account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.

Zwapnienia w łożysku i ich wpływ na rozwój ciąży

Magdalena Drąg06.04.2024Aktualizacja: 06.04.2024

Łożysko odgrywa kluczową rolę w ciąży, a anomalie łożyska mogą budzić zaniepokojenie u przyszłych rodziców. Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom zwapnień w łożysku.


czym-grozi-zwapnienie-lozyska
Pixabay.com

Polecane

jaki-powinien-byc-kolor-sluzu-w-ciazy
Zdrowie
1 min.
Jaki kolor śluzu w ciąży jest prawidłowy? Jaki powinien zaniepokoić?
10.05.2022
jakie-sa-objawy-ciazy-pozamacicznej
Zdrowie
2 min.
Jakie są objawy ciąży pozamacicznej?
30.10.2021
co-brac-na-bol-glowy-w-ciazy
Zdrowie
1 min.
Domowe sposoby na ból głowy w ciąży. Jak można sobie z nim poradzić?
09.05.2022
seks-po-porodzie-kiedy-mozna-do-niego-wrocic
Zdrowie
1 min.
Seks po porodzie – kiedy zacząć współżyć po ciąży?
19.05.2021
Spis treści
 1. Łożysko – jego budowa, dojrzewanie i funkcje
 2. Przyczyny powstawania zwapnień łożyska
 3. Jak zwapnienia łożyska mogą wpływać na rozwój ciąży?
 4. Kiedy planuje się rozwiązanie ciąży w przypadku obecności zwapnień w łożysku?
 5. Czy istnieje niezbędna konieczność indukcji porodu po 41. tygodniu ciąży?

Łożysko – jego budowa, dojrzewanie i funkcje

Łożysko to narząd występujący tylko w czasie ciąży. Pełni kluczową rolę w rozwoju płodu i prawidłowym przebiegu ciąży. Prekursorem łożyska jest trofoblast. W wyniku przebudowy i dojrzewania trofoblastu w 16. tygodniu ciąży powstaje struktura będąca właśnie łożyskiem. Jest to organ wytwarzany zarówno przez matkę, jak i płód. Łożysko waży około 500 g i jest przytwierdzone do wewnętrznej ściany macicy. Łączy się z płodem za pośrednictwem pępowiny. 

Łożysko pozwala na przekazywanie z krwi matki do krwi płodu składników odżywczych i innych ważnych produktów takich jak tlen, witaminy i minerały. Te substancje są niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju dziecka. Umożliwiają usuwanie produktów przemiany materii z krwi płodu do krwi matki, które są wydalane przez organizm matki. Produkuje wiele hormonów regulujących przebieg ciąży, na przykład ludzką gonadotropinę kosmówkową (hCG), progesteron i estrogeny.

Po urodzeniu dziecka, kobieta rodzi również łożysko. Ta część porodu przebiega zdecydowanie mniej boleśnie – łożysko, choć dosyć duże, jest miękkie i plastyczne. 

Przyczyny powstawania zwapnień łożyska

Zwapnienie łożyska to proces, w którym na powierzchni tego narządu tworzą się złogi wapnia. Jest to objaw starzenia się tego narządu. Przyczyną powstawania zwapnień mogą być:

 • fizjologiczne dojrzewanie czy starzenie się łożyska już od 36. tygodnia ciąży wiąże się z odkładaniem na jego powierzchni złogów wapnia. Jest to szczególnie nasilone w ciążach po terminie porodu;

 • przebyte w ciąży infekcje – na przykład wirusowe zapalenie wątroby, gruźlica czy toksoplazmoza, WZW. Wtedy w łożysku mogą pojawić się ogniska martwicy, zwapnienia, nacieki zapalne, torbiele czy zmiany obrzękowe;

 • choroby ciężarnej, takie jak nadciśnienie tętnicze przewlekłe, nadciśnienie tętnicze indukowane ciążą czy cukrzyca;

 • palenie tytoniu podczas ciąży. 

Jak zwapnienia łożyska mogą wpływać na rozwój ciąży?

Zwapnienia łożyska nie dają żadnych widocznych objawów – zwykle zostają wykryte podczas rutynowego badania ultrasonograficznego. Zwapnienie łożyska zaraz przed porodem zazwyczaj nie stanowi problemu, bo płód jest dojrzały. Zwapnienie łożyska w drugim lub wczesnym trzecim trymestrze ciąży bywa objawem zaburzeń jego pracy i często prowadzi do obniżonej wydolności.

Gdy praca łożyska nie wystarcza, by pokryć zapotrzebowanie płodu na niezbędne substancje, może to prowadzić do:

 • FGR (ang. fetal growth restriction), czyli ograniczenia wzrastania płodu. W FGR płód nie osiąga pełnego potencjału wzrostowego przez ograniczony dostęp do niezbędnych składników;

 • zmniejszenia ilości płynu owodniowego i powstania małowodzia;

 • decyzji o wcześniejszym rozwiązaniu ciąży (porodu przedwczesnego).

Kiedy planuje się rozwiązanie ciąży w przypadku obecności zwapnień w łożysku?

Występowanie zwapnień w łożysku w czasie ciąży budzi zrozumiałe zaniepokojenie przyszłych rodziców. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze jest to powód do paniki. Regularnie monitoruj ciążę u lekarza prowadzącego, a w przypadku jakichkolwiek obaw skonsultuj się z nim, by ocenił ryzyko i podjął odpowiednie kroki.

Stopień dojrzałości łożyska nie jest jedynym wskazaniem do zakończenia ciąży. Dobrostan płodu ocenia się poprzez obserwowanie ruchów płodu, badanie kardiotokograficzne (KTG) oraz ultrasonograficzne monitorowanie dopplerowskich przepływów krwi w naczyniach, zwłaszcza w tętnicy środkowej mózgu płodu i w pępowinie. Jeśli te wskaźniki są w normie, nie ma powodu do niepokoju. Warto zaznaczyć, że proces starzenia się łożyska jest naturalny. Jeśli wyniki KTG i przepływów krwi są odpowiednie, nie ma potrzeby wcześniejszej indukcji porodu przed 41. tygodniem ciąży.

Czy istnieje niezbędna konieczność indukcji porodu po 41. tygodniu ciąży?

Indukcja porodu w 42. tygodniu ciąży, czyli po upływie 41 tygodni od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, jest zalecana w rekomendacjach Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Ciąża w późnym terminie porodu wiąże się z ryzykiem powikłań zarówno dla matki, jak i dziecka. Głównym czynnikiem tego ryzyka jest starzejące się łożysko, coraz mniej wydolne, przy rosnącym zapotrzebowaniu płodu na tlen i składniki odżywcze. Przedłużająca się ciąża zwiększa ryzyko wystąpienia problemów takich jak:

 • nadciśnienie tętnicze ciężarnych czy cukrzyca ciążowa,

 • ryzyko utraty ciąży,

 • niedotlenienie płodu,

 • duża masa ciała dziecka (makrosomia).

Indukcja porodu pomaga w zminimalizowaniu ryzyka powyższych problemów.

Indukcja porodu to decyzja podejmowana indywidualnie, przy uwzględnieniu wszystkich czynniki ryzyka i ewentualnych korzyści. Jeśli jesteś po 41. tygodniu ciąży (41+0), skonsultuj się z lekarzem ginekologiem, aby omówić swoją sytuację i ewentualną konieczność indukcji porodu.

Jeśli chcesz mieć łatwy dostęp do ginekologa i nie czekać na wizytę dłużej niż 3 dni robocze, rozważ zakup pakietu OCHRONA GOLD Polisy Zdrowie Welbi. To prywatne ubezpieczenie zdrowotne, którego ofertę możesz zamówić na Welbi.

Pakiet OCHRONA GOLD jest najbardziej rozbudowaną opcją Polisy Zdrowie Welbi i może dać Ci:

 • możliwość konsultacji z 39 specjalistami bez skierowania,

 • dostęp do blisko 300 badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych, w tym badania hormonalne czy USG ciąży,

 • dostęp do profilaktycznego przeglądu stanu zdrowia raz do roku, który w przypadku kobiet obejmuje wizytę u ginekologa, badanie cytologiczne i USG piersi lub mammografię, 

 • 4 wizyty domowe w roku,

 • 2 konsultacje z psychologiem lub psychiatrą w roku.

Pamiętaj o sobie! Zamów na Welbi ofertę prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego i zobacz, z jakich usług medycznych będziesz mogła korzystać Ty i Twoje dziecko po przyjściu na świat (ochroną ubezpieczeniową w ramach swojej polisy możesz objąć dziecko do 7 roku życia).

Źródła
 1. G.H. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020.
 2. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników (PTGiP), Rekomendacje PTGiP dotyczące indukcji porodu, „Ginekologia i Perinatologia Praktyczna” 2021.
 3. V. Berghelli, Położnictwo według zasad EBM, Medycyna Praktyczna, Warszawa 2023.
 4. A. Feldstein, M. Norton, L. Scoutt, Callen Ultrasonografia w położnictwie i ginekologii, Edra Urban & Partner, Wrocław 2018.
 5. M. Pietryga, Ultrasonografia w ginekologii i położnictwie, Exemplum, Warszawa 2020.
Author Magdalena Drąg picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
oklady-z-octu-na-opuchlizne-stluczenia-jak-zrobic
Zdrowie
1 min.
Okłady z octu - na opuchliznę, stłuczenia. Jak zrobić?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.