account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieProfilaktyka 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Clenbuterol – jakie są konsekwencje stosowania tego „spalacza tłuszczu”?

Marta Drzazgalek. Agnieszka Żędzian06.05.2024Aktualizacja: 06.05.2024

Clenbuterol to substancja, która poprawia wydolność fizyczną i przy okazji spala też tłuszcz. Jednak znajduje się ona na liście środków dopingujących Światowej Agencji Antydopingowej (WADA). Mimo stałego zainteresowania tym specyfikiem, od 1988 roku nie jest on dostępny w aptekach i nie powinien być stosowany przez sportowców wyczynowych, jak również amatorów. Jego stosowanie negatywnie wpływa na działanie wątroby. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat clenbuterolu.


clenbuterol-zastosowanie-skutki-uboczne
Pixabay.com

Polecane

jaka-jest-prawidlowa-temperatura-ciala-czlowieka
Zdrowie
1 min.
Jaka jest prawidłowa temperatura ciała człowieka?
30.10.2021
jaki-jest-wplyw-halasu-na-zdrowie-czlowieka
Zdrowie
2 min.
Jaki jest wpływ hałasu na zdrowie człowieka?
17.09.2021
jaki-jest-wplyw-aktywnosci-fizycznej-na-zdrowie
Zdrowie
1 min.
Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie
17.05.2021
jak-dbac-o-uklad-krwionosny-co-jest-wazne
Zdrowie
1 min.
Jak należy dbać o układ krwionośny? Zasady profilaktyki
14.05.2021
Spis treści
  1. Co to jest clenbuterol?
  2. Jak działa clenbuterol?
  3. Skutki uboczne stosowania clenbuterolu
  4. Clenbuterol a wątroba
  5. Alternatywy dla clenbuterolu
  6. Naturalne spalacze tłuszczu
  7. Zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna

Co to jest clenbuterol?

Clenbuterol – znany również jako „Clen" – jest lekiem z grupy beta-2 adrenomimetyków. Początkowo został opracowany jako lek na astmę ze względu na właściwości rozszerzające oskrzela. Jednak z biegiem czasu stał się popularny wśród sportowców, a w szczególności kulturystów, którzy docenili jego efekty anaboliczne (budowanie mięśni, wzrost siły mięśni, wzmocnienie kości) oraz termogeniczne (spalanie tłuszczu, poprawa nastroju, wzrost energii, zwiększona wydolność fizyczna).  

Clenbuterol może mieć postać tabletek, syropu lub w formie aerozolu do inhalacji. Od 1988 r. nie jest dostępny w aptekach ze względu na dużą ilość negatywnych skutków ubocznych i działanie dopingujące. Co ciekawe, lek jest stosowany również przez lekarzy weterynarii i służy do rozszerzana dróg oddechowych koni i bydła. 

Wyczynowi sportowcy nie powinni uwzględniać tego specyfiku w swojej suplementacji, ponieważ znajduje się on na liście substancji zakazanych Światowej Agencji Antydopingowej (WADA). Wykrycie jego obecności we krwi lub moczu skutkuje dyskwalifikacją. Jego stosowania nie zaleca się również w sporcie rekreacyjnym – wydolność fizyczną lepiej podnosić poprzez regularne ćwiczenia ogólnorozwojowe i inne, w pełni legalne suplementy diety.

Jak działa clenbuterol?

Clenbuterol ma działanie anaboliczne. Stymuluje receptorów beta-2 adrenergicznych, które znajdują się w mięśniach gładkich oskrzeli, mięśniach szkieletowych oraz tkance tłuszczowej. Pobudzenie tych receptorów prowadzi do zwiększonej produkcji ciepła i przyspieszenia spalania tkanki tłuszczowej.

Dodatkowo, clenbuterol zwiększa syntezę białek i hamuje rozpad białek mięśniowych. To sprawia, że może być atrakcyjnym wyborem dla osób, które chcą zwiększyć masę mięśniową i jednocześnie redukować tkankę tłuszczową. Nie da się jednak ukryć, że jest to „droga na skróty”.

Clenbuterol działa również jako silny termogenik, co oznacza, że zwiększa temperaturę ciała. Wzrost tego parametru prowadzi do przyspieszenia metabolizmu i szybszej utraty kalorii. To sprawia, że clenbuterol jest skutecznym narzędziem w redukcji tkanki tłuszczowej i utrzymaniu niskiego poziomu tłuszczu w składzie ciała. Stosowanie go może poważnie zagrażać zdrowiu.

Pamiętaj, że tkanka tłuszczowa spala się przede wszystkim pod wpływem wysiłku fizycznego i ćwiczeniach aerobowych. Jeśli chcesz zredukować ilość tkanki tłuszczowej i zbudować masę mięśniową, skorzystaj z porad trenera personalnego, który podpowie Ci, jak uzyskać trwały, pozbawiony przykrych skutków ubocznych, efekt.

Skutki uboczne stosowania clenbuterolu

Podczas stosowania clenbuterolu mogą wystąpić różne skutki uboczne. Ten „spalacz tłuszczu”:

  • Wpływa na układ sercowo-naczyniowy – clenbuterol może mieć wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Może powodować przyspieszenie akcji serca, zwiększenie ciśnienia krwi oraz zaburzenia rytmu serca. Jeśli chorujesz na serce lub nadciśnienie tętnicze, nie sięgaj po ten specyfik, ponieważ może on zagrażać twojemu zdrowiu, a nawet życiu. A jeżeli chcesz podnieść ciśnienie krwi, w pierwszej kolejności sprawdż, czy np. kawa podnosi ciśnienie.

  • Zaburza metabolizm – clenbuterol może prowadzić do zaburzeń elektrolitowych, takich jak hipokaliemia (niski poziom potasu we krwi) oraz zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej. To skutkuje pogorszeniem samopoczucia. Pamiętaj, że brak równowagi wodno-elektrolitowej to prosta droga do odwodnienia, które jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia. 

  • Może powodować problemy z układem oddechowym takie jak podrażnienie oskrzeli, kaszel, trudności z oddychaniem i duszność. Jeśli chorujesz na astmę lub inne choroby układu oddechowego, zastosuj przede wszystkim zalecenia lekarza.

  • Negatywnie wpływa na układ nerwowy, powodując problemy ze snem, wahania nastroju, drżenie rąk, nadpobudliwość i bóle głowy;

  • Stosowanie clenbuterolu jest szkodliwe dla układu pokarmowego – może powodować bóle brzucha, nudności, wymioty i biegunkę. 

Na tym lista skutków ubocznych się nie kończy. Środek, który ma zwiększać wydolność, może również osłabiać mięśnie i powodować niechciane skurcze. Jego stosowanie może też skutkować wypadaniem włosów. W skrajnych przypadkach może powodować drgawki, psychozę, udar mózgu lub zawał serca. 

Clenbuterol a wątroba

Clenbuterol nie pozostaje bez wpływu na funkcjonowanie wątroby. Badania naukowe sugerują, że środek może powodować uszkodzenie wątroby i prowadzić do zwiększenia aktywności enzymów wątrobowych. Jednak dokładny mechanizm działania clenbuterolu na wątrobę nie jest w pełni znany i wymaga dalszych studiów.

Jeśli chcesz schudnąć, zbudować masę mięśniową i cieszyć się dobrym samopoczuciem, w pierwszej kolejności udaj się do lekarza POZ, aby sprawdzić ogólny stan zdrowia. Aby uniknąć długich kolejek, zdecyduj się na prywatne ubezpieczenie zdrowotne, którego ofertę możesz zamówić na Welbi. Od 119 zł miesięcznie możesz zyskać dostęp do lekarzy pierwszego kontaktu i wizyt stacjonarnych u 29 specjalistów, w tym ortopedy. Oprócz tego w cenie miesięcznej składki będziesz mieć dostęp do ponad 200 różnych badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych.

Zamów na Welbi ofertę i sprawdź, jakie usługi są dostępne w wybranym przez Ciebie pakiecie i jak możesz zyskać, wybierając to prywatne ubezpieczenie zdrowotne.

Alternatywy dla clenbuterolu

Clenbuterol może wchodzić w interakcje z innymi lekami i suplementami diety, a jego stosowanie – w szczególności długotrwałe – może poważnie zaszkodzić zdrowiu, a nawet życiu. Pamiętaj, że istnieją również naturalne alternatywy, które mogą pomóc w skutecznej redukcji tkanki tłuszczowej. Oto kilka z nich:

Naturalne spalacze tłuszczu

Jednym z naturalnych spalaczy tłuszczu jest zielona herbata, która zawiera katechiny, czyli substancje wspomagające spalanie tłuszczu. Inne naturalne spalacze tłuszczu to kofeina, gorczyca, imbir i cynamon. Istnieje wiele suplementów diety, które zawierają te naturalne składniki i mogą wspomagać proces utraty tkanki tłuszczowej.

Zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna

Najważniejszą alternatywą dla clenbuterolu jest zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna. 

W redukcji tkanki tłuszczowej pomoże ujemny bilans kaloryczny, czyli sytuacja, w której spalasz więcej kalorii, niż przyjmujesz wraz z posiłkami. Jeśli chcesz tracić tkankę tłuszczową i jednocześnie inwestować w budowanie mięśni, do diety redukcyjnej dodaj posiłki białkowe i ćwiczenia wzmacniające.

Regularna aktywność fizyczna, taka jak trening siłowy i cardio, również wpływa na redukcję tkanki tłuszczowej i poprawę wydolności fizycznej.

Jeśli – oprócz nadprogramowych kilogramów – zmagasz się z nadciśnieniem, sprawdź, na czym polega leczenie naturalne!

Źródła
  1. W. Kostowski i in., Farmakologia. Podręcznik dla studentów medycyny i farmacji, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020.
  2. M. Harder, The Phentermine & Clenbuterol Sourcebook, Wydawnictwo Caliber Design, Inc, New York 2018.
  3. B. Frączek i in., Dietetyka sportowa, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2019.
  4. M. Gundill, Suplementy żywnościowe dla sportowców, Wydawnictwo Aha, Łódź 2016.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
oklady-z-octu-na-opuchlizne-stluczenia-jak-zrobic
Zdrowie
1 min.
Okłady z octu - na opuchliznę, stłuczenia. Jak zrobić?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
jakie-jest-polozenie-serca-w-klatce-piersiowej
Zdrowie
2 min.
Jakie jest położenie serca w klatce piersiowej?
31.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.