account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Astygmatyzm - objawy i leczenie dysfunkcji

Emilia Kruszewska24.01.2022Aktualizacja: 10.04.2024

Zamglony i nieostry obraz często jest objawem astygmatyzmu. Dysfunkcja występuje jako samodzielna wada wzroku lub wraz z krótkowzrocznością. Początkowo objawia się bólem głowy. Sprawdź, dlaczego nie powinieneś bagatelizować dolegliwości. Jak można leczyć astygmatyzm?


co-to-jest-astygmatyzm-na-czym-polega
pexels.com

Polecane

skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
Spis treści
 1. Czym jest astygmatyzm i co go powoduje?
 2. Objawy astygmatyzmu
 3. Rodzaje astygmatyzmu
 4. Sposoby leczenia astygmatyzmu
 5. Profilaktyka zdrowia wzroku

Czym jest astygmatyzm i co go powoduje?

Astygmatyzm, znany też jako niezborność oka, jest wadą wzroku, w wyniku której na siatkówce oka powstaje obraz niepunktowy, powodujący rozmywanie widzianego obrazu. Dysfunkcja rozwija się w strukturze siatkówki, w której wpadające światło nie rozprasza się równomiernie. Rozwijający się astygmatyzm powoduje znaczne pogorszenie wzroku, a jeśli występuje np. z krótkowzrocznością, nasila wadę. Dysfunkcja jest dziedziczna.

Objawy astygmatyzmu

Diagnostyka astygmatyzmu opiera się na ustaleniu występowania następujących objawów:

 • niektóre z widzianych linii są jaśniejsze i ostrzejsze,

 • zamglenie oddalonego obrazu,

 • częste pieczenie oczu,

 • szybkie zmęczenie wzroku.

Rozwijający się astygmatyzm powoduje ból głowy, chroniczne zmęczenie i konieczność mrużenia oczu w celu wyostrzenia znajdującego się w oddali obrazu. Nieleczona dysfunkcja nasila objawy, znacznie pogarszając komfort życia. Podejrzenie astygmatyzmu należy koniecznie skonsultować z lekarzem okulistą, gdyż nie każde zamglone lub rozmyte widzenie wskazuje na dysfunkcję. Do diagnostyki wady niezbędne jest przeprowadzenie badań i testów.

Rodzaje astygmatyzmu

Podstawowy podział astygmatyzmu wyróżnia dysfunkcję regularną prostą i astygmatyzm regularny odwrotny. Kliniczna klasyfikacja zaburzenia wskazuje na podział schorzenia z uwzględnieniem współwystępującej wady wzroku, np. astygmatyzm krótkowzroczny, nadwzroczny, mieszany. Podział dysfunkcji opracowuje się na podstawie zmienionych struktur budowy oka i mocy wady wzroku.

Charakterystyka astygmatyzmu jest różnorodna również ze względu na wiek pacjenta. W wieku niemowlęcym diagnozuje się astygmatyzm odwrotny. U pacjentów w wieku od 20 do 40 lat dysfunkcja ma charakter niestabilny, czemu towarzyszą nasilone, a następnie wyciszone objawy. Wówczas obserwuje się astygmatyzm prosty, który z czasem zmienia się w astygmatyzm rogówkowy. U osób starszych natomiast astygmatyzm przyjmuje formę stabilną.

Sposoby leczenia astygmatyzmu

Astygmatyzm jest dysfunkcją, którą w łatwy sposób da się korygować okularami i torycznymi soczewkami kontaktowymi (soczewki wyposażone w kilka stref stabilizacji obrazu). Leczeniu podlega zaburzenie powyżej 0,75 dioptrii. W przypadku astygmatyzmu dziecięcego istotne jest podjęcie leczenia wcześnie, co zwiększa szansę na całkowitą redukcję dysfunkcji. Co ciekawe, astygmatyzm u niemowląt może być zjawiskiem naturalnym, które stopniowo ustępuje wraz z rozwojem dziecka i procesami kształtowania się narządu wzroku. W niektórych przypadkach niezbędne jest podjęcie leczenia operacyjnego za pomocą metody chirurgicznej lub laserowej. Zabieg polega na korekcie rogówki i soczewki. Nowoczesne metody leczenia wykorzystują wszczepy wewnątrzgałkowe i wymianę soczewki naturalnej na syntetyczną.

Rozwijający się astygmatyzm daje wyraźne i odczuwalne objawy. Kluczowe jest więc szybko podjęte leczenie. W porę podjęta reakcja zwiększa szansę na zatrzymanie rozwoju schorzenia. Profilaktyka astygmatyzmu zakłada regularne wizyty kontrolne u okulisty. Bagatelizowanie astygmatyzmu powoduje wiele powikłań w postaci stanów zapalnych gałki ocznej.

Profilaktyka zdrowia wzroku

Rozwój większości wad wzroku jest wynikiem nieprawidłowej higieny narządu i chronicznego przemęczania oczu. Szczególnie narażone na wady wzroku są osoby długo pracujące przy komputerze. Emitowane przez urządzenia elektroniczne światło niebieskie ma destrukcyjny wpływ na kondycję narządu wzroku. Oczom szkodzi dodatkowo stres i zanieczyszczenie środowiska.

Profilaktyka zdrowych oczu jest prosta, a przestrzeganie zasad higieny narządu wzroku przełoży się na sokoli wzrok nawet w wieku starszym. Podstawą jest zbilansowana i pełnowartościowa dieta. Oczy, podobnie jak cały organizm, potrzebują regularnego odpoczynku i czasu na regenerację, zwłaszcza gdy są zmuszane do wielogodzinnej pracy przy monitorze. Zaleca się robienie regularnych przerw w pracy. Pozytywne efekty we wspomaganiu oczu przynosi stosowanie kropel nawilżających. Przez cały rok należy chronić wzrok przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, stosując okulary blokujące 100% promieni UV. Co dwa lata wskazana jest również wizyta u okulisty. Osoby mające wady wzroku na konsultację powinny zgłaszać się przynajmniej raz w roku.

Jeśli jesteś w grupie ryzyka, np. któreś z Twoich rodziców ma astygmatyzm, i chcesz mieć możliwość szybkiej konsultacji z lekarzem w sytuacji, gdy doświadczysz objawów wskazujących na rozwój wady, rozważ zakup Polisy Zdrowie Welbi. To prywatne ubezpieczenie medyczne, którego ofertę można zamówić na Welbi. W ramach wybranego pakietu możesz mieć dostęp nawet do 39 specjalistów (w tym okulisty) oraz do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, a także do nawet blisko 300 badań, w tym np. badania dna oka, ostrości widzenia, adaptacji do ciemności. 

Zamów ofertę na Welbi. Sprawdź, z jakich usług medycznych i na jakich zasadach można korzystać w ramach miesięcznej składki za wybrany przez Ciebie pakiet tego prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Źródła
 1. M.W. Leitman, M. Misiuk-Hojło, Diagnostyka i postępowanie w chorobach oczu. Kompendium, Górnicki, 2017.
 2. R.A. Harper, R. C. Allen, Okulistyka, Edra Urban & Partner, 2020.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
ugryzienie-baka-jak-wyglada-co-zrobic
Zdrowie
2 min.
Ugryzienie bąka - jak wygląda? Co zrobić?
24.01.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
czym-przemywac-oczy-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Czym przemywać oczy? Domowe sposoby na skuteczne zwalczanie problemów z oczami
02.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.