konieczne, użyj suszarki, ale z chłodnym nawiewem. Nie chodź spać z mokrymi włosami.

Zadbaj o styl życia – ogranicz używki, postaw na ruch, zdrowo się odżywiaj. Dietę wspomagać możesz suplementami, w których składzie znajdują się witaminy, minerały i substancje wzmacniające włosy.

Źródła
  1. Styczeń P., Włosom na ratunek, „Art of Beauty”, 2015, 2, s. 32-39.
  2. Kołomycew A., Jak dbać o włosy? Poradnik dla początkującej włosomaniaczki, Helion, Gliwice 2014.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

nadwyrezenie-reki-jak-sobie-pomoc-objawy-i-profilaktyka
Zdrowie
1 min.
Nadwyrężenie ręki - jak sobie pomóc? Objawy i profilaktyka
29.10.2021
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
domowe-sposoby-na-wszy-jak-sie-pozbyc-tych-pasozytow
Zdrowie
1 min.
Domowe sposoby na wszy
01.06.2022
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.