5. tydzień ciąży – czego się spodziewać?
Marta Drzazga
lek. Agnieszka Żędzian
15.02.2023
Aktualizacja: 08.10.2023
Piąty tydzień ciąży to czas, kiedy przyszła mama ma już w ręku pozytywny test ciążowy i odczuwa pierwsze objawy, takie jak nudności, wymioty czy nadmierną senność. Podczas badania USG widać dopiero pęcherzyk ciążowy, ponieważ znajdujący się w nim zarodek jest zbyt mały. Sprawdź, czego jeszcze można spodziewać się w 5. tygodniu ciąży i jak zadbać o siebie w tym okresie.

5. tydzień ciąży – który to miesiąc?
Piąty tydzień ciąży to 2. miesiąc, 1. trymestr, a więc sam początek oczekiwania na dziecko. Na tym etapie wiele przyszłych mam ma już w ręku pozytywny test ciążowy, ale niektóre jeszcze oczekują na spóźniający się okres. Jeśli podczas dni płodnych doszło do współżycia i zapłodnienia, zarodek zagnieździł się już w jamie macicy i intensywnie się tam rozwija. Pierwsze objawy ciąży stają się coraz bardziej odczuwalne.
5. tydzień ciąży – objawy
W 5. tygodniu pojawiają się już charakterystyczne symptomy świadczące o tym, że w macicy rozwija się dziecko. Objawy stają się coraz bardziej uciążliwe i niekiedy potrafią znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Należą do nich:
nudności (najczęściej pojawiają się w godzinach porannych, jednak zdarzają się także wieczorne mdłości);
wymioty;
ciągłe zmęczenie i senność;
rozdrażnienie i wahania nastrojów;
wzmożony apetyt;
wzdęcia;
tkliwość brodawek sutkowych – piersi w ciąży stają się nie tylko większe, ale także wrażliwsze na dotyk;
brak krwawienia menstruacyjnego w spodziewanym terminie.
Niektóre przyszłe mamy mylą pierwsze symptomy ciąży z zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Mylący może być także ból brzucha jak na okres – jest to zjawisko fizjologiczne, które wynika ze zmian hormonalnych i powoli rozciągającej się macicy. Jeśli ból w podbrzuszu jest silny i towarzyszy mu krwawienie, istnieje ryzyko, że doszło do samoistnego poronienia. Należy pamiętać, że każda kobieta ma nieco inny zestaw dolegliwości, a głównym objawem ciąży na tym etapie jest brak miesiączki.
5. tydzień ciąży – co dzieje się w organizmie przyszłej mamy?
W 5. tygodniu ciąży zarodek zagnieździł się w jamie macicy i cały czas intensywnie się rozwija. Powstaje łożysko, które będzie „łącznikiem” między mamą a dzieckiem. Te wszystkie procesy wiążą się z ogromną rewolucją hormonalną, która zachodzi w ciele kobiety. Gonadotropina kosmówkowa (beta-hCG) gwałtownie rośnie, a jej stężenie zwiększa się z każdym dniem aż do końca 1. trymestru. Oprócz tego wzrasta poziom progesteronu.Dla przyszłej mamy oznacza to często wahania nastrojów i ogólne pogorszenie samopoczucia.
Macica powoli rośnie, jednak brzuch ciążowy zaokrągli się dopiero w 2. trymestrze. Na tym etapie częstym zjawiskiem są wzdęcia, które można pomylić z ciążowymi krągłościami. Ta dolegliwość również wynika z intensywnych zmian hormonalnych zachodzących w ciele przyszłej mamy.
5. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?
Na tym etapie zarodek nie przypomina jeszcze dziecka ani nawet płodu, jednak jego rozwój jest bardzo intensywny. Wciąż dochodzi do podziałów komórek, z których niedługo powstaną: narządy wewnętrzne, naczynia krwionośne, skóra, kości, włosy i wszystkie pozostałe elementy ciała. Oprócz łożyska formuje się pępowina, dzięki której dziecko będzie otrzymywało tlen oraz niezbędne do życia i prawidłowego rozwoju substancje odżywcze. Już wkrótce zacznie tworzyć się cewa nerwowa, z której powstanie mózg i rdzeń kręgowy.
5. tydzień ciąży – co widać na USG?
Przyszłe mamy, które mają już pozytywny wynik testu ciążowego, często od razu udają się do ginekologa, aby potwierdzić ciążę. W 5. tygodniu może być na to jeszcze za wcześnie. Aparat USG zazwyczaj uwidacznia wtedy pęcherzyk ciążowy i znajdujący się w nim pęcherzyk żółtkowy, czyli strukturę należącą do zarodka. Oprócz tego ginekolog może ocenić, czy zagnieździł się on prawidłowo i czy ma prawidłowe warunki do rozwoju (np. brak zmian w obrębie macicy). W nielicznych przypadkach na tym etapie widać już maleńki zarodek, jednak nie można jeszcze usłyszeć bicia jego serca.
Badanie USG na wczesnym etapie ciąży odbywa się przez pochwę (tzw. USG transwaginalne) i może być nieco nieprzyjemne. W tym czasie lekarz prawdopodobnie nie będzie mógł jeszcze potwierdzić ciąży. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu, warto poczekać na 6. tydzień ciąży i dopiero wtedy udać się do lekarza.
5. tydzień ciąży – co jeść? Jak dbać o siebie?
Po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu ciążowego przyszła mama powinna zadbać o siebie bardziej niż zwykle. Przede wszystkim musi zrezygnować z używek, takich jak papierosy i alkohol. Kofeina zawarta w kawie jest dozwolona w ograniczonych ilościach. Bardzo ważne jest suplementowanie kwasu foliowego, który odgrywa kluczową rolę w prawidłowym rozwoju układu nerwowego dziecka. Oprócz tego można zacząć przyjmowanie kompleksowych preparatów witaminowych przeznaczonych dla kobiet w ciąży. Trzeba jednak pamiętać, że nawet najlepszy preparat nie zastąpi odpowiednio zbilansowanej diety – bogatej w witaminy, ale pozbawionej takich produktów, jak surowe ryby, mięso czy jajka. Warto zadbać o skórę i rozpocząć stosowanie balsamów na rozstępy.
W omawianym okresie nie trzeba wykonywać jeszcze specjalnych badań – wystarczy domowy test ciążowy lub badanie krwi na stężenie beta-hCG. Na szczegółowe badania krwi, regularne USG oraz rozważanie, kiedy zacząć chodzić na KTG, przyjdzie jeszcze czas.
- A. Courtney i in., 9 miesięcy. Od zarodka do noworodka! Przewodnik po ciąży dla całej rodziny, Wydawnictwo Babaryba, Warszawa 2020.
- H. Murkoff i in., W oczekiwaniu na dziecko, Wydawnictwo Rebis, Poznań 2015.
- S. William i in., Księga ciąży, Wydawnictwo Mamania, Warszawa 2014.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.
Najchętniej czytane



