account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieUrazy 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Bóle reumatyczne – w jaki sposób można je łagodzić?

Olga Dąbskalek. Wiktor Trela27.05.2022Aktualizacja: 21.03.2024

Bóle reumatyczne stanowią częstą przyczynę konsultacji lekarskich. W walce z nim najczęściej wykorzystywane są leki nieopioidowe (najpopularniejsze spośród nich to niesteroidowe leki przeciwzapalne i paracetamol) oraz opioidy (o słabym i silnym działaniu). Sprawdź, co oprócz farmakoterapii może pomóc na ból reumatyczny.


bole-reumatyczne-jakie-sa-objawy-co-robic
pexels

Polecane

zapalenie-sciegna-achillesa-leczenie-domowe
Fitness
1 min.
Jak wyleczyć w domu zapalenie ścięgna Achillesa?
19.05.2021
bol-piszczeli-w-spoczynku-przy-chodzeniu
Zdrowie
2 min.
Ból piszczeli w spoczynku, przy chodzeniu
24.01.2022
zespol-ciesni-nadgarstka-leczenie-domowe
Zdrowie
2 min.
Zespół cieśni nadgarstka - leczenie domowe
24.01.2022
bol-stawow-dloni-jakie-sa-przyczyny-jak-leczyc
Zdrowie
2 min.
Ból stawów dłoni - jakie są przyczyny? Jak leczyć?
24.01.2022
Spis treści
  1. Bóle reumatyczne – czym się charakteryzują?
  2. Co pomaga na bóle reumatyczne?
  3. Co poza lekami pomaga na bóle reumatyczne? Dieta
  4. Bóle reumatyczne – fizykoterapia

Bóle reumatyczne – czym się charakteryzują?

Ból to jeden z głównych objawów towarzyszących chorobom reumatycznym. W ich przebiegu pojawia się ból stawów, mięśni i kości, uczucie sztywności oraz ograniczonej ruchomości stawów. Najczęściej stwierdza się występowanie bólu przewlekłego, choć niekiedy zdarza się ból o charakterze ostrym. Strategia zwalczania dolegliwości w chorobach reumatycznych powinna polegać na skutecznym leczeniu bólu ostrego i zapobieganiu jego przejściu w ból przewlekły. O bólu przewlekłym mówimy, gdy trwa powyżej 3 miesięcy. 

Chorobom reumatycznym przeważnie towarzyszy ból nocyceptywny, który inaczej określany jest bólem receptorowym. Uważa się go przede wszystkim za wynik toczącego się w organizmie stanu zapalnego, nieprawidłowego ustawienia stawu lub wzrostu ciśnienia wewnątrzstawowego. Dolegliwości bólowe odczuwane są zwłaszcza w obrębie tzw. dużych stawów, jak staw kolanowy czy biodrowy. Niemniej jednak chory doświadczyć może również bólu stawów dłoni i innych mniejszych stawów. Bez względu na lokalizację nasila się cierpienie związane z chorobami reumatycznymi.

Kiedy bóle reumatyczne stawów długo się utrzymują, dochodzi do ograniczenia, a niekiedy wręcz do uniemożliwienia wykonywania codziennych obowiązków i pracy zawodowej. Reumatyczne bóle głowy, nóg czy innych obszarów ciała przyczyniają się do pogorszenia jakości życia. Warto wspomnieć, że wskaźnikiem agresywnej postaci chorób reumatycznych jest niedokrwistość.Stąd osoby cierpiące nareumatoidalne zapalenie stawów powinny zwracać uwagę na objawy anemii. Według różnych szacunków rozwija się ona u 30–70% chorych na tzw. reumatyzm.

Co pomaga na bóle reumatyczne?

Podstawowym elementem zwalczania bólu reumatycznego jest farmakoterapia.Strategia powinna być dobrana indywidualnie. Należy wybierać leki, które mogą najskuteczniej opanować ból, jednocześnie powodując jak najmniej objawów niepożądanych. Do łagodzenia dolegliwości bólowych stosuje się leki różnych kategorii. W pierwszej kolejności wskazane jest użycie nieopioidowych leków przeciwbólowych, takich jak niesteroidowe leki przeciwzapalne czy paracetamol. NLPZ to podstawowe środki stosowane w leczeniu bólu wywołanego przez stan zapalny. Taki ból towarzyszy przykładowo zwyrodnieniu stawów, w którego rozpoznaniu ważne miejsce zajmują badania obrazowe, a jednym z nich jest RTG.

W przypadku niezapalnych chorób układu ruchu leczenie często zaczyna się od paracetamolu lub ibuprofenu. Są one przeznaczone do stosowania w dolegliwościach bólowych o natężeniu od niewielkiego do umiarkowanego. Jeśli nie przyniosą one poprawy, lekarz może zalecić leki o działaniu opioidowopodobnym i słabe opioidy. W ciężkich przypadkach w zwalczaniu bólu reumatycznego sięga się po silne opioidy. Poza wymienionymi wyżej lekami zastosowanie w chorobach reumatycznych znajdują również glikokortykosteroidy, które znane są z silnego działania przeciwzapalnego. Inne leki zmieniają przebieg choroby, jak np. sulfasalazyna, sole złota, leflunomid, a środki immunosupresyjne osłabiają procesy autoimmunologiczne. 

Zmagasz się z bólami reumatycznymi i chcesz otrzymać pomoc w łagodzeniu objawów i w leczeniu choroby? Sprawdź, co możesz zyskać dzięki Polisie Zdrowie Welbi. To prywatne ubezpieczenie zdrowotne da Ci dostęp do lekarzy pierwszego kontaktu i specjalistów (w tym do reumatologa, neurologa, ortopedy), fizjoterapii oraz wielu badań, w tym laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych (nawet blisko 300 badań w najbardziej rozbudowanym pakiecie OCHRONA GOLD za 239 zł miesięcznie).

Wypełnij formularz i otrzymaj ofertę – dowiesz się, co możesz zyskać, wybierając prywatną opiekę medyczną od TU Zdrowie.

Co poza lekami pomaga na bóle reumatyczne? Dieta

Istotnym elementem leczenia bólu reumatycznego jest dieta. Jej podstawą są wszystkie składniki odżywcze w odpowiednich ilościach oraz produkty bogate w składniki mineralne – zwłaszcza wapń, magnez, fosfor, witaminy, szczególnie kwas askorbinowy, witaminy z grupy B, witamina E, kwasy omega-3, kolagen, związki z grupy flawonoidów, chondroityna. Odżywiając się w taki sposób, dostarczysz stawom składników budulcowych. Dodatkowo podniesiesz elastyczność, odporność, wytrzymałość tkanki chrzęstnej stawowej i zapewnisz organizmowi odpowiednią ilość mazi stawowej. 

Wspomagającą rolę w łagodzeniu bólu reumatycznego odgrywa ziołolecznictwo. Wśród ziół i przypraw wykazujących działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne wymienia się m.in. czosnek, miętę, szałwię, majeranek, goździki, anyż. Można z nich przygotowywać napary do picia lub wykorzystać je do robienia okładów.

Bóle reumatyczne – fizykoterapia

Ból reumatyczny może zelżeć dzięki fizykoterapii. Pomocne okazują się masaże, balneoterapia (zabiegi wykorzystujące wody lecznicze), okłady parafinowe, krioterapia (leczenie zimnem), magnetoterapia (oddziaływanie pola magnetycznego), laseroterapia (działanie promieniowania elektromagnetycznego). W łagodzeniu bólu reumatycznego stosuje się kinezyterapię, czyli ćwiczenia, które wzmocnią zakres ruchów i siłę mięśniową. Rodzaj i intensywność ćwiczeń na wzmocnienie kręgosłupa, ręki czy nogi powinien określić wykwalifikowany fizjoterapeuta. W chorobach reumatycznych nie można też rezygnować z codziennych form ruchu typu pływanie, jazda na rowerze, nordic walking. Najlepsza będzie umiarkowana aktywność, która nie doprowadzi do powstania przeciążeń czy urazów. Ból reumatyczny stanie się mniej odczuwalny w przypadku stosowania zaopatrzenia ortopedycznego. Korzystając ze specjalnych pomocy, jak np. ortezy, kule, laski, chodziki, odciążysz zajęte chorobą stawy. Działanie takie zapewnia też tzw. kinesiotaping, który polega na zakładaniu na bolące miejsca elastycznych taśm.

Źródła
  1. R. Kożuszek, Dbaj o stawy i kości. Zdrowa dieta, Wydawnictwo Literat, Toruń 2020.
  2. B. Kwiatkowska, Współczesne zasady leczenia bólu w chorobach reumatycznych, „Lekarz POZ” 2018, t. 2, nr 4, s. 141–148.
  3. D. Niedziałek, W. Tłustochowicz, Leczenie bólu w chorobach reumatycznych, „Postępy Nauk Medycznych” 2012, nr 2, s. 109–114.
  4. A. Zubrzycka-Sienkiewicz, Zasady leczenia bólu w chorobach reumatycznych, „Przewodnik Lekarski” 2004, nr 5, s. 14–25.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
opuchniety-staw-palca-u-reki-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Opuchnięty staw palca u ręki - jakie są przyczyny?
29.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.