account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

6. tydzień ciąży – jak przebiega? Jakie są objawy?

Marta Drzazgalek. Agnieszka Żędzian15.02.2023Aktualizacja: 08.10.2023

Szósty tydzień ciąży to idealny moment na pierwszą wizytę u ginekologa. Na tym etapie zarodek powinien być już dobrze widoczny, a często w trakcie badania można usłyszeć bicie jego serca. Przyszła mama zmaga się z wieloma dolegliwościami ciążowymi, takimi jak mdłości, wymioty czy nadmierna senność. Wynika to ze zmian hormonalnych, które są niezbędne, aby dziecko mogło prawidłowo się rozwijać. Sprawdź, jak przebiega 6. tydzień ciąży i czego można spodziewać się w tym okresie.


6-tydzien-ciazy-wielkosc-zarodka-co-widac-na-usg
pixabay.com

Polecane

imbir-w-ciazy-jakie-ma-dzialanie-jak-stosowac
Zdrowie
1 min.
Jak stosować imbir w ciąży? Jakie jest jego działanie?
17.09.2021
miesiaczka-po-porodzie-kiedy-wraca-ile-trwa
Zdrowie
1 min.
Kiedy wraca miesiączka po porodzie? Co warto wiedzieć?
31.05.2022
jakie-sa-objawy-ciazy-pozamacicznej
Zdrowie
2 min.
Jakie są objawy ciąży pozamacicznej?
30.10.2021
jakie-sa-objawy-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja
Zdrowie
3 min.
Jakie są objawy ciąży? Kiedy się pojawiają?
30.10.2021
Spis treści
 1. 6. tydzień ciąży – który to miesiąc?
 2. 6. tydzień ciąży – charakterystyczne objawy
 3. 6. tydzień ciąży – co dzieje się w organizmie przyszłej mamy?
 4. 6. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?
 5. 6. tydzień ciąży – co widać na USG? 
 6. 6. tydzień ciąży – co jeść? Jak dbać o siebie?

6. tydzień ciąży – który to miesiąc?

Szósty tydzień ciąży to 2. miesiąc i zarazem 1. trymestr. Przyszłe mamy zazwyczaj nie mają już wątpliwości, że spodziewają się dziecka – tę radosną wiadomość potwierdzają domowe testy ciążowe, wyniki badań krwi w kierunku stężenia hormonu beta-hCG, a także ginekolog. Jest to idealny moment, aby udać się do lekarza na wizytę potwierdzającą ciążę, ponieważ zarodek jest już wystarczająco duży, aby dało się go zobaczyć. Jeszcze kilka dni wcześniej, w 5. tygodniu ciąży, aparat USG mógł uwidocznić wyłącznie pęcherzyk ciążowy. Świadczy to o tym, jak szybko i intensywnie rozwija się dziecko na tym etapie. 

6. tydzień ciąży – charakterystyczne objawy

W 6. tygodniu przyszłe mamy doświadczają już dolegliwości typowych dla początku ciąży. Dla niektórych są one bardzo uciążliwe i znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie, a w innych przypadkach bywają subtelne i niemal nieodczuwalne. Każda przyszła mama ma swój własny zestaw ciążowych dolegliwości, jednak najczęściej pojawiają się w nim:

 • nudności (najczęściej występują tuż po wstaniu z łóżka, jednak zdarzają się także wieczorne mdłości);

 • wymioty;

 • nadmierne zmęczenie i senność;

 • zwiększona wrażliwość brodawek sutkowych – piersi w ciąży stają się nie tylko większe, ale także bardziej tkliwe;

 • rozdrażnienie i huśtawki nastrojów;

 • wzmożony apetyt;

 • wzdęcia;

 • ból w dole brzucha;

 • brak miesiączki w spodziewanym terminie.

Kobiety, które mają dłuższy cykl menstruacyjny, być może czekają jeszcze na okres. Nic dziwnego – wczesne objawy ciąży łatwo pomylić z zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS), ponieważ niektóre symptomy są podobne. Na tym etapie mogą pojawić się też silny ból w podbrzuszu i krwawienie, które często świadczą o tym, że doszło do samoistnego poronienia.

6. tydzień ciąży – co dzieje się w organizmie przyszłej mamy?

W 6. tygodniu ciąży zarodek intensywnie rozwija się w jamie macicy i z dnia na dzień staje się coraz większy. Tym wszystkim procesom towarzyszą gwałtowne zmiany hormonalne: rośnie poziom gonadotropiny kosmówkowej (beta-hCG), a oprócz tego wzrasta poziom progesteronu i estrogenów. Hormony ciążowe powodują częste zmiany nastrojów, zwiększoną wrażliwość, a także ogólne pogorszenie samopoczucia przyszłej mamy.

Wiele kobiet z niecierpliwością wypatruje ciążowych krągłości. Macica co prawda zaczyna rosnąć, jednak brzuch jest jeszcze niewidoczny. Zaokrągli się dopiero pod koniec 2. trymestru, choć u bardzo szczupłych kobiet krągłości mogą pojawić się wcześniej.

6. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

Na tym etapie zarodek przypomina kijankę lub krewetkę i mierzy ok. 5–6 mm. Wykształciły się już zalążki narządów wewnętrznych oraz struktury, z których już wkrótce powstaną nogi i ręce. Szósty tydzień ciąży to kluczowy etap dla rozwoju układu nerwowego – to właśnie wtedy dochodzi do tworzenia się i zamykania cewy nerwowej, z której powstaje mózg i rdzeń kręgowy. Te ważne procesy można wesprzeć, suplementując kwas foliowy. Co ważne, w tym czasie bije już serce dziecka. Nie jest ono jeszcze w pełni rozwinięte, jednak już spełnia swoją funkcję. 

6. tydzień ciąży – co widać na USG? 

Szósty tydzień ciąży to odpowiedni czas na pierwszą wizytę u ginekologa, podczas której lekarz będzie mógł oficjalnie potwierdzić ciążę. Zarodek osiągnął już wystarczające rozmiary, aby można było zobaczyć go w trakcie transwaginalnego (przezpochwowego) badania USG. Aparat ultrasonograficzny nie tylko uwidacznia zarodek, ale często pozwala także usłyszeć bicie jego serca. Oprócz tego lekarz ocenia, czy zarodek zagnieździł się prawidłowo i czy ma odpowiednie warunki do rozwoju (brak patologicznych zmian w jamie macicy). Może zdarzyć się tak, że w 6. tygodniu ciąży nie słychać jeszcze bicia serca. Dlatego 7. tydzień ciąży także wydaje się dobrym momentem na pierwszą wizytę u lekarza. 

6. tydzień ciąży – co jeść? Jak dbać o siebie?

Po wizycie potwierdzającej ciążę przyszła mama powinna dbać o siebie bardziej niż zwykle, a więc:

 • zrezygnować z palenia papierosów;

 • całkowicie odrzucić alkohol, który może poważnie zaburzyć rozwój dziecka i spowodować liczne opóźnienia w jego rozwoju (tzw. alkoholowy zespół płodowy – FAS);

 • przyjmować preparaty witaminowe dla kobiet w ciąży, a szczególnie kwas foliowy, który odgrywa kluczową rolę dla rozwoju układu nerwowego dziecka;

 • zdrowo się odżywiać – unikać surowych jajek, mięsa czy ryb i ograniczyć spożycie kofeiny;

 • zadbać o kondycję skóry – aby uniknąć rozstępów na piersiach, brzuchu i udach, warto jak najwcześniej sięgnąć po specjalne balsamy nawilżające.


W tym okresie lekarz zleca ogólne badania moczu oraz szereg badań krwi: morfologię, określenie grupy krwi i czynnika Rh, stężenie glukozy na czczo, a także testy na obecność przeciwciał przeciwko takim chorobom, jak: HIV, kiła, różyczka czy toksoplazmoza. Na regularne badania USG oraz rozważanie, kiedy zacząć chodzić na KTG, przyjdzie jeszcze czas.

Źródła
 1. A. Courtney i in., 9 miesięcy. Od zarodka do noworodka! Przewodnik po ciąży dla całej rodziny, Wydawnictwo Babaryba, Warszawa 2020.
 2. H. Murkoff i in., W oczekiwaniu na dziecko, Wydawnictwo Rebis, Poznań 2015.
 3. P. Sarti i in., Ciąża, poród, macierzyństwo. Kompletny poradnik od poczęcia do szóstego roku życia dziecka, Wydawnictwo Rea, Kolonia Lesznowola 2012.
 4. S. William i in., Księga ciąży, Wydawnictwo Mamania, Warszawa 2014.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.