account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 2 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Choroby oczu i higiena narządu wzroku

Emilia Kruszewskalek. Wiktor Trela24.01.2022Aktualizacja: 10.04.2024

Choroby oczu mogą rozwinąć się u dzieci i osób dorosłych. Wiele ze schorzeń ma podłoże genetyczne, a rozwojowi niektórych sprzyjają choroby ogólnoustrojowe. Jak się objawiają schorzenia i jak dbać o wzrok, aby zapobiegać ich rozwojowi?


choroby-oczu-jakie-sa-najczestsze
unsplash.com

Polecane

oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
co-najlepiej-jesc-na-uchylki-jelita-grubego
Zdrowie
1 min.
Co najlepiej jeść na uchyłki jelita grubego?
24.01.2022
Spis treści
 1. Jak dbać o higienę narządu wzroku?
 2. Dieta zdrowych oczu
 3. Choroby oczu
 4. Objawy zaburzenia widzenia
 5. Daltonizm
 6. Astygmatyzm - najczęściej diagnozowana wada wzroku
 7. Akomodacja

Jak dbać o higienę narządu wzroku?

Jak poprawić wzrok i zadbać o higienę oczu? Nabycie prawidłowych nawyków dbania o oczy przełoży się na ich zdrową kondycję i może skutecznie zapobiec lub zahamować rozwój wady wzroku i innych schorzeń. Profilaktykę warto zacząć od robienia regularnych przerw w pracy przy komputerze. O odpoczynek należy również dbać w przypadku długotrwałego korzystania ze smartfona i tabletu. Szczególnie szkodliwe dla oczu jest emitowane przez urządzenia światło niebieskie, które niszczy strukturę oka. Dbanie o zdrowy wzrok to również pełnowartościowa i zbilansowana dieta. Pozytywnie na jakość widzenia i kondycję oczu działa sen i czas odpoczynku, który organizm wykorzystuje na regenerację. Należy pamiętać o zabezpieczaniu oczu przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Po okulary przeciwsłoneczne powinniśmy sięgać przez cały rok, również zimą. Korzystne działanie wspomagające zdrowie oczu to również regularne nawilżanie ich za pomocą kropel. Powinny je stosować osoby pracujące przy komputerze i spędzające długie godziny w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Polecamy

problemy-ze-wzrokiem-ktorych-nie-mozna-ignorowac
Zdrowie

Problemy ze wzrokiem, których nie można ignorować

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów człowieka. Odpowiada za odbiór 80% informacji z otoczenia i warunkuje nie tylko sposób w jaki postrzegamy rzeczywistość, ale także to jak w niej funkcjonujemy. Z uwagi na złożoną budowę ludzkiego oka jego choroby mogą mieć różne podłoże i najczęściej przyjmują postać zaburzenia lub ograniczenia pola widzenia.

Redakcja29.10.2021

Dieta zdrowych oczu

Suchość, uczucie piasku w oczach i zaczerwienienie spojówek może być również skutkiem niewystarczającego wypijania płynów. Nawilżanie organizmu od wewnątrz jest podstawowym warunkiem prawidłowego funkcjonowania narządów, w tym również oczu. Za pomocą dobrze skomponowanej diety możemy wzmacniać wzrok i dbać o zdrową kondycję oczu. W diecie nie może więc zabraknąć składników wspomagających funkcjonowanie narządu wzroku. Niezbędne witaminy na wzrok to m.in.: A, C, D, E i K. Wspierają one procesy regeneracji komórek, hamują działanie wolnych rodników, zapobiegają zwyrodnieniu plamki żółtej i chronią przed tzw. kurzą ślepotą. Pozytywne działanie na funkcjonowanie wzroku mają również cynk i luteina. Regularnie spożywane zmniejszają ryzyko rozwoju zaćmy i poprawiają ostrość widzenia.

Choroby oczu

Najpopularniejsze choroby oczu to m.in.:

 • Jęczmień pod okiem i na powiece ma postać niewielkiego guzka z ropną treścią. Powstaje na skutek zakażenia bakteryjnego i sprzyja mu nieodpowiednia higiena. Może ustąpić samoistnie po kilku dniach. W leczeniu stosuje się okłady ocieplające chorobowo zmienione miejsce oraz antybiotyki.

 • Zapalenie spojówek objawia się mocno czerwonymi oczami i świądem. Wraz z rozwojem schorzenia może wystąpić łzawienie lepką wydzieliną. Zapalenie spojówek powstaje na skutek zakażenia wirusowego lub bakteryjnego. Schorzenie utrzymuje się do dwóch tygodni. Najczęściej leczone jest za pomocą środków antyhistaminowych. W zaawansowanej postaci bakteryjnego zapalenia niezbędne jest podanie antybiotyku.

 • Reakcje alergiczne powstają na skutek kontaktu z alergenami - pyłkami, kurzem, sierścią, pleśnią. Alergia objawia się swędzeniem oczu, zaczerwienieniem, łzawieniem, wrażeniem piasku pod powiekami. Często po przebudzeniu występuje opuchlizna górnej powieki.

 • Zespół suchego oka jest uciążliwą dolegliwością, polegającą na czasowym braku zdolności oczu do produkcji potrzebnej ilości łez. Skutkiem jest wysychanie spojówki, co powoduje zaczerwienienie, świąd i pieczenie oczu.

 • Zaćma to schorzenie rozwijające się najczęściej u osób starszych. Charakteryzuje się mętnością spojówki, przez którą widzenie jest zamglone. Wśród przyczyn zaćmy wskazuje się również ubogą dietę, palenie papierosów, uwarunkowania genetyczne i ekspozycję na promieniowanie słoneczne. Leczenie zaćmy jest operacyjne.
  Występowanie chorób oczu jest uwarunkowane wieloma czynnikami, m.in.: genetyką, wiekiem, brakiem odpowiedniej higieny oczu, występowaniem chorób ogólnoustrojowych.

Objawy zaburzenia widzenia

Pogorszenie wzroku zwykle następuje stopniowo i może wskazywać na różne choroby, zarówno ogólnoustrojowe (cukrzycę, miażdżycę, choroby układu krążenia), jak i rozwijające się wady wzroku. Objawom często towarzyszą ból głowy, konieczność mrużenia oczu i uczucie zmęczenia wzroku. Dolegliwością, która powinna skłonić do wizyty u okulisty, jest rozmazywanie się obrazu z daleka lub bliska. Objaw ten może wskazywać na dwie najpopularniejsze wady wzroku - krótkowzroczność lub dalekowzroczność. Wady wzroku rozwijają się zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Pojawiające się po 40. roku życia wskazują na tzw. starcze wady wzroku i wynikają ze starzenia się organizmu. Mówimy wówczas o presbiopii. Pojawiające się objawy nie powinny być lekceważone, gdyż mogą prowadzić do pogłębiania się wady lub nieodwracalnych zmian w oku. Przyczyną wady wzroku jest utrata elastyczności i prawidłowego funkcjonowania mięśni akomodacyjnych oczu, które sprzyjają zmianie kształtu soczewki.

Jedną z poważniejszych chorób oczu jest jaskra. Charakterystyczne w jej przebiegu są ciemne obwódki wokół światła i widzenie jak przez dziurkę od klucza. Przyczyną choroby jest wysokie ciśnienie w oku, spowodowane zaburzeniami w produkcji i transporcie cieczy wodnistej. Rozwojowi jaskry sprzyjają stres, niskie ciśnienie tętnicze, częste bóle głowy. Choroba w dużym stopniu jest uwarunkowana genetycznie. Częściej pojawia się u osób z wadą krótkowzroczności, jednak chorują na nią również osoby niemające wad wzroku.

Daltonizm

Daltonizm jest wadą, w której narząd wzroku nie rozpoznaje barwy zielonej i nie rozróżnia od siebie barwy czerwonej, pomarańczowej i żółtej. Przyczyną schorzenia jest nieprawidłowa budowa siatkówki. Daltonizm częściej dotyka mężczyzn. Choroba ma podłoże genetyczne, a za jej rozwój odpowiada gen chromosomu X. Wśród innych przyczyn wskazuje się poważne urazy głowy czy działanie leków. Daltonizm przybiera różne stopnie nasilenia. W zaawansowanym stadium daltonista całkowicie nie odróżnia koloru czerwonego i zielonego. Diagnoza daltonizmu zwykle stawiana jest w wieku dziecięcym podczas testu graficznego. Leczenie polega na stosowaniu specjalnych okularów korygujących kolory i ma ono zastosowanie tylko w łagodnych przypadkach daltonizmu.

Astygmatyzm - najczęściej diagnozowana wada wzroku

Czym jest astygmatyzm? To jedna z najczęściej diagnozowanych wad wzroku, która polega na widzeniu obrazu niepunktowego, czyli takiego, w którym niektóre z linii prostych są rozmazane lub niewidoczne. Wada ta powstaje w wyniku zniekształcenia soczewki ocznej. Schorzenie ujawnia się zarówno w wieku dziecięcym, jak i u osób dorosłych. Pojawieniu się astygmatyzmu sprzyjają czynniki genetyczne. Wada objawia się rozmazywaniem się obrazu z dali i bliży. Leczenie astygmatyzmu polega na używaniu okularów korekcyjnych, soczewek kontaktowych. W zaawansowanych przypadkach zaleca się zabieg chirurgiczny.

Akomodacja

Akomodacja oka, nazywana też nastawnością, jest umiejętnością płynnej zmiany ostrości na obraz widziany w oddali lub bliży. Wynika z kształtu soczewki i skurczów mięśnia rzęskowego. W niektórych przypadkach dochodzi jednak do zaburzeń akomodacji, czyli zmian w budowie soczewki. Oko tracące zdolność akomodacji ma trudność w szybkim wyostrzaniu obrazu, poprzez „przerzucanie” patrzenia z bliży w dal. Rozwojowi wady sprzyja wiek. U osób starszych często dochodzi do całkowitego zanikania zdolności akomodacji. Schorzeniu sprzyjają również choroby ogólnoustrojowe, wady wzroku, powikłania chorób wieku dziecięcego, urazy głowy.

Obawiasz się chorób oczu, ponieważ przez wiele godzin pracujesz przy komputerze, co może prowadzić do wystąpienia wad wzroku? Jeśli chcesz mieć możliwość szybkiej konsultacji z lekarzem w sytuacji, gdy doświadczysz pogorszenia widzenia, rozważ zakup Polisy Zdrowie Welbi. To prywatne ubezpieczenie medyczne, którego ofertę można zamówić na Welbi. W ramach wybranego pakietu możesz mieć dostęp nawet do 39 specjalistów (w tym okulisty) oraz do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, a także nawet do blisko 300 badań, w tym np. badania dna oka, ostrości widzenia, adaptacji do ciemności. 

Zamów ofertę na Welbi. Dowiedz się, z jakich usług medycznych i na jakich zasadach można korzystać w ramach wybranego przez Ciebie pakietu tego prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Źródła
 1. R.A. Harper, R.C. Allen, Okulistyka, Edra Urban&Partner, 2020.
 2. J. Czajkowski, Profilaktyka zdrowotna narządu wzroku, Górnicki, 2020.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
czym-przemywac-oczy-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Czym przemywać oczy? Domowe sposoby na skuteczne zwalczanie problemów z oczami
02.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.