account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
Zdrowie psychiczneEmocje i stres 1 min.

Olejek cedrowy – jakie ma właściwości i zastosowanie?

Urszula Mirek27.05.2022Aktualizacja: 22.10.2023

Olejek cedrowy to substancja o niezwykle mocnym zapachu. Z tego względu jest powszechnie stosowany jako środek inhalacyjny. Preparat udrażnia drogi oddechowe, a także zapobiega rozwojowi infekcji, a to wszystko dzięki właściwościom antybakteryjnym. Jak inaczej można wykorzystywać olejek cedrowy?


właściwości-i-zastosowanie-olejku-cedrowego
pexels

Polecane

tesknota-czym-jest-jak-sobie-z-nia-radzic
Zdrowie psychiczne
2 min.
Tęsknota - czym jest? Jak sobie z nią radzić?
31.10.2021
wstyd-co-to-jest-jak-sie-od-niego-uwolnic
Zdrowie psychiczne
2 min.
Wstyd - co to jest? Jak się od niego uwolnić?
27.07.2021
hipokryta-kto-to-jest-po-czym-mozna-go-rozpoznac
Zdrowie psychiczne
1 min.
Hipokryta - kto to jest? Po czym można go rozpoznać?
30.07.2021
jakie-sa-charaktery-co-warto-o-nich-wiedziec
Zdrowie psychiczne
2 min.
Jakie są charaktery? Co warto o nich wiedzieć?
30.07.2021
Spis treści
  1. Czym jest olejek cedrowy?
  2. Olejek cedrowy – jakie ma właściwości lecznicze?
  3. Kiedy i jak używać olejku z drzewa cedrowego?
  4. Zapach olejku cedrowego a inhalacja i odstraszanie owadów
  5. Olejek eteryczny do aromaterapii

Czym jest olejek cedrowy?

Olej cedrowy to eteryczna substancja pozyskiwana z drzew zwanych jałowcem wirginijskim. Roślina ta występuje głównie na terenie Stanów Zjednoczonych w Wirginii, Karolinie Północnej oraz Tennessee (chociaż cedry rosną w wielu miejscach na całej kuli ziemskiej, nie tylko w USA). Naturalnym środowiskiem dla roślin są także Syberia, Himalaje czy tereny Azji. Olejek cedrowy wytwarza się podczas procesu destylacji drewna z parą wodną. Prawdziwa substancja ma szerokie zastosowanie lecznicze. Używana jest także w badaniach mikroskopowych. 

Olejek z drzewa cedrowego był wszechstronnie stosowany przez ludzi w przeszłości. Medyczne właściwości cedrów znane były praktycznie we wszystkich kulturach antycznych. Powszechnie wykorzystywano je na Bliskim Wschodzie, gdzie wchodziły w skład silnych kosmetyków pielęgnacyjnych. Pierwsze wzmianki o tej niezwykłej roślinie znajdują się na sumeryjskiej tabliczce klinowej sprzed 3000 lat p.n.e.

Olejek cedrowy – jakie ma właściwości lecznicze?

Olejek cedrowy wykazuje silne działanie antyseptyczne, bakteriobójcze i grzybobójcze. Te właściwości sprawiają, że preparaty z nim stosowane są przy różnych chorobach skórnych. Dotyczy to szczególnie leczenia łojotoku czy grzybicy. Z tego względu olejek cedrowy na twarz polecany jest osobom, które borykają się z uciążliwym trądzikiem, zwłaszcza z trudną do wyleczenia ropną odmianą. Cera tłusta wymaga regulacji sebum, a pomoże w tym właśnie olejek. 

Dermatolodzy polecają olej cedrowy do oczyszczania miejsc ze stanami zapalnymi. Substancja ta dogłębnie oczyszcza skórę, niwelując tym samym bakterie. Dzięki działaniu grzybobójczemu olejek często stanowi składnik preparatów przeznaczonych do walki z grzybicą stóp. Aby znów cieszyć się zdrowymi paznokciami, nanieś go na skórę stóp, by pozbyć się grzybów, i posmaruj nim wnętrze butów, aby je odkazić. Olejek cedrowy poradzi sobie także z tak nieprzyjemnym schorzeniem, jakim jest świąd skóry

Dzięki swoim właściwościom antyseptycznym olejek cedrowy sprawdza się jako dezodorant. Skutecznie niweluje nieprzyjemne zapachy, przeciwdziałając przy tym rozwojowi bakterii, co jednocześnie pozwala zapewnić najwyższy stopień higieny. 

Kiedy i jak używać olejku z drzewa cedrowego?

Olejek cedrowy nadaje się zarówno do użytku zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Ma silne działanie rozkurczowe, dlatego sprawdza się przy skurczach jelit czy dróg oddechowych. Polecany jest kobietom, które mają nieregularne miesiączki. Olej cedrowy pobudza metabolizm, dlatego z jego właściwości mogą korzystać osoby próbujące zrzucić zbędne kilogramy. To właśnie za sprawą tej powszechnie znanej substancji można usunąć nadmiar toksyn z organizmu, ponieważ olejek działa moczopędnie.

Po olejek cedrowy warto sięgnąć w przypadku:

  • nadciśnienia,

  • uciążliwego bólu reumatycznego,

  • chorób jamy ustnej.

Zapach olejku cedrowego a inhalacja i odstraszanie owadów

Opisując olejek cedrowy, nie można zapomnieć o jego bardzo intensywnym zapachu. To właśnie dlatego substancja wybierana jest do inhalacji. Sięgnij po olejek cedrowy, jeśli masz nawracające infekcje dróg oddechowych o podłożu bakteryjnym. Produkt charakteryzuje się drzewnym, leśnym zapachem.

Po rozcieńczeniu możesz stosować olejek cedrowy w sprayu na komary, by je odstraszyć. Jeśli zatem nie chcesz stosować preparatów chemicznych, wykorzystaj naturalny sposób na ukąszenia. Miłośnicy roślin mogą skropić je olejkiem, by odstraszyć niepożądanych gości. W jego skład wchodzą bowiem substancje z grupy terpenów. Są one produkowane przez rośliny po to, by odstraszyć szkodniki.

Olejek eteryczny do aromaterapii

Olejek cedrowy jest powszechnie wykorzystywany w aromaterapii. Już kilka kropel dodanych do kąpieli pozwoli Ci zrelaksować się i odprężyć, rozluźnić zmęczone mięśnie, zlikwidować ból stawów. Dzięki drzewnemu zapachowi substancja uspokaja, wycisza i redukuje stres i nadpobudliwość. Pobudza krążenie, a przy tym obniża ciśnienie. Najlepiej stosować naturalny olej cedrowy. Jeśli poszukujesz idealnego produktu, zwróć uwagę, czy jest to prawdziwy olejek eteryczny czy zapachowy. Drugi preparat nie powinien być stosowany w aromaterapii, ponieważ nie może mieć styczności ze skórą. Olejek cedrowy to produkt, który warto mieć zawsze pod ręką. Lecznicze właściwości przydają się w przypadku różnych dolegliwości.

Źródła
  1. M. Adaszyńska i wsp., Olejki eteryczne jako substancje aktywne lub konserwanty w kosmetykach, „Wiadomości Chemiczne” 2012, nr 66.
  2. M. Krauze-Baranowska, J. Skwierawska, L. Pobłocka, Właściwości lecznicze cedrów – historia i współczesność, „Postępy Fitoterapii” 2003, nr 1.
  3. E. Kowalska-Wochna, P. Molska-Wiszowata, Aromaterapia w schorzeniach narządu ruchu i w odnowie biologicznej, „Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja” 2016, nr 72.
  4. A. Kędzia, Działanie olejku cedrowego (Oleum cedri) na bakterie beztlenowe, „Postępy Fitoterapii” 2009, nr 2.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

mowienie-przez-sen-jakie-sa-przyczyny-jak-przestac
Zdrowie psychiczne
1 min.
Mówienie przez sen - jakie są przyczyny? Jak przestać?
27.07.2021
ofidiofobia-lek-przed-wezami-jak-ja-skutecznie-leczyc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jak pozbyć się lęku przed wężami?
26.05.2022
platoniczny-zwiazek-co-to-jest-na-czym-polega
Zdrowie psychiczne
1 min.
Platoniczny związek - co to jest? Na czym polega?
24.01.2022
zawisc-co-to-jest-jak-sobie-z-nia-poradzic
Zdrowie psychiczne
2 min.
Co to jest zawiść? Poznaj metody radzenia sobie z zawiścią ludzką
19.05.2021
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
ocet-winogronowy-wlasciwosci-zastosowanie
Odżywianie
1 min.
Ocet winogronowy - właściwości, zastosowanie
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.