account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Jak rozpoznać i leczyć bakterie w moczu u dziecka?

Agata MuchowskaLek. Wiktor Trela15.03.2022Aktualizacja: 10.04.2024

Bakterie w moczu u dziecka to kłopotliwa i bolesna dolegliwość. Mogą pojawić się nie tylko w wyniku niewłaściwej higieny, ale także wskutek wad anatomicznych układu moczowego. Dowiedz się, skąd biorą się bakterie w moczu i jak można z nimi walczyć.


bakterie-w-moczu-dziecka-objawy
pexels

Polecane

ugryzienie-baka-jak-wyglada-co-zrobic
Zdrowie
2 min.
Ugryzienie bąka - jak wygląda? Co zrobić?
24.01.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
Spis treści
  1. Jakie bakterie mogą znajdować się w moczu dziecka?
  2. Jak można rozpoznać bakterie w moczu dziecka?
  3. Sposoby na bakterie w moczu u dziecka

Jakie bakterie mogą znajdować się w moczu dziecka?

W odróżnieniu od infekcji innych układów, w przypadku układu moczowego podstawowym czynnikiem zakażeń są różne rodzaje bakterii. Najczęściej są to:

  • Escherichia coli,

  • Staphylococcus,

  • Klebsiella,

  • Enterococcus.

Do zakażenia dochodzi, gdy bakterie dostaną się do organizmu przez cewkę moczową. Ze względów anatomicznych bardziej narażone na zakażenie dróg moczowych są dziewczynki. Zakażenie układu moczowego można podzielić na dwa rodzaje, w zależności od umiejscowienia bakterii. Wyróżniamy zakażenia:

  • dolnych dróg moczowych,

  • górnych dróg moczowych.

W przypadku zakażenia dolnych dróg moczowych bakterie umiejscowione są w cewce moczowej i pęcherzu. Zazwyczaj nie towarzyszą mu objawy ogólnoustrojowe, takie jak podwyższona temperatura czy osłabienie. Pojawiają się jedynie dokuczliwe objawy związane z oddawaniem moczu, np. częstomocz, nagłe parcie na pęcherz, ból w okolicy pęcherza, oraz objawy dyzuryczne, czyli dyskomfort i trudności podczas oddawania moczu. Czasami pojawia się także krwiomocz. W tym przypadku trzeba jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, dolegliwości mogą bowiem zwiastować poważne choroby.

Zapalenie górnych dróg moczowy dotyczy zwykle miedniczki nerkowej lub śródmiąższa nerek. Możemy spodziewać się wówczas wysokiej gorączki. W przypadku dzieci do 24. miesiąca życia może to być jedyny objaw, dlatego czasami trudno zdiagnozować chorobę. Inne charakterystyczne symptomy, które mogą się pojawić, to: wymioty, biegunka, ból brzucha lub brak apetytu. Jedną z bardziej charakterystycznych cech zapalenia górnych dróg moczowych jest tzw. dodatni objaw Goldflama, czyli ostry ból w okolicach nerki przy lekkim wstrząsaniu badanego miejsca.

Jak można rozpoznać bakterie w moczu dziecka?

Przede wszystkim powinniśmy dokładnie obserwować zachowanie dziecka. Przy utrzymującej się dłużej niż 3 dni gorączce powyżej 38 stopni Celsjusza należy wykonać badania w kierunku zapalenia dróg moczowych. Nie można lekceważyć też takich objawów, jak:

  • częstomocz,

  • ból podczas oddawania moczu,

  • uczucie parcia na pęcherz,

  • biegunka,

  • ból brzucha w okolicach pęcherza lub nerek.

Aby mieć pewność co do pochodzenia objawów, należy udać się do lekarza, który zaleci posiew moczu. Jest to badanie polegające na wykrywaniu i identyfikowaniu bakterii. Dzięki temu łatwiej będzie opracować skuteczne leczenie. Należy pamiętać, że obecność niewielkiej ilości bakterii w moczu jest normalna i nie powinna nas niepokoić. Problem pojawia się, gdy ilość bakterii w badanej próbce przekracza 1000 komórek w 1 ml. Niewykluczone, że konieczne będzie wówczas wdrożenie antybiotykoterapii.

Bakterie w moczu u dziecka mogą być przyczyną wielu chorób, m.in.: odmiedniczkowego zapalenie nerek, ostrego zapalenia nerek czy ropnia nerki.

Pojawianiu się bakterii w moczu u dziecka sprzyjają m.in.: wady wrodzone układu moczowego, cewnikowanie pęcherza, zaburzenia oddawania moczu, zaparcia lub nietrzymanie stolca, nawracające choroby układu moczowego w rodzinie, kamica nerkowa, a nawet rak nerki.

Sposoby na bakterie w moczu u dziecka

Najczęstszą przyczyną zakażenia pęcherza są bakterie jelitowe. Można je leczyć na wiele sposobów. To, jaka metoda będzie najlepsza, zależy od rodzaju i ilości bakterii oraz objawów towarzyszących. Gdy bakterii jest dużo, a dziecko ma wysoką gorączkę i odczuwa ból, prawdopodobnie niezbędna okaże się antybiotykoterapia.

Aby pozbyć się bakterii, należy pić dużo wody i zioła o działaniu moczopędnym, np. skrzyp polny, mącznicę lekarską bądź pokrzywę, która dodatkowo działa bakteriobójczo. Warto także zażywać produkty zawierające żurawinę, działa ona bowiem przeciwzapalnie i uniemożliwia bakteriom przyleganie do nabłonka pęcherza.

Aby zapobiec w przyszłości pojawianiu się bakterii w moczu dziecka, należy zadbać o odpowiednią profilaktykę. Zwróć uwagę przede wszystkim na higienę dziecka, unikaj środków kosmetycznych do higieny intymnej – woda z mydłem w zupełności wystarczy. Powinnaś dopilnować, aby dziecko nosiło bawełnianą bieliznę, a w nocy spało w luźnych, przewiewnych piżamkach. Wprowadź do diety malucha produkty o właściwościach antybakteryjnych, takie jak: jogurty naturalne, maślanki, kefiry, wszelkie kiszonki, czosnek, cebulę i miód.

Obserwujesz u siebie lub swojego dziecka objawy infekcji układu moczowego? Nie czekaj i udaj się do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje Was do specjalisty lub samodzielnie zaplanuje leczenie. A jeśli nie lubisz czekać w długich kolejkach, sprawdź Polisę Zdrowie Welbi. W ramach pakietu przygotowanego przez TU Zdrowie, którego ofertę zamówisz na Welbi, możesz zyskać dostęp do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, a także nawet do 39 specjalistów (w pakiecie OCHRONA GOLD), w tym do urologa, oraz do blisko 300 różnych badań diagnostycznych (w tym do badania ogólnego moczu, posiewu moczu i dobowej zbiórki moczu).

Na wizytę u lekarza rodzinnego będziesz czekać maksymalnie 1 dzień, a z innymi specjalistami z listy skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni roboczych. W pakiecie OCHRONA PLUS już od 69 zł zarejestrujesz się do urologa na e-konsultację, żeby omówić z nim wszelkie niepokojące objawy lub wyniki badań. Ochrona ubezpieczeniowa w ramach Twojej polisy może objąć dziecko do 7 roku życia.

Źródła
  1. A. Żurowska (red.), Zalecenia Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej (PTNFD) dotyczące postępowania z dzieckiem z zakażeniem układu moczowego, Via Medica, Gdańsk 2016.
  2. M. Gałęcka, Nawracające infekcje. Jak wspomagać układ odpornościowy, Galaktyka, Łódź 2019.
  3. N.A. Brunzel, Diagnostyka laboratoryjna moczu i innych płynów ustrojowych, Edra Urban & Partner, Wrocław 2016.
  4. A. Drzewiecki, J. Pluta, P. Bohater, S. Eckard, Infekcje bakteryjne. Opieka farmaceutyczna, MedPharm, Wrocław 2012.
Author Agata Muchowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
rozgrzewka-dla-dzieci-jak-powinna-wygladac
Fitness
2 min.
Rozgrzewka dla dzieci - jak powinna wyglądać?
30.07.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.