Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

39. tydzień ciąży – rozwój dziecka i symptomy porodu

Marta Drzazgalek. Agnieszka Żędzian26.03.2023Aktualizacja: 08.10.2023

39. tydzień w kalendarzu ciąży oznacza, że poród może rozpocząć się w każdej chwili. Ciąża jest już donoszona, a dziecko w pełni gotowe do życia poza organizmem mamy. Kobieta doświadcza ekscytacji i stresu, a oprócz tego towarzyszą jej typowe dla tego okresu dolegliwości, takie jak parcie na pęcherz, zgaga czy ból brzucha jak na okres. Warto zwrócić uwagę na sygnały wysyłane przez ciało, ponieważ wilczy głód lub biegunka mogą być wczesnymi sygnałami zbliżającego się rozwiązania. Sprawdź, czego jeszcze można spodziewać się w tym emocjonującym czasie i jakie są sposoby na przyspieszenie porodu.


39-tydzien-ciazy-waga-dziecka-ruchy-dziecka
pixabay.com

Polecane

bole-kosci-w-ciazy-przyczyny-objawy
Zdrowie
1 min.
Przyczyny i objawy bólu kości w ciąży
10.05.2022
bole-krzyzowe-w-ciazy-co-oznaczaja
Zdrowie
1 min.
Bóle krzyżowe w ciąży – co oznaczają i jak je zwalczyć?
10.05.2022
piersi-w-ciazy-jak-sie-zmieniaja-jak-wygladaja
Zdrowie
1 min.
Piersi w ciąży - jak się zmieniają? Jak wyglądają?
31.10.2021
jakie-sa-objawy-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja
Zdrowie
3 min.
Jakie są objawy ciąży? Kiedy się pojawiają?
30.10.2021
Spis treści
  1. 39. tydzień ciąży – który to miesiąc?
  2. 39. tydzień ciąży – kiedy poród?
  3. 39. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?
  4. 39. tydzień ciąży – ruchy dziecka
  5. 39. tydzień ciąży – ułożenie dziecka
  6. 39. tydzień ciąży – objawy porodu
  7. 39. tydzień ciąży – jak przyspieszyć poród?

39. tydzień ciąży – który to miesiąc?

39. tydzień w kalendarzu ciąży oznacza, że poród może rozpocząć się w każdej chwili. Jest to koniec 9. miesiąca i zarazem ostatni etap 3. trymestru. Większość przyszłych mam spakowała już walizkę z rzeczami dla siebie i noworodka, a także przygotowała plan porodu, w którym uwzględnione zostały m.in. wybrane i dostępne w danym szpitalu metody łagodzenia bólu porodowego. Do typowych ciążowych dolegliwości, takich jak bezsenność, zgaga czy obrzęki kończyn, dochodzą jeszcze stres i ekscytacja związane ze zbliżającym się rozwiązaniem. Według opinii Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziecko, które przyjdzie na świat w 39. tygodniu ciąży, jest uznawane za urodzone w terminie.

39. tydzień ciąży – kiedy poród?

Termin porodu wyznaczany jest podczas wizyt u ginekologa w 1. trymestrze, jednak trzeba mieć świadomość, że niewielki procent dzieci przychodzi na świat tego dnia. W zgodzie z naturą pozostają porody 14 dni przed terminem oraz 14 dni po terminie. W praktyce oznacza to, że 40. tydzień ciąży to orientacyjny moment, który kończy okres oczekiwania na dziecko, a przyszła mama musi uważnie obserwować swoje ciało już w ostatnich tygodniach 3. trymestru. Jeśli czynność skurczowa nie rozpoczyna się w 42. tygodniu ciąży, lekarze zazwyczaj decydują się na indukcję, czyli wywoływanie porodu za pomocą dostępnych metod.

39. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

Na tym etapie dziecko niczym nie różni się od typowego noworodka. Szacuje się, że maluch powinien ważyć 3200–3800 g i mierzyć ok. 50–55 cm. Jego rozwój w tym okresie polega głównie na wzrastaniu i nabieraniu masy, ponieważ wszystkie narządy są już gotowe do funkcjonowania poza organizmem matki. 

39. tydzień ciąży – ruchy dziecka

W tym tygodniu ruchy dziecka mogą być słabsze niż do tej pory. Wynika to z faktu, że jama macicy staje się już za ciasna dla malucha i krępuje jego ruchy. Niemniej jednak przyszła mama musi je regularnie liczyć i zgłaszać wszelkie nieprawidłowości swojemu lekarzowi prowadzącemu. Szacuje się, że dziecko powinno poruszyć się 8–10 razy w ciągu godziny. 

39. tydzień ciąży – ułożenie dziecka

Dziecko przyjmuje już pozycję do porodu. Aby mogło urodzić się siłami natury, jego główka powinna być skierowana w dół. Jeśli maluch ułożył się pośladkami do dołu lub bokiem, najprawdopodobniej trzeba będzie rozwiązać ciążę przez cesarskie cięcie. Doświadczeni lekarze lub położne podejmują próby manualnego obrócenia dziecka w łonie matki, jednak nie zawsze jest to możliwe i bezpieczne.

39. tydzień ciąży – objawy porodu

39. tydzień ciąży to idealny moment na rozpoczęcie akcji porodowej, która nie zostanie uznana za przedwczesną. Zanim pojawią się skurcze, warto zwrócić uwagę na wczesne symptomy porodu, które informują, że ciało powoli przygotowuje się do rozwiązania. Do takich objawów należą m.in.:

  • ból brzucha jak na okres – przypomina dolegliwości menstruacyjne i oznacza, że dziecko zbliża się do kanału rodnego, a organizm szykuje się do porodu. Jest to zjawisko całkowicie normalne i nie należy się nim martwić, o ile nie towarzyszą mu inne niepokojące symptomy, takie jak krwawienie z dróg rodnych;

  • odejście czopa śluzowego – z dróg rodnych wydobywa się gęsta, biała wydzielina, która może być podbarwiona krwią przez pękające naczynka w okolicach skracającej się i rozwierającej szyjki macicy. Oznacza to, że poród rozpocznie się w ciągu kilku lub kilkunastu dni;

  • biegunka lub wilczy głód – organizm kobiety oczyszcza się przed porodem, a jednocześnie gromadzi siły na przetrwanie ogromnego wysiłku. Symptomy te łatwo pomylić z efektem stresu.

Do sygnałów, które ciało wysyła bezpośrednio przed porodem, należą:

  • skurcze porodowe – w odróżnieniu od skurczów przepowiadających (lub skurczów Braxtona-Hicksa) pojawiają się w regularnych, coraz krótszych odstępach czasu i nie mijają nawet po ciepłej kąpieli. Jeśli odstępy między skurczami wynoszą ok. 5 minut, trzeba jechać do szpitala;

  • odejście wód płodowych – to znak, że właśnie nastąpiło pęknięcie pęcherza płodowego. W takiej sytuacji przyszła mama powinna zjawić się w szpitalu.

Każda ciąża przebiega nieco inaczej, dlatego kobiety mają różne wspomnienia z rozpoczęcia akcji porodowej.

39. tydzień ciąży – jak przyspieszyć poród?

W 39. tygodniu ciąży nie trzeba przyspieszać porodu, ponieważ dziecko ma jeszcze 3 tygodnie, aby nabrać masy i urosnąć w macicy. Jednak niektóre przyszłe mamy obawiają się indukcji porodu po terminie i zastanawiają się, jak przyspieszyć akcję porodową. Najskuteczniejsze są domowe sposoby, a wśród nich króluje aktywność fizyczna i seksualna. W męskim nasieniu znajdują się prostaglandyny, które mogą być naturalnym bodźcem do rozpoczęcia czynności skurczowej, a kobiecy orgazm powoduje dodatkowe skurcze macicy. Natomiast umiarkowana aktywność fizyczna – np. spacer czy nordic walking – sprzyja rozwieraniu się szyjki macicy i pomaga dziecku wstawić się w kanał rodny. W trakcie stosowania tych praktyk nie zapominaj o regularnej kontroli innych kluczowych parametrów. Zbyt niskie lub za wysokie ciśnienie w ciąży może prowadzić do komplikacji okołoporodowych.

Źródła
  1. A. Courtney i in., 9 miesięcy. Od zarodka do noworodka! Przewodnik po ciąży dla całej rodziny, Wydawnictwo Babaryba, Warszawa 2020.
  2. H. Murkoff i in., W oczekiwaniu na dziecko, Wydawnictwo Rebis, Poznań 2015.
  3. G. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia, t. 1–2, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.