account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieDiety 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Dieta po wycięciu wyrostka – jak powinna wyglądać? Przykładowe menu

Marta DrzazgaSylwia Brodniewska27.04.2024Aktualizacja: 27.04.2024

Po operacji wycięcia wyrostka robaczkowego – czyli appendektomii – trzeba stosować dietę lekkostrawną, w której dominują: chude mięso, jasne pieczywo, drobne kasze oraz gotowane warzywa. Jeśli chcesz szybciej wrócić do pełni sił po zabiegu, unikaj produktów wzdymających, tłustych i bogatych w błonnik pokarmowy. Sprawdź, jak długo powinna trwać dieta po usunięciu wyrostka i jak skomponować bezpieczne dla jelit, a przy tym smaczne, menu.


dieta-po-wycieciu-wyrostka-wskazowki-menu
Unsplash.com

Polecane

czym-zastapic-jajko-w-diecie-popularne-zamienniki
Odżywianie
1 min.
Czym można zastąpić jajko? Najlepsze sposoby
19.05.2021
dieta-przy-reumatoidalnym-zapaleniu-stawow-rzs
Odżywianie
1 min.
Dieta przy reumatoidalnym zapaleniu stawów – co jeść, a czego unikać?
14.05.2021
jakie-owoce-mozna-jesc-przy-cukrzycy
Odżywianie
1 min.
Naturalna słodycz dla diabetyka – jakie owoce można jeść przy cukrzycy?
09.05.2022
dieta-na-watrobe-co-jesc-a-czego-unikac
Odżywianie
1 min.
Dieta na wątrobę – co jeść, a czego lepiej unikać?
14.05.2021
Spis treści
  1. Operacja usunięcia wyrostka robaczkowego – kiedy należy ją zrobić? Jak przebiega?
  2. Dieta po usunięciu wyrostka robaczkowego – najważniejsze zasady 
  3. Dieta po usunięciu wyrostka – potrawy, które możesz jeść
  4. Tych potraw nie jedz po usunięciu wyrostka robaczkowego
  5. Dieta po usunięciu wyrostka robaczkowego – jak długo należy ją stosować?
  6. Dieta po usunięciu wyrostka robaczkowego – przykładowe menu

Operacja usunięcia wyrostka robaczkowego – kiedy należy ją zrobić? Jak przebiega?

Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego występuje najczęściej u dzieci lub młodych dorosłych między 20. a 30. rokiem życia. Jego bezpośrednią przyczyną jest zaleganie w obrębie wyrostka niestrawionych resztek pokarmowych lub kamieni kałowych – wskutek tego dochodzi do zastoju krwi i namnażania się bakterii, które powodują stan zapalny. Stan ten objawia się silnym bólem brzucha, zlokalizowanym w nadbrzuszu, w okolicach pępka i prawego dołu biodrowego powyżej pachwiny. Dolegliwościom tym towarzyszą często: podwyższona temperatura ciała, przyspieszone bicie serca, nudności, wymioty oraz brak apetytu. Jeśli obserwujesz u siebie takie objawy, natychmiast udaj się do lekarza lub bezpośrednio do szpitala, gdzie po wykonaniu niezbędnych badań i postawieniu diagnozy wykonana zostanie appendektomia.

Operację usunięcia wyrostka robaczkowego wykonuje się metodą klasyczną lub laparoskopową. W pierwszym przypadku wykonywane jest cięcie między kolcem biodrowym a pępkiem, natomiast laparoskopia wymaga jedynie trzech niewielkich nacięć o szerokości 0,5–1 cm, przez które wprowadza się mikronarzędzia oraz kamerę. W obu przypadkach operacja trwa około 1 godziny. 

Dieta po usunięciu wyrostka robaczkowego – najważniejsze zasady 

W pierwszych dniach po usunięciu wyrostka robaczkowego dieta powinna opierać się na lekkostrawnych kleikach i papkach. Można je przygotować na bazie ryżu czy kaszy gotowanych na wodzie. Możesz spróbować je przygotować także na chudym mleku lub słabym wywarze warzywnym. Dobrym pomysłem są zupy-krem, przetarte gotowane warzywa, miękkie pszenne pieczywo. Inne posiłki wprowadzaj stopniowo, w kolejnych dniach po zabiegu. 

Pamiętaj, że w okresie rekonwalescencji należy stosować dietę lekkostrawną. Podobnie jak dieta na jelita, wymaga ona stosowania określonych zasad:

  • spożywaj 5 posiłków w 3-godzinnych odstępach. Śniadanie jedz maksymalnie godzinę po przebudzeniu, a kolację 2–3 godziny przed pójściem spać;

  • potrawy gotuj w wodzie, na parze lub piecz bez tłuszczu;

  • jedz delikatne zupy kremy lub purée;

  • unikaj smażenia, nawet jeśli w grę wchodzi tylko wstępne obsmażanie;

  • zrezygnuj z pieczenia lub duszenia mięsa z dodatkiem tłuszczu;

  • odrobinę masła lub oleju roślinnego możesz dodać do przygotowanej już potrawy;

  • spożywaj posiłki w umiarkowanej temperaturze – unikaj zbyt zimnych lub gorących;

  • makaron gotuj nieco dłużej i nie podawaj go w formie al dente;

  • zrezygnuj z wysoko przetworzonej żywności;

  • odstaw ostre przyprawy;

  • owoce i warzywa spożywaj bez skórki i pestek, najlepiej po uprzedniej obróbce termicznej;

  • czasowo zrezygnuj z produktów bogatych w błonnik pokarmowy – są bardzo zdrowe, ale zbyt obciążające dla przewodu pokarmowego po operacji.

Jesteś po zabiegu wycięcia wyrostka albo czekasz na zabieg i chcesz zapewnić sobie wsparcie w dochodzeniu do zdrowia? Sprawdź ofertę pakietów prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego Polisa Zdrowie Welbi, którą można zamówić na Welbi. Dzięki temu prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu na wizytę u specjalisty (w tym gastroenterologa) nie będziesz czekać z reguły dłużej niż 3 dni robocze. Pakiety PLUS, COMPLEX lub GOLD umożliwią Ci dostęp do 3500 placówek medycznych w całej Polsce oraz szerokiej oferty badań diagnostycznych (czynnościowych, laboratoryjnych i obrazowych). Oprócz tego czekają na Ciebie:

  • profilaktyczny przegląd zdrowia raz do roku w wersji dla kobiet i mężczyzn,

  • 4 wizyty domowe w roku (w pakiecie OCHRONA GOLD),

  • drobne zabiegi ambulatoryjne (w tym zmiana opatrunku, zdjęcie szwów).

Zamów ofertę i sprawdź, z jakich usług medycznych i na jakich zasadach można korzystać w ramach konkretnego pakietu Polisy Zdrowie Welbi.

Dieta po usunięciu wyrostka – potrawy, które możesz jeść

Na liście potraw, które możesz jeść po usunięciu wyrostka, znajdują się:

  • gotowane warzywa: marchewka, seler, pietruszka, buraki, dynia, kabaczki, seler, zielony groszek, fasolka szparagowa, pomidory bez skórki;

  • dojrzałe owoce: jabłka, brzoskwinie, banany;

  • pieczywo pszenne;

  • drobne kasze (manna, kuskus, jaglana);

  • drobny makaron;

  • produkty bogate w białko: jogurty naturalne, chude twarogi, maślanki, kefiry, ziarniste serki;

  • chude mięso (drobiowe lub z królika);

  • chude ryby (np. mintaj, dorsz);

  • jajka na miękko;

  • woda niegazowana i słaba herbata. 

Dieta lekkostrawna czasem jest również zalecana w innych jednostkach chorobowych, jak zespół jelita drażliwego czy grypa żołądkowa. Chociaż jest inna niż dieta w ciąży, to zawiera szereg dań, które sprawdzają się zarówno u kobiet spodziewających się dziecka, jak i tych po operacji. Lekkostrawne posiłki pozwalają na dobre samopoczucie po usunięciu wyrostka robaczkowego, a także sprawiają, że brzuch po ciąży szybciej wraca do dobrej kondycji.

Tych potraw nie jedz po usunięciu wyrostka robaczkowego

Bezpośrednio po wycięciu wyrostka robaczkowego i w okresie rekonwalescencji wyklucz ze swojego jadłospisu: produkty wzdymające (rośliny strączkowe, warzywa kapustne, cebulę, czosnek, paprykę, suszone owoce etc.); tłuste mięsa i ryby; sery żółte, pleśniowe i topione; pełnoziarniste pieczywo i gruboziarniste kasze, ryże oraz makarony; sosy na bazie tłustej śmietany; słodycze, a w szczególności ciasta z kremami; dania typu fast-food i instant; mocną kawę, herbatę, alkohol i napoje gazowane.

Dieta po usunięciu wyrostka robaczkowego – jak długo należy ją stosować?

W pierwszej dobie po operacji zalecane jest spożywanie płynnych, łatwostrawnych posiłków, podawanych najczęściej w formie nutridrinków. Jest to odżywka medyczna, która w stosunkowo małej objętości zapewnia odpowiednią ilość energii i białka. 

Dieta lekkostrawna powinna być stosowana przynajmniej przez miesiąc po operacji usunięcia wyrostka robaczkowego. Jeśli już poczujesz się lepiej, możesz zacząć stopniowo rozszerzać swój jadłospis. W pierwszej kolejności wprowadzaj swoje ulubione produkty spożywcze, ograniczając smażone i wysokoprzetworzone potrawy, które niekorzystnie wpływają na organizm. Dietę lekkostrawną możesz stosować stale, w szczególności, jeśli zależy Ci na utracie zbędnych kilogramów lub utrzymaniu prawidłowej wagi. 

Dieta po usunięciu wyrostka robaczkowego – przykładowe menu

Oto przykładowe menu w okresie rekonwalescencji po usunięciu wyrostka robaczkowego:

I śniadanie: bułka pszenna z chudym twarogiem i wędliną z kurczaka, jajecznica przyrządzona na parze lub jajko na miękko.

II śniadanie: twarożek ziarnisty podany z kawałkami pomidora bez skórki. Pomidora obierz ze skórki i przed dodaniem do twarożku wyjmij z niego pestki.

Obiad: Zupa krem z dyni. Gotowany na parze pstrąg podawany z gotowaną marchwią i selerem. Do tego purée ziemniaczane lub jasny, ugotowany do miękkości ryż.

Podwieczorek: płatki ryżowe na chudym mleku, podawane z musem jabłkowym i odrobiną cynamonu, lub jogurt naturalny z purée bananowym – dojrzałego banana możesz rozgnieść widelcem lub zmiksować przed dodaniem do jogurtu.

Kolacja: 2 kromki pszennego pieczywa z chudą wędliną. Sałatka z gotowanych warzyw korzennych z sosem jogurtowym.

W ciągu dnia pij przynajmniej 1,5–2 l płynów, w tym wodę mineralną i słabą herbatę.

Źródła
  1. M. Moszak i in., Żywienie człowieka zdrowego i chorego, t. 2, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2022.
  2. Z. Wieczorek-Chełmińska, Żywienie w chorobach wątroby dróg żółciowych i trzustki, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2014.
  3. M. Krawczyk, Chirurgia dróg żółciowych i wątroby, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2013.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

physalis-miechunka-co-to-jest-jak-jesc
Odżywianie
1 min.
Physalis (miechunka) - co to jest? Jak jeść?
24.01.2022
sprawdzony-przepis-na-chrupiace-gofry-fit
Odżywianie
2 min.
Przepis na gofry fit – jak zrobić pyszny i zdrowy posiłek w kilku wersjach?
19.05.2021
woda-z-imbirem-jak-przygotowac-jakie-daje-efekty
Odżywianie
1 min.
Woda z imbirem – przepis na napój wspomagający zdrowie i odchudzanie
19.05.2021
zupa-lekkostrawna-z-czego-ja-ugotowac
Odżywianie
2 min.
Zupa lekkostrawna – z czego ją ugotować? | Welbi
19.05.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
dieta-po-kolonoskopii-czego-nie-wolno-jesc
Odżywianie
3 min.
Jak wygląda dieta po kolonoskopii? Co jeść, a czego unikać?
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.