account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieProfilaktyka 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Kiedy, jak i dlaczego stosuje się trakcję kręgosłupa?

Agata Oleszkiewiczlek. Agnieszka Żędzian02.04.2024Aktualizacja: 02.04.2024

Trakcja kręgosłupa szyjnego czy lędźwiowego może być zalecona w przypadku problemów związanych z tzw. wypadaniem dysku. Zabieg polega na odciąganiu powierzchni stawowych kręgów i może być wykonywany przez fizjoterapeutę lub z pomocą specjalnych aparatów. Sprawdź, na czym polega trakcja!


trakcja-kregoslupa-co-to-jest-kiedy-sie-ja-stosuje
Pixabay.com

Polecane

jakie-jest-polozenie-serca-w-klatce-piersiowej
Zdrowie
2 min.
Jakie jest położenie serca w klatce piersiowej?
31.10.2021
wszy-skad-sie-biora-wyglad-objawy
Zdrowie
1 min.
Wszy – skąd się biorą, jak wyglądają i jak się nimi zarazić?
31.05.2022
wzmocnienie-organizmu-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Jak możesz wzmocnić swój organizm po antybiotyku?
30.05.2022
sluch-absolutny-co-to-jest-jak-sprawdzic
Zdrowie
1 min.
Słuch absolutny - co to jest? Jak sprawdzić?
24.01.2022
Spis treści
  1. Na czym polega trakcja kręgosłupa?
  2. Jak działa trakcja kręgosłupa?
  3. Różne wersje trakcji
  4. Jak wygląda trakcja kręgosłupa?
  5. Trakcja kręgosłupa w domu
  6. Kiedy stosuje się trakcje kręgosłupa?

Na czym polega trakcja kręgosłupa?

Trakcja (wyciąg) kręgosłupa to terapia polegająca na odciąganiu od siebie powierzchni stawowych sąsiadujących ze sobą kręgów w celu redukcji dolegliwości spowodowanych ograniczeniem przestrzeni międzykręgowej lub przeciążeniem różnych przykręgosłupowych struktur. Na trakcję możesz dostać zalecenie, jeśli Twój kręgosłup jest obciążony zmianami degeneracyjnymi krążka międzykręgowego (tzw. dysku). Odwodnienia jego powierzchni, powstające przepukliny czy inne nieprawidłowości w obszarze krążka mogą bowiem powodować zespół objawów neurologicznych takich jak parestezje (drętwienia), ból miejscowy i promieniujący czy osłabienie mięśni i trudności w wykonywaniu codziennych aktywności.

Trakcja stanowi nierzadko metodę rehabilitacji, która może uchronić Twój kręgosłup przed operacją, ponieważ bywa skuteczna również w zaawansowanych stopniach zespołów korzeniowych, niezależnie od nasilenia objawów.

Jak działa trakcja kręgosłupa?

Mechanizm działania trakcji polega na odciążeniu danego odcinka kręgosłupa z jednoczesnym rozciągnięciem jego struktur i innych okolicznych tkanek. W efekcie trakcja powoduje powiększenie przestrzeni między zespołem uciśniętych, podrażnionych i nieprawidłowo pracujących struktur, co sprzyja przywróceniu optymalnych warunków do funkcjonowania kręgosłupa.

Dzięki temu, że powierzchni stawowe i mięśnie przykręgosłupowe zmieniają pod wpływem trakcji ułożenie, krążki międzykręgowe mają okazję odzyskać prawidłowy kształt, jędrność i ustawienie. Trakcja kręgosłupa stymuluje bowiem do przesunięcia wysuniętego dysku na swoje miejsce, sprzyja cofaniu się przepukliny i poprawia nawodnienie krążka gdyż uwalnia go od kompresji, w jakiej przebywał przed zabiegiem. Krążek międzykręgowy cieszący się dobrą kondycją lepiej spełnia swoje funkcje po zabiegu. Sprawniej amortyzuje i chroni kręgi przed uszkodzeniami, dzięki czemu odczujesz ulgę i komfort w poruszaniu się.

Trakcja kręgosłupa prowadzi też do przywrócenia prawidłowej elastyczności stawu.

Różne wersje trakcji

Bez względu na rodzaj proponowanej dla Ciebie trakcji kręgosłupa, zabiegi zawsze poprzedzone są dokładną analizą stanu zdrowia na podstawie wywiadu oraz różnorodnych badań. Często do rozpoznania przyczyn dolegliwości takich jak sztywność karku, drętwienia ramion, nawracające bóle głowy czy innych nieprzyjemnych doznania wywoływane przez zespół korzeniowy kręgosłupa szyjnego, niezbędne są regularne konsultacje lekarskie i zestaw badań w tym np. RTG kręgosłupa czy tomografia komputerowa tego odcinka.

Jeśli chcesz uniknąć długich kolejek do lekarza, zdecyduj się na prywatne ubezpieczenie zdrowotne, którego ofertę możesz zamówić na Welbi. W pakiecie OCHRONA COMPLEX od 119 zł miesięcznie możesz zyskać dostęp do e-konsultacji i wizyt stacjonarnych u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, ortopedy i 28 innych specjalistów. Oprócz tego w ramach usług dostępnych w pakiecie są również badania laboratoryjne, obrazowe i czynnościowe, w tym m.in. RTG kręgosłupa.

Zamów na Welbi ofertę i sprawdź, jak szybko i komfortowo rozpocząć diagnostykę i leczenie.


Jak wygląda trakcja kręgosłupa?

W zależności do tego, co powoduje uciążliwe dolegliwości, metody trakcji mogą być różne.

Stanowi ona połączenie terapii manualnej (specjalnych chwytów i pozycji ułożeniowych) i wielu innych technik z zakresu kinezyterapii (leczenia ruchem). Może być prowadzona rękami fizjoterapeuty bądź z pomocą urządzeń i specjalnych systemów wyciągowych. Nierzadko bywa urozmaicana dodatkowymi zabiegami fizykalnymi, np. laseroterapią czy naświetlaniem lampami.

Rehabilitacja przewiduje trakcje:

  • statyczne, które odbarczają dany odcinek kręgosłupa, ale jednocześnie nie umożliwiają jego gimnastyki, sprzyjającej chociażby osiągnięciu większego rozluźnienia;

  • przerywane – umożliwiające czasową mobilizację danego odcinka kręgosłupa, np. poprzez ćwiczenia na jego wzmocnienie, co zwiększa efekt nawodnienia i odżywienia dysku oraz sprzyja jego repozycji;

  • oscylacyjne (harmoniczne) – polegające na nieustannym działaniu maksymalnej siły wyciągu lub stosowaniu różnych prędkości zmian tej siły. Ich celem jest osiągnięcie szybkiego odciążenia, przekrwienia i przepływu płynów ustrojowych w przestrzeniach międzykręgowych.

Trakcja kręgosłupa w domu

Zalecenie na te zabiegi możesz dostać od lekarza, nie wychodząc z domu. Wystarczy, że zarejestrujesz się w e-przychodni na wizytę online.

Trakcję kręgosłupa warto na przykład przeprowadzić, zwisając swobodnie na poręczy bądź na drążku do podciągania. Możesz także zwisać do góry nogami, łapiąc drążek pod kolanami. Ciekawa może być też trakcja kręgosłupa z użyciem ławki grawitacyjnej (takiej, jakie powszechnie spotyka się na siłowniach i klubach fitness). Aby wzmocnić efekt domowego wyciągu, możesz wykorzystać dodatkowe obciążniki, np. buty grawitacyjne czy hantle. Przed rozpoczęciem trakcji w domu skonsultuj się jednak z lekarzem.

Kiedy stosuje się trakcje kręgosłupa?

Trakcja może zostać Ci zalecona, jeśli źle znosisz innego rodzaju mobilizacje kręgosłupa, zwłaszcza te przebiegające z obciążeniem, rotacją i ruchami zgięcia. Trakcja jest wskazana przy wielu schorzeniach oraz dolegliwościach różnego pochodzenia. Są nimi m.in.:

  • zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa,

  • przewlekłe zespoły bólowe,

  • dyskopatia szyjna lub lędźwiowa,

  • skolioza.

Trakcja kręgosłupa szyjnego bądź lędźwiowego zalecana jest wszystkim tym, którzy chcą ustawić krążki międzykręgowe na swoich prawidłowych miejscach. Bywa polecana na dolegliwości neurologiczne. Możesz z niej również korzystać, jeśli prowadzisz siedzący tryb życia i skarżysz się na „chrupanie w szyi” czy przeciążenia okolicy lędźwiowej.

Pamiętaj, że trakcja nie zawsze jest wskazaną metodą. Istnieje wiele przeciwwskazań do jej stosowania. Niektóre z nich to klaustrofobia, ciąża, osteoporoza, przepuklina brzuszna i choroby zakaźne.

Źródła
  1. Z. Drobner, Terapia manualna kręgosłupa, Vital, Białystok 2020.
  2. H. Frisch, J. Roex, Terapia manualna, PZWL, Warszawa 2015.
  3. K.A. Olson, Terapia manualna kręgosłupa, Edra Urban & Partner, Wrocław 2016.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
cwiczenia-na-kregoslup-szyjny
Zdrowie
1 min.
Trening i rehabilitacja odcinka szyjnego kręgosłupa
02.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.