account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
FitnessRehabilitacja 1 min.

Jak przestać się garbić – najlepsze sposoby na poprawę sylwetki

Agata Oleszkiewicz17.05.2021Aktualizacja: 11.04.2024

Jeśli twoja praca lub hobby wymagają długiego siedzenia przed komputerem, w miękkim fotelu czy taborecie bez oparcia, to prawdopodobnie bolą cię plecy i zastanawiasz się jak przestać się garbić. Postawę możesz poprawić, ćwicząc oraz zmieniając codzienne nawyki.


Zgarbiony grzbiet nie tylko wygląda nieestetycznie, ale też niekorzystnie wpływa na zdrowie. Zaokrąglona klatka piersiowa sprzyja m.in. spłyceniu oddechu oraz przeciążeniom i zmianom zwyrodnieniowym kręgosłupa. Zadbaj o siebie już dziś i odzyskaj formę, zanim problem garbienia się nasili dolegliwości.

jak-przestac-sie-garbic-jakie-sa-sposoby
unsplash.com

Polecane

jakie-jest-zastosowanie-ultradzwiekow-w-medycynie
Fitness
1 min.
Jakie jest zastosowanie ultradźwięków w medycynie?
30.07.2021
fala-uderzeniowa-co-to-jest-jak-dziala-na-czym-polega
Fitness
1 min.
Fala uderzeniowa - co to jest? Jak działa? Na czym polega? | Welbi.pl
27.07.2021
staw-skroniowo-zuchwowy-jak-jest-zbudowany
Fitness
1 min.
Staw skroniowo-żuchwowy: co warto o nim wiedzieć?
19.05.2021
cwiczenia-na-kolana-jak-je-wzmocnic
Fitness
2 min.
Ćwiczenia na kolana - jak je wzmocnić?
29.10.2021
Spis treści
  1. Co powoduje garbienie się?
  2. Jak się nie garbić – ćwiczenia
  3. Jak spać, żeby się nie garbić, czyli inne metody

Co powoduje garbienie się?

Garbimy się najczęściej z powodu długotrwałej pracy siedzącej przy komputerze czy za kierownicą samochodu. Niewłaściwa pozycja sprzyja osłabieniu mięśni grzbietu, przykurczom mięśni klatki piersiowej i wypchnięciu brzucha do przodu, czyli rozleniwia twoje mięśnie odpowiedzialne za utrzymanie wyprostowanej sylwetki. Pozornie wygodna pozycja pracy zmienia estetykę kształtu pleców. Może też niekorzystnie wpływać na zdrowie, powodując bóle grzbietu i zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Zaokrąglone plecy spłycają ponadto oddech i zaburzają wentylację płuc. Utrudniają prawidłową pracę serca, co w konsekwencji może przyczynić się do innych schorzeń i chorób na tle krążeniowo-oddechowym. Sprzyjają także zmianom strukturalnym w odcinku szyjnym kręgosłupa, powodując jego nadmierne wygięcie (hiperlordozę), które z kolei prowokuje pojawienie się dodatkowych dolegliwości, takich jak bóle głowy i sztywność karku. Jeśli więc twoja praca lub hobby związane są z długotrwałym siedzeniem, prawdopodobnie zastanawiasz się, jak przestać się garbić i odzyskać formę. W pracy nad poprawą sylwetki i nad łagodzeniem nieprzyjemnych dolegliwości bezcenne są m.in. ćwiczenia rozciągające, wzmacniające i ogólnousprawniające oraz zmiana codziennych nawyków zarówno w pracy, jak i w domu.

Jak się nie garbić – ćwiczenia

Jeśli rozpoczynasz walkę z nawykiem garbienia się, to znak, że masz świadomość swojej sylwetki. To ważny krok w kierunku zapobiegania niekorzystnym zmianom, dlatego korzystając ze wskazówek na temat tego, jak przestać się garbić, z pewnością sobie pomożesz. Aby poprawić postawę ciała, możesz wykonać siad płaski tyłem do ściany. Oprzyj głowę i pośladki, a ręce stroną grzbietową unieś nad głową. Wykonaj zgięcie łokci do momentu, aż dłonie znajdą się na wysokości barków, nie odrywając ich od powierzchni ściany. Przytrzymaj i wróć do pozycji wyjściowej. Jeśli aktywność tego typu jest dla ciebie niewygodna, będzie ona wyznacznikiem twoich postępów. Inne ćwiczenia polecane w tym celu to ukłony japońskie w siadzie klęcznym, które polegają na skłonie do przodu z wyciągnięciem ramion jak najdalej i chowaniu głowy między ramiona bądź na staniu w rozkroku z wykonaniem skłonu do wysokości blatu biurka lub oparcia krzesła. Warto również trenować przyjmowanie prawidłowej postawy podczas siedzenia, czyli trzymać głowę i plecy proste, łopatki ściągnięte, ramiona wzdłuż tułowia, a brzuch napięty. Koryguj pozycję zawsze, kiedy o niej pomyślisz. Ćwiczenia rozciągające możesz uzupełnić zestawami wzmacniającymi grzbiet i brzuch. Warto wykonywać m.in. deskę, czyli podpór przodem na wyprostowanych lub zgiętych w łokciach ramionach, pompki klasyczne lub pilatesowe, brzuszki skośne z naprzemiennym przyciąganiem kolan czy też mountain climber, czyli dynamiczne podciąganie kolan do klatki piersiowej w podskokach w podporze przodem. Koniecznie wprowadź także ćwiczenia oddechowe torem przeponowym. Polegają one na kurczeniu przepony w trakcie wdechu (wciąganiu brzucha) i rozluźnianiu jej podczas wydechu (wypychaniu brzucha). Praktykując natomiast zestaw kilku pozycji stretchingu z oddychaniem, przekonasz się, co daje joga. Przy stosowaniu stałego zestawu ćwiczeń dobranych pod kątem korygowania okrągłych pleców na efekty nie trzeba będzie długo czekać.

Jak spać, żeby się nie garbić, czyli inne metody

Jednym ze sposobów na szybką poprawę kondycji pleców jest zastosowanie tzw. pajączka, czyli urządzenia elektronicznego wyposażonego w szelki, zakładanego na okolicę międzyłopatkową. Pajączki różnego rodzaju kuszą łatwością użytkowania, jednak aby terapia przyniosła trwałe efekty, należy działać kompleksowo i uzupełniać ją treningami fizycznymi. Poza tym powinieneś dostosować do swoich wymagań stanowisko pracy. Ustaw monitor na odpowiedniej wysokości – ekran musi być na linii wzroku, naprzeciwko ciebie. Zadbaj o ergonomiczny fotel, z profilowanym siedziskiem, oparciem i regulowaną wysokością. Możesz także zaopatrzyć się w podkładkę pod nadgarstek do obsługi myszy komputerowej i klawiatury, a nawet w podnóżek. Pamiętaj, że odpowiednią postawę musisz zachować również podczas odpoczynku. Chcąc poleżeć, ułóż się na wznak z poduszką pod kolanami. Unikaj też spania na brzuchu – to najbardziej niekorzystna pozycja dla kręgosłupa.

Jeśli zależy Ci nie tylko na profilaktyce bólu pleców, ale na zadbaniu o siebie holistycznie, zapewnij sobie łatwy i szybki dostęp do lekarzy i badań, wybierając jeden z pakietów prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego Polisę Zdrowie Welbi – ofertę zamów na Welbi. 

Już od 69 zł miesięcznie możesz mieć dostęp do e-konsultacji z 14 specjalistami oraz e-konsultacji i wizyt stacjonarnych u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, a od 119 zł miesięcznie – do wizyt w gabinecie również u innych specjalistów (liczba specjalizacji do wyboru rośnie wówczas do 29!). Jeśli z kolei chcesz mieć możliwość konsultacji z aż 39 specjalistami, wybierz pakiet OCHRONA GOLD od 239 zł miesięcznie.

Oprócz dostępu do lekarzy prywatna opieka medyczna w ramach Polisy Zdrowie Welbi to także badania laboratoryjne, obrazowe i czynnościowe (nawet blisko 300 w pakiecie OCHRONA GOLD). Możesz też skorzystać z corocznych badań profilaktycznych. W wersji dla kobiet obejmują one konsultację z ginekologiem, badanie cytologiczne i USG piersi lub mammografię, a w wersji dla mężczyzn – konsultację z kardiologiem, lipidogram, EKG spoczynkowe/EKG wysiłkowe (po otrzymaniu skierowania od lekarza).

Zamów ofertę. Dowiedz się, co możesz zyskać, wybierając jeden z dostępnych pakietów.

Źródła
  1. F. Delavier, Mięśnie brzucha. Atlas ćwiczeń, PZWL, Warszawa 2013.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

rozgrzewka-nog-jak-powinna-wygladac-przed-treningiem
Fitness
1 min.
Rozgrzewka nóg - jak powinna wyglądać przed treningiem?
30.07.2021
jakie-sa-najlepsze-cwiczenia-na-gorne-partie-ciala
Fitness
1 min.
Jakie są najlepsze ćwiczenia na górne partie ciała?
30.07.2021
rozgrzewka-dla-dzieci-jak-powinna-wygladac
Fitness
2 min.
Rozgrzewka dla dzieci - jak powinna wyglądać?
30.07.2021
twerkowanie-co-to-jest-jak-sie-go-nauczyc
Fitness
1 min.
Twerkowanie - co to jest? Jak się go nauczyć?
30.07.2021
Popularne w kategorii Fitness
garbienie-sie-jak-przestac-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Fitness
2 min.
Garbienie się - jak przestać? Jakie są skuteczne sposoby?
05.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.