account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieZdrowe przepisy 1 min.

Brązowy ryż – jak go ugotować? Poznaj jego wartości odżywcze

Marta Skrzypek24.01.2022Aktualizacja: 24.06.2023

Brązowy ryż jest znacznie zdrowszy niż jego biały odpowiednik. Ma więcej składników mineralnych, witamin i błonnika pokarmowego. Należy do produktów pełnoziarnistych, polecanych osobom, które chcą zacząć zdrowo się odżywiać. Czym ryż brązowy różni się od białego? Jak długo go gotować?


brazowy-ryz-jak-go-gotowac-wlasciwosci
unsplash

Polecane

przepisy-na-zdrowe-dania-z-kasza-gryczana
Odżywianie
3 min.
Przepisy na zdrowe dania z kaszą gryczaną
24.01.2022
jak-zrobic-nalesniki-z-maki-kukurydzianej
Odżywianie
2 min.
Jak przygotować smaczne i zdrowe naleśniki kukurydziane? Sprawdzone przepisy
19.05.2021
sok-z-buraka-jak-go-zrobic-sprawdzony-przepis
Odżywianie
2 min.
Sok z buraka - jak go zrobić? Sprawdzony przepis
28.10.2021
platki-zytnie-przepis-na-zdrowe-sniadania
Odżywianie
1 min.
Płatki żytnie – dlaczego warto je jeść i jak je przygotować?
27.05.2022
Spis treści
  1. Brązowy ryż – charakterystyka
  2. Właściwości odżywcze brązowego ryżu
  3. Jak ugotować brązowy ryż?
  4. Ile kalorii ma brązowy ryż?

Brązowy ryż – charakterystyka

Ryż pochodzi głównie z Azji Południowo-Wschodniej, ale uprawiany jest również na terenie Brazylii, Chin, Indii oraz w niektórych krajach Afryki. Najczęściej występują dwie odmiany ryżu: azjatycki (czyli o długich ziarnach) lub siewny japoński (krótkoziarnisty).Brązowy ryż jest pełnym ziarnem dokładnie tej samej rośliny, z której pochodzi ryż biały. Jest mniej oczyszczony – usuwa się jedynie niejadalną plewę, a otręby, zarodek oraz łuskę pozostawia nietknięte. Dzięki temu brązowy ryż ma bardziej wartościowy, orzechowy smak i jest twardszy od białego.Prócz ryżu brązowego istnieją inne, kolorowe odmiany, które nie zostały poddane całkowitemu oczyszczeniu:

  • ryż czerwony, zawierający antocyjany, które występują również w owocach leśnych i mają ogromne ilości antyoksydantów,

  • ryż czarny, wykazujący silne działanie przeciwzapalne i przeciwnowotworowe.
    W Polsce najczęściej dostępny jest ryż brązowy, który nie tylko ma większą ilość składników mineralnych i witamin niż ryż biały, lecz także o wiele więcej błonnika pokarmowego. Ze względu na niski indeks glikemiczny polecany jest diabetykom oraz osobom na diecie odchudzającej lub po prostu tym, którzy chcą zdrowo się odżywiać.

Właściwości odżywcze brązowego ryżu

Większość ludzi sięga na co dzień po biały ryż, bardziej doceniają jego walory smakowe. Dietetycy biją na alarm, ogłaszając, że to duży błąd. Spożywanie większej ilości ryżu brązowego może pomóc zwalczyć wiele chorób cywilizacyjnych. Przede wszystkim ma on zbawienny wpływ na osoby, które cierpią na cukrzycę. Zawiera większą ilość błonnika pokarmowego niż jego biały odpowiednik, mniej węglowodanów oraz dużą dawkę magnezu, który reguluje poziom cukru we krwi i wzmacnia kości.

Ryż brązowy ma w swoim składzie antyoksydanty, które pomagają zwalczać stany zapalne w organizmie, przeciwdziałać procesom starzenia się skóry oraz bronić się przed chorobami nowotworowymi. Dzięki witaminie E brązowy ryż redukuje poziom złego cholesterolu, chroni przed zawałami i chorobą wieńcową. Ponadto witamina E regeneruje skórę i mięśnie. Prócz niej ryż brązowy w swoim składzie zawiera: wapń, potas, sód, mangan, fosfor i cynk. Ryż brązowy należy do grupy produktów bezglutenowych, a więc może być spożywany przez osoby cierpiące na celiakię lub nietolerancje pokarmowe. Jest bezpieczny dla dzieci – ma właściwości hipoalergiczne, łatwiej się go trawi.

Polecamy

gluten-co-to-jest-kto-nie-powinien-jesc-glutenu
Odżywianie

Gluten - co to jest i jak wpływa na organizm? Kto nie powinien jeść glutenu?

Gluten to niejednorodna grupa białek występujących w jęczmieniu, pszenicy, owsie, życie oraz we wszystkich ich odmianach. Pomimo obecnie panującej mody na produkty bezglutenowe, warto zaznaczyć, że to białko jest dobrze tolerowane przez większość ludzi. Według statystyk, osoby rezygnujące z glutenu, często robią to bez wyraźnych wskazań zdrowotnych. Kto zatem nie powinien go jeść i dlaczego?

Redakcja01.12.2021

Jak ugotować brązowy ryż?

Niektórzy rezygnują ze spożywania brązowego ryżu, ponieważ twierdzą, że trudno jest go ugotować i jest niesmaczny. Nic bardziej mylnego! Ryż brązowy gotuje się troszkę inaczej niż biały. Choć może żyjesz w przekonaniu, że cały proces jest dosyć problematyczny i nie zawsze zadowalający, wystarczy, że będziesz przestrzegać kilku prostych zasad. Jak długo gotować brązowy ryż, aby nie był twardy, lecz sprężysty?

  • Krok 1: Wyciągnij 100 g ryżu z woreczka, wsyp do miski i zalej zimną wodą. Namaczaj ryż przez 15 minut.

  • Krok 2: Przepłucz ryż na sitku pod zimną wodą.

  • Krok 3: W garnku zagotuj 800 ml wody, poczekaj, aż woda zacznie wrzeć.

  • Krok 4: Dodaj ryż i wymieszaj. Po chwili zmniejsz ogień i gotuj bez przykrycia przez mniej więcej 30 minut.

  • Krok 5: Na koniec przecedź ryż na sitku i pozostaw pod przykryciem przez 10 minut. Smacznego!
    Ugotowany brązowy ryż powinien być miękki, delikatny i sprężysty. Zasada zawsze jest prosta: 1 szklanka ryżu na 2 szklanki wody. Najlepiej gotować ryż bez przykrycia. Przykrywamy go dopiero po ugotowaniu na kilka minut po to, aby uzyskać optymalną konsystencję. Taki ryż świetnie sprawdzi się jako dodatek do mięs i sałatek. Niektórzy stosują go do przyrządzania zdrowych, dietetycznych deserów.

Ile kalorii ma brązowy ryż?

Brązowy ryż jest produktem niskokalorycznym. W 100 gramach znajdziesz jedynie 110 kcal, czyli około 1% dziennego zapotrzebowania kalorycznego przeciętnej osoby dorosłej. Kalorie w ryżu brązowym pochodzą w 7% z tłuszczu, 9% z białka i 84% z węglowodanów. Są to jednak węglowodany złożone, znacznie zdrowsze od węglowodanów prostych. Pamiętaj, że Twoje zapotrzebowanie kaloryczne zależy od codziennego trybu życia – jak często się ruszasz i jaką pracę wykonujesz każdego dnia. Niemniej ryż brązowy jest polecany przez dietetyków osobom, które chcą pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej. Aby spalić porcję brązowego ryżu, wystarczy 5 minut jazdy na rowerze, 2 minuty biegania lub 10 minut spaceru. W dodatku jego ładunek glikemiczny wynosi poniżej 50 IG, więc może być spożywany przez osoby na diecie o niskim indeksie glikemicznym.Nie zapominaj, że oprócz niskiej kaloryczności ryż zawiera dużo przyswajalnego błonnika, który reguluje procesy trawienna i daje uczucie sytości. W dodatku jest bardzo lekkostrawny. Smacznego!

Źródła
  1. F. Saldmann, Twoje zdrowie w twoich rękach, Wydawnictwo Muza, Warszawa 2017.
  2. F. Alessio, S. Flaherty, Wolni od glutenu, Wydawnictwo Druga Strona, Poznań 2016.
Author Marta Skrzypek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
sprawdzony-przepis-na-chrupiace-gofry-fit
Odżywianie
2 min.
Przepis na gofry fit – jak zrobić pyszny i zdrowy posiłek w kilku wersjach?
19.05.2021
uczucie-glodu-po-jedzeniu-jakie-sa-przyczyny
Odżywianie
1 min.
Uczucie głodu po jedzeniu - jakie są przyczyny?
28.10.2021
woda-z-imbirem-jak-przygotowac-jakie-daje-efekty
Odżywianie
1 min.
Woda z imbirem – przepis na napój wspomagający zdrowie i odchudzanie
19.05.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
physalis-miechunka-co-to-jest-jak-jesc
Odżywianie
1 min.
Physalis (miechunka) - co to jest? Jak jeść?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.