account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
FitnessRehabilitacja 2 min.

Skuteczne sposoby na garbienie się

Sylwia Brodniewska 05.10.2021Aktualizacja: 07.10.2022

Garbienie się jest jedną z przyczyn bólu kręgosłupa. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że już w wieku dziecięcym wyrabia sobie złe nawyki. Dowiedz się, jakie są sposoby na to, by się nie garbić.


garbienie-sie-jak-przestac-jakie-sa-skuteczne-sposoby
pexels.com

Polecane

bol-stopy-jakie-sa-rodzaje-i-przyczyny
Fitness
3 min.
Ból stopy - o czym może świadczyć?
27.07.2021
bawoli-wdowi-co-to-jest-jak-sie-go-pozbyc-cwiczenia
Fitness
2 min.
Wdowi garb - co to jest? Jak się go pozbyć? Ćwiczenia
30.07.2021
skolioza-co-to-jest-jakie-sa-przyczyny-jak-leczyc
Fitness
1 min.
Skolioza – przyczyny, objawy, metody leczenia
19.05.2021
galwanizacja-na-czym-polega-ten-zabieg-rehabilitacyjny
Fitness
1 min.
Galwanizacja - na czym polega ten zabieg rehabilitacyjny?
27.07.2021
Spis treści
  1. Jak garbienie się wpływa na nasz organizm?
  2. Skutki garbienia się
  3. Ćwiczenia na garbienie się
  4. Sposoby na to, by przestać się garbić
  5. Garbienie się u dzieci

Jak garbienie się wpływa na nasz organizm?

Coraz więcej osób narzeka na problemy z kręgosłupem. Najczęstszą przyczyną jest długotrwałe siedzenie przed komputerem, oglądanie telewizji oraz garbienie się. Siedzenie samo w sobie nie niesie za sobą negatywnych konsekwencji, jednak siedzenie w nieprawidłowej pozycji może wyrządzić wiele szkód dla naszego organizmu. Istnieje kilka zachowań, które wskazują na to, że możesz borykać się z garbieniem się. Warto zwrócić uwagę na:

  • skuloną, nieprawidłową sylwetkę,

  • wystający brzuch,

  • obwisły biust,

  • wysuniętą w przód głowę.


Jeśli cierpisz na powracające, uporczywe bóle pleców, to może być powód, aby zainteresować się sposobami na to, jak się nie garbić. Długotrwałe garbienie się niesie za sobą wiele niekorzystnych konsekwencji. Najczęściej spotykaną jest ból pleców, który może być zlokalizowany między łopatkami, w okolicy szyi, a także w odcinku lędźwiowym. W wyniku pochylania głowy do przodu zaciskają się szczęki i mięśnie twarzy, co może powodować uporczywe migreny.

Źródło filmu: youtube.com

Konsekwencją ciągłego garbienia się może być pojawienie się trwałego garba, nazywanego wdowim garbem. Wdowi garb to deformacja górnego odcinka kręgosłupa, która kiedyś dotykała jedynie kobiety w okresie okołomenopauzalnym. W wyniku nieprawidłowej postawy ciała, na karku, powstaje zgrubienie lub gula utworzone z nadmiernej tkanki tłuszczowej. Obecnie problem ten dotyczy wszystkich, niezależnie od wieku i płci. Najbardziej narażone są osoby, które dużo pracują przed komputerem, w nieprawidłowej pozycji, a także nadmiernie korzystające ze smartfonów czy unikające aktywności fizycznej.

Długotrwałe garbienie się sprzyja pojawieniu się wady postawy zwanej kifozą, czyli okrągłymi plecami, które charakteryzują się nadmiernym wygięciem kręgosłupa na wysokości klatki piersiowej i w odcinku krzyżowym. W takim ustawieniu głowa i barki są wysunięte do przodu, a klatka piersiowa jest przykurczona. Nieleczona kifoza może spowodować nieodwracalne zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, takie jak artroza kręgowa. Może również pojawić się garb. Specjaliści zalecają ćwiczenia, a w bardziej zaawansowanych przypadkach stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Ostatecznością jest operacyjne usunięcie problemu.

Skutki garbienia się

Nieprawidłowa pozycja ciała niesie za sobą konsekwencje nie tylko związane z kręgosłupem, lecz także z całym ciałem. Warto wspomnieć o problemach trawiennych, które mogą być spowodowane garbieniem się. Jeśli często miewasz bóle brzucha lub gorszy metabolizm, to może być to przyczyną ściskania ścian żołądka przez nieprawidłową postawę ciała. Wiele osób zauważa trudności z oddychaniem, a także duszności. Poza skutkami zdrowotnymi mogą się nasilić skutki psychiczne. Osoby, które są niepewne siebie, uważają się za mało atrakcyjne, często przyjmują zgarbioną pozycję jako efekt obronny.

Jeśli szukasz sposobu, aby przestać się garbić, udaj się do fizjoterapeuty, który nauczy Cię odpowiednich ćwiczeń. Mogą one znacznie poprawić komfort Twojego życia, minimalizując bóle kręgosłupa czy inne skutki tego złego nawyku. Chociaż dla wielu garbienie się wydaje się nieszkodliwe, to w przyszłości może przynieść negatywne skutki zdrowotne.

Ćwiczenia na garbienie się

Dobrze dobrane ćwiczenia mogą skorygować postawę ciała i zapobiec garbieniu się. Warunkiem ich skuteczności jest regularność ich wykonywania oraz zmiana złych nawyków, które negatywnie wpływają na kręgosłup. Jeśli do tej pory nie zdarzyło Ci się wykonywać ćwiczeń na kręgosłup, to warto skorzystać z pomocy fizjoterapeuty lub trenera personalnego. Specjalista pokaże Ci, jak prawidłowo je robić, aby zadbać o kondycję swojego kręgosłupa. Oczywiście, same ćwiczenia na garbienie się nie wystarczą, dlatego niezbędna jest zmiana nawyków, w szczególności higieny pracy i przyjmowanej pozycji przed komputerem. Ćwiczenia powinny być wykonywane kilka razy w tygodniu, a pierwsze efekty będą zauważalne po miesiącu. Podczas ćwiczeń, ważna jest Twoja postawa ciała, czyli wciągnięty brzuch, napięte pośladki i proste plecy. Przed ćwiczeniami nie zapomnij o rozgrzewce, która powinna trwać ok. 5 minut. Natomiast po zakończonej aktywności fizycznej wykonaj kilka ćwiczeń rozciągających, aby rozluźnić mięśnie.

Sposoby na to, by przestać się garbić

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak przestać się garbić. Jest to możliwe, jednak wymaga trochę pracy. Aby ćwiczenia przynosiły wymierne efekty, należy pamiętać o utrzymywaniu prawidłowej postawy ciała przez cały czas. Jakie możesz wprowadzić usprawnienia do swojego życia, aby nie zniwelować ból pleców od garbienia się?

  • Większość z nas wykonuje pracę siedzącą, dlatego należy zadbać o ergonomiczne ustawienie fotela lub krzesła, na którym spędzamy blisko osiem godzin dziennie. Fotel powinien mieć wyprofilowane oparcie oraz podłokietniki. Jego wysokość powinna być dopasowana do Twojego wzrostu. Monitor komputera należy ustawić na wysokości oczu, ponieważ ustawiony niżej lub wyżej będzie wymuszał nienaturalną pozycją szyi.

  • Podczas pracy należy robić przerwy, najlepiej 5 minut co godzinę. Przerwę poświęć na przespacerowanie się, rozprostowanie ciała czy lekkie ćwiczenia, które można wykonywać nawet w biurze.

  • Siedząc na fotelu, możesz wykonywać ćwiczenia. Zrób kilka ruchów stopami, rysując w powietrzu niewidzialny okrąg. Opuść ręce w dół, wyciągnij jak najniżej i wyprostuj plecy. Wykonaj także kilka skrętów szyją w prawą i lewą stronę.

  • Po pracy zadbaj o aktywność fizyczną. Zamiast leżenia na sofie wybierz się na spacer czy rower. Staraj się ograniczyć pozycję siedzącą na rzecz stojącej lub leżącej, są one korzystniejsze dla organizmu.

  • Jeśli często się garbisz i czasem nie potrafisz tego kontrolować, zacznij korzystać z pajączka na plecy, który wyrobi u Ciebie nawyk prawidłowej postawy ciała. Możesz wybrać spośród kilku rodzajów tego urządzenia: dźwiękowego, wibracyjnego lub ortopedycznego.

Popularne sposoby na garbienie się mogą przynieść wiele pozytywnych efektów, pod warunkiem że będą stosowane konsekwentnie. Warto, aby stały się naszym nawykiem.

Garbienie się u dzieci

Garbienie się jest nawykiem, który wielu z nas wyrabia sobie w dzieciństwie. Niestety, będąc dzieckiem, nie zwraca się uwagi na postawę ciała. Utrwalanie złych nawyków ma konsekwencje w życiu dorosłym, dlatego warto zadbać o kręgosłup już od najmłodszych lat. Garbienie się u dzieci często jest spowodowane stresem. Dziecko przyjmuje wtedy pozycję embrionalną, gdzie plecy są nienaturalnie wykrzywione. Takie ułożenie ciała zaburza pracę mięśni, a także utrwala nieprawidłową postawę. Jak zauważyć, czy dziecko się garbi? Zwróć uwagę na jego postawę ciała podczas nauki, czytania czy korzystania z komputera. Niepokojące jest noszenie plecaka na jednym ramieniu. Im wcześniej zauważymy pierwsze oznaki garbienia się, tym szybciej będziemy mogli temu zaradzić.

Istnieją ćwiczenia na garba dla dzieci, które możecie wykonywać razem. Aktywność fizyczna powinna być formą zabawy, wtedy dzieci chętniej będą chciały brać w niej udział. Wykonujcie razem skłony, zarówno do przodu, jak i do boku. Przypominaj dziecku o robieniu przerw podczas nauki. Zbyt długie siedzenie nad książkami czy przed komputerem może być przyczyną powstania garba. Chcąc zapobiec późniejszym problemom z kręgosłupem, ważne jest, aby uczyć dzieci od najmłodszych lat prawidłowych nawyków.

Źródła
  1. T. Kasperczyk, Wady postawy ciała. Diagnostyka i leczenie, Kraków 2004.
  2. Praca zbiorowa, Zdrowy kręgosłup. Stres, wady postawy, ćwiczenia, Wyd. SBM, Warszawa 2015.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

maseczka-z-sody-oczyszczonej-na-wagry-na-tradzik
Fitness
1 min.
Maseczka z sody oczyszczonej - na wągry, na trądzik
28.10.2021
co-daje-stawianie-baniek-jak-i-gdzie-nalezy-to-robic
Fitness
1 min.
Co daje stawianie baniek? Jak i gdzie należy to robić?
27.07.2021
kapiel-kwasoweglowa-sucha-morka-jakie-ma-dzialanie
Fitness
2 min.
Kąpiel kwasowęglowa - sucha, mokra. Jakie ma działanie?
30.07.2021
jak-zrobic-gwiazde-krok-po-kroku-od-czego-zaczac
Fitness
1 min.
Jak zrobić gwiazdę krok po kroku? Od czego zacząć?
29.10.2021
Popularne w kategorii Fitness
termolezja-co-to-jest-jakie-sa-skutki-uboczne
Fitness
1 min.
Termolezja - co to jest? Jakie są skutki uboczne?
30.07.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.