account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieZdrowe przepisy 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Jakie właściwości prozdrowotne ma ciecierzyca i jak ją przyrządzić?

Karolina BaraczSylwia Brodniewska04.08.2023Aktualizacja: 04.08.2023

Ciecierzyca jest pyszna i do tego ma liczne właściwości zdrowotne. Jest bogatym źródłem białka, w sporych ilościach zawiera inne składniki, które zapobiegają zaparciom, sprzyjają odchudzaniu, obniżają ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Uważa się ją również za afrodyzjak. Przeczytaj, co można z niej zrobić!


ciecierzyca-wlasciwosci-zastosowanie-przepisy
Pixabay.com

Polecane

jak-zrobic-nalesniki-z-maki-kukurydzianej
Odżywianie
2 min.
Jak przygotować smaczne i zdrowe naleśniki kukurydziane? Sprawdzone przepisy
19.05.2021
przepisy-na-zdrowe-dania-z-kasza-gryczana
Odżywianie
3 min.
Przepisy na zdrowe dania z kaszą gryczaną
24.01.2022
warzywa-na-parze-jak-gotowac-sprawdzone-przepisy
Odżywianie
2 min.
Jak gotować warzywa na parze. Sprawdź niezawodne przepisy
19.05.2021
brazowy-ryz-jak-go-gotowac-wlasciwosci
Odżywianie
1 min.
Brązowy ryz - jak go gotować? Właściwości
24.01.2022
Spis treści
  1. Czym jest ciecierzyca?
  2. Korzyści ze stosowania ciecierzycy w diecie
  3. Ciecierzyca – jak ją przyrządzić?
  4. Jakie dania można przygotować z ciecierzycy?

Czym jest ciecierzyca?

Ciecierzyca (Cicer arietinum L.), zwana również grochem włoskim lub cieciorką, to rodzaj rośliny strączkowej z tej samej rodziny co fasola i orzeszki ziemne. Charakteryzuje się maślano-orzechowym smakiem i kremową konsystencją. Ciecierzyca jest pełnowartościowym białkiem, ponieważ zawiera wszystkie dziewięć niezbędnych aminokwasów będących budulcem naszego ciała, pomagających mu prawidłowo funkcjonować. Jest również doskonałym źródłem białka pochodzenia niezwierzęcego, a co za tym idzie, świetnym wyborem dla wegan i wegetarian. Dostarcza wielu witamin i minerałów. Należą do nich: cholina, która pomaga mózgowi i układowi nerwowemu działać prawidłowo, a także kwas foliowy, magnez, potas, żelazo, witaminy A, E i C. Dziś ciecierzyca uprawiana jest w ponad 50 krajach. Indie produkują jej więcej niż jakikolwiek inny kraj na świecie.

Korzyści ze stosowania ciecierzycy w diecie

Ponieważ ciecierzyca jest tak bogata w składniki odżywcze, zapewnia wiele korzyści zdrowotnych, w tym:

  1. Pomaga kontrolować wagę. Ciecierzyca jest bogata w błonnik. Porcja 1 filiżanki stanowi prawie połowę zalecanego dziennego spożycia błonnika przez dorosłych, co sprzyja sytości, czyli, innymi słowy, pomaga dłużej czuć się sytym, a to z kolei powoduje, że się nie przejadasz i nie podjadasz między posiłkami. Fakt wysokiej zawartości błonnika w ciecierzycy pomaga schudnąć lub po prostu utrzymać dotychczasową wagę.

  2. Zapobiega zaparciom. Z racji wysokiej zawartości błonnika ciecierzyca zapobiega zaparciom, co ma dodatkową zaletę w postaci utrzymania zdrowia przewodu pokarmowego, głównie jelit.

  3. Pomaga utrzymać układ krążenia w dobrej kondycji i zapobiega jego chorobom. Ciecierzyca ma naturalnie bardzo niską zawartość sodu i nie zawiera cholesterolu. Jest również dobrym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Tłuszcze wielonienasycone szczególnie pomagają kontrolować, w tym obniżać, poziom cholesterolu, co z kolei zmniejsza ryzyko rozwoju chorób serca.

  4. Pomaga kontrolować poziom cukru we krwi. Ciecierzyca ma niski indeks glikemiczny, co oznacza, że ​​nie powoduje szybkiego skoku cukru we krwi, jest zatem świetnym wyborem dla osób, które borykają się z zaburzoną gospodarką cukru, szczególnie dla diabetyków.

  5. Stanowi doskonały substytut dla każdego, kto ma nadwrażliwość na gluten. Osoby cierpiące na celiakię rozwijają nadwrażliwość na gluten, co bywa kłopotliwe w tworzeniu zbilansowanej diety. Ciecierzyca jest zatem świetną opcją, gdyż jest naturalnie bezglutenowa.

Ciecierzyca – jak ją przyrządzić?

Ciecierzyca jest powszechnie dostępna w postaci suszonej lub konserwowanej (w puszce). Jej niedojrzałe nasiona można jeść na surowo, natomiast dojrzałe należy gotować. Czasami można znaleźć młodą, świeżą zieloną ciecierzycę w strąkach.

Suszoną ciecierzycę przed zjedzeniem namocz i ugotuj. Na 1 szklankę suchej ciecierzycy dodaj 3 szklanki wody lub bulionu. Włóż do garnka i doprowadź do wrzenia. Gdy się zagotuje, zmniejsz ogień do niskiego lub średniego i gotuj na wolnym ogniu przez 60–90 minut lub do uzyskania pożądanej miękkości. Dodaj więcej wody, jeśli nie osiągnie pożądanej miękkości. Wówczas będzie potrzebny dłuższy czas gotowania. Użycie wstępnie namoczonej ciecierzycy skróci czas gotowania o ¼ – sugeruj się instrukcją podaną przez producenta na opakowaniu.

Ciecierzycę z puszki przed zjedzeniem umieść na sitku, odsącz i dobrze wypłucz. Spowoduje to usunięcie prawie połowy zawartości sodu. Możesz także kupić wersję w puszkach o niskiej zawartości sodu, ewentualnie bez dodatku soli. Taka ciecierzyca nie wymaga dodatkowego gotowania. Można ją jeść w sałatkach, daniach na zimno, przetwarzać (np. na hummus) czy dodawać do gotowanych lub pieczonych potraw tuż przed zakończeniem obróbki cieplnej.

Jakie dania można przygotować z ciecierzycy?

Ciecierzyca ma orzechowy, maślany smak i kremową konsystencję, która może wzbogacić wiele przepisów. Są różne sposoby włączenia ciecierzycy do diety, np:

  • jako dodatek do sałatek, zup czy gulaszu,

  • po zmieleniu suchej ciecierzycy można użyć do pieczenia jako zamiennik mąki,

  • jako hummus – rozdrobnij ciecierzycę, wymieszaj ją z tahini, czosnkiem, oliwą z oliwek i sokiem z cytryny,

  • używając robota kuchennego lub blendera, można zmielić na pastę i dodać do wegetariańskich burgerów lub bezmięsnych klopsików jako zamiennik mięsa,

  • po upieczeniu i doprawieniu może służyć jako przekąska.

Oprócz hummusu sławne dania z ciecierzycą to falafel, zupa z ciecierzycy czy pasztet wegetariański.

Niekiedy ciecierzyca jest wykorzystywana do przyrządzania pysznych wegańskich deserów. Jej właściwości prozdrowotne i łatwość w przechowywaniu czynią ją doskonałym dodatkiem w zdrowej, zbilansowanej diecie.

Źródła
  1. . Rachwa-Rosiak, E. Nebesny, G. Budryn, Chickpeas – composition, nutritional value, health benefits, application to bread and snacks: a review, „Critical Reviews in Food Science and Nutrition” 2015, nr 55, t. 8, s 1137–1145.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

sprawdzony-przepis-na-chrupiace-gofry-fit
Odżywianie
2 min.
Przepis na gofry fit – jak zrobić pyszny i zdrowy posiłek w kilku wersjach?
19.05.2021
sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
uczucie-glodu-po-jedzeniu-jakie-sa-przyczyny
Odżywianie
1 min.
Uczucie głodu po jedzeniu - jakie są przyczyny?
28.10.2021
otreby-pszenne-przepis-na-sniadania-i-ciasteczka
Odżywianie
1 min.
Otręby pszenne w diecie – właściwości i przepisy.
31.05.2022
Popularne w kategorii Odżywianie
physalis-miechunka-co-to-jest-jak-jesc
Odżywianie
1 min.
Physalis (miechunka) - co to jest? Jak jeść?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.