Co można stosować na opuchnięte stopy? Poznaj domowe sposoby

Olga Dąbska

30.10.2021

Aktualizacja: 07.10.2022

Opuchnięte stopy to częsta przypadłość. Przyczyny jej powstania mogą być prozaiczne, m.in. długie stanie czy noszenie butów na obcasie. Ale za opuchnięte stopy odpowiada też wiele chorób. W zmniejszaniu opuchlizny poza specjalistycznymi rozwiązaniami warto wspomagać się domowymi sposobami. Sprawdź, co pomoże na opuchnięte stopy.


opuchniete-stopy-co-stosowac-domowe-sposoby
pixabay.com

Polecane

zielona-bakteria-na-paznokciu-leczenie-domowe
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
regeneracja-watroby-ile-trwa-jak-ja-wspomoc
Zdrowie
1 min.
Co regeneruje wątrobę? Jak szybko ją odbudować?
19.05.2021
jakie-sa-domowe-sposoby-na-zatkane-ucho
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na zatkane ucho?
24.01.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022

Jakie są przyczyny opuchniętych stóp?

Za opuchnięte stopy odpowiada nieprawidłowe gromadzenie się płynu w przestrzeniach międzykomórkowych, występujących w obrębie kończyn dolnych. Zwyczajowo mówi się wówczas, że gromadzi się woda w organizmie. Istnieje wiele przyczyn opuchniętych stóp. Wśród częściej występujących lekarze wymieniają:

 • urazy i zranienia tkanek, które budują stopę,

 • przewlekłą niewydolność żylną,

 • niewydolność ważnych życiowo narządów, takich jak wątroba, nerki, serce,

 • zakrzepicę żył głębokich w obrębie kończyn dolnych,

 • schorzenia endokrynologiczne, np. niedoczynność tarczycy.

Wśród innych przyczyn opuchniętych stóp wymienia się działania niepożądane niektórych leków, w tym zwłaszcza środków przeciwzapalnych, przeciwnadciśnieniowych, steroidów. Stanem, któremu może towarzyszyć obrzęk stóp, jest menopauza. Tzw. przekwitanie wiąże się z wygasaniem czynności jajników, a w związku z tym też z obniżoną produkcją hormonów płciowych. Opuchnięte stopy mogą stanowić objaw zaburzeń odpływu krwi lub chłonki z kończyn dolnych, jaki obserwuje się z powodu nadwagi czy w zaawansowanej ciąży. Poza tym niekiedy spowodowane są zwyczajnym zmęczeniem, noszeniem niewygodnych butów czy dużą zawartością soli w diecie. Zalecane spożycie soli wynosi u osób zdrowych 5 g dziennie.

Co pomaga na opuchnięte stopy?

Specjalistyczne leczenie opuchniętych stóp zależy od przyczyny powstania tej dolegliwości. Postępowanie ukierunkowane jest na usunięcie choroby podstawowej, czyli czynnika sprawczego opuchlizny. Zwalczenie choroby zapewnia pozbycie się opuchlizny. Fachowe rozwiązania warto wspomagać domowymi sposobami na opuchnięte stopy. Jednym z nich jest tzw. elewacja kończyn. Pod pojęciem tym kryje się odpowiednie układanie nóg podczas odpoczynku w ciągu dnia czy snu. Wskazane jest leżenie z nogami nieznacznie uniesionymi ponad poziom tułowia. W tym celu zastosować możesz specjalne wałki albo skorzystać ze zwiniętej kołdry. Kolejnym domowym rozwiązaniem na opuchnięte stopy jest masaż. Masuj stopy i łydki w kierunku serca, czyli od dołu w górę.

Dobre efekty przyniesie unikanie obcisłych ubrań. Nie zakładaj zbyt ciasnej odzieży, ponieważ może ona utrudniać przepływ krwi. Nie zapomnij o ćwiczeniach na opuchnięte stopy. Aktywność fizyczna usprawnia przepływ krwi przez kończyny, który wykorzystuje tzw. pompę mięśniową. Określa się w ten sposób specjalny mechanizm „przepychania” krwi między kurczącymi się mięśniami. Ćwiczenia usprawniające go powinny być stosowane zwłaszcza przez osoby z niewydolnością żylną. Nie przebywaj przez długi czas w pozycji statycznej, czyli stojącej lub siedzącej. Wykonuj w przerwach napinanie mięśni ud i łydek. Przepływ krwi przez żyły ułatwi też dreptanie w miejscu, stawanie na palcach, uginanie kolan.

Domowe sposoby na opuchnięte stopy - zioła

Na opuchnięte stopy warto nakładać preparaty zawierające wyciąg z kasztanowca. Środki te przynoszą ulgę zmęczonym stopom, a przy tym poprawiają stan naczyń krwionośnych. Wzmacniają i zwiększają elastyczność ich ścian, dzięki czemu zmniejszają ryzyko powstawania żylaków i pajączków. Przeciwdziałają też tworzeniu się zakrzepów w naczyniach krwionośnych. Polecane są osobom mającym uczucie ciężkości nóg.

Kolejnym surowcem roślinnym, po który warto sięgnąć na opuchnięte stopy, jest liść brzozy omszonej lub brodawkowatej. Przygotuj z niego napar do picia. W tym celu 1 łyżkę suszu zalej 1 szklanką wody. Miksturę gotuj przez 15 minut na wolnym ogniu, po czym przecedź. Herbatę brzozową zaleca się spożywać 2-3 razy w tygodniu.

Innym sposobem na opuchnięte stopy jest napar z nagietka. Przyniesie ulgę zmęczonym nogom, wspomoże leczenie żylaków i uszkodzeń skóry. Napar ten przygotujesz tak samo jak brzozowy. Następnie wlej go do miski z 2 l zimnej wody. Mocz stopy przez 20 minut, w międzyczasie masując je.

Opuchnięte stopy - inne naturalne rozwiązania

Na opuchnięte stopy pomoże moczenie ich w wodzie z dodatkiem siarczanu magnezu. Jego źródłem jest tzw. sól epsom, inaczej określana solą gorzką. Produkt ten wykazuje korzystne działanie, w tym m.in. uzupełnia niedobory magnezu, łagodzi bóle, skurcze mięśni, stany zapalne, wspomaga gojenie się ran. Przygotuj z niego solankę do moczenia. Do miski z ciepłą wodą dodaj 1/2 filiżanki soli. Mocz stopy przez 20-30 minut. Dobrym pomysłem będzie dodanie do wody kilku kropel olejku miętowego, co zapewni Ci przyjemne uczucie chłodzenia.

Kolejną domową propozycją na opuchnięte stopy jest moczenie ich w wodzie z sokiem z cytryny, który działa odświeżająco i obkurcza naczynia krwionośne. Dobrym pomysłem będą zimne okłady. Przydadzą się też, kiedy męczy Cię gorączka. Kilka kostek lodu włóż do lnianej czy bawełnianej ściereczki i przykładaj do nóg. Okłady takie nie tylko usuwają opuchliznę, ale i mają działanie przeciwbólowe.

Powszechnie znane z działania ściągającego na opuchliznę stóp są okłady z kapusty. W tym celu rozbij tłuczkiem do mięsa średniej wielkości liść kapusty, po czym przyłóż na obrzęknięte miejsce. Żeby kapusta nie spadła, owiń stopę bandażem. Liście zmieniaj, gdy przyschną. Możesz też włożyć utuczony liść na kilka minut do zamrażarki, zanim przyłożysz go do stopy.

Źródła
 1. K. Barański, J. Chudek, Samoleczenie w przewlekłej chorobie żylnej, „Family Medicine & Primary Care Review” 2012, t.14, nr 4, s. 577–581.
 2. Ż. Fiodorenko-Dumas i in., Jakość życia i stan zdrowia u pacjentów z obrzękiem kończyn dolnych, „Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu” 2012, t. 18, nr 3, s. 247–251.
 3. T. Liczko, Nie lekceważmy obrzęków nóg, [w:] S. Łukasiak (red.), Leki ziołowe w praktyce lekarzy, Innowacyjno-Wdrożeniowe Laboratorium Farmaceutyczne „Labofarm”, Starogard Gdański 2008, s. 6–9.
 4. E. Rymarz i in., Obrzęki kończyn dolnych – etiopatogeneza, rodzaje, diagnostyka, „Medycyna Ogólna” 2007, t. 13, nr 3, s. 216–221.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

piolun-na-pasozyty-jak-stosowac-napar-nalewka
Zdrowie
1 min.
Jak stosować piołun na pasożyty? Czy jest skuteczny?
19.05.2021
siemie-lniane-na-refluks-jak-przygotowac
Zdrowie
2 min.
Siemię lniane na refluks - jak przygotować?
24.01.2022
ziola-na-stawy-na-bole-na-odbudowe-chrzastki
Zdrowie
1 min.
Zioła na stawy - na bóle, na odbudowę chrząstki
24.01.2022
oczyszczanie-nerek-co-jest-dobre-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Oczyszczanie nerek - co jest dobre? Domowe sposoby
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.