account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
TelemedycynaPorady 1 min.

Jak sprawdzić, czy masz ubezpieczenie zdrowotne?

Redakcja21.12.2023Aktualizacja: 21.12.2023

Prawo do ochrony zdrowia jest jednym z podstawowych praw gwarantowanych przez Konstytucję RP. Ubezpieczenie zdrowotne uprawnia do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. W przypadku wypadku, urazu czy innej choroby osoba ubezpieczona ma więc dostęp do opieki medycznej bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Dowiedz się, jak możesz sprawdzić, czy masz ubezpieczenie zdrowotne!


jak-sprawdzic-czy-mam-ubezpieczenie-zdrowotne
Adobe Stock

Polecane

choroby-zakazne-dzieci-i-doroslych-kto-je-leczy
Telemedycyna
1 min.
Choroby zakaźne dzieci i dorosłych – do jakiego specjalisty się udać?
30.08.2021
przerwa-w-zazywaniu-lekow-przyjmowanych-na-stale-dowiedz-sie-co-zrobic
Telemedycyna
1 min.
Przerwa w zażywaniu leków przyjmowanych na stałe? Dowiedz się, co należy zrobić
07.03.2022
zaburzenia-rownowagi-do-jakiego-lekarza-sie-udac
Telemedycyna
1 min.
Zaburzenia równowagi: do jakiego lekarza udać się po pomoc?
01.12.2021
problemy-z-ukladem-moczowym-do-kogo-sie-udac-urologa-czy-nefrologa
Telemedycyna
1 min.
Problemy z układem moczowym – do kogo się udać: urologa czy nefrologa?
30.11.2021
Spis treści
  1. Jakie korzyści niesie ze sobą ubezpieczenie zdrowotne?
  2. Jak sprawdzić, czy mam ubezpieczenie zdrowotne?
  3. Co zrobić, gdy EWUŚ nie potwierdza ubezpieczenia zdrowotnego?

Jakie korzyści niesie ze sobą ubezpieczenie zdrowotne?

Polski system ubezpieczenia zdrowotnego gwarantuje osobom uprawnionym dostęp do opieki medycznej finansowanej ze środków publicznych, którymi dysponuje Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). W praktyce oznacza to, iż każda osoba ubezpieczona może, bez ponoszenia dodatkowych kosztów, korzystać z opieki zdrowotnej w ściśle określonych przez NFZ ramach. Ubezpieczenie zdrowotne umożliwi Ci uzyskanie nie tylko nieodpłatnej pomocy medycznej w przypadku nagłego zachorowania czy urazu, ale również profilaktyki, leczenia chorób przewlekłych czy metod zapobiegania niepełnosprawności. Świadczenia finansowane ze środków publicznych obejmują oprócz wizyt w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej także konsultacje w poradniach specjalistycznych, hospitalizację, rehabilitację i refundację leków, zgodnie z aktualnymi wytycznymi Ministra Zdrowia. 

Bywa jednak, że w momencie potrzeby skorzystania ze świadczeń okazuje się, iż system nie potwierdza posiadania ubezpieczenia zdrowotnego. Sytuacja taka może mieć miejsce np. w przypadku nieodprowadzenia składek zdrowotnych przez pracodawcę. Dlatego warto regularnie sprawdzać, czy ubezpieczenie zdrowotne jest aktualne.

Jak sprawdzić, czy mam ubezpieczenie zdrowotne?

Jeśli chcesz sprawdzić, czy masz ubezpieczenie zdrowotne i do kiedy jest ono ważne, nie musisz wychodzić z domu. Informacje na ten temat znajdziesz w Internetowym Koncie Pacjenta:

  • wejdź na stronę www.pacjent.gov.pl,

  • wybierz przycisk „Zaloguj się”, który znajduje się w prawym górnym rogu ekranu,

  • po zalogowaniu się do Internetowego Konta Pacjenta wejdź w zakładkę „Moje konto”, a następnie w znajdujące się niżej „Twoje składki zdrowotne”. 

Wyświetli Ci się informacja o tym, czy Narodowy Fundusz Zdrowia potwierdza Twoje prawo do korzystania ze świadczeń. Co więcej, możesz również wybrać opcję „Twoje składki ubezpieczeniowe”, gdzie z łatwością prześledzisz historię wpłacanych składek zdrowotnych. Dostęp do Internetowego Konta Pacjenta jest bezpłatny. 


Informację o statusie ubezpieczenia zdrowotnego znajdziesz również na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS):

  • wejdź na stronę https://www.zus.pl/,

  • wybierz przycisk „Zaloguj do PUE”, który znajduje się u góry strony,

  • po zalogowaniu się do PUE wybierz zakładkę „Ubezpieczony” w prawym górnym rogu strony,

  • przejdź do zakładki „Informacje o podstawach i składkach”.

Wyświetli Ci się informacja o wpłacanych składkach na ubezpieczenia, w tym na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętaj, iż od momentu ustania stosunku pracy masz jeszcze 30 dni na korzystanie ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Jeżeli nie chcesz lub nie potrafisz sprawdzić online, czy masz ubezpieczenie zdrowotne, możesz udać się do swojej poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej z prośbą o zweryfikowanie ubezpieczenia poprzez system EWUŚ.

Co zrobić, gdy EWUŚ nie potwierdza ubezpieczenia zdrowotnego?

EWUŚ, czyli Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców, jest systemem wykorzystywanym przez podmioty lecznicze do potwierdzenia ubezpieczenia zdrowotnego pacjentów. Codziennie uzyskuje on dane z ZUS-u i KRUS-u (Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego), na podstawie których na bieżąco aktualizuje uprawnienia do korzystania ze świadczeń finansowanych ze środków publicznych. Może się jednak zdarzyć, iż w momencie zgłoszenia się na wizytę do lekarza EWUŚ nie potwierdzi Twojego ubezpieczenia zdrowotnego. Nie oznacza to jednak, że musisz zrezygnować z nieodpłatnej konsultacji. Jeśli masz pewność, że Twoje ubezpieczenie zdrowotne jest aktualne, wystarczy, że wypełnisz stosowne oświadczenie, które uzyskasz od ręki w podmiocie leczniczym. Po powrocie do domu upewnij się jednak, że masz ważne ubezpieczenie, według wskazówek wymienionych wyżej.


Jeżeli chcesz zasięgnąć konsultacji ze specjalistą bez czekania w kolejkach, skorzystaj z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego od TU Zdrowie, którego ofertę otrzymasz za pośrednictwem Welbi. Czas oczekiwania na wizytę wynosi maksymalnie 3 dni! Dowiedz się, ile kosztuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne i zadbaj o swoje zdrowie już dziś.

Źródła
  1. Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, Dz. U. 2004 Nr 210 poz. 2135.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

skierowanie-na-badania-w-trakcie-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Czy mogę uzyskać skierowanie na badania w trakcie teleporady?
03.12.2021
ortopeda-kiedy-potrzebna-jest-teleporada
Telemedycyna
1 min.
Ortopeda: jak wygląda teleporada?
02.11.2021
problemy-ze-stawami-do-jakiego-lekarza-sie-udac
Telemedycyna
1 min.
Problemy ze stawami – do jakiego lekarza się udać?
18.11.2021
gdzie-boli-watroba-kto-leczy-watrobe
Telemedycyna
1 min.
Gdzie boli wątroba? Do jakiego specjalisty udać się z bólem wątroby?
27.08.2021
Popularne w kategorii Telemedycyna
skierowanie-na-badania-w-trakcie-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Czy mogę uzyskać skierowanie na badania w trakcie teleporady?
03.12.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.