Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Torbiel na nerce – czy to groźne schorzenie? Przyczyny i sposoby leczenia

Angelika Janowicz

lek. Wiktor Trela

14.03.2022

Aktualizacja: 03.11.2022

Wykrycie torbieli na nerce może wzbudzać wiele obaw. Okazuje się jednak, że większość zmian ma charakter łagodny. W każdym przypadku konieczne są jednak dalsza obserwacja i regularne badania. Zobacz, jakie są przyczyny torbieli na nerkach.


torbiel-na-nerce-co-to-jest-przyczyny
pexels

Polecane

owsiki-u-doroslego-jakie-sa-objawy-jak-leczyc
Zdrowie
2 min.
Owsiki u dorosłego - jakie są objawy? Jak leczyć?
31.10.2021
jak-wyleczyc-zoladek-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Jak wyleczyć żołądek po antybiotyku i jak go chronić przed niekorzystnym działaniem antybiotykoterapii?
30.05.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
Spis treści
  1. Torbiele na nerce
  2. Torbiel prosta na nerce
  3. Jakie są objawy torbieli na nerkach?
  4. Diagnostyka torbieli na nerkach
  5. Leczenie torbieli na nerkach
  6. Czy torbiele na nerkach są groźne?

Torbiele na nerce

Torbiele na nerce to przestrzenie wypełnione płynem. Są one wyraźnie odgraniczone od zdrowych tkanek. Tego typu zmiany są dość powszechne w populacji. W większości przypadków nie stanowią żadnego zagrożenia dla zdrowia. Mogą one występować również w innych narządach (często spotykane są m.in. torbiele w piersiach).

Torbiele w nerkach mogą mieć charakter wrodzony lub nabyty. W pierwszym przypadku zmiany w korze lub rdzeniu tego narządu mogą być dziedziczone zarówno autosomalnie, jak i recesywnie. Pierwsze objawy mogą zostać zaobserwowane już u noworodków. Zdarza się też, że choroba ujawnia się dopiero po wielu latach. Przykładem wrodzonych torbieli nerek jest wielotorbielowate zwyrodnienie nerek. Schorzenie charakteryzuje się występowaniem licznych zmian wypełnionych płynem.

Nabyte torbiele na nerkach mogą pojawić się w każdym momencie życia. Zmiany występują pojedynczo, ale zdarza się, że jest ich kilka jednocześnie. Szacuje się, że są one obecne nawet u 30% populacji. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z ich obecności do momentu wykonania badań obrazowych. Przykładem zmian nabytych są torbiele proste nerek.

Torbiel prosta na nerce

Torbiel prosta nerki jest najczęściej spotykaną tego typu zmianą w tym narządzie. Nie udało się poznać przyczyn jej powstawania. Możliwe, że torbiele tworzą się już w dzieciństwie. Warto jednak podkreślić, że częstość ich występowania zwiększa się wraz z wiekiem.

Torbiel prosta na nerce charakteryzuje się:

  • okrągłym i regularnym kształtem,

  • cienką i równą torebką,

  • wyraźnym odgraniczeniem od otoczenia,

  • brakiem przegród i zwapnień,

  • brakiem patologicznych ech wewnątrz,

  • torebką wyścieloną nabłonkiem sześciennym.

Tego typu torbiel na nerce jest wypełniona płynem surowiczym. Zdarza się, że jest w niej obecny mocz pierwotny (częściowo przefiltrowane przez nerki osocze).

Torbiel prosta nerki może przyjmować różne rozmiary. Najczęściej jest położona w korze tego narządu. Wykracza poza jej obrys, gdy osiąga duże rozmiary (powyżej 3 cm). Torbiel na nerce może rosnąć.

Infografika o torbielach

Jakie są objawy torbieli na nerkach?

Objawy torbieli na nerkach zależą od kilku czynników. Znaczenie ma rodzaj zmiany, a także jej wielkość. Przez bardzo długi czas przebieg może być bezobjawowy. Przy torbielach prostych pierwsze dolegliwości pojawiają się zwykle, gdy zmiany osiągają duże rozmiary. Mogą być to:

  • dyskomfort w jamie brzusznej,

  • ból w okolicy lędźwiowej,

  • krwiomocz.

Zdarza się również, że torbiele proste nerek pękają. Dotyczy to głównie dużych oraz licznych zmian. W takiej sytuacji dochodzi do krwawienia (do układu moczowego lub jamy otrzewnowej), a także rozwija się infekcja.

W przypadku wielotorbielowatości nerek o charakterze wrodzonym również przez pewien czas mogą nie występować żadne objawy. Zdarza się, że dolegliwości przybierają formę nadciśnienia tętniczego lub kolki nerkowej. U części chorych pierwszym niepokojącym symptomem może być niewydolność nerek.

Diagnostyka torbieli na nerkach

Torbiele na nerkach można rozpoznać przy pomocy badań obrazowych. Podstawowym testem diagnostycznym jest badanie ultrasonograficzne (USG). Pozwala ono ustalić położenie, wielkość, zarysy i dodatkowe cechy zmiany. Lekarz może zdecydować również o konieczności wykonania tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Dodatkowe badania zwykle są konieczne, jeżeli stwierdzona zmiana w badaniu USG nie ma cech torbieli prostej.

Leczenie torbieli na nerkach

Postępowanie lecznicze zależy od rodzaju torbieli, jej wielkości oraz objawów klinicznych. Z zasady interwencji nie wymagają małe torbiele proste. Konieczna jest jednak ich regularna obserwacja. Zaleca się, aby raz w roku wykonywać badanie USG. Leczenie chirurgiczne torbieli może być wskazane, gdy powodują one dolegliwości. W przypadku wielotorbielowatości stosuje się terapię farmakologiczną, która ma na celu złagodzenie objawów.

Czy torbiele na nerkach są groźne?

W większości przypadków torbiele na nerkach nie są groźne. Nie zawsze przyczyniają się również do występowania dolegliwości. Wielu pacjentów nie wymaga też żadnego leczenia.

Zdarza się jednak, że z niektórych torbieli na nerkach rozwija się nowotwór. Dlatego wykryte zmiany wymagają dalszej obserwacji i wykonywania regularnych badań. Dzięki temu możliwa jest ewentualna interwencja na wczesnym etapie choroby, co znacznie poprawia rokowania.

Źródła
  1. T. Szopiński, E. Keller, F. Záťura, USG nerek – co jest istotne dla urologa?, „Journal of Ultrasonography” 2016, nr 16, s. 371–377.
  2. A. Kraśniak, Nabyte torbiele nerek, „Forum Nefrologiczne” 2012, t. 5, nr 2, s. 153–157.
Author Angelika Janowicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
afta-w-gardle-jakie-sa-objawy-jak-wyglada-leczenie
Zdrowie
2 min.
Afta w gardle - jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
problemy-z-ukladem-moczowym-do-kogo-sie-udac-urologa-czy-nefrologa
Telemedycyna
1 min.
Problemy z układem moczowym – do kogo się udać: urologa czy nefrologa?
30.11.2021
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.