account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieBadania 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Czym jest ceruloplazmina i kiedy zbadać jej poziom?

Agata Muchowskalek. Wiktor Trela17.04.2024Aktualizacja: 17.04.2024

Ceruloplazmina to białko występujące we krwi, które jest głównym transporterem miedzi. Jej badanie stosuje się m.in. w diagnostyce i monitorowaniu choroby Wilsona, polegającej na nieprawidłowym przyswajaniu i gromadzeniu miedzi przez organizm. Zobacz, kiedy należy wykonać badanie poziomu ceruloplazminy i jak interpretować jego wyniki.


ceruloplazmina-co-to-za-badanie-kiedy-je-wykonac
Pixabay.com

Polecane

jaki-jest-prawidlowy-poziom-cukru-we-krwi-jak-go-obnizyc
Zdrowie
1 min.
Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi? Jak go obniżyć?
30.11.2021
pasozyty-ludzkie-jak-je-wykryc-i-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Pasożyty ludzkie - jak je wykryć i jak leczyć?
19.11.2021
podstawowe-badania-krwi-co-obejmuja-jakie-zrobic
Zdrowie
2 min.
Podstawowe badania krwi - co obejmują? Jakie zrobić?
31.10.2021
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
Spis treści
 1. Ceruloplazmina – charakterystyka
 2. Ceruloplazmina – normy
 3. Ceruloplazmina a choroba Wilsona
 4. Kiedy wykonać badanie ceruloplazminy?
 5. Leczenie niewłaściwego poziomu ceruloplazminy

Ceruloplazmina – charakterystyka

Ceruloplazmina jest glikoproteiną (białko związane z cukrem) obecną we krwi człowieka. Jest to główny transporter jonów miedzi w organizmie. Ceruloplazmina wiąże miedź i pomaga jej przemieszczać się z przewodu pokarmowego do wątroby, a następnie do innych tkanek, takich jak mózg czy mięśnie. Ponadto, ceruloplazmina odgrywa rolę w metabolizmie żelaza oraz funkcjonowaniu układu odpornościowego. 

Ceruloplazmina – normy

Normy dla ceruloplazminy wynoszą zazwyczaj 200–400 mg/l. Wartości referencyjne mogą się różnić w zależności od laboratorium. 

Niski poziom ceruloplazminy często wskazuje na różne choroby, takie jak choroba Wilsona (genetyczna choroba metaboliczna charakteryzująca się nadmiarem miedzi w organizmie) lub niedobór miedzi. Może również wystąpić w wyniku niedożywienia, niedokrwistości, marskości wątroby, chorób zapalnych lub przewlekłej niewydolności nerek.

Wysoki poziom ceruloplazminy nierzadko jest związany z chorobami zapalnymi, takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty układowy, choroba Crohna lub przewlekłe stany zapalne w organizmie. 

Ceruloplazmina a choroba Wilsona

Ceruloplazminy nie da się pomylić z chorobą Wilsona, jest z nią jednak ściśle związana. Choroba Wilsona jest schorzeniem metabolicznym. Dochodzi w nim do gromadzenia się miedzi w organizmie – głównie w wątrobie, ale także w innych narządach takich jak mózg, rogówka czy nerki. Jest ona spowodowana mutacją w genie ATP7B, odpowiedzialnym za kontrolę transportu miedzi. Mutacja w tym genie powoduje nieprawidłowy transport tego pierwiastka, co prowadzi do jego gromadzenia się w narządach i powoduje uszkodzenia tkanek.

Choroba Wilsona jest dziedziczna, co oznacza, że jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Jeżeli obaje z rodziców jest bezobjawowymi nosicielami mutacji genetycznej, istnieje 25% szans na to, że dziecko odziedziczy chorobę.

Objawy choroby Wilsona różnią się w zależności od tego, w których narządach gromadzi się miedź. Te różnice powodują, że często mylona jest z innymi chorobami i trudno ją zdiagnozować. Typowe objawy choroby Wilsona to:

 • zaburzenia neurologiczne,

 • drżenie rąk,

 • problemy z mową,

 • zaburzenie koordynacji,

 • padaczka,

 • zaburzenia psychiczne,

 • zmiany nastroju,

 • problemy z koncentracją i pamięcią,

 • problemy z wątrobą,

 • zapalenie wątroby,

 • marskość wątroby,

 • zmiany w rogówce (pierścień Kaysera-Fleischera),

 • zaburzenia widzenia,

 • zaburzenia metaboliczne,

 • niedokrwistość,

 • zmiany skórne,

 • wypadanie włosów.

Diagnostyka choroby Wilsona opiera się na analizie objawów, wyników badań krwi i moczu oraz testach genetycznych. Istnieją również specjalistyczne badania obrazowe, takie jak rezonans magnetyczny lub biopsja wątroby, które mogą pomóc w potwierdzeniu rozpoznania.

Leczenie choroby Wilsona polega na usunięciu związanej już miedzi, ułatwienie wydalania miedzi z moczem oraz blokowania wchłaniania miedzi. W wybranych przypadkach konieczne bywa nawet przeszczepienie wątroby.

Wczesne wykrycie i leczenie choroby Wilsona są kluczowe dla uniknięcia powikłań i poprawy jakości życia pacjentów. Nieleczona będzie sukcesywnie niszczyć narządy, co może doprowadzić do groźnych chorób, a nawet śmierci. 

Aby mieć swoje zdrowie pod kontrolą, warto zapewnić sobie łatwy i szybki dostęp do usług medycznych. W tym celu można wykupić jeden z pakietów Polisy Zdrowie Welbi, np. OCHRONA COMPLEX. Dzięki niemu już od 119 zł miesięcznie można:

 • skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu w ciągu 24 godzin i ze specjalistą w ciągu przeważnie 3 dni roboczych,

 • zrobić badania laboratoryjne, obrazowe i czynnościowe z listy dla danego pakietu bez dodatkowych kosztów i w krótkim czasie, w tym badanie poziomu ceruloplazminy,

 • skorzystać z innych usług medycznych dostępnych w danym pakiecie, np. szczepień ochronnych przeciwko grypie czy profilaktycznego przeglądu zdrowia raz do roku.

Dostawcą Polisy Zdrowie Welbi jest TU Zdrowie. To firma funkcjonująca na rynku już przeszło 13 lat. Im szerszy pakiet ubezpieczenia wybierzesz, tym więcej lekarzy i usług będzie do Twojej dyspozycji. Podstawową wersję ubezpieczenia wykupisz już od 69 zł. Nie musisz martwić się o dostępność lekarzy i czekać w długiej kolejce do specjalisty. Będziesz mieć dostęp do placówek współpracujących z ubezpieczycielem w całej Polsce. Zamów na Welbi ofertę i sprawdź, jak Polisa Zdrowie Welbi może wesprzeć Cię w zachowaniu zdrowia lub powrocie do pełni sił.

Kiedy wykonać badanie ceruloplazminy?

Badanie na stężenie ceruloplazminy należy wykonać wtedy, gdy w Twojej rodzinie pojawiły się przypadki choroby Wilsona. Wskazaniem będą też: objawy zaburzeń neurologicznych i hematologicznych, zmiany skórne, problemy ze wzrokiem bądź schorzenia wątroby niewynikające z innych chorób.

Badanie ceruloplazminy jest przeprowadzane na podstawie pobranej próbki krwi. Badanie należy wykonać na czczo. Decyzję o wykonaniu tego badania podejmuje zazwyczaj lekarz na podstawie Twoich objawów i historii medycznej.

Leczenie niewłaściwego poziomu ceruloplazminy

Jeśli niski poziom ceruloplazminy wynika z niedoboru miedzi, zastosuj suplementację miedzi w diecie lub za pomocą leków. Lekarz zaleci dodatkowo regularne spożywanie żywności bogatej w miedź, takiej jak orzechy, nasiona, owoce morza, a także produktów mlecznych, mięsa i drobiu.

W przypadku wysokiego poziomu ceruloplazminy, mogą być konieczne dodatkowe badania i leczenie. Wysoki poziom ceruloplazminy bywa związany z chorobami wątroby, takimi jak marskość, zapalenie lub nowotwór. Wtedy konieczne będzie leczenie odpowiedniego schorzenia. O jego formie zadecyduje lekarz prowadzący.

Źródła
 1. J. Płatek, Udział metaloprotein zawierających miedź, cynk lub żelazo w patogenezie zmian narządowych w nadciśnieniu tętniczym, wyd. Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2015.
 2. E. Langwińska-Wośko, Zmiany patomorfologiczne i patofizjologiczne układu wzrokowego, jako wyraz neurodegeneracji w przebiegu choroby Wilsona, wyd. Warszawski Uniwersytet Medyczny, Warszawa 2015.
 3. J. Lilley, Jak samodzielnie usunąć z organizmu metale ciężkie, Vital, Białystok 2021.
Author Agata Muchowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
ugryzienie-baka-jak-wyglada-co-zrobic
Zdrowie
2 min.
Ugryzienie bąka - jak wygląda? Co zrobić?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
bilans-szesciolatka-kiedy-nalezy-go-wykonac
Zdrowie
1 min.
Bilans sześciolatka – kiedy jest przeprowadzany i co obejmuje?
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.