account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Astma aspirynowa – przyczyny, objawy, leczenie

Marta Skrzypeklek. Agnieszka Żędzian27.10.2023Aktualizacja: 27.10.2023

Astma aspirynowa to specyficzna postać astmy, która może wpływać na jakość życia dotkniętych nią osób. Zapoznaj się z głównymi przyczynami wystąpienia tej choroby, charakterystycznymi objawami oraz skutecznymi metodami leczenia. Zdobądź wiedzę, która pomoże Ci lepiej zrozumieć to schorzenie i podejść do niego w sposób świadomy, aby poprawić swoje samopoczucie.


astma-aspirynowa-skad-sie-bierze-jak-leczyc
Adobe Stock

Polecane

toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
Spis treści
  1. Astma aspirynowa – objawy
  2. Astma aspirynowa – jakie testy mogą ją potwierdzić?
  3. Leczenie astmy aspirynowej
  4. Astma aspirynowa – dieta ma znaczenie w tej chorobie

Astma aspirynowa – objawy

Astma aspirynowa, znana również jako zespół związany z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ), jest nietypową postacią astmy, której objawy są wywoływane przez spożycie aspiryny lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Znacznie wpływa ona na jakość życia osób dotkniętych schorzeniem. Kluczowe jest zrozumienie i rozpoznanie jego objawów.

Objawy astmy aspirynowej są zazwyczaj podobne do objawów astmy oskrzelowej, jednak występują po spożyciu aspiryny lub innych niesteroidowych leków zapalnych. To najczęstsze symptomy, które mogą wskazywać na astmę aspirynową:

  • duszność – osoby cierpiące na astmę aspirynową mogą doświadczać duszności, która jest trudna do opanowania nawet przy zastosowaniu typowego leczenia astmy,

  • świszczący oddech – charakterystyczny dla astmy dźwięk świstu podczas oddychania może występować u osób z astmą aspirynową, zwłaszcza po spożyciu leków,

  • suchy, drażniący kaszel,

  • ucisk w klatce piersiowej – osoby z astmą aspirynową mogą odczuwać dyskomfort lub ucisk w klatce piersiowej, który bywa trudny do rozróżnienia od innych przyczyn, takich jak astma sercowa czy inne schorzenia tego narządu,

  • wysypka skórna podobna do pokrzywki lub wysypka plamisto-grudkowa.

Pamiętaj, że nie każda osoba z astmą musi mieć astmę aspirynową. Jednak jeśli objawy występują po spożyciu aspiryny lub innych NLPZ, skonsultuj się z alergologiem lub pulmonologiem w celu ustalenia diagnozy.

Astma aspirynowa – jakie testy mogą ją potwierdzić?

Jeśli podejrzewasz, że cierpisz na astmę aspirynową, testy diagnostyczne są kluczowe dla potwierdzenia diagnozy i skutecznego zarządzania tym schorzeniem. Istnieje kilka różnych metod, które mogą pomóc w identyfikacji alergicznych reakcji na aspirynę i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne. Jednym z najczęściej stosowanych testów jest test prowokacyjny aspirynowy, w którym pod nadzorem lekarza przyjmuje się kontrolowaną dawkę aspiryny, a następnie obserwuje się reakcję organizmu i obecność objawów astmy. Kwas salicylowy najczęściej podaje się:

  • doustnie – najbardziej wiarygodny, aczkolwiek związany z największym nasileniem objawów, sposób diagnostyczny,

  • wziewnie,

  • donosowo.

Zwróć uwagę, aby prowadzenie i interpretacja testów diagnostycznych odbywały się pod nadzorem lekarza specjalisty, który będzie w stanie odpowiednio ocenić wyniki i dostosować dalsze postępowanie terapeutyczne.

Dodatkowo badanie skórne oraz testy krwi mogą być wykorzystywane do oceny reakcji immunologicznej organizmu na aspirynę i inne leki. Jeśli masz podejrzenia dotyczące astmy aspirynowej, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem specjalistą, który przeprowadzi odpowiednie testy diagnostyczne i pomoże w opracowaniu spersonalizowanego planu leczenia, aby skutecznie kontrolować to schorzenie.

Leczenie astmy aspirynowej

Jeśli cierpisz na astmę aspirynową, bezwzględnie unikaj przyjmowania NLPZ. Przed zażyciem jakiegokolwiek leku zawsze dokładnie sprawdź jego skład, porównaj go z listą, którą otrzymałeś od lekarza. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, lepiej powstrzymaj się od przyjmowania substancji i skonsultuj się ze specjalistą. W przypadku astmy aspirynowej możesz bezpiecznie stosować paracetamol w dawkach do 1 grama, celekoksyb, salicylan choliny oraz leki przeciwbólowe z grupy pochodnych opioidów, takie jak kodeina.

Leczenie astmy aspirynowej jest prowadzone podobnie jak w przypadku innych postaci tej choroby. Jeśli jesteś zobowiązany do przyjmowania aspiryny na stałe (najczęściej z powodu choroby serca), istnieje możliwość przeprowadzenia desensytyzacji w specjalistycznych ośrodkach. Desensytyzacja (tzw. odczulanie) polega na kontrolowanym podawaniu małych dawek aspiryny w celu rozwinięcia tolerancji na lek. Należy jednak pamiętać, że nie można samodzielnie przerywać leczenia aspiryną. Przerwanie leczenia i następne ponowne przyjęcie aspiryny może prowadzić do napadu astmy, który stanowi zagrożenie dla życia.

Zawsze pamiętaj o regularnym kontaktowaniu się z lekarzem specjalistą w celu monitorowania astmy aspirynowej i dostosowania planu leczenia. Twoje zdrowie jest najważniejsze, dlatego nie wahaj się zasięgnąć porady medycznej i skonsultować wszystkich wątpliwości z ekspertem.

Astma aspirynowa – dieta ma znaczenie w tej chorobie

Twoja dieta może mieć istotny wpływ na zarządzanie astmą aspirynową. Jeśli masz tę chorobę, unikaj spożywania pokarmów zawierających salicylany, które naturalnie występują w niektórych owocach, warzywach, przyprawach i ziołach. Truskawki, pomidory, jabłka, winogrona, papryka, mięta, kurkuma – to tylko kilka przykładów takich produktów. Ograniczenie spożywania tych pokarmów może pomóc w zmniejszeniu ryzyka reakcji alergicznych i złagodzeniu objawów astmy.

Dodatkowo dbaj o zrównoważoną dietę, bogatą w świeże owoce, warzywa, zdrowe tłuszcze i białko. Taka dieta może poprawić ogólną kondycję organizmu i wzmocnić układ odpornościowy, co przyczyni się do łagodzenia objawów astmy. Pamiętaj również o regularnym piciu odpowiedniej ilości wody, która nawilża drogi oddechowe i może pomóc złagodzić objawy choroby.

Każdy organizm jest inny, dlatego istotne jest skonsultowanie się z lekarzem lub z dietetykiem. Razem opracujcie spersonalizowany plan diety, uwzględniający Twoje indywidualne potrzeby i ograniczenia żywieniowe, związane z astmą aspirynową.

Źródła
  1. D.D. Stevenson, A. Szczeklik, Clinical and pathologic perspectives on aspirin sensitivity and asthma,J Allergy Clin Immunol. 2006, nr 118(4), s. 773–786.
  2. U. Jędrys-Kłucjasz, Astma w pytaniach i odpowiedziach, Help-Med, Warszawa 2022. 
  3. B. Rowlands, Wszystko o chorobach. Astma i alergie, Belona, Warszawa 2018.
Author Marta Skrzypek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
oklady-z-octu-na-opuchlizne-stluczenia-jak-zrobic
Zdrowie
1 min.
Okłady z octu - na opuchliznę, stłuczenia. Jak zrobić?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.