Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
Zdrowie psychiczneZaburzenia psychiczne 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Jakie są przyczyny, objawy i sposoby leczenia depresji klinicznej?

Klaudia Gaicka

lek. Agnieszka Żędzian

22.02.2023

Aktualizacja: 22.02.2023

W przebiegu depresji klinicznej wyróżniamy trzy stopnie nasilenia – łagodny, umiarkowany i ciężki. Na świecie z problemem depresji zmaga się aż 120 mln ludzi.


depresja-kliniczna-co-jest-przyczyny-leczenie
unsplash.com

Polecane

hafefobia-lek-przed-dotykiem-przyczyny-objawy-leczenie
Zdrowie psychiczne
1 min.
Hafefobia (lęk przed dotykiem) - przyczyny, objawy, leczenie
30.07.2021
ofidiofobia-lek-przed-wezami-jak-ja-skutecznie-leczyc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jak pozbyć się lęku przed wężami?
26.05.2022
androfobia-lek-przed-mezczyznami-objawy-i-przyczyny
Zdrowie psychiczne
1 min.
Androfobia (lęk przed mężczyznami) - objawy i przyczyny
29.10.2021
autyzm-atypowy-co-to-objawy-leczenie
Zdrowie psychiczne
1 min.
Autyzm atypowy – przyczyny, objawy, terapia
28.07.2022
Spis treści
 1. Depresja kliniczna – wiedza ogólna oraz przyczyny
 2. Depresja kliniczna – objawy wspólne
 3. Depresja kliniczna – objawy charakterystyczne dla danego podtypu choroby
 4. Leczenie depresji

Depresja kliniczna – wiedza ogólna oraz przyczyny

Termin „depresja kliniczna” opisuje kilka różnych typów depresji. Wśród depresji klinicznej endogennej wymienia się przede wszystkim depresję typową (prostą), osłupienie depresyjne (czyli depresję z zahamowaniem), depresję agitowaną (czyli lękową) oraz depresję psychotyczną (tzw. urojeniową). Każdy z wymienionych podtypów charakteryzuje się typowym dla siebie zestawem objawów i ich natężenia. Każdy może także wynikać z innego podłoża. Wśród przyczyn depresji endogennej wymienia się m.in. zaburzenia funkcjonowania mózgu, układu hormonalnego, immunologicznego lub wegetatywnego.

Oprócz depresji endogennej występować może także depresja reaktywna. Jest to rodzaj depresji klinicznej, który występuje w wyniku długotrwałego stresu wywołanego jakimś bolesnym lub ważnym wydarzeniem. Przykładem takiej sytuacji może być utrata lub zmiana pracy, śmierć bliskiej osoby, choroba, urodzenie dziecka (w takim wypadku mowa o szczególnym rodzaju depresji – depresji poporodowej) lub jakiekolwiek inne wydarzenie, które wywołało u pacjenta bardzo silne emocje lub traumę.

Depresja kliniczna – objawy wspólne

Podstawowe kliniczne objawy depresji zostały sklasyfikowane w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10. Wśród najczęściej występujących wymienia się przede wszystkim spadek nastroju, brak energii oraz zwiększoną męczliwość

W przypadku wystąpienia pierwszego z wymienionych pacjent budzi się w złym nastroju i w ciągu dnia jego stan nie ulega większym zmianom. Poczucie smutku i przygnębienia towarzyszy choremu niezależnie od wydarzeń i zmaga się on z tzw. anhedonią, czyli zobojętnieniem emocjonalnym spowodowanym niezdolnością do przeżywania radości i satysfakcji. Z kolei w przypadku odczuwania braku energii lub zwiększonej męczliwości chory może zupełnie stracić zainteresowanie czynnościami, które wcześniej sprawiały mu przyjemność.

Oprócz dwóch głównych czynników warunkujących diagnozę znaczenie mają także objawy występujące pobocznie. Mowa między innymi o zaburzeniach snu i pamięci, spowolnieniu lub pobudzeniu psychoruchowym, zmianach masy ciała oraz problemach z koncentracją. W przypadku tych objawów chory może mieć wątpliwości co do źródła symptomów, zwłaszcza przy depresji urojeniowej, w której możliwe są urojenia nihilistyczne lub hipochondryczne. 

Pierwsze z nich polegają na braku poczucia, gdzie zaczyna się i kończy ciało pacjenta. Osobliwe odczucia bardzo często bywają źródłem obaw o własne zdrowie i życie. Podobnie w przypadku urojeń hipochondrycznych chory także jest przekonany, że cierpi na poważną chorobę (inną niż depresja).

Dodatkowo w przypadku depresji klinicznej występuje także szereg objawów stricte psychologicznych. Należą do nich myśli samobójcze, brak wiary w siebie oraz niska samoocena.

Depresja kliniczna – objawy charakterystyczne dla danego podtypu choroby

Każdy z rodzajów depresji klinicznej ma typowy dla siebie zestaw objawów, które tylko w jego przypadku występują albo w jego przebiegu pojawiają się najczęściej. Oto niektóre z nich:

 • W przebiegu depresji typowej (prostej) charakterystyczny jest obniżony nastrój, zwiększony poziom lęku, zaburzenia snu oraz myśli samobójcze. 

 • Przy osłupieniu depresyjnym (tzw. depresji z zahamowaniem) pacjent ma zmniejszony napęd psychoruchowy. W skrajnych przypadkach chory może w ogóle przestać się poruszać i wykonywać najprostsze czynności. 

 • Depresja urojeniowa objawia się poprzez urojenia bezwartościowości, urojenia nihilistyczne, urojenia nadchodzącej katastrofy, urojenia hipochondryczne, urojenia winy, grzeszności lub przestępstw.

 • Z kolei dla depresji agitowanej (czyli lękowej) charakterystycznym symptomem jest występowanie lęku pod postacią behawioralną oraz somatyczną. Bezpośrednio z niego wynikają kolejne objawy, m.in. ataki paniki, myśli samobójcze i niepokój psychoruchowy.

 • W przebiegu depresji hipochondrycznej oprócz obniżonego nastroju występuje zwiększona koncentracja wokół domniemanego pogorszenia się stanu zdrowia i zagrożenia życia.

 • Dla depresji z natręctwami charakterystyczne są nieustępliwe myśli i niewytłumaczalne impulsy. Mogą one dotyczyć zrobienia krzywdy sobie lub komuś innemu.

 • Przy depresji depersonalizacyjnej pacjent jest skrajnie zobojętniały i czuje, że zupełnie zatracił empatię.

Leczenie depresji

W przypadku podejrzenia depresji najlepiej udać się najpierw do lekarza rodzinnego oraz psychoterapeuty. Pierwszy ze specjalistów zleci dodatkowe badania, aby wykluczyć biologiczne podłoże objawów. Drugi rozpocznie z pacjentem psychoterapię i – jeżeli będzie to konieczne – zaleci wizytę u psychiatry. Psychiatra może zdecydować o wspomaganiu farmakologicznym leczenia pacjenta. Warto jednak pamiętać, że leki powinny być jedynie dodatkiem do psychoterapii, a nie być traktowane zastępczo.

Psychiatra może także wystawić zwolnienie L4, jeżeli uzna, że choremu łatwiej będzie wrócić do zdrowia, nie pracując. Przerwa od życia zawodowego może trwać maksymalnie 182 dni (bez przerw).

Źródła
 1. J. K. Rybakowski, A. Suwalska i in. Types of depression more frequent in bipolar than in unipolar affective illness: results of the Polish DEP-BI study, „Psychopathology” 2007, 40 (3), s. 153–8.
 2. T. Aronson, S. Shukla i in. Relapse in delusional depression: a retrospective study of the course of treatment, „Comprehensive Psychiatry” 1988, 29, s. 12–21.
 3. B.A. Gaudiano, C.G. Beevers, I. W. Miller, Differential response to combined treatment in patients with psychotic versus nonpsychotic major depression, „The Journal of Nervous and Mental Disease” 2005, 193, s. 625–8.
 4. S.K. Fleming, C. Blasey, A.F. Schatzberg, Neuropsychological correlates of psychotic features in major depressive disorders: a review and meta-analysis, „Journal of Psychiatric Research” 2004, 38(1), s. 27–35.
 5. J.B. Potash. Carving chaos: genetics and the classification of mood and psychotic syndromes, „Harvard Review of Psychiatry”, 2006, 14(2), s. 47–63.
Author Klaudia Gaicka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

nieprzespana-noc-jak-szybko-odzyskac-sily
Zdrowie psychiczne
3 min.
Nieprzespana noc - jak szybko odzyskać siły?
27.07.2021
jak-sie-uspokoic-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jak można się szybko uspokoić? Sposoby na atak paniki, nerwy i stres
14.05.2021
nadpobudliwosc-objawy-u-dzieci-i-doroslych
Zdrowie psychiczne
2 min.
Jak objawia się nadpobudliwość u dzieci i dorosłych?
19.05.2021
agresja-jakie-sa-rodzaje-jak-ja-rozpoznac
Zdrowie psychiczne
2 min.
Agresja - jakie są rodzaje? Jak ją rozpoznać?
27.07.2021
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
przewlekle-zmeczenie-kiedy-skonsultowac-sie-z-lekarzem
Telemedycyna
1 min.
Przewlekłe zmęczenie – kiedy skonsultować się z lekarzem?
18.11.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.