account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
TelemedycynaPorady 1 min.

Ubezpieczenie zdrowotne – co należy wiedzieć i jakie wybrać?

Redakcja

09.01.2024

Aktualizacja: 09.01.2024

Ubezpieczenie zdrowotne daje trudne do przecenienia poczucie bezpieczeństwa i komfortu, umożliwia dbanie o zdrowie oraz potrzebne leczenie. Na czym dokładnie polega, co oferuje i jakie są jego dostępne formy?


Ubezpieczenie zdrowotne – czym jest i na czym polega
pexels.com

Polecane

moje-dziecko-zle-sie-czuje-czy-warto-skorzystac-z-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Moje dziecko źle się czuje. Czy warto skorzystać z telewizyty?
03.11.2021
wady-postawy-kto-je-leczy-jak-im-zapobiegac
Telemedycyna
1 min.
Wady postawy – co je powoduje i jak im zapobiegać?
01.12.2021
w-jakich-sytuacjach-warto-skorzystac-z-teleporady
Telemedycyna
1 min.
W jakich sytuacjach warto skorzystać z teleporady?
24.11.2021
nagla-potrzeba-czy-moge-skorzystac-z-telemedycyny
Telemedycyna
1 min.
Nagła potrzeba – czy mogę skorzystać z telemedycyny?
26.11.2021
Spis treści
 1. Ubezpieczenie zdrowotne – czym jest?
 2. Ubezpieczenie zdrowotne a chorobowe – czym się różnią?
 3. Czy ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe?
 4. Dobrowolne oraz prywatne ubezpieczenie zdrowotne
 5. Dlaczego warto wybrać prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Ubezpieczenie zdrowotne – czym jest?

Ubezpieczenie zdrowotne w ramach publicznego systemu ochrony zdrowia pozwala osobie uprawnionej na korzystanie ze świadczeń mających na celu zachowanie zdrowia, leczenie oraz ochronę przed skutkami przebytych chorób. W skrócie oznacza to, że dzięki uiszczaniu składki (samodzielnie lub np. przez pracodawcę) po spełnieniu określonych warunków masz prawo m.in. do wizyt lekarskich, badań diagnostycznych, rehabilitacji, pobytów w szpitalach czy uzdrowiskach.

Oprócz tego możesz na własną rękę wykupić prywatną opiekę medyczną, także opłacając miesięczną składkę. Zakres ubezpieczenia może być podobny do tego w publicznej ochronie zdrowia albo może być jej świetnym uzupełnieniem. To, co obejmuje taki pakiet medyczny, zależy od wybranej przez Ciebie opcji.

Ubezpieczenie zdrowotne a chorobowe – czym się różnią?

Ubezpieczenie zdrowotne i chorobowe to dwa różne ubezpieczenia i nie można używać tych pojęć zamiennie. Ubezpieczenie zdrowotne uprawnia do korzystania z bezpłatnej opieki w placówkach medycznych. Natomiast ubezpieczenie chorobowe pozwala na pobieranie wynagrodzenia (wypłacanego przez pracodawcę) albo zasiłku (przelewanego przez ZUS) w przypadku choroby, wypadku lub macierzyństwa, czyli w sytuacjach, w których lekarz wystawi zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. Do każdego z tych ubezpieczeń uprawnia opłacanie odrębnej składki.

Czy ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe?

W Polsce obowiązuje powszechne ubezpieczenie zdrowotne, co oznacza, że obejmuje ono większość Polaków, czyli m.in. osoby, które:

 • są pracownikami,

 • są rolnikami,

 • prowadzą działalność pozarolniczą lub współpracują przy takiej działalności,

 • są zatrudnione na podstawie umowy-zlecenia lub równoważnej (np. umowy o świadczeniu usług albo umowy agencyjnej),

 • są duchownymi,

 • pobierają świadczenie socjalne wypłacane w okresie urlopu, zasiłek socjalny wypłacany na czas przekwalifikowania zawodowego i poszukiwania nowego zatrudnienia, wynagrodzenie przysługujące w czasie korzystania ze świadczenia górniczego albo w okresie korzystania ze stypendium na przekwalifikowanie, wynikającego z odrębnych przepisów lub układów zbiorowych pracy, albo świadczenie szkoleniowe, wypłacane po ustaniu zatrudnienia,

 • są żołnierzami,

 • pobierają emeryturę, rentę lub inne tego typu świadczenia,

 • są uczniami lub studentami,

 • są dziećmi, które jeszcze nie chodzą do szkoły,

 • są osobami bezrobotnymi zarejestrowanymi w urzędzie pracy.

Osoby te muszą zostać zgłoszone do obowiązkowego ubezpieczenia społecznego przez płatnika składek, czyli np. przez pracodawcę lub zleceniodawcę, a w przypadku dzieci – przez rodziców. W Polsce odpowiedzialny za powszechną opiekę zdrowotną jest NFZ, czyli Narodowy Fundusz Zdrowia.

Warto pamiętać, że choć ubezpieczenie zaczyna obowiązywać od razu od jego rozpoczęcia, to ustaje dopiero po określonym czasie od wygaśnięcia. Zwykle jest to 30 dni, ale w niektórych przypadkach może to być dłuższy okres – np. 4 miesiące w przypadku absolwenta, który właśnie ukończył studia wyższe.

Dobrowolne oraz prywatne ubezpieczenie zdrowotne

Wszystkie wymienione wyżej osoby są objęte obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym, jednak również ci, którzy nie spełniają tych warunków, mogą korzystać z ubezpieczenia zdrowotnego na podobnych zasadach. W tym celu należy podpisać indywidualną umowę z NFZ i opłacać składki samodzielnie. Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne wiąże się ze stale ponoszonymi wydatkami, jednak ma też bardzo istotne zalety: daje poczucie bezpieczeństwa i chroni przed znacznie dotkliwszymi, nieprzewidzianymi wydatkami, np. w przypadku konieczności odbycia wizyty lekarskiej lub pobytu w szpitalu.

Do ubezpieczenia można także zgłosić najbliższych członków rodziny, którzy nie podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu, np. współmałżonka, rodziców, dziadków lub wnuki mieszkające w tym samym gospodarstwie domowym.

Najlepiej nie dopuszczać do przerw w ciągłości opłacania składek, gdyż w takim przypadku podczas ponownego przystąpienia do ubezpieczenia należy uregulować tzw. dług wobec NFZ.

Obok dobrowolnego ubezpieczenia na NFZ opiekę medyczną można zapewnić sobie również dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu. Jest ono oferowane już nie przez ZUS i NFZ, a przez prywatne podmioty medyczne lub firmy ubezpieczeniowe. Mechanizm działania takiego ubezpieczenia jest podobny: podpisujesz umowę, a następnie co miesiąc płacisz składkę i to uprawnia Cię do korzystania z określonych świadczeń medycznych. Zakres usług może różnić się w zależności od wybranego pakietu. Tego typu ubezpieczenia na ogół nie są traktowane jak alternatywa dla ubezpieczenia na NFZ, a jak jego uzupełnienie, z którego można korzystać jednocześnie. Nierzadko stanowią benefit od pracodawcy, który poza składkami ZUS opłaca również dodatkowe polisy dla swoich pracowników.

Prywatne ubezpieczenia zdrowotne mogą obejmować takie usługi medyczne, jak:

 • wizyty u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej oraz specjalistów (np. ginekologa, okulisty, ortopedy, alergologa, onkologa, urologa czy chirurga),

 • badania obrazowe (USG, RTG, rezonans magnetyczny itd.),

 • badania laboratoryjne,

 • działania profilaktyczne,

 • szczepienia,

 • wizyty domowe,

 • rehabilitacja.

Dlaczego warto wybrać prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Choć obowiązkowe ubezpieczenie ma wiele zalet i warto być nim objętym, to jednak prywatne ubezpieczenie zdrowotne może być jego świetnym uzupełnieniem. Zwłaszcza jeśli nie chcesz czekać w kolejkach do lekarzy czy na badania i zależy Ci na wysokiej jakości usług.

Np. prywatne ubezpieczenie zdrowotne oferowane przez TU Zdrowie na Welbi gwarantuje możliwość szybkiego umówienia się do lekarza: do 1 dnia do internisty oraz do 3 dni u specjalistów. Pacjenci mają dostęp do nowoczesnego panelu ubezpieczonego, w którym znajdą nie tylko listę ponad 3500 placówek medycznych w całym kraju do wyboru, ale także szybko i wygodnie dokonają e-rejestracji, a także sprawdzą wyniki przebytych przez siebie badań oraz historię usług medycznych zrealizowanych w ramach ubezpieczenia.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne umożliwia wybór pakietu, który najlepiej odpowie na Twoje aktualne potrzeby zarówno pod względem kosztów, jak i zakresu usług.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

przewlekle-zmeczenie-kiedy-skonsultowac-sie-z-lekarzem
Telemedycyna
1 min.
Przewlekłe zmęczenie – kiedy skonsultować się z lekarzem?
18.11.2021
neurolog-w-jaki-sposob-pomoze-ci-podczas-konsultacji-online
Telemedycyna
1 min.
Neurolog: jakie dolegliwości należy zgłosić specjaliście podczas porady online?
19.10.2021
gdzie-boli-watroba-kto-leczy-watrobe
Telemedycyna
1 min.
Gdzie boli wątroba? Do jakiego specjalisty udać się z bólem wątroby?
27.08.2021
skierowanie-na-badania-w-trakcie-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Czy mogę uzyskać skierowanie na badania w trakcie teleporady?
03.12.2021
Popularne w kategorii Telemedycyna
przewlekle-zmeczenie-kiedy-skonsultowac-sie-z-lekarzem
Telemedycyna
1 min.
Przewlekłe zmęczenie – kiedy skonsultować się z lekarzem?
18.11.2021
  Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
  Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
  Pakiety medyczne

  Kim jesteśmy

  Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.