Groszek zielony – przepisy i inspiracje kulinarne
Groszek zielony to popularne i lubiane warzywo. Gdyby jego smakosze zdawali sobie sprawę z jego prozdrowotnych właściwości, zapewne spożywaliby go w jeszcze większej ilości. Groszek to źródło białka, witamin (A, B, C, E i K) oraz składników mineralnych (cynku, fosforu, magnezu, żelaza, potasu i wapnia). W kuchni polskiej często wykorzystywany jest jako dodatek do dań przyrządzanych na ciep ło i na zimno. Co więcej, może stać się też głównym bohaterem na talerzu. Skorzystaj ze sprawdzonych przepisów i ciesz się doskonałym smakiem i prozdrowotnymi właściwościami zielonego groszku.
Groszek zielony – dlaczego warto go jeść?
Zielony groszek to nie tylko smaczny dodatek do wielu dań, lecz także źródło składników odżywczych, witamin oraz minerałów. Przede wszystkim zawiera bardzo dużo białka (5 g na 100 g produktu), dlatego często pojawia się w diecie wegańskiej i wegetariańskiej, w którejpotrzebne są inne źródła tego składnika niż mięso. Co więcej, warzywo to ma stosunkowo niewiele kalorii (80 kcal/100 g produktu) i doskonale sprawdza się jako składnik potraw w diecie redukcyjnej. Zawiera sporo błonnika pokarmowego, dzięki któremu uczucie sytości towarzyszy ci przez długi czas. Ponadto zielony groszek znajduje się w grupie warzyw o nikim indeksie glikemicznym. W praktyce oznacza to, że mogą po niego sięgać osoby zmagające się z cukrzycą lub stanem przedcukrzycowym. To popularne warzywo jest prawdziwą skarbnicą witamin – znajdziesz w nim witaminy A, C, E, K oraz z grupy B. Są w nim obecne wszystkie niezbędne minerały, takie jak: żelazo, magnez, fosfor, cynk i wapń. Warto więc wprowadzić go do codziennej diety w urozmaiconej formie.
Groszek zielony – jak go jeść?
Groszek zielony kojarzy się przede wszystkim z popularną w polskiej kuchni gotowaną marchewką z groszkiem lub świąteczną sałatką jarzynową. Sposobów na przyrządzenie tego wartościowego warzywa jest jednak znacznie więcej. Warto jeść go na surowo lub w takiej postaci dodać do sałatki. Z ugotowanego warzywa przyrządzisz purée, zupę krem lub zapiekankę. Możesz jeść je także w strączkach – wtedy stanie się doskonałym dodatkiem do risotto lub makaronu. Z groszku konserwowego przygotujesz ciekawe dania na zimno.
Zielony groszek konserwowy – przepisy
Z zielonego groszku w puszcze przygotujesz szybkie placki warzywne, sałatkę czy faszerowane pomidory.
Placki z groszku zielonego
Składniki:
puszka groszku konserwowego;
mały pęczek natki pietruszki;
2 jajka;
200 g mąki pszennej;
przyprawy: pieprz, sól;
tłuszcz do smażenia (olej roślinny lub masło);
150 g kwaśnej śmietany.
Sposób przygotowania: Zielony groszek rozgnieć widelcem (jeśli wolisz gładką konsystencję, możesz go również zblendować). Natkę pietruszki posiekaj i wymieszaj z groszkiem. Dodaj jajka, mąkę i przyprawy. Mieszaj do momentu uzyskania gęstej masy. Rozpuść tłuszcz na patelni i za pomocą łyżki nakładaj na nią przygotowaną masę w formie placuszków. Smaż z obu stron na złoty kolor i podawaj z kwaśną śmietaną.
Faszerowane pomidory z groszkiem
Składniki:
4 duże pomidory;
puszka groszku konserwowego;
2 jajka;
100 g śmietany;
100 g sera feta;
kilka gałązek natki pietruszki;
przyprawy do smaku: pieprz, sól.
Sposób przygotowania: Pomidory umyj, odkrój górną część i wydrąż środek. Pozostały miąższ pokrój na drobniejsze kawałki i wrzuć do miski, w której przygotujesz farsz. Do miski dodaj posiekane, ugotowane wcześniej jajka, puszkę groszku zielonego, posiekaną natkę pietruszki, przyprawy i śmietanę. Całość wymieszaj, a następnie wypełnij farszem każdy wydrążony pomidor. Przepisy na faszerowane warzywa mogą zostać w prosty sposób dostosowane dla wegan. Wystarczy, że użyjesz wegańskiej śmietany lub majonezu.
Świeży zielony groszek – przepisy
Ze świeżego zielonego groszku najlepiej przygotowywać lekkie sałatki. Możesz dowolnie skomponować zestaw z warzyw, takich jak jarmuż, kukurydza, szpinak, brokuły ugotowane al dente lub cykoria. Przepisy na sałatki są mało skomplikowane i szybkie w przygotowaniu. Jeśli chcesz, aby groszek zielony stał się głównym bohaterem dania, przygotuj sałatkę, która stanie się prawdziwą bombą witaminową.
Składniki:
500 g świeżego groszku łuskanego;
mały por (biała część);
cytryna;
mała szalotka;
garść świeżej mięty;
przyprawy: sól i pieprz;
40 ml oliwy z oliwek.
Sposób przygotowania: Do miski włóż świeży groszek, cienko pokrojony por, cienko pokrojoną szalotkę i posiekane liście mięty. Z soku z cytryny, oliwy z oliwek i przypraw przygotuj dressing. Całość wymieszaj i podawaj z ciemnym pieczywem. Danie może być stałą pozycją w menu diety odchudzającej.
Zielony groszek w strąkach – przepisy
Zielony groszek możesz ugotować również w strączkach. Stanie się wtedy składnikiem zapiekanki ziemniaczano-warzywnej, dodatkiem do mięs lub ryb, który możesz podawać z masłem lub bułką tartą. Doskonale będzie komponował się także z innymi warzywami, takimi jak marchewka, kukurydza czy cukinia. Przepisy na takie dania są proste i niezbyt czasochłonne. Doskonałym pomysłem na smaczny obiad będzie zielone spaghetti z groszkiem w roli głównej.
Składniki:
200 g piersi z kurczaka;
około 400 g groszku w strączkach;
garść świeżej mięty;
kilka łodyżek natki pietruszki;
150 g makaronu typu spaghetti;
100 g tartego parmezanu;
150 g kwaśnej śmietany;
ulubione przyprawy: pieprz, sól, zioła prowansalskie, bazylia;
tłuszcz do smażenia mięsa.
Sposób przygotowania: Pierś z kurczaka pokrój w kostkę, zamarynuj w ulubionych przyprawach i usmaż na patelni. Strączki groszku dokładnie umyj i pozbądź się niejadalnych części (twardych końcówek, łyka). Gotuj je w lekko osolonej wodzie przez 5–7 minut. Następnie posiekaj pietruszkę i miętę, zagotuj makaron. Ugotowany makaron wymieszaj z ugotowanymi strączkami groszku, miętą, natką pietruszki, kwaśną śmietaną i przyprawami. Gotuj na małym ogniu, aby wszystkie składniki dania się połączyły. Przed podaniem posyp tartym parmezanem.
- J. Bator, Przepis na zdrowie, Wydawnictwo Znak, Kraków 2019.
- M. Banach, Strączki, Wydawnictwo Edgar, Warszawa 2016.
- A. Maciąg, Smak zdrowia, Wydawnictwo Otwarte, Kraków 2017.
- K. Świątkowska i in., Jedz mądrze. Fakty i mity o zdrowym odżywianiu, Wydawnictwo Buchmann, Warszawa 2021.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.