Refleksologia – nietypowa metoda leczenia za pomocą ucisku

Ewa Żuchowska

30.07.2021

Aktualizacja: 09.08.2021

Refleksologia to jedna ze starych metod leczenia, należąca do medycyny naturalnej. Jej założeniem jest leczenie dolegliwości poprzez uciskanie konkretnych punktów na stopach, dłoniach, twarzy i uszach. Podpowiadamy, na jakie schorzenia może pomóc ta metoda.


refleksologia-stop-dloni-co-to-jest-na-czym-polega
pixabay.com

Co to jest refleksologia?

Refleksologia to jedna z metod medycyny alternatywnej. Nierzadko nazywa się ją „zonową”. Istota tej techniki opiera się na założeniu, iż organy wewnętrzne i poszczególne części ciała są powiązane z określonymi obszarami na powierzchni skóry człowieka. Tym samym ich uciskanie za pomocą kciuków lub palców może doprowadzić do poprawy funkcjonowania któregoś z wybranych narządów. Refleksologia to zatem nic innego, jak naciskanie wybranych miejsc, głównie dłoni, stóp, twarzy oraz uszu. Uważa się ją za metodę pseudonaukową, ponieważ nie ma badań, które potwierdzałyby skuteczność jej działania. Ogólnie rzecz biorąc, mówi się, że służy ona wyłącznie do samoleczenia i tylko wiara w to, że jest skuteczna, poprawia samopoczucie chorego.

Jeśli wierzyć doniesieniom, historia refleksologii sięga 5000 tysięcy lat wstecz. Do Europy przywędrowała z Chin, jednak spory wkład miała w nią medycyna arabska. Pierwsze ślady stosowania tej terapii odnaleziono w Egipcie. W Europie, zwłaszcza Środkowej, zaczęła być popularna w XV wieku. Z jej pomocą leczono członków rodziny królewskiej i osoby przynależące do wyższych klas. Na nowo uaktywnił ją dr William Fitzgerald, który podzielił stopy, dłonie i resztę ciała człowieka na dziesięć stref, co symbolizowały pionowe linie. Wtedy refleksologia była nazywana terapią strefową. Podział na refleksy pojawił się później, ponieważ świat nie zaakceptował początkowo metody doktora i jego kolegów.

Popularność refleksologii w Polsce i na świecie

Refleksologię, szczególnie stóp, na dobre wypromowała Eunice Ingham, która tą techniką leczyła astmę i katar sienny u swojego siostrzeńca. Nadal jeździ on po świecie i opowiada o skuteczności leczenia. Wiedzą zaczerpniętą od cioci dzieli się z innymi specjalistami medycyny naturalnej. Zresztą to Eunice stworzyła w refleksologii punkty na stopach, których ucisk wykazuje działanie terapeutyczne. Mapa powstała na tej podstawie jest wykorzystywana do dziś.

Refleksologia jest popularna także w Polsce. Zawód ten został wpisany na listę prac w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. W kraju funkcjonuje też instytut poświęcony wyłącznie tej technice leczenia. Organizowane są zjazdy, sympozja i szkolenia ekspertów od refleksologii z całego świata. W Polsce można również zdobyć tytuł dyplomowanego refleksologa. Wystarczy ukończyć jedną ze szkół i zdać egzamin państwowy.

Refleksologia – na co pomaga?

Metodę tę traktuje się jako panaceum na szereg dolegliwości. Szczególna uwaga jest przykładana do refleksologicznego masażu stóp, który zdaniem specjalistów od tej dziedziny wpływa korzystnie na:

  • astmę i inne przewlekłe schorzenia układu oddechowego,

  • bezsenność,

  • trądzik młodzieńczy,

  • choroby ginekologiczne i bóle menstruacyjne,

  • schorzenia reumatyczne,

  • ból mięśni i inne dolegliwości bólowe, zwłaszcza w okolicach kręgosłupa, np. ból pleców,

  • choroby układu moczowego, szczególnie w okolicy pęcherza,

  • problemy trawienne i pozostałe dolegliwości związane z układem pokarmowym.

Nieco inne choroby i przypadłości leczy refleksologiczny masaż twarzy i głowy. Bardzo korzystnie wpływa on na kondycję skóry, która po zabiegu jest wyraźnie odmłodzona i pozbawiona oznak zmęczenia. Za pomocą tego masażu można złagodzić nadmierne napięcie nerwowe. Warto pamiętać, iż nie jest to masaż tajski, który łączy w sobie relaks, akupresurę i aromaterapię.

Jak masować? Refleksologia krok po kroku

Nie jest łatwo opanować sztukę refleksologii. Istnieją specjalne mapy punktów refleksologicznych na stopach i dłoniach, które pomagają w przeprowadzeniu zabiegu. Ponieważ jest ich dużo, zapamiętanie każdej z osobna wiąże się z długą nauką. Istotnym elementem tej techniki jest też sposób uciskania, dlatego cały zabieg powinien być wykonywany przez specjalistę.

Do masażu refleksologicznego nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Jego początkiem jest wywiad medyczny, który obrazuje istniejące problemy zdrowotne. Tuż po nim pacjenta zaprasza się do ułożenia się w wygodnej pozycji. Pierwsze działania to delikatne masowanie, aby chory miał poczucie rozluźnienia. Dopiero gdy pacjent rozluźni się na dobre, można przystąpić do uciskania konkretnych punktów. Są one ugniatane zależnie od dolegliwości chorego. Celowo znajduje się też bolesne i bardzo wrażliwe obszary, aby dokonać ich stymulacji i poprawić samopoczucie pacjenta. Zwieńczeniem zabiegu jest krótki masaż, który ma zapewnić relaks. Całość trwa od 30 do 45 minut.

Koniec zabiegu nie oznacza natychmiastowego powstania. Należy pozostać chwilę w bezruchu i wypić znaczne ilości wody po opuszczeniu gabinetu specjalisty. Aby uzyskać poprawę kondycji zdrowotnej, warto zastosować całą serię, czyli około 10–12 zabiegów.

Przeciwwskazania do refleksologii

Do zabiegów refleksologii stóp, głowy i twarzy nie ma szczególnych przeciwwskazań. Z założenia nie wykonuje się ich jednak u osób z zakażeniami grzybiczymi, cukrzycą, chorobami zakaźnymi oraz owrzodzeniami. Są również niezalecane tym osobom, które w danej chwili zmagają się z infekcją i bardzo wysoką gorączką.

Źródła
  1. E. Chojnowska, J. Malanowska-Mamrot, K. Jaskólski, Refleksoterapia stóp. Porady Lekarza Rodzinnego, Wydawnictwo Literat Henryk Płonczyński, Piastów 2018.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Popularne w kategorii Fitness
Ad

Najchętniej czytane

czy-cwiczenia-fizyczne-moga-poprawic-zdrowie-psychiczne
FitnessZdrowie psychiczne
1 min.
Czy ćwiczenia fizyczne mogą poprawić Twoje zdrowie psychiczne?
20.08.2021
dlaczego-warto-regularnie-cwiczyc-sprawdz-jak-aktywnosc-wplywa-na-Twoje-zdrowie
FitnessZdrowie
1 min.
Dlaczego warto regularnie ćwiczyć? Sprawdź, jak aktywność fizyczna wpływa na Twój organizm
01.09.2021
galwanizacja-na-czym-polega-ten-zabieg-rehabilitacyjny
Fitness
1 min.
Galwanizacja - na czym polega ten zabieg rehabilitacyjny?
27.07.2021
styl-motylkowy-co-daje-jakie-ma-zalety
Fitness
1 min.
Styl motylkowy – co daje? Jakie ma zalety? | Welbi.pl
17.09.2021

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.