czerwone-oczy-jakie-sa-przyczyny-jak-leczyc
pixabay.com

Polecane

zielona-bakteria-na-paznokciu-leczenie-domowe
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
regeneracja-watroby-ile-trwa-jak-ja-wspomoc
Zdrowie
1 min.
Co regeneruje wątrobę? Jak szybko ją odbudować?
19.05.2021
jakie-sa-domowe-sposoby-na-zatkane-ucho
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na zatkane ucho?
24.01.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022

Czerwone oczy - przyczyny niezwiązane z chorobami

Zaczerwienione oczy to powszechna dolegliwość, która jest najczęściej wynikiem rozszerzenia się naczyń krwionośnych spojówki lub twardówki. Bywa ono związane zwykle z przemęczeniem. Jeśli charakter Twojej pracy lub hobby obejmuje długie siedzenie przed komputerem czy też innego rodzaju monitorem, np. telewizora czy tabletu, a także czytanie książek, długie podróże samochodem lub też inne aktywności prowokujące nadmierną eksploatację oczu, narażasz się na nieprzyjemne dolegliwości nie tylko ze strony gałek, ale też powiek. Czynności sprzyjające obniżeniu częstotliwości mrugania powodują wysychanie i podrażnienie aparatu wzroku, dlatego dodatkowo możesz zauważyć opuchnięte oczy czy doświadczyć łzawienia, kłucia czy uczucia piasku pod powieką. Z tych samych powodów również Twoje dzieci mogą czasem doznać nieprzyjemnego stanu tego typu. Zaczerwienione oko u dziecka bywa nierzadko związane z długą nauką i odrabianiem lekcji, zwłaszcza wieczorem przy nieodpowiednim świetle i w późnych godzinach. Czerwone oczy często stanowią efekt nieprzespanej nocy zarówno u dorosłych, jak i młodzieży. Duże znaczenie ma także spożycie uprzedniego wieczoru alkoholu czy innych używek, np. środków odurzających różnego rodzaju. Wśród przyczyn wymienia się także urazy mechaniczne, takie jak długie tarcie oka, podrażnienie spojówki pyłem, kurzem czy też dymem oraz załamanie rzęsy. Swędzące oczy w kącikach lub centralnie może też wywołać źle dobrana czy zamocowana soczewka kontaktowa.

Przekrwione oczy - przyczyny chorobowe

Zdarza się, że czerwone białko oka bywa przejawem toczących się zmian chorobowych o różnej etiologii w obrębie tkanek oka, oczodołu, a nawet innych okolic ciała. Czerwone spojówki to jeden z charakterystycznych objawów zespołu suchego oka. Schorzenie polega na zaburzeniu wydzielania łez lub nadmiernym parowaniu filmu łzowego. Może być ono uwarunkowane wieloma czynnikami, m.in. zanieczyszczonym pyłami czy spalinami środowiskiem, lekami, suchym powietrzem czy zaburzeniami hormonalnymi, dotyczącymi zwłaszcza obniżenia poziomu estrogenu. Jedną z chorób, która również powoduje czerwone oko, jest alergia na pyłki. Możesz ją szczególnie podejrzewać i zgłosić się na badania w tym kierunku, jeśli objawy dokuczają Ci okresowo, zwłaszcza w sezonie pylenia traw i drzew. Równie nieprzyjemne bywa niealergiczne zapalenie spojówek, u którego podłoża stoi infekcja, np. bakteryjna lub wirusowa. Oprócz objawu, jakim jest czerwone białko oka, możesz zauważyć też światłowstręt i ropną wydzielinę wydobywającą się z kącika. Zaczerwienienie może też powodować jaskra, zwłaszcza jej niespodziewany atak, który pojawia się w towarzystwie ostrego bólu głowy i pogorszenia jakości widzenia. Nieprzyjemny stan związany ze zmianą koloru oka pojawia się też w przebiegu wielu chorób dotyczących samego narządu wzroku, takich jak zapalenie i owrzodzenie rogówki, półpasiec oczny, jęczmień, wylew podspojówkowy czy odwinięcie powieki. To także często objaw towarzyszący nadciśnieniu tętniczemu krwi i cukrzycy.

Co na czerwone oczy?

Czerwone, przekrwione oko wymaga Twojej szczególnej uwagi. Nie lekceważ nawet najmniejszego dyskomfortu z jego strony. W zależności od źródła problemu zastosujesz inne metody. Jeśli Twoja przypadłość związana jest z przemęczeniem, musisz trochę zwolnić i zapewnić sobie odpoczynek. Przede wszystkim rób częstsze przerwy w czytaniu i zadbaj o odpowiednie oświetlenie. W międzyczasie czy po przebudzeniu wykonaj zimny okład na oczy lub rumiankowy kompres. Zaczerwienione oczy od komputera ukoisz kroplami do oczu oraz wzbogacając dietę o produkty bogate w witaminy A i E oraz cynk. Możesz również wymienić monitor lub telewizor na model z filtrem światła niebieskiego. W mieszkaniu lub biurze zainstaluj nawilżacz i oczyszczacz powietrza, jeśli to możliwe. Kiedy masz czerwone oczy, nieprzyjemne dolegliwości złagodzisz lodowym masażem. W tym celu potrzebna Ci będzie tylko kostka lodu. Jeśli nie masz dostępu do lodu, możesz przemyć twarz zimną, bieżącą wodą. Natomiast w przypadku jęczmienia wykonaj rozgrzewający masaż, który przyspieszy perforację grudkowatej zmiany. Pamiętaj, żeby zabieg wykonywać z góry na dół, jeśli jęczmień jest na górnej powiece, z kolei z dołu do góry, jeśli wykwit znajduje się na dolnej. Jeśli zaczerwienione oko ma podłoże alergiczne lub infekcyjne, niezbędne mogą okazać się leki przeciwhistaminowe lub antybiotyki.

Źródła
  1. A. Len i in., Anatomia i fizjologia narządu wzroku, Górnicki Wydawnictwo Medyczne, Wrocław 2010.
  2. H. Małecka, Zapalenie spojówek, Medycyna Rodzinna, 2007 nr 1.
  3. M.H. Niżankowska, Okulistyka. Podstawy kliniczne, PZWL, Warszawa 2007.
Tagi
Wzrok

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
  • specjalistyczna porada
  • przedłużenie recepty
  • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

grzybica-po-antybiotyku-jak-jej-uniknac-objawy
Zdrowie
1 min.
Jak uniknąć grzybicy po antybiotyku?
30.05.2022
odbijanie-sie-jakie-sa-przyczyny-jak-sie-go-pozbyc
Zdrowie
2 min.
Odbijanie się - jakie są przyczyny? Jak się go pozbyć?
24.01.2022
kifoza-co-to-jest-jakie-sa-rodzaje-jak-ja-leczyc
Zdrowie
1 min.
Kifoza – co to jest i co warto o niej wiedzieć?
19.05.2021
goraca-kapiel-na-przeziebienie-najlepsze-rozwiazanie
Zdrowie
1 min.
Czy gorąca kąpiel pomaga na przeziębienie?
02.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.