account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieBadania 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

ASO – co to takiego i kiedy warto zbadać?

Marta Drzazgalek. Agnieszka Żędzian06.05.2024Aktualizacja: 06.05.2024

Badanie ASO – odczyn antystreptolizynowy – to test diagnostyczny, który odgrywa kluczową rolę w wykrywaniu zakażenia i nosicielstwa bakterii z grupy paciorkowców. Jego wynik pomaga lekarzom podjąć decyzje dotyczące leczenia, a także pozwala monitorować efekty dotychczasowej terapii. Sprawdź, jak przebiega badanie ASO, kiedy jest zalecane, jakie są normy, jak rozumieć wyniki i co oznacza podwyższony poziom tego parametru.


aso-znaczenie-w-diagnostyce
Unsplash.com

Polecane

morfologia-co-wykazuje-jak-interpretowac-wyniki
Zdrowie
2 min.
Co to jest morfologia krwi? Przygotowania, wskazania, wyniki
14.05.2021
podstawowe-badania-krwi-co-obejmuja-jakie-zrobic
Zdrowie
2 min.
Podstawowe badania krwi - co obejmują? Jakie zrobić?
31.10.2021
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
Spis treści
 1. Czym jest badanie ASO?
 2. Wskazania do wykonania badania ASO
 3. Jak przebiega badanie ASO i jak się do niego przygotować?
 4. Jak interpretować wyniki badania ASO?
 5. Badanie ASO a inne testy diagnostyczne

Czym jest badanie ASO?

Badanie ASO – czyli odczyn antystreptolizynowy – polega na oznaczeniu poziomu przeciwciał skierowanych przeciwko streptolizynie O – specyficznemu enzymowi produkowanemu przez bakterie z grupy paciorkowców. Jest to ważne badanie, ponieważ zakażenie paciorkowcami grupy A może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak gorączka reumatyczna czy kłębuszkowe zapalenie nerek. Bakterie należące do tej grupy wywołują najczęściej infekcje górnych dróg oddechowych takie jak angina, zapalenie ucha środkowego i zapalenie zatok lub infekcje skóry i tkanek miękkich, do których należy ropień, liszajec czy róża.

Badanie ASO jest wykonywane w celu potwierdzenia przebytego kontaktu z paciorkowcami grupy A. Po zakażeniu organizm wytwarza przeciwciała mające za zadanie zwalczać te bakterie. Omawiane badanie pozwala na oznaczenie poziomu tych przeciwciał i ocenę, czy doszło do zakażenia lub czy pacjent jest nosicielem paciorkowców.

Wskazania do wykonania badania ASO

Badanie ASO jest zalecane w przypadku podejrzenia zakażenia paciorkowcami grupy A. Wskazaniami do wykonania tego badania są najczęściej:

 • objawy infekcji paciorkowcowej, takie jak ból gardła, wysoka gorączka, powiększenie migdałków.

 • podejrzenie powikłań po zakażeniu paciorkowcem grupy A, takich jak gorączka reumatyczna czy kłębuszkowe zapalenie nerek.

 • monitorowanie skuteczności leczenia paciorkowcowego zakażenia gardła.

W przypadku wątpliwości diagnostycznych badanie ASO może być przydatnym narzędziem, pozwalającym lekarzowi na podjęcie decyzji o zasadności wdrożenia antybiotykoterapii.

Jak przebiega badanie ASO i jak się do niego przygotować?

Badanie ASO jest badaniem laboratoryjnym krwi – dokładnie takim samym, które musisz wykonać w celach profilaktycznych (morfologia podstawowa lub pełna). Próbkę krwi pobiera się zazwyczaj z żyły łokciowej. Jest to mało inwazyjna, raczej bezbolesna procedura, którą wielu pacjentów określa jako nieprzyjemną.

Badanie ASO nie wymaga specjalnego przygotowania. Do laboratorium nie musisz stawiać się na czczo, jednak w trakcie interpretacji wyników badań powiedz lekarzowi o wszystkich lekach, które przyjmujesz na stałe, ponieważ niektóre środki mogą mieć wpływ na wynik testu.

Zależy Ci, aby szybko zrobić badania laboratoryjne? Zamów na Welbi ofertę prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego od TU Zdrowie. W ramach miesięcznej składki będziesz mieć możliwość konsultacji nawet z 39 specjalistami (w pakiecie OCHRONA GOLD) – w tym z reumatologiem, nefrologiem, laryngologiem czy  dermatologiem, a także wykonania nawet 152 badań laboratoryjnych. Co więcej, z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej skonsultujesz się w ciągu 24 godzin, a na konsultację ze specjalistą będziesz czekać przeważnie nie dłużej niż 3 dni robocze.

Ponadto Polisa Zdrowie Welbi może dać Ci dostęp do różnych innych usług medycznych:

 • wizyty u specjalistów bez skierowania,

 • diagnostyka obrazowa, w tym USG, badanie rezonansu magnetycznego, tomografia komputerowa czy RTG,

 • dostęp do profilaktycznego przeglądu stanu zdrowia raz do roku (w wybranych pakietach).

Zapoznaj się z ofertą i wybierz jeden z pakietów. Zadbaj o siebie!

Jak interpretować wyniki badania ASO?

Interpretacja wyników badania ASO polega na porównaniu uzyskanych wyników z normami diagnostycznymi. Wartości odbiegające od normy mogą wskazywać na obecność zakażenia paciorkowcami grupy A.

Dla osób dorosłych normy diagnostyczne dla badania ASO wynoszą do 200 IU/ml. Wynik powyżej tej wartości może sugerować obecność zakażenia. Jednak sam wynik badania ASO nie jest jednoznacznym dowodem na obecność zakażenia, dlatego konieczne jest uwzględnienie innych czynników klinicznych i diagnostycznych.

Normy ASO wynoszą:

 • dla osób dorosłych: 10–200 IU/ml;

 • dla dzieci: 10–330 IU/ml [3].

Wynik badania ASO powyżej normy może oznaczać obecne lub niedawne zakażenie paciorkowcami z grupy A, gorączkę reumatyczną lub kłębuszkowe zapalenie nerek. Wynik poniżej normy świadczy, iż w ostatnim czasie nie doszło do zakażenia paciorkowcami z grupy A. 

Normy diagnostyczne dla dzieci są różne i zależą od wieku. Dlatego ważne jest skonsultowanie otrzymanych wyników z lekarzem. Wartości powyżej normy u dzieci mogą wskazywać na obecność zakażenia, ale również na to, że maluch jest po prostu nosicielem paciorkowców grupy A.

Badanie ASO a inne testy diagnostyczne

Badanie ASO jest jednym z testów diagnostycznych wykorzystywanych do wykrycia zakażeń paciorkowcami grupy A. Istnieją również inne testy, które stosuje się w celu potwierdzenia obecności tych bakterii. Przykładem takiego testu jest hodowla bakteriologiczna materiału z wymazu gardłowego lub testy molekularne, takie jak PCR.

Sprawdź też, jak wygląda badanie kału na pasożyty i jak się do niego przygotować.

Źródła
 1. K. Pasternak, Biochemia, Podręcznik dla studentów studiów licencjackich, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2023.
 2. W. Zgliczyński, Wielka interna – endokrynologia, Część 1, Wydawnictwo Medical Tribune Polska, Warszawa 2021.
 3. A. Dembińska-Kieć i in., Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej, Wydawnictwo Edra Urban & Partner, Wrocław 2017.
 4. B. Solnica, Diagnostyka laboratoryjna, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2019.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
ocet-na-grzybice-paznokci-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Ocet na grzybicę paznokci - domowe sposoby
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
bilans-szesciolatka-kiedy-nalezy-go-wykonac
Zdrowie
1 min.
Bilans sześciolatka – kiedy jest przeprowadzany i co obejmuje?
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.