Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieCiąża i poród 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

27. tydzień ciąży – wygląd i ruchy dziecka na początku 3. trymestru

Katarzyna Grzyś-Kurka

lek. Agnieszka Żędzian

19.02.2023

Aktualizacja: 19.02.2023

Omawiany tydzień ciąży to początek 3. trymestru. Jest to czas, gdy brzuch zaczyna szybko się powiększać. Dziecko ma w macicy coraz mniej miejsca do swobodnego przemieszczania się. Przez to coraz rzadziej zmienia pozycję, za to znacznie bardziej stanowczo i intensywnie kopie.


27-tydzien-ciazy-jak-wyglada-dziecko-ruchy-dziecka
unsplash.com

Polecane

zielona-bakteria-na-paznokciu-leczenie-domowe
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
pot-o-zapachu-cebuli-co-to-znaczy-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Pot o zapachu cebuli - co to znaczy? Przyczyny
24.01.2022
Spis treści
 1. 27. tydzień ciąży – który to miesiąc i trymestr?
 2. Jak wygląda dziecko w 27. tygodniu ciąży?
 3. USG w 27. tygodniu ciąży
 4. 27. tydzień ciąży a waga dziecka i jego wielkość
 5. Ruchy dziecka w 27. tygodniu ciąży
 6. 27. tydzień ciąży – odczuwalne objawy w tym czasie
 7. Poród w 27. tygodniu ciąży

27. tydzień ciąży – który to miesiąc i trymestr?

To początek 7. miesiąca i 3. trymestru. Choć dolegliwości gastryczne (w tym przede wszystkim nudności i wymioty),charakterystyczne dla 1. trymestru, dawno już ustąpiły, to pojawia się dyskomfort spowodowany szybko powiększającym się i zaokrąglającym brzuchem.

Jak wygląda dziecko w 27. tygodniu ciąży?

W 27. tygodniu ciąży dziecko ma na powierzchni języka więcej kubków smakowych, niż będzie mieć kiedykolwiek później (nawet po urodzeniu). Dzięki nim jest w stanie rozróżniać smak wód płodowych, zmieniający się w zależności od tego, co zjadła matka. To właśnie dlatego po zjedzeniu wyrazistych potraw maluch może zacząć intensywniej kopać albo zareagować czkawką. W ten sposób wyraża swój gust smakowy.

Dziecko w 27. tygodniu ciąży ma na tyle rozwinięte zmysły, że jest w stanie odbierać większość napływających do niego bodźców. Nadmiar wrażeń odreagowuje podczas snu i fazy REM. O tym, że maluch śni, świadczą szybkie ruchy gałek ocznych.

Na początku 3. trymestru intensywnie rozwijają się mózg i połączenia między neuronami. Na tym etapie ciąży bardzo cenne jest mówienie do dziecka i słuchanie klasycznej muzyki, ponieważ w ten sposób wspiera się rozwój układu nerwowego płodu.

USG w 27. tygodniu ciąży

Jeśli lekarz wykona w 27. tygodniu ciąży USG 3D lub 4D, być może uda Ci się zauważyć, jak dziecko podczas snu szybko porusza gałkami ocznymi pod zamkniętymi powiekami. To znak, że właśnie zapadło w fazę REM i śni. Podczas badania USG w 27. tygodniu ciąży lekarz poza potwierdzeniem dobrostanu płodu wykonuje też biometrię, która pozwala zweryfikować kilka kluczowych wymiarów dziecka, w tym: długość kości udowej czy obwód głowy i brzucha. Wyniki analizy są drukowane i dołączane do karty przebiegu ciąży.

27. tydzień ciąży a waga dziecka i jego wielkość

Dziecko w 27. tygodniu ciąży przypomina już wyglądem noworodka urodzonego w terminie (między 38. a 42. tygodniem ciąży), choć jest od niego znacznie mniejsze. Mierzy zaledwie około 37 cm oraz waży około 920 g. Przypomina wielkością młodą kapustę. 

Waga i wielkość płodu w 27. tygodniu ciąży to wartości uśrednione – właściwe dla 50. centyla. Jeśli podczas badania USG lekarz stwierdzi, że płód jest mniejszy lub większy, nie stanowi to najczęściej powodu do niepokoju. Dzieci rozwijają się w różnym tempie. Mają na to wpływ nie tylko styl życia i sposób odżywiania, ale też czynniki genetyczne. Nie należy się spodziewać, że dwoje drobnych rodziców wyda na świat dziecko, którego wielkość i waga przekraczają znacząco 50. centyl.

Ruchy dziecka w 27. tygodniu ciąży

W 27. tygodniu ciąży ułożenie dziecka nadal zmienia się, lecz nie tak często, jak to miało miejsce w 2. trymestrze. Wynika to ze znacznie ograniczonej już przestrzeni w macicy. Większość płodów wciąż na tym etapie ułożonych jest miednicowo. W związku z tym intensywne kopnięcia mogą być odczuwane przede wszystkim w okolicy pęcherza moczowego. W 27. tygodniu ciąży ruchy dziecka w dole brzucha są więc czymś naturalnym. Jeśli maluch ułoży się w poprzek macicy, wówczas bolesne uderzenia lokalizują się przy przeponie i żebrach.

Maluch będzie reagował podrygiwaniami w rytm czkawki, gdy zjesz coś pikantnego, a także zamknie oczy, zasłoni je dłońmi albo odwróci głowę, gdy usłyszy nagły hałas lub gdy do brzucha dotrze zbyt intensywne światło. Mimo że kopnięcia mogą być źródłem dyskomfortu, a nawet bólu, to ich obecność stanowi potwierdzenie, że dziecko rozwija się prawidłowo. Jeśli ruchy nagle ustaną – konieczna jest pilna konsultacja z lekarzem.

27. tydzień ciąży – odczuwalne objawy w tym czasie

Choć w 27. tygodniu ciąży dolegliwości nie są tak dokuczliwe, jak w pierwszym trymestrze, to może dać się we znaki uczucie ociężałości, spowodowane szybko powiększającym się brzuchem i przyrostem wagi. Typowymi objawami w 27. tygodniu ciąży są:

 • upławy,

 • bóle na dole brzucha i po jego bokach,

 • dolegliwości gastryczne (zaparcia, zgaga, wzdęcia),

 • zatykające się uszy i nos,

 • nadwrażliwość dziąseł,

 • krwawienia z dziąseł i nosa,

 • skurcze w nogach,

 • obrzęk kostek, rąk i twarzy,

 • bóle pleców,

 • żylaki,

 • hemoroidy,

 • świąd skóry na brzuchu,

 • bezsenność,

 • duszności i zawroty głowy,

 • skurcze przepowiadające.

W 27. tygodniu ciąży poza dolegliwościami fizycznymi mogą wystąpić objawy ze strony psychiki. Mowa tu o tzw. ciążowej amnezji, niezdarności, a także wyjątkowo realistycznych snach.

Poród w 27. tygodniu ciąży

Poród w 27. tygodniu ciąży zaliczany jest do porodów skrajnie przedwczesnych. Są to wszystkie przypadki ciąż zakończonych przed 32. tygodniem ciąży. Przyjście na świat dziecka w tym czasie jest dla jego organizmu niezwykle niebezpieczne. Szanse na przeżycie wynoszą zaledwie 25%. Dlatego też przy ryzyku tak wczesnego porodu lekarze robią wszystko, aby do niego nie dopuścić. Tylko w ten sposób są w stanie zwiększyć szanse dziecka na przeżycie i prawidłowy rozwój.

Źródła
 1. H. Murkoff, W oczekiwaniu na dziecko, REBIS, Poznań 2018.
 2. K. Podsiadło, Analiza czynników ryzyka i epidemiologia porodu przedwczesnego oraz jego wpływ na dobrostan płodu. Praca na stopień doktora nauk medycznych, Katedra Perinatologii, Klinika Położnictwa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Gdańsk 2014.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się
Popularne w kategorii Zdrowie
woda-z-octem-na-opuchlizne-jak-przygotowac
Zdrowie
1 min.
Woda z octem na opuchliznę - jak przygotować?
24.01.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.