Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

37. tydzień ciąży – rozwój dziecka i zdrowie mamy

Marta Drzazgalek. Agnieszka Żędzian26.03.2023Aktualizacja: 08.10.2023

Pojawienie się 37. tygodnia w kalendarzu ciąży oznacza, że poród zbliża się wielkimi krokami. Dziecko jest już gotowe do życia poza organizmem matki, a jego rozwój na tym etapie polega już tylko na wzroście i nabieraniu masy. Przyszła mama zmaga się z dolegliwościami charakterystycznymi dla zaawansowanej ciąży – bólem pleców, zgagą czy zwiększonym parciem na pęcherz. W tym czasie warto uważnie obserwować swoje ciało, aby rozpoznać oznaki porodu, który może rozpocząć się w każdej chwili. Sprawdź, co jeszcze dzieje się w 37. tygodniu ciąży.


37-tydzien-ciazy-waga-dziecka-dolegliwosci-brzuch
pixabay.com

Polecane

bole-kosci-w-ciazy-przyczyny-objawy
Zdrowie
1 min.
Przyczyny i objawy bólu kości w ciąży
10.05.2022
bole-krzyzowe-w-ciazy-co-oznaczaja
Zdrowie
1 min.
Bóle krzyżowe w ciąży – co oznaczają i jak je zwalczyć?
10.05.2022
piersi-w-ciazy-jak-sie-zmieniaja-jak-wygladaja
Zdrowie
1 min.
Piersi w ciąży - jak się zmieniają? Jak wyglądają?
31.10.2021
jakie-sa-objawy-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja
Zdrowie
3 min.
Jakie są objawy ciąży? Kiedy się pojawiają?
30.10.2021
Spis treści
  1. 37. tydzień ciąży – który to miesiąc?
  2. 37. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?
  3. Długość ciała i waga dziecka
  4. Ruchy dziecka
  5. 37. tydzień ciąży – dolegliwości przyszłej mamy
  6. 37. tydzień ciąży – jakie badania zrobić?
  7. 37. tydzień ciąży – objawy porodu

37. tydzień ciąży – który to miesiąc?

Omawiany tydzień ciąży to ostatni etap oczekiwania na dziecko. Jest to 9. miesiąc i zarazem końcówka 3. trymestru. W tym czasie przyszłe mamy mają już za sobą szkołę rodzenia, podczas której uczą się rozpoznawać objawy zbliżającego się porodu i dowiadują się więcej na temat metod łagodzenia bólu porodowego. Większość z nich ma też wybrany szpital i spakowaną walizkę z rzeczami dla siebie i noworodka. To także ostatni moment na kwalifikację do planowanego cięcia cesarskiego – lekarze wystawiają ją na podstawie dużej masy dziecka, ułożenia miednicowego lub poprzecznego bądź też innych ważnych czynników zdrowotnych. Według opinii Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziecko, które przyjdzie na świat po skończonym 37. tygodniu, może już bez problemu funkcjonować poza organizmem matki. 

37. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

Dziecko niczym nie różni się od typowego noworodka, choć może być nieco mniejsze. Maluch nie wykazuje żadnych cech wcześniaczych. Wszystkie jego narządy są przygotowane do samodzielnego funkcjonowania, a pod skórą znajduje się warstwa tkanki tłuszczowej, która pomoże szybciej przystosować się do niższej temperatury otoczenia. 

Długość ciała i waga dziecka

Pod koniec 3. trymestru dziecko waży ok. 2700–3000 g i mierzy ok. 47–50 cm. Na tym etapie – podobnie jak w 38. tygodniu ciąży – rozwój dziecka polega głównie na wzroście i nabieraniu masy. Każdy kolejny dzień spędzony w łonie matki to przyrost ok. 30 g. Płuca są już gotowe do zaczerpnięcia pierwszego oddechu, ponieważ maluch cały czas trenuje ten narząd poprzez wdychanie i wydychanie wód płodowych. 

Ruchy dziecka

W 37. tygodniu ciąży dziecko porusza się z mniejszą intensywnością niż na początku 3. trymestru, ponieważ ma coraz mniej miejsca na trenowanie swoich umiejętności. Jego ruchy powinny być jednak dobrze wyczuwalne. Przyjmuje się, że maluch powinien poruszyć się 8–10 razy w ciągu godziny. 

37. tydzień ciąży – dolegliwości przyszłej mamy

Pod koniec 9. miesiąca brzuch przyszłej mamy już nie rośnie, ale zaczyna powoli się obniżać. Oznacza to, że dziecko przesuwa się bliżej kanału rodnego i już niebawem będzie gotowe do przyjścia na świat. Zanim to jednak nastąpi, kobieta doświadcza szeregu dolegliwości typowych dla zaawansowanej ciąży, wśród których można wymienić:

  • bóle brzucha jak na okres – ta dolegliwość oznacza, że organizm przygotowuje się do porodu. Nie stanowi powodu do niepokoju, o ile nie towarzyszy mu krwawienie z dróg rodnych;

  • obrzęki kończyn, a w szczególności dłoni i stóp – są one bardziej uciążliwe w letnich miesiącach, gdy temperatura na zewnątrz jest wysoka;

  • bóle pleców, szczególnie w ich dolnej części – odcinek lędźwiowy kręgosłupa jest obciążony ciężarem dziecka, wagą łożyska i wód płodowych, a także dodatkowymi kilogramami, które pojawiły się w czasie ciąży;

  • bezsenność – na tym etapie trudno znaleźć wygodną pozycję do spania, a stres związany ze zbliżającym się porodem się nasila.

Niektóre kobiety skarżą się także na: migrenowe bóle głowy, parcie na pęcherz, częste skurcze łydek, nasilone objawy rwy kulszowej i zgagę.

37. tydzień ciąży – jakie badania zrobić?

Kobieta w zaawansowanej ciąży powinna cały czas zwracać uwagę na stan swojego zdrowia. Oprócz rutynowych badań krwi i USG lekarz prowadzący może zlecić wykonanie zapisu KTG, podczas którego monitorowana jest praca serca płodu i czynność skurczowa macicy. Zazwyczaj badanie to wykonuje się dopiero w terminie porodu, jednak ginekolog może zlecić je wcześniej, jeśli podejrzewa jakiekolwiek nieprawidłowości w rozwoju dziecka. Potrzebny będzie również wymaz z pochwy i odbytu, aby potwierdzić lub wykluczyć obecność paciorkowca GBS. Jeśli wynik okaże się dodatni, przyszła mama dostanie antybiotyk na sali porodowej. Do ważnych zaleceń należy także codzienna kontrola ciśnienia – zbyt wysokie lub zbyt niskie ciśnienie w ciąży może spowodować komplikacje okołoporodowe.

37. tydzień ciąży – objawy porodu

Pod koniec 3. trymestru przyszła mama uważnie obserwuje swoje ciało, ponieważ spodziewa się rozpoczęcia akcji porodowej. Do objawów porodu należą:

  • odejście czopa śluzowego – jeśli z dróg rodnych wydobywa się duża ilość śluzu, oznacza to, że poród może nastąpić w ciągu kilku lub kilkunastu dni. Biała i gęsta wydzielina może być podbarwiona krwią. Jeśli równocześnie nie pojawia się krwawienie, nie ma powodu, aby zgłaszać się na izbę przyjęć;

  • skurcze porodowe – w odróżnieniu od skurczów przepowiadających są one regularne i nie mijają po wzięciu ciepłej kąpieli. Jeśli odstępy między nimi wynoszą ok. 5 min, należy udać się do szpitala;

  • odejście wód płodowych – jest to znak, że pękł pęcherz płodowy. W tym przypadku nie trzeba czekać na pojawienie się skurczów, ale w ciągu 2 godzin pojawić się na izbie przyjęć. 

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów, takich jak krwawienie z dróg rodnych czy wody płodowe w zielonym kolorze, trzeba natychmiast zgłosić się na izbę przyjęć.

Źródła
  1. A. Courtney i in., 9 miesięcy. Od zarodka do noworodka! Przewodnik po ciąży dla całej rodziny, Wydawnictwo Babaryba, Warszawa 2020.
  2. H. Murkoff i in., W oczekiwaniu na dziecko, Wydawnictwo Rebis, Poznań 2015.
  3. G. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia, t. 1–2, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.