Zweryfikowane przez eksperta

Jak rozpoznać i leczyć bakterie w moczu u dziecka?

Agata Muchowska

Lek. Wiktor Trela

15.03.2022

Aktualizacja: 06.10.2022

Bakterie w moczu u dziecka to kłopotliwa i bolesna dolegliwość. Mogą pojawić się nie tylko w wyniku niewłaściwej higieny, ale także wskutek wad anatomicznych układu moczowego. Dowiedz się, skąd biorą się bakterie w moczu i jak można z nimi walczyć.


bakterie-w-moczu-dziecka-objawy
pexels

Polecane

zielona-bakteria-na-paznokciu-leczenie-domowe
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
regeneracja-watroby-ile-trwa-jak-ja-wspomoc
Zdrowie
1 min.
Co regeneruje wątrobę? Jak szybko ją odbudować?
19.05.2021
jakie-sa-domowe-sposoby-na-zatkane-ucho
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na zatkane ucho?
24.01.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022

Jakie bakterie mogą znajdować się w moczu dziecka?

W odróżnieniu od infekcji innych układów, w przypadku układu moczowego podstawowym czynnikiem zakażeń są różne rodzaje bakterii. Najczęściej są to:

 • Escherichia coli,

 • Staphylococcus,

 • Klebsiella,

 • Enterococcus.

Do zakażenia dochodzi, gdy bakterie dostaną się do organizmu przez cewkę moczową. Ze względów anatomicznych bardziej narażone na zakażenie dróg moczowych są dziewczynki. Zakażenie układu moczowego można podzielić na dwa rodzaje, w zależności od umiejscowienia bakterii. Wyróżniamy zakażenia:

 • dolnych dróg moczowych,

 • górnych dróg moczowych.

W przypadku zakażenia dolnych dróg moczowych bakterie umiejscowione są w cewce moczowej i pęcherzu. Zazwyczaj nie towarzyszą mu objawy ogólnoustrojowe, takie jak podwyższona temperatura czy osłabienie. Pojawiają się jedynie dokuczliwe objawy związane z oddawaniem moczu, np. częstomocz, nagłe parcie na pęcherz, ból w okolicy pęcherza, oraz objawy dyzuryczne, czyli dyskomfort i trudności podczas oddawania moczu. Czasami pojawia się także krwiomocz. W tym przypadku trzeba jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, dolegliwości mogą bowiem zwiastować poważne choroby.

Zapalenie górnych dróg moczowy dotyczy zwykle miedniczki nerkowej lub śródmiąższa nerek. Możemy spodziewać się wówczas wysokiej gorączki. W przypadku dzieci do 24. miesiąca życia może to być jedyny objaw, dlatego czasami trudno zdiagnozować chorobę. Inne charakterystyczne symptomy, które mogą się pojawić, to: wymioty, biegunka, ból brzucha lub brak apetytu. Jedną z bardziej charakterystycznych cech zapalenia górnych dróg moczowych jest tzw. dodatni objaw Goldflama, czyli ostry ból w okolicach nerki przy lekkim wstrząsaniu badanego miejsca.

Jak można rozpoznać bakterie w moczu dziecka?

Przede wszystkim powinniśmy dokładnie obserwować zachowanie dziecka. Przy utrzymującej się dłużej niż 3 dni gorączce powyżej 38 stopni Celsjusza należy wykonać badania w kierunku zapalenia dróg moczowych. Nie można lekceważyć też takich objawów, jak:

 • częstomocz,

 • ból podczas oddawania moczu,

 • uczucie parcia na pęcherz,

 • biegunka,

 • ból brzucha w okolicach pęcherza lub nerek.

Aby mieć pewność co do pochodzenia objawów, należy udać się do lekarza, który zaleci posiew moczu. Jest to badanie polegające na wykrywaniu i identyfikowaniu bakterii. Dzięki temu łatwiej będzie opracować skuteczne leczenie. Należy pamiętać, że obecność niewielkiej ilości bakterii w moczu jest normalna i nie powinna nas niepokoić. Problem pojawia się, gdy ilość bakterii w badanej próbce przekracza 1000 komórek w 1 ml. Niewykluczone, że konieczne będzie wówczas wdrożenie antybiotykoterapii.

Bakterie w moczu u dziecka mogą być przyczyną wielu chorób, m.in.: odmiedniczkowego zapalenie nerek, ostrego zapalenia nerek czy ropnia nerki.

Pojawianiu się bakterii w moczu u dziecka sprzyjają m.in.: wady wrodzone układu moczowego, cewnikowanie pęcherza, zaburzenia oddawania moczu, zaparcia lub nietrzymanie stolca, nawracające choroby układu moczowego w rodzinie, kamica nerkowa, a nawet rak nerki.

Sposoby na bakterie w moczu u dziecka

Najczęstszą przyczyną zakażenia pęcherza są bakterie jelitowe. Można je leczyć na wiele sposobów. To, jaka metoda będzie najlepsza, zależy od rodzaju i ilości bakterii oraz objawów towarzyszących. Gdy bakterii jest dużo, a dziecko ma wysoką gorączkę i odczuwa ból, prawdopodobnie niezbędna okaże się antybiotykoterapia.

Aby pozbyć się bakterii, należy pić dużo wody i zioła o działaniu moczopędnym, np. skrzyp polny, mącznicę lekarską bądź pokrzywę, która dodatkowo działa bakteriobójczo. Warto także zażywać produkty zawierające żurawinę, działa ona bowiem przeciwzapalnie i uniemożliwia bakteriom przyleganie do nabłonka pęcherza.

Aby zapobiec w przyszłości pojawianiu się bakterii w moczu dziecka, należy zadbać o odpowiednią profilaktykę. Zwróć uwagę przede wszystkim na higienę dziecka, unikaj środków kosmetycznych do higieny intymnej – woda z mydłem w zupełności wystarczy. Powinnaś dopilnować, aby dziecko nosiło bawełnianą bieliznę, a w nocy spało w luźnych, przewiewnych piżamkach. Wprowadź do diety malucha produkty o właściwościach antybakteryjnych, takie jak: jogurty naturalne, maślanki, kefiry, wszelkie kiszonki, czosnek, cebulę i miód.

Źródła
 1. A. Żurowska (red.), Zalecenia Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej (PTNFD) dotyczące postępowania z dzieckiem z zakażeniem układu moczowego, Via Medica, Gdańsk 2016.
 2. M. Gałęcka, Nawracające infekcje. Jak wspomagać układ odpornościowy, Galaktyka, Łódź 2019.
 3. N.A. Brunzel, Diagnostyka laboratoryjna moczu i innych płynów ustrojowych, Edra Urban & Partner, Wrocław 2016.
 4. A. Drzewiecki, J. Pluta, P. Bohater, S. Eckard, Infekcje bakteryjne. Opieka farmaceutyczna, MedPharm, Wrocław 2012.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

grzybica-po-antybiotyku-jak-jej-uniknac-objawy
Zdrowie
1 min.
Jak uniknąć grzybicy po antybiotyku?
30.05.2022
odbijanie-sie-jakie-sa-przyczyny-jak-sie-go-pozbyc
Zdrowie
2 min.
Odbijanie się - jakie są przyczyny? Jak się go pozbyć?
24.01.2022
kifoza-co-to-jest-jakie-sa-rodzaje-jak-ja-leczyc
Zdrowie
1 min.
Kifoza – co to jest i co warto o niej wiedzieć?
19.05.2021
goraca-kapiel-na-przeziebienie-najlepsze-rozwiazanie
Zdrowie
1 min.
Czy gorąca kąpiel pomaga na przeziębienie?
02.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.