account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.

Tatuowanie w ciąży – czy to dobry pomysł?

Magdalena Drąg05.04.2024Aktualizacja: 05.04.2024

Ciąża to czas, kiedy wiele kobiet doświadcza głębokich zmian. Może to być inspiracją dla wyrażenia się za pomocą tatuażu. Czy można bezpiecznie w ten sposób ingerować w organizm ciężarnej?


czy-tatuaz-w-ciazy-jest-bezpieczny
Pixabay.com

Polecane

jakie-sa-objawy-ciazy-pozamacicznej
Zdrowie
2 min.
Jakie są objawy ciąży pozamacicznej?
30.10.2021
bole-kosci-w-ciazy-przyczyny-objawy
Zdrowie
1 min.
Przyczyny i objawy bólu kości w ciąży
10.05.2022
miesiaczka-po-porodzie-kiedy-wraca-ile-trwa
Zdrowie
1 min.
Kiedy wraca miesiączka po porodzie? Co warto wiedzieć?
31.05.2022
bole-krzyzowe-w-ciazy-co-oznaczaja
Zdrowie
1 min.
Bóle krzyżowe w ciąży – co oznaczają i jak je zwalczyć?
10.05.2022
Spis treści
  1. Czy nowy tatuaż w ciąży to dobry pomysł?
  2. Zagrożenia związane z tatuowaniem w ciąży
  3. Jak pielęgnować tatuaże na skórze w ciąży
  4. Tatuować się czy nie?

Czy nowy tatuaż w ciąży to dobry pomysł?

Ocenę tego, czy tatuowanie w ciąży jest dobrym pomysłem, pozostawia się jedynie samej zainteresowanej. Jednak postaram się zaserwować dawkę wiedzy, która pozwoli Ci oszacować ryzyko takiej procedury w ciąży. 

Lekarze zdecydowanie nie zalecają ciężarnym wykonywania tatuażu. Tatuowanie zwiększa ryzyko związane z infekcjami, reakcjami alergicznymi, a także wpływem na organizm płodu. Skóra w okresie ciąży jest bardziej podatna na urazy, a pewne składniki używane w farbach do tatuaży mogą być potencjalnie szkodliwe. Warto poczekać na taką przyjemność po porodzie, by uniknąć potencjalnych zagrożeń. Przed podjęciem decyzji o zrobieniu tatuaży należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę.

Zagrożenia związane z tatuowaniem w ciąży

Pomimo przestrzegania rygorystycznych standardów higieny w profesjonalnych salonach tatuażu oraz badań tuszy pod kątem bezpieczeństwa, zarówno tatuażyści, jak i lekarze odradzają wykonywanie tej czynności na ciele kobiety ciężarnej. Przyczyny są różne:

  • farby, barwniki czy tusze stosowane podczas tatuowania nie są testowanie na kobietach ciężarnych. Nie wiadomo, jaki mają wpływ na organizm matki i rozwijającego się płodu; 

  • obcy materiał wprowadzony do organizmu może powodować reakcję alergiczną, a nawet wstrząs anafilaktyczny;

  • skóra kobiety ciężarnej staje się delikatniejsza i bardziej podatna na uszkodzenia. Wykonywanie inwazyjnej procedury związanej z przerwaniem ciągłości naskórka, takiej jak tatuaż, może zwiększać ryzyko miejscowych zakażeń, również z powodu obniżenia odporności, które towarzyszy ciąży;

  • z tych samych przyczyn tatuaż może się gorzej goić. To rana, która dodatkowo jest zanieczyszczona ciałem obcym, jakim jest tusz. Przedłużone i patologiczne gojenie może wpłynąć na późniejszy wygląd tatuażu i obniżyć jego estetykę;

  • dodatkowym zagrożeniem jest stres i ból, którego należy unikać w ciąży, a który może nawet wywołać przedwczesny poród;

  • wszystkie zabiegi z przerwaniem ciągłości tkanek bez zachowania odpowiednich środków ostrożności i standardów higieny wiążą się z ryzykiem zakażenia chorobami. Może dojść do transmisji patogenów powodujących wirusowe zapalenie wątroby typu B lub C oraz wirusa HIV. Te zakażenia mogą znacząco wpłynąć na rozwój płodu, spowodować poronienie lub być przyczyną wrodzonej infekcji u noworodka. 

Jak pielęgnować tatuaże na skórze w ciąży

Dbanie o tatuaż pozwala utrzymywać go w jak najlepszej kondycji. Te znajdujące się na partiach ciała, w których skóra się rozciąga podczas ciąży, mogą zmienić swój wygląd. Tatuaże na brzuchu mogą stać się mniej nasycone i zniekształcone. Kilkanaście miesięcy po ciąży, kiedy skóra wróci do poprzednich rozmiarów, tatuaże powinny wrócić do poprzedniego wyglądu. Należy zwrócić uwagę na rysunki w linii bikini. Czasami panie w porywach uczuć tatuują w tym miejscu ogniste wyznania. Nie szokują one lekarzy, nie ma się czego wstydzić, jednak wspominam o nich, bo mogą być uszkodzone podczas ewentualnego cięcia cesarskiego.

Pamiętaj o regularnym nawilżaniu tatuażu za pomocą bogatych w olejki balsamów lub specjalnych kremów polecanych przez tatuażystów. Kosmetyki przeznaczone dla skóry z tatuażem pomagają zminimalizować blaknięcie tuszu i rozmywanie się brzegów rysunku. Warto przeczytać ulotkę załączoną do takiego preparatu i upewnić się, że można go stosować w ciąży. 

Do pielęgnacji tatuaży należy dołączyć stosowanie filtrów, najlepiej tych z SPF 50. Ochrona przed słońcem również chroni tatuaż przed zmniejszeniem intensywności barwy. Pamiętaj, że filtry mają ograniczony czas działania. Nakładaj krem ponownie, jeśli ekspozycja na światło słoneczne się przedłuża. Jeśli to możliwe, zamiast kremu z filtrem można zasłonić rysunek ubraniem.

Unikaj też intensywnego pocierania tatuażu. Po umyciu delikatnie osusz go miękkim ręcznikiem. Nie noś ubrań, które mogą ocierać skórę z tatuażem. Prowadzi to czasem do ścierania i blaknięcia rysunku.

Pielęgnacja tatuażu to proces długotrwały, a każdy tatuaż może reagować inaczej na starzenie się skóry. Ważne jest, aby unikać czynników, które mogą go uszkodzić. Jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące stanu swojego tatuażu, zawsze warto skonsultować się z profesjonalistą, np. z dermatologiem.

Tatuować się czy nie?

Tatuaże w ciąży to indywidualna decyzja, którą każda kobieta powinna podjąć po dokładnym zastanowieniu się nad potencjalnym ryzykiem. Jeśli masz już tatuaż, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja i monitorowanie jego stanu. Jeśli rozważasz wykonanie nowego, zawsze konsultuj się z lekarzem i upewnij się, że wybierasz doświadczonego artystę, który stosuje bezpieczne barwniki i sterylne narzędzia.

Pamiętaj, że w ciąży priorytetem jest zdrowie matki i dziecka, dlatego wszelkie decyzje dotyczące tatuaży powinny być podejmowane z rozwagą i w oparciu o rzetelną wiedzę medyczną.

Jeśli chcesz mieć łatwy dostęp do ginekologa bez czekania w długich kolejkach, rozważ wykupienie pakietu OCHRONA GOLD prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego Polisa Zdrowie Welbi. Możesz zyskać dzięki temu możliwość konsultacji 39 specjalistami, w tym z ginekologiem. Co więcej, czas oczekiwania na konsultację to z reguły nie więcej niż 3 dni robocze.

To prywatne ubezpieczenie zdrowotne, którego ofertę możesz zamówić na Welbi, umożliwia też wykonanie wielu badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych, np. USG ciąży, badania krwi, badania moczu, EKG.

Pakiet OCHRONA GOLD to także możliwość wykonania profilaktycznego przeglądu stanu zdrowia raz do roku, który w przypadku kobiet obejmuje wizytę u ginekologa, badanie cytologiczne i USG piersi lub mammografię.

Zamów na Welbi ofertę wybranego pakietu i sprawdź, jakie inne usługi zawiera i jak możesz z nich korzystać.

Źródła
  1. G.H. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020.
  2. V. Berghelli, Położnictwo według zasad EBM, Medycyna Praktyczna, Warszawa 2023.
  3. R. Nowicki, S. Majewski, Dermatologia i choroby przenoszone drogą płciową, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2019.
  4. P.R. Murray, M.A. Pfaller, K.S. Rosenthal, Mikrobiologia, Edra Urban & Partner, Wrocław 2022.
Author Magdalena Drąg picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.