Czym jest płaskostopie? W jaki sposób można je leczyć?

Angelika Janowicz

19.05.2021

Aktualizacja: 16.09.2021

Płaskostopie jest dosyć częstą wadą, którą obserwuje się u dzieci i dorosłych. Możesz ją podejrzewać, jeżeli twoja stopa nie ma naturalnych wysklepień, czyli jest całkowicie płaska. Deformację tego typu można skutecznie leczyć. Zobacz, jak się pozbyć płaskostopia.


plaskostopie-co-to-jest-jak-leczyc-jakie-sa-rodzaje
pexels.com

Co to jest płaskostopie?

Stopa człowieka jest zbudowana w taki sposób, aby nie dotykać podłoża całą swoją powierzchnią. Opiera się ona na 3 punktach: głowie pierwszej kości śródstopia, głowie piątek kości śródstopia oraz pięcie. Dzieje się tak ze względu na ułożenie kości. Wszystkie razem tworzą łuk. Taka budowa nie jest bez znaczenia. Dzięki niej ciężar ciała jest rozłożony równomiernie, ciało ma zapewnioną stabilizację, a podczas ruchów amortyzowane są wstrząsy.Stopa jest narażona na różnego rodzaju deformacje. Część z nich jest spowodowana czynnikami genetycznymi, związanymi z nieprawidłowościami w budowie lub funkcjonowaniu poszczególnych struktur (np. mięśni lub więzadeł). Inne są skutkiem codziennych zachowań. Jedną z wad stopy jest płaskostopie.

Płaskostopie spowodowane jest obniżeniem się łuków, które są fizjologicznie tworzone przez kości. W efekcie stopa staje się płaska i przylega do podłoża całą swoją powierzchnią. Taki stan prowadzi do różnego rodzaju zaburzeń, które upośledzają jej funkcje. Wyróżnia się płaskostopie poprzeczne i podłużne. Wada ta jest rozpoznawana przede wszystkim u dzieci, jednak może występować również u osób dorosłych.

Płaskostopie poprzeczne a podłużne

Płaskostopie poprzeczne rozpoznaje się, gdy dojdzie do obniżenia łuku poprzecznego. Znajduje się on z przodu stopy. W takiej sytuacji punktami podparcia stają się głowy drugiej i trzeciej kości śródstopia. Płaskostopie podłużne to efekt obniżenia przyśrodkowego łuku. Może mu towarzyszyć skierowanie pięty w bok. W efekcie stopa jest nie tylko płaska, ale także nieprawidłowo ustawiona. Prowadzi to do pojawienia się innych zaburzeń ze strony układu ruchu. Często mówi się, że na płaskostopie poprzeczne cierpią osoby, których obcasy w butach zdzierają się od strony wewnętrznej.

Jak rozpoznać płaskostopie?

Płaskostopie można rozpoznać dzięki komputerowemu badaniu stóp. Jest to nowoczesna metoda. Pacjent staje na specjalnej platformie, a komputer analizuje wszystkie punkty podparcia stopy, jej ustawienie oraz napięcie mięśni. Badania tego typu przeprowadzane są przez ortopedów, podologów oraz fizjoterapeutów.

Jakie są przyczyny płaskostopia?

Płaskostopie może być wadą wrodzoną. Jednak za jego pojawienie się odpowiadają także inne czynniki. Zalicza się do nich:

 • nadwagę i otyłość,

 • noszenie nieodpowiedniego obuwia,

 • zbyt duże obciążenia stóp,

 • choroby neurologiczne przebiegające z obniżonym napięciem mięśniowym,

 • schorzenia reumatyczne,

 • przebyte w przeszłości złamania kości w obrębie stóp.

Na skutek tych czynników dochodzi do zaburzenia funkcji mięśni, których zadaniem jest utrzymywanie struktur stopy w prawidłowej pozycji.

Płaskostopie fizjologiczne u dzieci

Ciekawostką jest, że dzieci rodzą się z płaskostopiem fizjologicznym. Jest to prawidłowy brak wysklepienia związany z kształtowaniem się stóp. Proces ten kończy się ok. 5 roku życia. Płaskostopie fizjologiczne nie powoduje zaburzeń chodu i jest bezbolesne.

Jak się pozbyć płaskostopia?

Istotną kwestią jest to, jak leczyć płaskostopie. Pierwszym krokiem jest udanie się do ortopedy. Specjalista wykona niezbędne badania oraz określi rodzaj wady. Ustali także, czy deformacje przyczyniły się do pojawienia innych zaburzeń. Leczenie płaskostopia polega na stosowaniu różnego rodzaju zabiegów fizjoterapeutycznych. Gimnastyka stóp pozwala poprawić napięcie mięśni. Osobom z tą wadą zaleca się:

 • chodzenie boso po różnych podłożach,

 • podnoszenie stopami różnego rodzaju przedmiotów,

 • chodzenie na palcach,

 • zwijanie ręcznika stopami,

 • zdejmowanie skarpetek samymi stopami bez użycia rąk.

Ćwiczenia na płaskostopie należy wykonywać codziennie. Tylko dzięki regularności można osiągnąć oczekiwane efekty. Dodatkowo polecane są inne formy aktywności. Powszechnie mówi się o zaletach pływania. Sposobem na płaskostopie są także indywidualne wkładki ortopedyczne. Osoby z nadwagą powinny natomiast dążyć do normalizacji masy ciała. Zdarza się, że powyższe metody nie przynoszą efektu. Wówczas konieczny jest zabieg chirurgiczny.

Do czego prowadzi płaskostopie?

Nieleczone płaskostopie zaburza prawidłowe funkcjonowanie stopy. Prowadzi ono do powstania innych wad i deformacji. Jedną z nich są haluksy. Ponadto dochodzi do nawracających stanów zapalnych więzadeł lub torebki stawowej. Ich objawy to ból, opuchnięte stopy, drętwienie, trudności z chodzeniem.

Źródła
 1. A. Srokowska i in., Nadwaga a płaskostopie u dzieci w wieku przedszkolnym – raport z badań, „Journal of Education, Health and Sport” 2015, nr 5(4), s. 380–404.

 2. T. Gaździk, Ortopedia i traumatologia. Podręcznik dla studentów medycyny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2002, s. 292.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Popularne w kategorii Fitness
Ad

Najchętniej czytane

czy-cwiczenia-fizyczne-moga-poprawic-zdrowie-psychiczne
FitnessZdrowie psychiczne
1 min.
Czy ćwiczenia fizyczne mogą poprawić Twoje zdrowie psychiczne?
20.08.2021
dlaczego-warto-regularnie-cwiczyc-sprawdz-jak-aktywnosc-wplywa-na-Twoje-zdrowie
FitnessZdrowie
1 min.
Dlaczego warto regularnie ćwiczyć? Sprawdź, jak aktywność fizyczna wpływa na Twój organizm
01.09.2021
galwanizacja-na-czym-polega-ten-zabieg-rehabilitacyjny
Fitness
1 min.
Galwanizacja - na czym polega ten zabieg rehabilitacyjny?
27.07.2021
styl-motylkowy-co-daje-jakie-ma-zalety
Fitness
1 min.
Styl motylkowy – co daje? Jakie ma zalety? | Welbi.pl
17.09.2021

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.