account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Daltonista - kto to taki i jak widzi kolory?

Marta Drzazga24.01.2022Aktualizacja: 10.04.2024

Daltonizm to wada wzroku spowodowana nieprawidłową budową siatkówki oka. Osoby dotknięte tą przypadłością najczęściej mylą kolor czerwony i zielony, choć zdarzają się takie, które widzą wszystko w czarno-białych barwach. Problem ten jest dziedziczny i dotyka głównie męskiej części społeczeństwa. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o daltonistach.


daltonista-kto-to-jak-widzi-jakie-sa-przyczyny
pexels.com

Polecane

skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
Spis treści
 1. Kto to jest daltonista?
 2. Jakie są przyczyny daltonizmu?
 3. Jakie kolory widzi daltonista?
 4. Jak diagnozować daltonizm?
 5. Daltonizm - czy to da się leczyć?

Kto to jest daltonista?

Daltonista to osoba dotknięta wadą wzroku polegającą na nieprawidłowym widzeniu barw. Często uważa się, że daltonizm uniemożliwia widzenie jakichkolwiek barw, jednak jest to błędne przekonanie - zaburzenie polega na niewłaściwym rozróżnianiu niektórych kolorów. Daltonistami najczęściej są panowie. Szacuje się, że z tym problemem zmaga się jeden na ośmiu mężczyzn i jedna na sto kobiet. Wada jest przekazywana w genach, choć daltonizm może być też nabyty na skutek np. urazu głowy, w którym ucierpiał nerw wzrokowy. Pierwszym zdiagnozowanym daltonistą był angielski fizyk i chemik John Dalton, żyjący na przełomie XVIII i XIX wieku. To właśnie on zorientował się, że widzi niektóre kolory inaczej niż ludzie z jego otoczenia. Żaden lekarz nie potrafił wyjaśnić, dlaczego zielony jest widziany przez niego jako czerwony. Jednak Dalton dokładnie opisał swoją przypadłość i dopiero przyszłe pokolenia wyjaśniły problem, który - jak się później okazało - dotyka tysiące ludzi na całym świecie.

Jakie są przyczyny daltonizmu?

Daltonizm to zaburzenie percepcji wzrokowej w zakresie postrzegania barw. Jest to wada wzroku, która wynika z nieprawidłowej budowy siatkówki. Nauka dowiodła to dopiero w 1994 roku - naukowcy z Londyńskiego Instytutu Okulistycznego dostrzegli, że siatkówka oka daltonisty nie zawiera jednego z trzech fotoreceptorów, który jest odpowiedzialny za rozróżnianie koloru czerwonego. Chorobę tę przekazuje się z pokolenia na pokolenie - „gen daltonizmu” jest zlokalizowany w chromosomie X. Zdarza się jednak, że informacja w kodzie genetycznym nie daje specyficznych objawów. Zaburzenie to można zdiagnozować już we wczesnym dzieciństwie, kiedy bada się zdolność maluchów do rozpoznawania kształtów i barw. Może być też tak, że problemy w rozróżnianiu kolorów są związane z chorobami przewlekłymi, takimi jak np. cukrzyca, albo są efektem ubocznym stosowania niektórych leków.

Jakie kolory widzi daltonista?

Według błędnego przekonania daltonizm jest utożsamiany ze ślepotą barw, jednak tylko jedna odmiana tej wady sprawia, że świat zupełnie traci kolory. Są trzy rodzaje daltonizmu:

 • Dichromatyzm - to najbardziej powszechna odmiana tej wady, która zaburza prawidłowe rozróżnianie koloru czerwonego lub zielonego. Pozostałe kolory są postrzegane normalnie.

 • Trichromatyzm - polega na różnicy w czułości czopków w siatkówce oka. Ta cecha budowy siatkówki powoduje, że niektóre barwy są widziane jako mniej nasycone. Jednak widzenie podstawowych kolorów jest w normie.

 • Monochromatyzm - tak nazywa się skrajna forma daltonizmu, na którą na szczęście cierpi niewielki procent osób. Ta przypadłość pozwala rozróżniać tylko biel i czerń.

Jak diagnozować daltonizm?

Daltonizm diagnozuje się w dzieciństwie podczas okresowych badań okulistycznych. W tym celu wykorzystuje się specjalnie przygotowany test graficzny, tzw. tablice Ishihary. Dziecko ogląda liczby, które składają się z kółek, oraz tła w różnych kolorach, a jego zadaniem jest rozróżnienie barw. Jeśli potrzebna jest dokładniejsza diagnoza, okuliści sięgają po anomaloskop, który pomaga bez wątpliwości rozpoznać wadę. Daltoniści z reguły nie mają innych problemów ze wzrokiem niż zaburzone postrzeganie barw.

Daltonizm - czy to da się leczyć?

Daltoniści - podobnie jak osoby daleko- i krótkowidzące - zastanawiają się, jak poprawić wzrok. Niestety, całkowite wyleczenie tej wady nie jest możliwe, jednak współczesna okulistyka daje możliwość skorygowania nieprawidłowego widzenia barw za pomocą specjalnych soczewek. Dzięki takim okularom możliwe jest prawidłowe rozróżnianie koloru zielonego i czerwonego oraz rozpoznawanie ich właściwego nasycenia. Niestety, daltoniści cierpiący na monochromatyzm nie mogą liczyć na pomoc okulistów. Nadzieją dla osób ze skrajnym zaburzeniem widzenia barw może być terapia genowa. Metoda ta jest dopiero w fazie opracowywania i nie weszła jeszcze do powszechnej praktyki leczenia daltonizmu. Można przypuszczać, że będzie to skuteczne, ale również bardzo drogie lekarstwo. Dzięki odpowiednio dobranym okularom daltoniści mogą bezpiecznie funkcjonować w społeczeństwie. Nie mniej jednak nie są dopuszczani do takich zawodów, jak pilot, maszynista czy kierowca. Powodem jest oczywiście problem w rozróżnianiu kolorów sygnalizacji świetlnej i zwiększone ryzyko wypadku.

Jeśli zaobserwujesz u swojego dziecka jakiekolwiek niepokojące objawy wskazujące na odziedziczenie daltonizmu, nie zwlekaj – niezwłocznie udaj się z nim do okulisty. A jeśli nie chcesz czekać w długich kolejkach, rozważ zakup Polisy Zdrowie Welbi. To prywatne ubezpieczenie medyczne, którego ofertę możesz zamówić na Welbi.

Jeśli podpiszesz umowę i opłacisz składkę (w ramach pakietu OCHRONA COMPLEX lub OCHRONA GOLD), będziesz mieć możliwość umówienia dziecka na wizytę u okulisty w gabinecie, a na konsultację będziesz czekać nie dłużej niż 3 dni robocze. W ramach wybranego pakietu otrzymasz też dostęp do badań okulistycznych, np. badania ostrości widzenia, dna oka, adaptacji do ciemności.

Zamów ofertę. Dowiedz się, co możesz zyskać, wybierając jeden z dostępnych pakietów.

Źródła
 1. M. Korendo i in., Analiza i synteza wzrokowa, Wydawnictwo WiR, Kraków 2020.
 2. A. Zausznica, Nauka o barwie, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2019.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
ugryzienie-baka-jak-wyglada-co-zrobic
Zdrowie
2 min.
Ugryzienie bąka - jak wygląda? Co zrobić?
24.01.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
czym-przemywac-oczy-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Czym przemywać oczy? Domowe sposoby na skuteczne zwalczanie problemów z oczami
02.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.