account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowiePorady 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Czym jest bunionette? Jak zapobiegać temu schorzeniu i je leczyć?

Redakcjalek. Wiktor Trela01.05.2024Aktualizacja: 01.05.2024

Bunionette, jest schorzeniem, które możesz znać również pod nazwą halluks koślawy małego palca. Jest to deformacja stopy, która może powodować ból i utrudnienia w chodzeniu. Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się jak leczyć to schorzenie oraz jakie są sposoby zapobiegania jego powstawaniu. Możesz zrobić całkiem sporo, aby chodzić bez bólu.


bunionette-objawy-leczenie-zapobieganie
Pixabay.com

Polecane

przewlekle-zmeczenie-kiedy-skonsultowac-sie-z-lekarzem
Telemedycyna
1 min.
Przewlekłe zmęczenie – kiedy skonsultować się z lekarzem?
18.11.2021
skierowanie-na-badania-w-trakcie-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Czy mogę uzyskać skierowanie na badania w trakcie teleporady?
03.12.2021
jakie-sa-stopnie-oparzen-ile-ich-jest-co-warto-wiedziec
Telemedycyna
1 min.
Jakie są stopnie oparzeń? Ile ich jest? Co warto wiedzieć?
30.07.2021
telewizyta-czy-otrzymam-zwolnienie-lekarskie
Telemedycyna
1 min.
Telewizyta – czy otrzymam zwolnienie lekarskie?
02.11.2021
Spis treści
  1. Czym jest bunionette?
  2. Objawy bunionette
  3. Przyczyny bunionette
  4. Kiedy udać się do lekarza?
  5. Leczenie bunionette
  6. Ćwiczenia na bunionette
  7. Sposoby zapobiegania bunionette

Czym jest bunionette?

Bunionette, zwane również kostką krawca, chorobą Taylora albo halluksem koślawym małego palca to deformacja piątej kości śródstopia. Enigmatycznie brzmiąca nazwa schorzenia pochodzi z języka francuskiego i dosłownie oznacza „mały bunion”. Samo słowo bunion w nomenklaturze medycznej odnosi się natomiast to wady, w której duży palec stopy kieruje się do wewnątrz w kierunku innych palców, tworząc wybrzuszenie, znane jako halluksy. To bardzo częsta wada stóp u kobiet preferujących obuwie na wysokim obcasie.

Przy bunionette powstaje wyniosłości kostna po zewnętrznej stronie stopy, w obrębie piątej kości śródstopia, zwanej również głową piątej kości śródstopia. Stąd właśnie potoczna nazwa haluks koślawy małego palca.

Objawy bunionette

Głównym objawem bunionette jest poszerzony obrys głowy piątej kości śródstopia i opuchnięte stopy w miejscu deformacji. Może to prowadzić do bólu i dyskomfortu, zwłaszcza podczas chodzenia i obciążania stopy (np. przy wchodzeniu po schodach). Ból może być tak silny, jak podczas skurczu w stopie. Wszystko dlatego, że macierz i łożysko paznokcia są nieustanne podrażnianie – powstają mikrourazy doprowadzające do trwałych uszkodzeń.

Bunionette często towarzyszy hiperkeratoza, czyli nadmiernie zrogowaciała skóra i odciski, spowodowane uciskiem i ocieraniem przez zbyt wąski czubek buta. Może wystąpić również zapalenie kaletki maziowej, co objawia się obrzękiem i zwiększoną tkliwością w okolicy małego palca.

Ból doprowadza do zmienionej techniki chodzenia. W efekcie tego mogą rozwinąć się dolegliwości ze strony innych struktur np. ból łydek, spuchnięte kostki czy dyskomfort w obrębie stawów kolanowych.

Przyczyny bunionette

Bunionette rozwija się wraz z upływem czasu. Istnieje kilka czynników predysponujących do powstania tego schorzenia. Są to przede wszystkim: mało aktywny tryb życia, źle dopasowane obuwie (zwłaszcza na wysokich obcasach i z wąskimi noskami).

Schorzenie często współwystępuje z płaskostopiem. Deformacja może również pojawić się w wyniku innych schorzeń, takich jak paluch koślawy. Zwiększone rozmiary stopy w poprzek mogą dodatkowo nasilić objawy bunionette.

Kiedy udać się do lekarza?

Jeśli doświadczasz objawów bunionette, które nie ustępują pomimo zmiany obuwia lub aktywności – udaj się do ortopedy. Nieodpowiednie obuwie, takie jak buty robocze lub na wysokim obcasie, może utrudniać leczenie i przyczyniać się do nasilenia objawów. Lekarz ortopeda będzie w stanie postawić diagnozę na podstawie badania fizykalnego i zlecić dodatkową diagnostykę (np. zdjęcie rentgenowskie lub badanie USG), aby ocenić stopień deformacji i stanu zapalnego.

Obserwujesz u siebie objawy, które mogą wymagać konsultacji z ortopedą? Zapewnij sobie wsparcie! Nie czekaj w długich kolejkach! Zamów na Welbi ofertę Polisy Zdrowie Welbi – prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Po opłaceniu pierwszej składki będziesz mieć możliwość uzyskania porady, omówienia wyników badań, a także otrzymania recepty i skierowania na dalszą diagnostykę. Prywatna opieka medyczna, której ofertę zamówisz na Welbi, to m.in.:

  • konsultacje u lekarzy specjalistów bez skierowania (nawet 39 specjalistów w pakiecie OCHRONA GOLD, w tym ortopeda),

  • dostęp do minimum 190 badań diagnostycznych, w tym do diagnostyki obrazowej, laboratoryjnej i czynnościowej, w tym RTG, USG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny,

  • wizyty u lekarzy bez konieczności czekania w długich kolejkach – ze specjalistą skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni roboczych, a z lekarzem POZ w ciągu 1 dnia,

  • opiekę w placówkach na terenie całego kraju – prawie 3500 placówek współpracujących z ubezpieczycielem w 650 miastach Polski,

  • inne korzyści w zależności od pakietu.

Wypełnij formularz i zamów ofertę. Sprawdź, co możesz zyskać, wybierając pakiet Polisy Zdrowie Welbi. Ochrona ubezpieczeniowa działa niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Leczenie bunionette

W pierwszej kolejności leczenie bunionette polega na wyeliminowaniu czynników przyczyniających się do rozwoju schorzenia lub nasilających objawy. Ważne jest noszenie odpowiedniego obuwia, które nie uciska palców i zapewnia odpowiednie podparcie dla stopy. W niektórych przypadkach lekarz może również zalecić noszenie wkładek ortopedycznych, które pomagają wyrównać staw śródstopno-paliczkowy i zmniejszyć nacisk na zdeformowaną kość.

W przypadkach, gdy objawy bunionette są nasilone i nie reagują na leczenie zachowawcze, konieczne może być podjęcie interwencji chirurgicznej. Operacja bunionette polega na usunięciu nadmiernie rozwiniętej kości i wyrównaniu stawu. To skomplikowane zabiegi, które wymagają odpowiedniej kwalifikacji i doświadczenia chirurga.

Cennym wsparciem może być refleksologia. Nie pozwoli co prawda ona cofnąć powstałych deformacji kości, ale zredukuje nieco ból i tym samym poprawi komfort codziennego funkcjonowania (zwłaszcza jeśli wada jest znaczna).

Ćwiczenia na bunionette

W przypadku łagodnych postaci bunionette, regularne wykonywanie określonych ćwiczeń może pomóc wzmocnić mięśnie stopy i poprawić stabilność stawu. Ćwiczenia te mogą obejmować:

  • zginanie i prostowanie palców stopy,

  • podnoszenie piłeczek lub kulek stopami,

  • kręcenie stopami w jednym i drugim kierunku,

  • masowanie stóp i palców.

Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej lub ćwiczeń skonsultuj się z lekarzem lub fizjoterapeutą, aby upewnić się, że są one odpowiednie dla Twojego stanu zdrowia.

Sposoby zapobiegania bunionette

Aby zapobiegać powstawaniu bunionette lub złagodzić objawy towarzyszące schorzeniu, warto stosować kilka prostych środków ostrożności. Ważne jest:

  • noszenie odpowiedniego obuwia, które zapewnia wystarczająco dużo miejsca na palce i nie uciska ich,

  • unikanie obuwia na wysokim obcasie lub noszenie ich tylko od czasu do czasu,

  • regularne wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie stopy,

  • stosowanie wkładek ortopedycznych lub poduszek na bunionette, które pomagają wyrównać staw i zmniejszyć nacisk na zdeformowaną kość,

  • unikanie długotrwałego stania lub chodzenia na twardych powierzchniach.

Źródła
  1. K. Kłosińska, E. Jaworska, A. Pawelczyk-Klimaszewska, Wpływ wybranych deformacji na stan skóry i paznokci stóp, „Kosmetologia Estetyczna” 2018, vol. 7, nr 2, s. 212–216.
  2. M. Truitt Cooper, V. Anciano Granadillo, M. J. Coughlin, The bunionette deformity – evaluation and management, „Annals of Joint” 2020, nr 5:7, s. 1–8.
  3. HB Kitaoka, ADHoliday, DC Campbell. Distal Chevron Metatarsal Osteotomy for Bunionette, „Foot & Ankle” 1991, nr 12(2), s. 80–85.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
oklady-z-octu-na-opuchlizne-stluczenia-jak-zrobic
Zdrowie
1 min.
Okłady z octu - na opuchliznę, stłuczenia. Jak zrobić?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.